Luni au fost 120 de agenti rutieri. La summit 1300 !

Haos rutier in Bucuresti. Spune-ne cat ai facut luni prin oras

de D. Galantonu, A. Biro     HotNews.ro
Luni, 7 aprilie 2008, 14:17 Actualitate | Esenţial


Traficul in zona Obor a fost infernal in timpul lucrarilor
Foto: Rompres
Semafoarele defecte, ploaia de dimineata, dar si lucrarile la drumuri au generat blocaje infernale in trafic, luni, in Capitala. De la primele ore ale diminetii, Soseaua Colentina s-a aglomerat prima, cozile de masini cuprinzand tot orasul. Mii de bucuresteni au intarziat la serviciu de dimineata, iar seara haosul a reinceput. Iesirile din oras erau aproape blocate la ora 18.00. In tot acest timp, numarul politistilor de circulatie a fost cu mult mai mic decat in zilele summit-ului NATO.

Potrivit brigazii de Politie Rutiera a Capitalei, incepand cu ora 08.00, principalele artere din Bucuresti s-au aglomerat, astfel ca, timp de cel putin doua ore circulatia s-a blocat in mai multe zone. Au fost afectate Sectoarele 2,3,4 si 6, unde agentii de circulatie au raportat ca in 12 intersectii semafoarele nu functioneaza, relateaza NewsIn.

Astfel, Soseaua Colentina, unde lucrarile de modernizare obstructioneaza circulatia, s-a aglomerat prima impingand cozile de masini catre Soseaua Fundeni, Bucur Obor, Mihai Bravu, Soseaua Stefan Cel Mare, Soseaua Mosilor. Semaforele defecte din intersectia Strazii Lizeanu cu Soseaua Stefan cel Mare au ingreunat circulatie. De asemenea, in zona Foisorul de Foc traficul a fost paralizat. La fel s-a intamplat si din cauza semafoarelor defecte aflate la intersectia Soseaua Morarilor cu Bulevardul Basarabia, astfel ca traficul in cartierul Pantelimon a avut de suferit.

Politistii sustin ca indisciplina soferilor a amplificat haosul rutier in mai multe cartiere. Faptul ca unii soferi au blocat centrul unor intersectii, situatie des intalnita luni dimineata in zona Piata Sudului, Calea Vacaresti si Calea Calarasi, precum si in centrul Capitalei, a intrerupt frecvent circulatia.

Soferii sunt insa de alta parere: "Cum isi permit sa dea vina tot pe noi??? Am vazut un singur politist pe cativa kilometri, in conditiile in care semafoarele erau defecte. Unde e mobilizarea de la Summit? Pur si simplu isi bat joc de noi, iar acum tot pe noi dau vina", a scris un cititor HotNews.ro.

Aceeasi situatie au reclamat-o si alti cititori, blocati de la ora 18.00 la iesirea din Bucuresti spre Soseaua Pipera. "Stam de o ora - acum e 19.00 la 300 de metri de gura de metrou Pipera. Nici un politist. In ritmul asta ajung acasa la ora 22.00".

Explicatiile politiei: Prima cauza a fost ploaia

Purtatorul de cuvant al Directiei Generale a Politiei Municipiului Bucuresti, Cristian Ciocan a declarat pentru HotNews.ro ca responsabili de fluidizarea traficului in capitala sunt agentii Brigazii Politiei Rutiere. Reprezentantii Politiei Capitalei sustin ca luni au fost trimisi in intersectii 120 de politisti. “Azi de dimineata au fost trimisi in strada 70 de agenti. La amiaza, dupa ce am vazut care este situatia au mai fost trimisi 50 de agenti”, a declarat, Cristian Ciocan purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei.

Acesta a explicat si care au fost cauzele blocajelor de trafic. “Prima cauza a fost ploaia. Multi dintre bucuresteni au preferat sa vina cu masinile personale in loc sa foloseasca transportul in comun, din cauza ploii. O alta cauza este si faptul ca multi dintre cetateni s-au intors din weekend astazi”, a mai explicat Cristian Ciocan. El a precizat ca au fost si 35 de intersectii unde semafoarele nu au functionat.

De summit circulatia era vegheata de 1300 de agenti

Reprezentantul Politiei a explicat si de ce in perioada summit-ului NATO nu au existat blocaje. “Am avut 1300 de politisti care se ocupau de fluidizare si existau si acele culoare”, a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei.

O alta cauza a blocajelor din trafic identificate de reprezentatii Politiei Capitalei este si indisciplina soferilor. “Acestia nu au rabdare si se inghesuie si blocheaza centrul intersectiilor, iar daca acestea sunt blocate se blocheaza si arterele”, a mai declarat Cristian Ciocan.

HotNews.ro va invita sa povestiti cat timp ati petrecut luni in trafic in drum spre birou sau spre casa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9145 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    dap (Luni, 7 aprilie 2008, 14:23)

    vali [anonim]

    aceeasi situatie in intersectia aparatorii patriei din berceni.
    deja mi-e sila sa ma duc la scarbici
    • 0 (0 voturi)    
      du-te mah cu metroul snoobule (Luni, 7 aprilie 2008, 15:24)

      geo [anonim] i-a raspuns lui vali

      esti un roman sarac si snob
      • +1 (1 vot)    
        Bine ca esti tu destept! (Luni, 7 aprilie 2008, 15:54)

        Trabant [anonim] i-a raspuns lui geo

        Intervalul la care sosesc garniturile de metrou este destul de mare la orele de varf. Aglomeratia este crunta, deseori la coborare simt ca am sa raman fara pantaloni sau alt articol vestimentar. Sa nu mai vorbesc de gigeii de la ADP care uita sa se spele pe dinti. La toti cei care drojdesc seara si mananca cel putin o cosnita de usturoi si apoi iti impartasesc in metrou odoarea si arsurile din stomacul lor. Imi e sila uneori sa stau langa multi concitadini.
        E inutil sa ma gandesc ca pot pune cravata in zilele in care circul cu metroul. Transportul in comun este subdimensionat! De aceea posesorii de auto prefera sa sacrifice timp si nervi in trafic.
      • 0 (2 voturi)    
        daca mergea cu metroul nu era fudul (Luni, 7 aprilie 2008, 15:54)

        amuzatu [anonim] i-a raspuns lui geo

        Asa a putut asculta o manea (la maxim).....si injura in nestire in trafic....
        • +1 (1 vot)    
          manele si-n metrou (Luni, 7 aprilie 2008, 16:13)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui amuzatu

          stai linistit ca si-n metrou (pe linia cu dristor 2) sint tzigani care asculta manele la telefon, pe speaker, binenteles. si nimeni n-are 'tupeu' sa le zica ceva. nici macar moshu' de la security care pazeshte garnitura.
        • 0 (0 voturi)    
          Esti stupid! (Luni, 7 aprilie 2008, 16:18)

          Trabant [anonim] i-a raspuns lui amuzatu

          Acelasi disconfort il produc si tembelii care isi baga dopurile de la mp3 in urechisele nespalate si apoi il dau la maxim pe Gutza de maimutza. In masina te poti proteja dand mai tare radioul. In metrou nu ai incotro, trebuie sa induri cheful fiecaruia.
          Ultima data cand am mers cu transportul in comun am avut nesansa sa ma asez langa doi porumbei care nu se frecasera suficient peste noapte si s-au putat aia cu plescaituri de imi venea sa borasc cu jet pe ei.
          Pana cand noi ca natie vom invata ca trebuie sa respectam vecinatatea eu am sa raman fudul si am sa merg cu masina personala.
          Din cauza gradului de cultura si respect reciproc tot ceea ce avem isi pierde valoarea.
          Din pacate in societatea noastra suma energiilor este negativa. Ceea ce reusesc sa construiasca unii, este redus in stantaneu la nonvaloare din cauza ca sunt prea multi retardati printre noi.
          • 0 (0 voturi)    
            Imi place teoria ta :) (Luni, 7 aprilie 2008, 16:51)

            amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Trabant

            Daca unul tipa, tu tipi mai tare. Daca el nu se spala o saptamana, tu nu te speli doua.....si asa mai departe.
            Despre ce valoare vorbesti? Si ce lucruri simti tu ca ai construit, lucruri distruse de retardati?
            • 0 (0 voturi)    
              E clar... (Luni, 7 aprilie 2008, 19:15)

              Trabant [anonim] i-a raspuns lui amuzatu

              ...tu esti puturosul ala care ma alunga din metrou :)))
              Nu amice, daca tu nu te speli eu imi vad de drum cu masina personala. Din cauza asta sunt strazile blocate. Pentru ca majoritatea romanilor decenti dispretuiesc mizeria fizica si morala in care se scalda societatea in paturile ei de jos. Din cauza tiganilor si a nespalatilor multi dintre romani nu se mai simt `acasa` in tara lor.
              Oricum nu ai intelege daca ti-as spune cam ce construiesc eu.
              • 0 (0 voturi)    
                hahahaha tare de tot (Luni, 7 aprilie 2008, 20:18)

                Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Trabant

                trabantule, pai omule, tu crezi ca in vest e civilizatie in metrou cumva? uiti ca metrourile exista in marile metropole doar, adica acolo unde e mizeria (respectiv mizerabilii) mai mare. pai metroul din bucale e parfum fatza de metrou din new york de exemplu. vomiti de cum ai coborat prima treapta in statie daca ai nasu prea subtire, ca sa nu mai zic de cersetori, dansatori, predicatori si alte specii care se baga in seama in fiecare zi. asha ca lasa nasu jos si atentie la inchisu usilor.
              • 0 (0 voturi)    
                Prea sensibili (Luni, 7 aprilie 2008, 20:21)

                mihai [anonim] i-a raspuns lui Trabant

                Eu cred ca multi romani sunt prea sensibili. Eu merg tot timpul cu metroul si nu tin minte cand m-am simtit ultima data agresat fonic sau olfactiv.

                Am impresia ca multi folosesc treaba cu nespalatii din metrou ca o scuza pentru lenea lor de a merge 10 minute in plus pe jos. Si prin asta contribuie la blocarea strazilor si incurca si pe cei care sunt nevoiti sa mearga cu masina, neavand metrou pana la destinatie.
                • 0 (0 voturi)    
                  inseamna ca mergi cam rar cu metroul (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:44)

                  EU [anonim] i-a raspuns lui mihai

                  te inseli. probabil mergi mult prea rar cu metroul. ia incearca sa mergi zilnic, in special vara, cu transportul in comun ..sa vezi ce bine e sa fii imbracat decent dar sa fii nevoit sa te inghesui (putin spus) cu niste nespalati care miros de nu stii ce-i cu tine ..sa te vad atunci ce mai zici. nu e o scuza ...si nu cred ca oamenii decenti trebuie sa puna capul in pamant si sa-i suporte pe toti jegosii la nesfarsit.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Merg zilnic cu metroul (Joi, 10 aprilie 2008, 1:06)

                    Mihai [anonim] i-a raspuns lui EU

                    si vreau sa spun ca in afara de aglomeratia crunta de la orele de varf nu am avut alte probleme. Sincer nu am intalnit aurolaci sau nespalati, cel putin la orele de varf. Si merg pe magistrala 1 de la grigorescu la eroilor. De aceea metroul mi se pare foarte ok. In schimb despre RATB nici nu vreau sa aud. Daca nu as avea relativ aproape de servici si de locuinta metrou si as fi obligat sa merg cu RATB, eventual autobuze mai vechi in mod clar mi-as cumpara masina si as sta linisit in ambuteiaje pentru ca as fi mai castigat din toate punctele de vedere, mai putin financiar...
              • 0 (0 voturi)    
                Sigur? (Luni, 7 aprilie 2008, 22:20)

                amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Trabant

                Trabantule.....imi place ca esti ambitios si nu te lasi.....incerci sa-mi demonstrezi ca ai valoare....Spuneam ca-mi place teoria ta si tu ma faci puturos (probabil ca sunt, insa nu sunt un puturos intre mitici). Te simti atacat de lucruri pe care nu le intelegi.
                Iti doresc calatorie placuta in masina ta....banuiesc ca ai si o bata sanatoasa sub scaun.
                Cat despre ce construiesti tu, chiar nu as intelege....asta pentru ca ma indoiesc de valoarea ta.

                Am sa te las pe tine sa spui ultimul cuvant.....o sa-ti dea impresia ca ai iesit invingator.....

                Respectele mele.
      • -2 (2 voturi)    
        snoaba e m.a.t.a. care te-a facut (Luni, 7 aprilie 2008, 18:01)

        vali [anonim] i-a raspuns lui geo

        cand s-o face metrou unde am eu o treaba o sa ii spun si maica-tii.
      • 0 (0 voturi)    
        cu metroul (Luni, 7 aprilie 2008, 20:32)

        carolina marinescu [anonim] i-a raspuns lui geo

        as avea un mesaj domnului care vorbea despre metrou.

        intre casa mea si birou sunt cinci statii de metrou. la victoriei trebuie sa schimb linia.

        sigur m-as duce tot zilnic cu metroul daca oamenii care merg la metrou nu s-ar inghesui de parca ar fi ultimul tren, daca nu s-ar calca cu sadism in picioare si daca unii s-ar mai si spala, daca nu ar asculta manele, daca tinerii nu s-ar bate pentru scaune si batranii s-ar indoi de spate si mai tare.

        si, mai ales, daca as avea aer curat!!

        am avut neplacerea de a intalni o pipitza ultra lux de fux de ocosha care credea ca daca loveste pe toata lumea urland "pardon", si-a gasit scuza sa lipeasca oamenii si mai tare unii de alti ca sa isi faca loc.
        parazitii de office care fac comunicare, PR sau evenimente (unii se bat sa ajunga in aviatorilor) sunt cei mai puturosi si cred ca mimarea manierelor le scuza de ipocrizie.

        daca nu ar trebui sa aud si o mare de oameni vorbind agramat, poate m-as mai gandi daca merg cu metroul zilnic sau nu.

        cu riscul asumat ca fac o ora si 40 de minute, drumul cu masina e cel mai placut. sunt singura in masina, deschid geamul cand vreau, opresc unde vreau si merg oriunde doresc.

        facem insa ce ne place. politia, asijderea!!
        • 0 (0 voturi)    
          cu masina (Luni, 7 aprilie 2008, 21:05)

          emy [anonim] i-a raspuns lui carolina marinescu

          Pana la urma sa inteleg ca fugiti de aceste aspecte ale civilizatiei la romani... dar acestea le intalniti si la marile magazine etc ...si acolo preferati sa mergeti cu masina sau mergeti pur si simplu in alta tara?!
          a-ti luat in calcul cat anume daunati mediului prin cei cativa litri de enzina / motorina pe care ii irositi zilnic?! sa nu mai spunem de buget ca oricum deocamdata romanii sunt insensibili la acest aspect ... daca au cumva salarii peste medie se simt stapanii lumii ....
          folosesc aproape zilnic cu exceptia weekendului si nu am intalnit decat rar aspectele pe care le enumerati mai sus ... e o scuza jalnica mai mult pentru d-voastra pentru a va argumenta lenea ...
          Am masina de firma si prefer sa o tin in fata blocului si sa merg cu metroul decat sa petrec 3 - 4 ore in trafic ... prefer sa stau cu prietena mea timpul pe care altfel l-as petrece in masina de unul singur ...
        • 0 (0 voturi)    
          egoista (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:59)

          Lucius [anonim] i-a raspuns lui carolina marinescu

          Esti de un egoism infricosator. Pai daca toti ar gandi ca tine, n-ai mai face 1:40 ore pana la birou, ci nu ai mai ajunge niciodata. Te-ai intrebat vreodata ce ar insemna sa iesim toti cu masinile in trafic? Precis esti o provinciala venita in Bucuresti, cu ifose de oraseanca.
          • 0 (0 voturi)    
            nu raspund oamenilor agresivi (Miercuri, 9 aprilie 2008, 12:28)

            carolina marinescu [anonim] i-a raspuns lui Lucius

            daca v-ati lasa hormonii la intrare, altfel ar fi discutia.
            inteleg ca mergeti cu metroul si sunteti fericit. eu merg cu masina si nu am nimic de obiectat legat de optiunile dvs.
            cred ca aveti nevoie de concediu.
        • 0 (0 voturi)    
          Impartasesc parerea ta (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:21)

          Ionut Stoica [anonim] i-a raspuns lui carolina marinescu

          Asa si eu tot d-aia mi-am luat masina si nu ma mai dau jos din ea. Eu aveam "razboi" cu fauna din autobuzul 135, de la suti la faiantari transpirati, la haine rupte, nervi si ...trafic blocat. Ca da, si autobuzul e auto inainte de toate. Deci decat sa stau blocat in trafic in autobuz, prefer intimitatea relativa a habitaclului masinii mele. Muzica mea, aerul meu, scaunul meu asigurat.
          Sigur, pe termen lung si in general e o solutie paguboasa, se ajunge la blocaj in trafic, etc. dar parca nu-mi gasesc nici o vina ca-mi doresc sa-mi fie bine.
      • 0 (0 voturi)    
        Sarman nestiutor... (Luni, 7 aprilie 2008, 20:43)

        Mugur C. [anonim] i-a raspuns lui geo

        Du-te tu cu maretul metrou... Cred ca nu ai "calatorit" niciodata cu trenul galben fara cai care nu vine cand ai nevoie si in care aproape ca trebuie sa mergi pe scara.
      • 0 (0 voturi)    
        deci.. (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:13)

        sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui geo

        asta-i bucurestean din-ala simandicos si pretios, dar rupt in fund :)))) ...nu-l pune sa mearga cu metroul ca ii retrag astia buletinul de bucuresti
        • 0 (0 voturi)    
          nici tie nu iti ajung banii... (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:22)

          coclino [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

          ... pentru benzina ? si acu` te dai proletar.
          mergi sanatos cu metroul plin de aurolaci si nespalati. cand romanii vor invata sa se spele iar tziganii vor fi disparut de pe fata pamantului eu am sa imi fac abonament la metrou.
  • 0 (0 voturi)    
    semafoarele pe ploaie (Luni, 7 aprilie 2008, 14:43)

    gigel [anonim]

    Ce bine ar fi fost ca primarii din Bucuresti sa aiba afaceri si cu semafoare. Poate asa semafoarele ar fi fost inlocuite si nu s-ar mai defecta la fiecare ploaie, amplificand haosul. Mi se pare revoltator sa se puna borduri pana si unde nu au fost sau nu sunt necesare, in schimb semafoarele sunt foarte vechi si se strica la fiecare ploaie.
    • 0 (0 voturi)    
      semafoare 'noi' (Luni, 7 aprilie 2008, 15:57)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      pai io cred ca primarii AU afaceri cu semafoare. de curind (2-3 luni) au aparut semafoare noi mai peste tot, din alea cu leduri inloc de becuri. in afara faptului ca in unele intersectii se lucreaza ca sa se monteze sau sint 2 rinduri de semafoare, de nu le vezi bine, astea 'noi', cu leduri, se opresc la primele picaturi de apa.
      din experienta mea de sofer prin bucuresti, alea vechi, cu becuri, cum erau ele, de 10-20 ani, nu se stricau in halu asta.
      unde mai pui ca acum 3-4 ani s-au cheltuit alti bani pe semafoare cu cronometru, daca mai tine minte cineva. doar ca ele au disparut odata cu semafoarele astea care se strica repede, alea 'noi' :D
  • 0 (0 voturi)    
    Trafic... (Luni, 7 aprilie 2008, 14:51)

    westbam [anonim]

    Ce bine ca am lasat masina acasa si am mers cu metroul...
    Dupa parerea mea metroul e o solutie foarte buna intr-un oras in care nu se mai poate circula cu masina personala (numai nervi, soferi nesimtiti care blocheaza intersectia trecand pe rosu, strazi vesnic in constructie, semafoare defecte etc. - m-am saturat...cred ca ma fac sofer de week-end).
    • 0 (0 voturi)    
      Ehe (Luni, 7 aprilie 2008, 15:36)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui westbam

      Esti norocos, insa nu toti au norocul si sa locuiasca si sa lucreze langa o statie de metrou.
  • 0 (0 voturi)    
    2 ore si trei sferturi (Luni, 7 aprilie 2008, 14:59)

    un sofer [anonim]

    Atat mi-a luat azi dimineata sa ajung din Piata Iancului la statia de metrou Pipera. Sunt doar 6 kilometri. Am facut 150 metri pe Colentina intr-o ora si un sfert! Politienii au aparut la Doamna Ghica abia cand a stat ploaia, pe la 9:30.

    Sa ne traiasca incompetenta tuturor celor care traiesc (bine) pe banii nostri, incepand cu primarii si terminand cu politia circulatie si cu bramburitii aia cu semafoarele.
    • 0 (0 voturi)    
      o jumatate de ora (Luni, 7 aprilie 2008, 15:14)

      un utilizator de metrou [anonim] i-a raspuns lui un sofer

      Atat am facut cu metroul din Piata Iancului la Pipera
    • 0 (0 voturi)    
      30 de minute (Luni, 7 aprilie 2008, 15:19)

      un calator cu metroul [anonim] i-a raspuns lui un sofer

      Atat iti lua daca veneai cu metroul.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai cauta vinovati (Luni, 7 aprilie 2008, 16:07)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui un sofer

      De la Piata Iancului pana la Pipera ai metrou... deci data viitoare nu mai fi pretios si coboara in subteran. Ai sa gasesti acolo oameni normali, fara fumuri si fitze, care fac aceiasi distanta in 20 de minute. Si poti sa mai pui si mana pe o carte buna !
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai cauta vinovati (Luni, 7 aprilie 2008, 16:43)

        Un sofer [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        Da, reunosc ca am gresit ca am plecat cu masina pe ploaie, pentru ca stiu ca este un haos.

        Sa stii ca nu sunt nici pretios si nici fitzos si in general merg cu metroul la serviciu, dar astazi pur si simplu aveam ceva mai mult de carat. Chestia cu cat de normali sunt oamenii din metrou, poti s-o lasi jos, ca macane. Si ce carti bune imi recomanzi?

        Problema este ca platesc taxe si impozite pentru ca sa pot sa merg civilizat si in conformitate cu cheful meu, iar niste incompetenti praduiesc banii astia. Este pacat ca oamenii se obisnuiesc cu raul si ajung chiar sa le placa. Cand ti-am citit mesajul mi-am adus aminte de aia care ziceau in troleibuzele supraaglomerate: pai daca nu-ti place, ia-ti masina mica.
        • 0 (0 voturi)    
          Mersul pe jos (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:26)

          b09d4n [anonim] i-a raspuns lui Un sofer

          Este alegerea ta. Timpul tau. Buna ta dispozitie. Viata ta care se scurge in trafic.
    • 0 (0 voturi)    
      la mai mare (Luni, 7 aprilie 2008, 16:17)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui un sofer

      foarte bine omule, data viitoare sa faci 3 ore, poate pina la urma o sa iti dai seama ca stai pe drum cit la servici si lasi dreaqu snobismu deoparte si iei metrou care te duce mult mai repede - e drept ca nu poti sa mai asculti maneaua pe care o vrei, sa claxonezi sau sa injuri in trafic, ceea c epentru snobii bucurestenii a devenit un hobby la acre nu pot renunta dupa cite se pare
      • 0 (0 voturi)    
        la mai mare (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:11)

        Un sofer [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Da, gigele, esti un mare intelept. Este dreptul meu sa umblu cu masina mea in care sa ascult ce manele vreau eu. Si pot sa fiu cat de snob vreau eu pe banii mei.

        Nu pot sa iau metroul din cauza ta si a altora ca tine, care ar trebui sa inlocuiasca obiceiul baii saptamanale cu obiceiul dusului zilnic de dimineata si ar trebui sa invete la ce naiba se folosesc periutele alea si tuburile alea cu o pasta misterioasa in ele care se vand prin farmacii.
  • 0 (0 voturi)    
    Si in Titan la fel (Luni, 7 aprilie 2008, 15:01)

    gabitza_sta [anonim]

    La fel nu mergeau semafoarele in interesectie la magazinul Titan...iar cand am ajuns la Foisorul de Foc...iad era. Noroc ca am mers pe niste stradute si pe tot felul de scurtaturi....

    Ma intreb si eu, d-nii primari circula cu elicopterul de nu ii deranjeaza aceste ambuteiaje? sau se duc la birou pe la 11 si nu ii mai intereseaza, ca intre timp au ajuns fraierii pe la birouri?

    metroul este excelent, dar deja e subdimensionat. la victoriei dimineata e dezastru sa te dai jos...peste cativa ani (nu multi) si metroul o sa devina inutil.
    G.
    • 0 (0 voturi)    
      4 ore si 50 de minute (Luni, 7 aprilie 2008, 15:39)

      ral [anonim] i-a raspuns lui gabitza_sta

      Da, cum vedeti 4 ore si 45-50 de minute din Dristor pana in Pipera, astazi. Am facut 1 ora si 30 minute de la Dristor-Prosper pana la iesirea din pasajul Muncii. Am vrut sa trag pe dreapta dar nimeni nu ma lasa sa ies din banda. Intr-un final am facut prima la dreapta dupa pasaj si am vrut sa las masina!! N-aveam unde! Am tot mers pana m-am departat bine de metrou.. Pana la Baicului cu Bd. Garii Obor "ok" (ca mai erau si linii de tramvai) . La intersectie cu Obor, dezastru: 1 ora si 30 minute sau mai bine. La Doamna Ghica iarasi nenorocire!! Mi-am zis.. asta e.. ajung la munca pe la 17:00 si imi iau liber astazi. Culmea!! Am ajuns la 14:35 la munca!! Mai devreme cu 2 ore decat credeam.. Am dat tel. la Udriste. De la Brigata de Politie Rutiera au spus ca nu mai fac fata nici ei.. Viva la capital!!
      • 0 (0 voturi)    
        Esti mai tare (Luni, 7 aprilie 2008, 16:57)

        Un sofer [anonim] i-a raspuns lui ral

        Esti mai tare decat mine!
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu inteleg un lucru (Luni, 7 aprilie 2008, 15:04)

    tavyy [anonim]

    De ce nu se aplica cateva amenzi usuratoare si ridicarea carnetului pe o perioada de minim 3 luni acelor soferi care blocheaza intersectiile? Stau politistii si se uita la ei ca viteii la poarta noua si nu fac nimic. Pai voi credeti ca in ROMANIA se poate cu vorba buna??
    • 0 (0 voturi)    
      E foarte multa nesimtire (Luni, 7 aprilie 2008, 18:05)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      Intr-adevar, eu cred ca o mare parte din problema traficului este generata de nerespectarea regulilor de circulatie: incadrari pe banda aiurea, fentarea celorlalti la stop (cand intersectia se transforma intr-o palnie din cauza ca se formeaza 5 benzi care vor sa intre pe un drum cu doar 2), stationari aiurea (romanul nu poate sa mearga 3-4 minute pe jos, el trebuie sa isi lase masina fix acolo unde are treaba), etc. Iar acest lucru a fost demonstrat in perioada dinnainte de summit, cand a fost plin de politisti mai mult sau mai putin zelosi, si s-a circulat mai mult decat decent in zonele respective. In rest, politistii de la circulatie nu mai au pic de autoritate.
      Eu unul, pe de-o parte, fac tot posibilul sa respect regulile (uneori nu esti pur si simplu lasat sa faci asa) dar pe de alta parte nici nu le las nesimtitilor care le incalca, sansa sa profite si sa se incadreze in trafic.
  • 0 (0 voturi)    
    3h 30 minute (Luni, 7 aprilie 2008, 15:04)

    george [anonim]

    Atat am facut din Dristor pana la Casa Presei (intre 8.20-11.50). 45 minute in intersectie la Iancului fara sa misc un metru. Militia a aparut in intersectii pe la 11. Mi-e dor de-un Summit....
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Luni, 7 aprilie 2008, 15:52)

      x [anonim] i-a raspuns lui george

      ma bucur ca ai facut atat. sper sa mergi maine pe jos. cand o sa pricepi ca masina cu 5 locuri nu e facuta sa mergi singur in ea?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! blocati orasul de tot! (Luni, 7 aprilie 2008, 15:08)

    vogel [anonim]

    super! blocatzi toate intersectiile, statzi la stop cite 2 ore, parcati peste tot.
    traiasca metroul!
    aviz celor care vor sa-si cumpere masina in buc. mai bine va cheltuitzi banii pe altceva.
    sa blocam orasul! haosul rutier ne guverneaza. la cit mai multe masini! sufocati-ne!
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Luni, 7 aprilie 2008, 15:17)

    geosan [anonim]

    Propun un referendum pe tema organizarii cat mai dese a summit-urilor si somme-urilor, in Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 7 aprilie 2008, 15:25)

    r [anonim]

    acelasi lucru in intersectia titan.
    tipic.
    • 0 (0 voturi)    
      2 ore din titan pana pe stirbei voda (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:57)

      ellla [anonim] i-a raspuns lui r

      am plecat din zona titan, la ora 9 dimineata. pana pe str. stirbei voda am facut 2 ore, adica am ajuns la 11. mi-a luat o ora (de la cinema gloria) numai pentru a putea iesi din zona baba novac, mihai bravu. judecati singuri, domnilor! si semafoarele functionau peste tot pe unde am trecut. n-am vazut nici urma de agent in drumul meu (baba novac, mihai bravu, dristorului, calarasi, rosetti, universitate). unde erau cei 120 de agenti???
  • 0 (0 voturi)    
    cine ? (Luni, 7 aprilie 2008, 15:33)

    io [anonim]

    Cine raspunde de aceste semafoare din intersectii ? Este incompetent si ar trebui dat afara. Exista o firma care trebuie sa se ocupe cu verificarea acestora ? foarte bine penalizata + reziliere contract ... Ce o fi asa de greu sa se respecte legea ? A .... e cineva care nu o respecta ? Pai cine ar trebui sa il verifice .. de ce nu o face ? A.. si daca nu o face .. de ce mai sta in functie ? ... etc etc ....
    • 0 (0 voturi)    
      si care e legea aia? (Luni, 7 aprilie 2008, 16:01)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui io

      Legea semafoarelor?
      Incompetenta e sport national in Romania......asa ca....
    • 0 (0 voturi)    
      Semafor (Luni, 7 aprilie 2008, 16:10)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui io

      Degeaba exista semafor daca sunt sute ca tine care trec pe rosu si se baga in intersectie pe contrasens.
  • 0 (0 voturi)    
    da... metroul e bun (Luni, 7 aprilie 2008, 15:55)

    mat [anonim]

    Dar ma explicati cum vin din spatele Oborului pana la gradinita copilului meu intre lizeanu si piata gemeni cu metrou??? sau chiar cu ceva transport public... daca reusiti va dau un cadou...

    Daca n-ai incotro tot iei masina chiar daca faci 2.30 ca si mine azi
    • 0 (0 voturi)    
      Eronat (Luni, 7 aprilie 2008, 16:13)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui mat

      Distanta de care pomenesti este in jur de 1 km. O parcurgi pe jos in maxim 20 de minute. In acest fel faci putina miscare si ii arati copilului ca exista si alternative.

      Din pacate domnule mat, cea mai simpla varianta este din pacate ignorata.
      • 0 (0 voturi)    
        pai daca ploua... (Luni, 7 aprilie 2008, 16:22)

        amuzatu [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        Cum vrei sa mearga pe jos?
        Corect ar fi cu barca.....
  • 0 (0 voturi)    
    politia rutiera (Luni, 7 aprilie 2008, 16:21)

    marius [anonim]

    eu am stat 30 min la Bucur Obor doar sa sa traversez intersectia. Am sunat la Politia Rutiera dar fara succes. Probabil sunt liberi dupa summit!
  • 0 (0 voturi)    
    trafic (Luni, 7 aprilie 2008, 16:33)

    Trafic greu [anonim]

    Am plecat la 8.50 de acasa, de la piata Nicolae Grigorescu. Am ajuns in Pipera la 12.20. Azi voi lasa masina (pe termen nelimitat) in parcare la serviciu si voi lua metroul :).
  • 0 (0 voturi)    
    toti comenteaza ..... (Luni, 7 aprilie 2008, 16:51)

    io [anonim]

    toti comenteaza .... ce frumos ....
    Reclama cineva?
    Compuneti va rog emailuri decente, pertinente si trimiteti la : politia capitalei, primarie,protectia mediului .. etc . Tot ce va deranjeaza si ar trebui sa fie altfel intr-o societate normala ...

    altfel o sa fiti doar comentatori la comentarii ...
  • 0 (0 voturi)    
    idee (Luni, 7 aprilie 2008, 16:53)

    inion [anonim]

    Ma, da' de biciclete/scutere n-ati auzit? Si sa stiti ca daca te echipezi corect, poti merge linistit si pe ploaie.
  • 0 (0 voturi)    
    scuteru' (Luni, 7 aprilie 2008, 16:54)

    badush [anonim]

    "io" v-am zis. Exista doar doua solutii: scuteru' si transportul in comun.
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg... (Luni, 7 aprilie 2008, 17:27)

    george [anonim]

    Eu cum naiba fac in fiecare zi 40 de minute cu masina din Militari (Lujerului) pana pe Splaiul Unirii (pasaj Marasesti)? Ca pe rosu nu trec.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum ?! (Luni, 7 aprilie 2008, 19:09)

      Trabant [anonim] i-a raspuns lui george

      dimineata pleci la 05:30 de acasa :))
      • 0 (0 voturi)    
        re: nu inteleg... (Luni, 7 aprilie 2008, 19:25)

        george [anonim] i-a raspuns lui Trabant

        Azi dimineata am plecat la 9:40 si am ajuns pe la 10:30. Traseul a fost: Lujerului - Podul Grant - 1 Mai - Victoriei - Romana - Universitate - Unirii - Splaiul Unirii. Ca sa nu mai spun ca am coborat de pe podul Grant pe calea Giulesti si am urcat din nou (am lasat pe cineva acolo...). Totul in 40 de minute. Cu metroul fac mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    toata lumea se plinge (Luni, 7 aprilie 2008, 18:30)

    ion popescu [anonim]

    Dar de ce nu face nimeni nimic? Mars, demonstratie... blocat Piata Universitatii... :-))))
    • 0 (0 voturi)    
      Ce mars ? (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:23)

      kid [anonim] i-a raspuns lui ion popescu

      Ce mars ? Ce demonstratii ? Ce sa mai blocheze piata Universitatii ?

      E deja blocat tot Bukales-ul si degeaba ! Pe deasupra da si pe dinafara si "inunda" si localitatile din imprejurimi.

      LOL.
      Success si la mai mare !
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 7 aprilie 2008, 19:46)

    liviu [anonim]

    obor si mosilor e praf ...dar sunt curios de ceva...
    frailor d c nu va lasati masinile acasa?!?!?!
    primria isi bate joc de noi este adevarat, dar nici romanii nu si-ar da jos fundul din masina nici morti
  • 0 (0 voturi)    
    doua ore (Luni, 7 aprilie 2008, 19:47)

    dragos [anonim]

    drumul taberei - pipera 2 ore {de la 7 dimineata la 9}
    • 0 (0 voturi)    
      Drumul Taberei (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:29)

      b09d4n [anonim] i-a raspuns lui dragos

      Pe tine te inteleg cu Drumul Taberei. De acolo scapi doar cu bicicleta, rolele sau mersul pe jos...
  • 0 (0 voturi)    
    Trafic de kko (Luni, 7 aprilie 2008, 20:02)

    Avani [anonim]

    In postura de sofer, astazi am facut de la ora 07:45 de la piata obor, pana in pipera (maxim 10 km) cca 2 ore !!!.. un drum care in acelasi interval orar nu-mi lua mai mult de 15 minute. Groaznic a fost.
    Referitor la posturile cetatenilor privind lasatu` masinii in avantajul metroului, nu multumesc, prefer sa stau 2 h in trafic in masina mea decat 1 h in metrou inghesuit si transpirat. Nu e vina soferilor, nu e vina primariilor, doar ca suntem o tara de rhat si vom trai in rhat.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti sigur? (Luni, 7 aprilie 2008, 20:35)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Avani

      "prefer sa stau 2 h in trafic in masina mea decat 1 h in metrou inghesuit si transpirat."

      Vezi ca din cauza nasului fin sacrifici 1 din cele 14 ore de veghe zilnice, adica 26 de zile pe an, deci in 30 de ani vei pierde 26 de luni - peste 2 ani din viata.
  • 0 (0 voturi)    
    poza de pe rompres nu e de la obor (Luni, 7 aprilie 2008, 20:15)

    alio [anonim]

    poza din stire nu este facuta in intersectie la obor , oricum nu mai conteaza ca tot a fost o infectie de aglumeratie.
  • 0 (0 voturi)    
    mai multe autobuze (Luni, 7 aprilie 2008, 20:27)

    gigi [anonim]

    Eu ce as face ar fi sa bag multi politisti pe strada, sa interzic circulatia masinilor de orice fel pe banda 1 in afara de RATB, si sa maresc de 2 ori nr. autobuzelor.

    Cred ca ar fi multi care si-ar lasa masina acasa, in conditiile astea.
  • 0 (0 voturi)    
    idioti! (Luni, 7 aprilie 2008, 20:33)

    roberta [anonim]

    La final de zi pot trage citeva concluzii in ceea ce priveste traficul.
    1. in Bucuresti, atunci cind ploua, semafoarele paralizeaza. aproape toate, cam in acelasi timp, si snt imposibil de reparat.
    2. peste noapte, populatia Bucurestiului s-a dublat, sau poate chiar triplat.
    3.tot peste noapte, bucurestenii care nu aveau masini au dat buzna sa-si cumpere, presimtind ca va ploua luni dimineata si nevrind sa ajunga uzi la serviciu.
    4. politistii sint, cu totii, extenuati dupa Summitul NATO, prin urmare au intrat, cu totii, in concedii. de odihna, de boala samd.

    Altfel nu se explica faptul ca in Colentina, ditamai intersectie era fara un politist, in vreme ce tramvaiele 21 erau blocate de sute de metri, in ambele sensuri, iar autobuzele 667, 182, si troleele 66 nu circulau. Singurul politist pe care l-am vazut in trafic a fost un ratacit cu vreo 2 statii inainte de obor, care m-a mai intirziat vreo 5 minute, in conditiile in care banda pe care mergea troleul era libera pe zeci de metri!!! Cu troleul 66 am facut aproape 3 ore, pina la National! Toate explicatiile auzite la desteptii astia pe teve sint prostii. Nu are cum sa aiba vreo legatura ce s-a intimplat azi cu lucrarile angajate (astea deja sint incepute de luni de zile, si totusi, pina azi, s-a circulat. mai bine, mai prost, dar nu ca astazi). Dupa bilbiielile sefilor de la politie, sint aproape convinsa ca politistii de la circulatie, extenuati de saptamina trecuta, au avut un weekend prelungit, asa ca i-a surpris ploaia si semafoarele stricate in pat, la caldura.

    Este incredibil ca au transformat bucurestiul intr-o capcana extraordinara, incepind sute de lucrari in acelasi timp, foarte curios, in an electoral!!!
    Sint curioasa sa vad daca apare vreo demisie a cuiva dupa porcaria de azi. MII de oameni au intirziat la serviciu, si s-au enervat in trafic.
    • 0 (0 voturi)    
      Obor (Marţi, 8 aprilie 2008, 8:32)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui roberta

      Daca nu a-ti observat de ieri au inceput sa restrictioneze traficul in zonele Obor, Lizeanu, Barbu Vacarescu pentru a monta liniile de tramvai care fac legatura in Sos. Stefan cel Mare si Colentina, Lizeanu, respectiva Barbu Vacarescu.
      De la 2/3 benzi pe sens a ramas una singura.
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva probleme (Luni, 7 aprilie 2008, 20:44)

    Radu [anonim]

    1) Nici un singur primar, oricat de competent, nu va rezolva problema traficului. Singura solutie (in afara de cea mai la indemana - folosirea mijloacelor de transport in comun) ar fi putin SF pentru Bucuresti - drumuri suspendate, pasaje subterane, sosea de centura OK etc. Si atunci parca iar vor iesi popi si babe enoriase isterice care vor spune ca nu pot dormi de galagie.
    2) Situatia actuala, grea cum este, e ingreunata de imensa nesimtire a participantilor la trafic. O groaza de oameni care trec pe rosu, blocand intersectiile, care stau sa se injure si sa claxoneze ca imbecilii in loc sa mearga mai departe. Si nimeni nu reactioneaza. Toti smecherii care depasesc pe linia de tramvai 100 de masini sunt lasati apoi sa treaca de cei pe care i-au fentat si care se multumesc cu 3 secunde de multumiri exprimate camaradereste cu avaria.
  • 0 (0 voturi)    
    Legea (Luni, 7 aprilie 2008, 20:47)

    Mugur C. [anonim]

    Nu ar fi nevoie de politisti in intersectii, daca soferii ar respecta legea. Este foarte simplu. Celor care cred ca in Bucuresti sunt necesari politisti in intersectii pentru o buna circulatie, le recomand sa se intoarca in satul natal.
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva probleme (2) (Luni, 7 aprilie 2008, 20:49)

    Radu [anonim]

    3) Politia este indiferenta si/sau complice. Nu vreau amenzi stupide, dar nemernici care blocheaza minute in sir intersectiile trecand pe rosu se aleg cel mult cu o privire urata din partea politistilor. Daca i-ar arde pe cativa cu 3 milioane si 10 puncte nu cred ca ar mai repeta experienta prea des. Nici o amenda n-am vazut pentru parcari idioate, in mijlocul drumului sau la 1 metru de trotuar. Cat despre complicitate... Am cel putin 10 cunostinte care au scapat de amenzi de circulatie dand spaga intre 150 si 200 RON. Si toti se fac ca nu stiu.
    Vreau un oras civilizat, cu oameni civilizati, cu drumuri de secol 21. Pana timpul rezolva toate aceste probleme, as vrea ca bunul simt sa fie pastrat macar prin masuri coercitive.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia (Luni, 7 aprilie 2008, 20:52)

    Realistu' [anonim]

    Asadar singura solutie realista, este mutarea capitalei (alegeti voi localitatea) concomitent cu descentralizarea administratiei de stat!
  • 0 (0 voturi)    
    si on topic (Luni, 7 aprilie 2008, 20:59)

    Radu [anonim]

    Pe Stefan cel Mare, intre Vasile Lascar si Lizeanu, 30 minute!!!
    Cauze nemodificabile - deocamdata: multe masini si drumuri mici. Cauze modificabile: multi romani care refuza sa isi poarte fundul in metrou, ca doar nu degeaba au masina (eu aveam de carat cu masina materiale pe care nu le puteam cara cu metroul si trebuia sa ajung cu ele in afara Bucurestiului, altfel eram primul in metrou), masini parcate aiurea care ocupau o banda intreaga, multi boi care treceau pe rosu, multi aiuriti carora le ia un minut pana sa se urneasca la culoarea verde, lipsa politistilor care sa dirijeze traficul.
  • 0 (0 voturi)    
    femeile la volan (Luni, 7 aprilie 2008, 21:08)

    emy [anonim]

    Stateam intr-o dimineata intr-o statie de autobus la Victoriei si am remarcat ca peste 40 % din masini sunt conduse de doamne ... daca stau sa ma gandesc ca acum 5 ani rar se vedea cate o femeie la volan cred ca se vede simplu care e explicatia acestui trafic infernal.... femeile noastre s-au emancipat si cum doamne sa isi roada tocurile prin statiile de metrou?! ar fi strigator la cer ... prefera sa stea cu orele in trafic dar la final sa coboare victorioase dintr-o masina!
    e doar una din cauze...
    • 0 (0 voturi)    
      tocuri (Luni, 7 aprilie 2008, 21:24)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui emy

      Pune-ti si tu, intr-o zi , tocuri...sa vedem pe urma daca mai vorbesti de "emancipare"!
      • 0 (0 voturi)    
        se poate si fara (Luni, 7 aprilie 2008, 22:36)

        emy [anonim] i-a raspuns lui ileana

        draga am cateva prietene care iau ceva lejer pana la servici in picioare si acolo isi pun tocurile daca vor sa arate bine .... solutii exista ... suntem prea ingusti si parveniti sa le vedem ... nu am avut pana cum masini si daca ne permite buzunarul acum trebuie sa stam cu fundul in ele cu orice pret ... si cand ma gandesc ca economisind cateva luni mergand cu metroul poti sa iti permiti o iesire de o sapt cu familia in afara .... doar aleagand varianta logica ...
      • 0 (0 voturi)    
        Tocuri (Marţi, 8 aprilie 2008, 10:23)

        tt [anonim] i-a raspuns lui ileana

        Hai tu lasa-ne! Te pomenesti ca tu ai inventat incaltamintea cu tocuri. Ia fa bine si intoarce-te in locurile in care te-ai nascut si sunt convins ca acolo nu o sa ai nevoie de tocuri....... si nici macar de masina!!
    • 0 (0 voturi)    
      misoginule! (Marţi, 8 aprilie 2008, 10:15)

      alex [anonim] i-a raspuns lui emy

      Ai gasit tu cauza problemei, femeile sunt de vina pentru traficul infernal din BucurestI! Ce cauta la volan, sa stea la cratita! Ce minte creata ai! Pai cum sa nu meraga cu masina cand pe strada toti muncitorii de la drumuri si poduri, toate ciorile, toti obsedatii sexuali si toti labagii se iau de ele, le pun mana pe cur, pe sani si nimeni nu zice nimic, nimeni nu are nicio reactie? Cred si eu ca merg cu masina, si prietena mea face la fel pentru ca a fost agresata de nenumarate ori de cretini ca tine probabil si s-a saturat iar eu nu pot fi de fiecare data langa ea sa o apar! Esti un gunoi si te dispretuiesc, ANIMALULE!
  • 0 (0 voturi)    
    oleeee (Luni, 7 aprilie 2008, 21:29)

    Dan [anonim]

    oleeeeeeeee e FANTASTIC afara din ROMANIA.....
    ma gandesc insa cu groaza ca la un moment dat acolo am sa ma intorc.............
    • 0 (0 voturi)    
      re: oleeee (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:54)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Dan

      salutari din Copenhaga!
      adio si n-am cuvinte!
  • 0 (0 voturi)    
    romani adevarati (Luni, 7 aprilie 2008, 21:33)

    florea [anonim]

    "Haos rutier in Bucuresti. Spune-ne cat ai facut luni prin oras".. asta este titlul articolul...
    Imi place ca in loc sa rapundeti la obiect va certati intre voi. Cam penibil... Fiecare incearca sa arate ca e mai tare... mai rau ca la gradinita.
  • 0 (0 voturi)    
    spune-ti parera (Luni, 7 aprilie 2008, 21:46)

    danel [anonim]

    nu mai fii fricos si spune-le si celorlalti ce simti tu pt ei si ei se vor schimba......unii dintre ei macar. si asa vom evolua iar tu emi du-te si ia-o pe ma-ta si invat-o sa conduca
  • 0 (0 voturi)    
    sunt multe cauze (Luni, 7 aprilie 2008, 21:54)

    gelu [anonim]

    Cred ca sunt mai multe cauze, fiecare contribuie cate putin. In primul rand, toata lumea are treaba in centru! Pe urma(sau inainte - sunt legate) nu e infrastructura. Alt motiv: parcatul aiurea, circulatul pe contrasens ocuparea intersectiei desi e clar ca nu e loc sa treaca - contraventii minore pe care politia le tolereaza. Toata lumea stie "de ce" dar "degeaba".
  • 0 (0 voturi)    
    solutia (Luni, 7 aprilie 2008, 22:03)

    balta alba [anonim]

    Am vazut acum 15 ani ,in Olanda asa ceva.Toata lumea sa enervat:,a zgariat masinile(in special Diesel,mai poluante),apoi le-au dat foc,au facut demonstratii.Guvernul a introdus niste taxe zdravene pe masini,mai mari la diesel.S-au introdus tramvaie si trenuri electrice ce merg ceas. Un sfarsit fericit(ptr Olanda)-am cumparat un WW Golf cu 1000$(inclusiv cartea verde ,o noapte de hotel ,plinul si o canistra de motorina de 5 l...Am venit cu ea in romanica ca sa blochez (si azi) traficul ....
  • 0 (0 voturi)    
    solutia (Luni, 7 aprilie 2008, 22:16)

    je [anonim]

    Solutia: camere de luat vederi in tot Bucurestiul...nu 100, ci sa bage 1000-2000 de camere. Care cum a trecut pe rosu sau pe linia de tramvai sa-i dea vreo 30 de milioane amenda si sa-i ia permisul. Daca le vin vreo 2-3 amenzi de 30 de milioane acasa la smecheri, atunci sa vezi ce frumos o sa se mearga prin Bucuresti si cum toata lumea cum ajunge la timp la servici. Daca smecherii merg pe linia de tramvai...si toata coloana lor trebuie sa intre pe benzile legale inainte de intersectie...atunci cum sa mai inainteze celelalte benzi care circula corect. La cel...cei care trec pe rosu sau blocheaza intersectia pe verde tre penalizati rau...ca blocheaza mii de oameni cu o faza din asta.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Luni, 7 aprilie 2008, 22:22)

    un bucurestean [anonim]

    3.40 pentru 14 kilometri.
    Aceste comentarii ar fi utile in contextul in care s-ar merge pe tema propusa, adica sa spui cat ai facut in trafic. Dar toti se inghesuie sa isi dea cu parerea despre ce cred ca e mai bine sa se faca. Nimic rau... insa daca cel de dupa vine si isi spune parerea judecandu-l pe cel din urma lui si mai presus de asta jignindu-l... este oare ok? asta ar fi un aviz pentru moderator (in caz ca acesta chiar exista cu adevarat). Nu cred ca este de bun simt sa se publice comentarii care sunt adresate violent celorlalti care si-au spus, de fapt, un of si nu s-au luat de nimeni. Dar inainte sa ii educi pe ceilalti trebuie sa incepem cu noi insine. Numai bine. Chiar si celui care va avea ceva violent de comentat la adresa a ceea ce scrie mai sus :).
  • 0 (0 voturi)    
    f f f f f mult! (Luni, 7 aprilie 2008, 22:24)

    luciano [anonim]

    de ex la ora 9.30 era la Antena 1 de unde am plecat spre hala traian. timp parcurs la volan: 1 ora si 20 min!! Bine ca am cutie de viteze automata
  • 0 (0 voturi)    
    3 ore si jum (Luni, 7 aprilie 2008, 22:29)

    Alexandra [anonim]

    Am facut azi 3 ore si jumatate din lacul tei si pana pe soseaua giurgiului, din care o ora pana la obor. In lizeanu un politist care mai avea putin si plangea, masini care faceau stanga de pe 3 benzi, etc!

    Si inainte sa se trezeasca vreun destept care sa tina teoria metroului, in aceasta zona nu mai circula nimic! La obor metroul este inchis, si in rest trebuia sa schimb 4 mijloace de transport si sa mai merg si cateva statii pe jos ca sa ajung la destinatie! Deci e pur si simplu bataie de joc!
  • 0 (0 voturi)    
    trafic bucuresti (Luni, 7 aprilie 2008, 22:30)

    gigi [anonim]

    in mod normal pt a rezolva o astfel de problema, treb apelata la firma/echipa care iti optimizeaza traficul. dar nu la firme de import/export sau lucruri de acest gen.
    citisem la un moment dat ca primaria incheiase un contract pentru asa ceva. nu am citit nimic detalii decat ca era cu o firma germana. ce au facut... nu stiu.
    pentru optimizarea traficului din chicago sau LA cei de acolo apelasera la cei de la laboratoarele livermore.
  • 0 (0 voturi)    
    haos (Luni, 7 aprilie 2008, 23:10)

    Dan Bordei [anonim]

    Din intersectia pe care o vedeti (Doamna Ghica cu sos.Colentina) am mers pe jos pana la Piata Romana,
    Nu ma intrecut niciun autobuz sau tramvai.
    Sa nu va inchipuiti ca voi vota vreun primar actual sau din partidul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    alternative (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:07)

    s. [anonim]

    locuiesc intr-un oras european, cu un numar de masini mult mai mare ca bucuresti. cunosc traficul de bucuresti, si de aceea consider ca una din cele mai bune metode, este crearea strazilor cu sens unic, astfel incat sa fluidizeze traficul. dar unde nu-i cap, vai de picioare, zice un proverb romanesc!
    ps: luati metroul sau de ce nu pe jos, e mai putin stresant, iti pui niste muzica la casti si te bucuri de mersul de jos.
  • 0 (0 voturi)    
    alternative (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:15)

    mihai [anonim]

    Pe scurt alternativele:
    - metrou + mers pe jos. Pt Alexandra: de la statia Iancului la Obor se fac 7-8 min pe jos
    - scuter, bicicleta - bicicleta cel putin nu are concurenta pe distante mici (cativa km)
    - anticipati traficul. Se stie ca atunci cand ploua, toata lumea ia masina personala. Asa se intampla dintotdeauna in Bucuresti.

    Si da, nici un primar nu va putea rezolva traficul intr-un oras cu 9000 de locuitori/km patrat in urmatorii ani (cel putin fara a pune diverse taxe, etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    no problems (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:32)

    Teodor [anonim]

    3 drumuri am avut de facut luni:

    1. Cotroceni - Vitan Barzesti la ora 9 dimineata mi-a luat 20 de minute
    2. Vitan Barzesti - Herastrau la ora 16 mi-a luat 25 de minute
    3. Herastrau - Cotroceni la ora 18 mi-a luat 30 de minute

    Eu zic ca a fost super relaxat.. intr-adevar pe sensul celelalt de mers la orele respective era crunt..
  • 0 (0 voturi)    
    Daca voi va plangeti.... (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:50)

    Pieton [anonim]

    Din cate observ majoritatea celor de aici sunt soferi...dar eu ca pieton ce vina am? Am facut un drum de 20minute in ...3ore!!!!
    Baba Novac bara la bara...salvarile mergeau pe contrasens!!!, Mihai Bravu blocat total si pas de melc, masinile erau pe 5 randuri!!!!, Pasajul Muncii ochi, Iancului, Pache, Dimitrov, Obor, Pantelimon....
    Videanu si ai lui ne recomanda Ratb ca sa ce? Nu au mers cateva stopuri dar indisciplina la volan a facut acest trafic. Ce cauta masinile de gunoi in haosul asta? Masinile scoala? Masinile de aprovizionare? Se vedea clar ce balamuc este si puteau face pauza de cafea pana se linistea nebunia.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:52)

    dedeiu [anonim]

    20 de minute pe jos pana la munca. dar romanul foloseste ratb si masina, ca sa vezi.. vreau minusuri fiindca indrasnesc sa folosesc autopicioarele si bicicleta:D
  • 0 (0 voturi)    
    Trafic intens... (Marţi, 8 aprilie 2008, 1:13)

    Rhadoo [anonim]

    si aproape patru ore de la pipera, pana in Piata Sudului (Berceni).....
  • 0 (0 voturi)    
    mers pe jos (Marţi, 8 aprilie 2008, 7:07)

    io [anonim]

    am inceput sa merg pe jos . Cea mai mare problema este praful ! Daca primaria ar aduna praful si ar mentine curatenia as merge zilnic (pe jos sau cu bicicleta ) tot drumul pana la munca ( cativa km buni - 7.8).

    O alta problema este aceea a lipsei pistelor pentru biciclete ... eu nu vreau sa ma plimb in centru ci vreau sa ajung la munca .
  • 0 (0 voturi)    
    Bucurestiul a devenit (Marţi, 8 aprilie 2008, 8:43)

    Bula [anonim]

    o cloaca. Lacomia si prostia se plateste. Singura solutie este sa se mute capitala in alta parte, sau macar anumite institutii centrale
  • 0 (0 voturi)    
    trafic (Marţi, 8 aprilie 2008, 8:48)

    un contribuabil [anonim]

    "Semaforele defecte din intersectia Strazii Lizeanu cu Soseaua Stefan cel Mare au ingreunat circulatia." in aceasta intersectie se lucreaza la linia de tramvai, asa cum se lucreaza si in intersectia st cel mare cu barbu vacarescu, iar mai nou de-a lungul soselei sunt tot felul de lucrari mai mici pe care trebuie sa le ocolesti. este bataie de joc!
    aseara am parcurs in 45 de min distanta dintre podul baneasa si intersectia cu pipera. eu circul cu autobuzul. nu pot sa descriu in cuvinte cat este de aglomerat! suntem atatia care lucram in nord! faceti ceva cu transportul in comun pana nu o luam razna cu totii!
  • 0 (0 voturi)    
    strazi (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:05)

    Mircea [anonim]

    Voi nu vedeti care e problema de fapt,traim intr-o capitala europeana,platim taxe de ne ies pe gat si totusi strazile sunt varza, semafoarele se strica la prima ploaie, nu sunt in stare astia sa coreleze naibi semafoarele alea ca sa nu te mai opresti din 5 in 5 metri.Sa fim seriosi Bucuresti e un oras condus de niste oameni incompetenti.Pai in adevaratele metropole cu 20-30 de milioane de locuitori ce credeti ca merg toti cu metroul?Eu locuiesc intr-un astfel de oras si este trafic,dar nu stai niciodata de 5-6 ori la un semafor si cand ai plecat mergi 5-6 km fara sa te mai opresti la altu.Principalii vinovati nu sunt cei care merg u masina ca doar pt aia si-au cumparat-o ca sa o foloseasca doar nu iti iei masina sa o tii in garaj,vinovate sunt autoritatile care nu sunt in stare sa faca absolut nimic decat sa puna borduri si sa repare strazi care au fost deja reparate de 10 ori
  • 0 (0 voturi)    
    CE BINE-MI PARE CA NU-S BUCURESTEAN (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:05)

    sandu [anonim]

    Inca un motiv sa ma felicit ca nu-s mitic de bucuresti !!!!
    Sa traiti bine !!
    • 0 (0 voturi)    
      da sigur (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:50)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui sandu

      sunt 3 milioane de oameni in bucuresti din care panan 2 mil au buletin de bucuresti stiu oameni care stau de ani de zile in bucuresti si nu au buletin de bucuresti...
      poate daca ar ramanea numai bucurestenii ar fi altceva
  • +1 (1 vot)    
    Videanu mai pune niste borduri! (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:13)

    Adi [anonim]

    Azi am abandonat masina pe o straduta si am mers pe jos..mi-e mila de cei care n-au facut la fel cred ca si acum sunt blocati pe la Obor.
    Se lucreaza la aceeasi intersectie la care s-a mai lucrat de doua ori, si se lucreaza la lopata si roaba,in 2008 primaria ofera contractele firmelor de apartament al clientelei politice.
    Acum dau mailuri la toate institutiile si de maine imi iau bicicleta.
    Evitati zona Obor din orice sens ati veni!
    Si nu mai votati Videni pe viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:38)

    BD [anonim]

    3 ore si jumatate din voluntari in baneasa, din care 2 si jumatate pana la D-na Ghica...
    Bine ca nu m-am grabit... astfel poti sa vezi si partea "hazlie" a lucrurilor: un nene intr-un autobuz RATB a tras un pui de somn... cand s-a trezit dupa 1 ora si jumatate si a vazut ca nu s-a ajuns la intersectie la fundeni s-a dat jos din autobuz; la intersectia fundeni cu colentina militzianu' care culmea!!! tinea traficul de pe drumul cu prioritate ca sa intre cei de pe laterale, era sa-si ia vro' doua sacosi in cap de la o cucoana coborata din tramvai... Ma felicit ca nu-mi programasem intalnirile inainte de ora 12 si ca exista benzinaria Agip ca altfel faceam pe mine in trafic...
  • 0 (0 voturi)    
    "poligon" (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:43)

    anonim [anonim]

    Stefan Cel Mare arata ca dupa razboi, in fiecare i ntersectie sunt ditamai gropile ( nu stiu ce Dumnezeu vor sa faca ) si din 10 in 10 metrii sunt capace de canalizare semnalizate foarte dragut cu niste stalpi de aprox 1 metru. E o adevarata cursa sa ajungi spre Casa Presei, si daca ajungi cu masina intreaga esti chiar norocos. Ar trebui filmat de sus Stefan cel Mare ca sa vedeti cum arata, o "adevarata " capitala Europeana. Si intersectia de la Obor este de-a dreptul " test psihologic" cine are nervi sa treaca de aceasta intersectie este un adevarat erou.
  • 0 (0 voturi)    
    6 ore... (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:48)

    Dragos Alex [anonim]

    Ieri 07.04.2008 cea mai groaznica zi din viata mea de sofer...
    Plecat la ora 8.00 din zona Macaralei, Titan...am ajuns pe strada Jiului Bucurestii Noi la ora 14.16 (aprox)...
    Groznic...
  • 0 (0 voturi)    
    1 ora (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:48)

    Godzy [anonim]

    Am ramas o ora la Foisor blocat, am sunat chiar si la 9544 (politia rutiera).
  • 0 (0 voturi)    
    bataie de joc (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:49)

    liviu [anonim]

    de la lacul tei pana la obor nu se putea circula 3 metrii in 5 minute ... obol logic la fel stefan cel mare la fel
    erau tranvaiele aliniate ca la parada...

    se certau soferii cu pietonii si invers etc...

    nu se poate am mers pe jos si am prins din urma vreo 4-5 tranvaie (avand in vedere ca am stat vreo 20 de minute sa astept autobuzu)

    deci nu se mai poate circula prin orasul asta....
    salvarile nu puteau merge nimic !!!
    politaii se uitau ca boii unu la altu (privirea lor tipica dealtfel)
    soferii injurau si se bagau ca prostii etc

    ppolitia isi baga picioarele
    primaria la fel
    soferii si pietonii se comporte necivilizat
    pana cand nu se schimba astea 3 (si evident terminat lucrarie in bucuresti) cred ca numai teleportarea ar fi o solutie...

    toti au partea lor de vina dar toti dau vina pe ceilalti si nimeni nu face nimic !!!
  • 0 (0 voturi)    
    cu masina am scapat de maini pe fund (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:49)

    dia [anonim]

    mi-am luat masina ca sa scap de idiotii care imi puneau mana pe fund pe strada, in metrou...etc.
    iar ieri mi s-a parut aberant sa fac de la diham la muncii 70 minute. am avut treburi prin oras si am vazut un singur politist. cu summitul eerau cate 4 in in fiecae intersectie...acum..doar unul amarat la foisor si care nu facea fata.
    semafoarele erau brusc date peste cap...sa fie tot vina summitului?
    oricum, sunt de parere ca daca statul roman nu ar mai face atatea vizite si cheltuieli aberante, ar putea sa angajeze mai multi polististi si problema ar fi rezolvata.
  • 0 (0 voturi)    
    Masina VS Metrorex (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:54)

    Radyx [anonim]

    Buna dimineata,
    nu doresc sa va spun decat ca tocmai mi-am cumparat masina dar nu cred ca am mers cu ea de 3 ori in Bucuresti si asta doar atunci cand a fost neaparata nevoie.
    Iubesc metroul.
    Din Militari pana pe Barbu Vacarescu la Billa fac cu masina 1h40m cel mai putin (se poate si mai mult) iar cu dragul meu metrou 45 minute.
    Imi place sa merg cu masina dar nu in conditiile din Bucuresti.
    Ma deranjeaza mirosurile din RATB & Metrou dar prefer sa le miros 45 minute decat sa-mi miros transpiratia mea in masina dupa 2 ore de stat in trafic, sa ma umplu de nervi, sa consum un rezervor de benzina, sa ma injur cu juma de capitala si sa fumez 2 pachete de tigari pana ajung la munca.
    Parerile sunt impartite.
    Eu prefer sa merg cu transportul in comun.
    Sanatate si Paste Fericit
    • 0 (0 voturi)    
      metrorex (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:04)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Radyx

      Corect!
    • 0 (0 voturi)    
      si daca metroul nu este o optiune? (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:48)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Radyx

      Din pacate eu sunt nevoita sa merg cu autobuzul prin acelasi trafic mizerabil, in picioare, in inghesuiala, in miros. Cred ca solutiile pt Bucuresti ar fi:
      - mai usor cu reparatiile. sa fie facute daca sunt necesare, dar cu cap si in nici un caz toate in acelasi timp
      - un transport in comun impecabil. metrouri mai dese, autobuze decente si in numar mult mai mare, trasee de autobuze alese cu cap, care sa iti permita sa ajungi usor oriunde, tramvaie protejate de trafic prin garduri
  • 0 (0 voturi)    
    nu ii intereseaza (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:58)

    georgel007 [anonim]

    toate scuzele inventate de autoritati (gen lucrari in carosabil, ploaie, semafoare, blabla) sunt niste mari gogosi. nu ii intereseaza cum se circula, nu ii intereseaza de ce se circula asa, nu ii intereseaza cum sa se circule mai bine.
    cand in fiecare zi in bucuresti vor fi in strada o mie de politisti CARE SA ISI FACA TREABA (asta insemnand carnete luate la toti jegosii manelisti care depasesc coloanele de masini intrand pe contrasens si blocand si celalalt sens de trafic sau blocand intersectiile), cand registrul auto roman nu va mai da autorizatii de circulatie la toate cazaturile de masini (incluzand basculante si dacii din 1900 toamna), cand lucrarile in carosabil se vor face noapte si nu ziua, ei bine atunci se va circula decent.
    dar pe cine intereseaza? in nici un caz pe autoritati.
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui sa luam masuri.... (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:59)

    Angi [anonim]

    ...in loc sa discutam pe bloguri! Sa mergem si sa-i mai tragem si noi pe maneca pe acei "mari" de la primarie in loc sa ne complacem in situatia de a fi imbranciti, nervosi si stresati in trafic!Sa le mai cerem si lor socoteala, cred ca daca s-ar trimite o scrisoare sau un mail unde trebuie, ar mai scadea si astia din anii aia(vreo 7-8) de a construi o linie de metrou!
  • 0 (0 voturi)    
    traffic (Marţi, 8 aprilie 2008, 10:00)

    cetatean [anonim]

    de la vatra luminoasa pana la piata natiunilor unite doua ore jumate. 50 minute i-au trebuit autobuzului sa parcurga distanta dintre doua statii. exceptional
  • 0 (0 voturi)    
    vorbiti la subiect nu va mai certati (Marţi, 8 aprilie 2008, 10:17)

    Cristi [anonim]

    Luni prin oras am facut din Piata Sudului pana in Pipera 35 min. Da' am plecat la 6.45 de acasa.
    Pt. cei care sustin metroul: din Luica (Giurgiului) pana in Otopeni (dupa aeroport) stiti vreun metrou direct ?
  • 0 (0 voturi)    
    hmm... (Marţi, 8 aprilie 2008, 10:26)

    rekul05 [anonim]

    Ce este culmea ca populatia Romaniei scade de la an la an, dar in capitala nu te mai poti misca!!!
    Imi spunea cineva, chiar am ramas uimit - nu stiu cat de adevarat este, ca la ora actuala sunt in jur de 4 milioane de suflete in Bucuresti si ca se inmatriculeaza peste 1000 de masini pe zi! Nu stiu cate din cele 1000 sunt la prima inmatriculare...
  • 0 (0 voturi)    
    Scuter (Marţi, 8 aprilie 2008, 10:41)

    ionut [anonim]

    Pt. ca am ramas fara permis, mi-am luat scuter. Cat e cald afara nu mai merg cu masina. Ieri dimineata am facut 25 min din Dr. Taberei pana la P-ta Galati :D.
  • 0 (0 voturi)    
    rezolvare haos rutier (Marţi, 8 aprilie 2008, 10:53)

    bogo adrian [anonim]

    1 atit videanu cit si poltia , ratb, si alti facori nu fac absolut nimic, pt rezolvarea problemei, pur si simplu zilnic isi bat joc de noi conducatorii auto, lasindu ne intr o jungla.

    nu se vrea nimic, altfel ar fi sedinte oeprative zilnic, si incercari , metode, de fluidizare .

    de ex :

    - masinile salubrizarii, betoniere, masinile care cara moloz, tractoare, etc nu ar trebui sa fie lasate sa inceapa activiataea exact la orele 8-9 .
    toata lumea s a facut boier, si gunoierul si functionarul , pleaca la 8 -9 de acasa .

    -videanu a promis ca ca impune ca aproviozanarea in buc sa se faca noaptea , dar nu a facut nimic.
    urgent trebuie implementat asta .

    - foarte multe firme nu au parcari pt propriile parcuri auto. daca videanu ar pune o taxa uriasa pt firmele care nu au parcari proprii, la nivel de 1ooooo ron , atunci nu am mai avea in trafic si diminata si seara mii de masini gen furgonete, papuci, cahir si camiaone, tiruri, maxi taxi, cu care soferii se duc acasa si plaeaca de acasa .

    uitati va ca practic in fata blocurilor, cetatenii nu au unde sa mai parcheze, ca locatarii vin acasa cu acest gen de masini pt ca sint lasati de patroni.

    sa vedem carei frime convine sa dea 100000 ron taxa pe an daca nu si creeaza propria parcare pt flota auto.

    plus de asta cu aceste taxe uriase s ar face multe in capitala daca se vrea si nu se fura.

    - ratb plimba [e strazi tramvaie supra-dimensionate pt traficul de calatori, tramvaie f lungi care nu sint propice pt stradutele pe care circula, si care vedeti si dvs cara in jur de 30 persoane exact la orele 8-9 , 17-18 .

    ar trebui ca in orele problema , sa fie folositye tramvaie mai mici ca dimenisuni, nu cu lungimi de 40 m , si tramvaie cu demaraj, care sa nu blocheze o strada intreaga cind iau o curba .


    - ca masura extrema , pt ca e clar ca ne indreptam spre un colaps in circulatia din bucuresti, prin decret , trebuie defalcata ora de incepere program al firmelor din anumite sectoare .
  • 0 (0 voturi)    
    continuare rezolvare haos rutier (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:03)

    bogo adrian [anonim]

    - politia trebuie sa scoata zilnci, nu doar daca ploua ssau nu merg semafoare , un nr de 2 politisti (unul singur nu face fata in anumite intersesctii)
    in intersectiile problema , de la bun inceput, nu cind deja bulibaseala , blocajul este in floare.

    sumit a dovedit asta .

    - amenzi duble celor care parcind blocheaza sau ingreuneaza trafic , si care lasa pana tarziu dimineata masinile in respectivul loc .

    zilnic vedem cel putin o astfel de masina care sugruma prin modul in care a fost parcata fluxul .

    - sens unic chiar si temporal conform trafic , pe anumite strazi.

    ex : intre orele 6- 10 sens unic pe stefan cel mare in directia pta victoriei.

    poate nu tot ce scriu aici este o solutie, dar ceva trebuie incercat , si vazut ce merge , ce e viabil, si ce nu .

    m as bucura daca ar citi videanu , care este un baiat finut, dar tare prost ca primar. negospodar .
  • 0 (0 voturi)    
    completare (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:07)

    bogo adrian [anonim]

    -camere video in intersectiile problema, , filmat soferii indisciplinati si amendati.

    stiind ca sint camere video, s ar reduce excesele atitor sputzeri , figuranti si figurante de soferi .
  • 0 (0 voturi)    
    Bine ca ne-am nascut cu totii in masini (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:11)

    Anca [anonim]

    pai da, ca asa-i romanul, s-a nascut in masina si nu mai poate fara. Traficul nu e o problema, e un simptom: pe de alta barte, bine ca avem cu ce bloca strazile.

    Intre timp, devenim cu totii un pic mai sedentari, un pic mai nesanatosi, un pic mai poluati (stiti ca smissile masinilor in trafic blocat sunt imens mai mari decat in mers?), un pic mai nervosi, un pic mai in intarziere.

    Solutia? Mai multe metrouri la ore de varf, mai multe autobuze la ore de varf (si probabil reorganizarea traseurilor ca sa fie relevante pentru oameni), mai multa disciplina in trafic, benzi pentru biciclete sa stim ca nu da masina peste noi, mai multi politisti in trafic la ore de varf. Si lista ar putea continua...

    O parte din astea tin de administratie. O parte tin de noi insine. Inclusiv dusul de dimineata sa nu ingretosam oamenii in metrouri...

    Altii au reusit inaintea noastra, de ce oare n-am putea si noi? A, da, pentru ca ne-am nascut in masina si cu masina vom muri de gat. Cu orice pret!
  • 0 (0 voturi)    
    sunt terminat nu am metrou (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:15)

    georgmihai1211377215 [utilizator]

    sunt terminat la mine in cartier nu este metrou. Si sunt doar doua linii de autobuze. O sa ma imbolnavesc de cat stau la volan. Fericiti sunt cei care se inghesuie in metrouri. Pacea fie cu voi. Noi ceilalti 500.000 de mii ce draq sa mai zicem???
  • 0 (0 voturi)    
    5 km in 3 ore (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:15)

    irina [anonim]

    07.04 - ora 8:00 De la Kaufland Colentina pana la intresectia Dna Ghica cu Bdul Tei am facut 3 ore !
    FELICITARI POLITIEI RUTIERE DIN ROMANIA !!!

    08.04. - ora 7:30 De la Kaufland Colentina pana la intresectia Dna Ghica cu Bdul Tei am facut 2 ore !
    Aceleasi Felicitari !
  • 0 (0 voturi)    
    B.P.R. (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:48)

    liviu [anonim]

    am dat mail acum cu link la comentariile voastre la biroul politiei rutiere.
    plus un comentariu despre parazitare.

    sa-mi spun si eu parerea:
    -1. benzi unice pt RATB
    -2. mai multe metrouri la orele de varf
    -3. sa inceapa dracului sa extinda reteaua de metrou si sa nu mai fure ca nehalitii facand diverse studii. Mama lor de nenorociti, sa aiba raie in cur si mana scurta!
    -4. supravegherea traficului de suprafata si amenzi foarte mari pentru orice abatere.
    -5. restrictionarea accesului masinilor grele prin oras dimineata si seara.
    -6. CEL PUTIN DUBLAREA TAXEI AUTO! In Danemarca aceasta este de 130% din valoarea cu tot cu TVA a masinii/camionului...etc
    -7. taxare pentru tranzitarea centrului Capitalei. Soferii vor sti ca nu au pe unde sa o ocoleasca si vor renunta la masini
    -8. traficul pietonal: nu atat praful este o pb cat cainii comunitari. Si cum nu toti pietonii au gust de rahat, unii se pot trezi muscati.
    -9. culoare pentru biciclete
    -10. bullbar la masina mea, pentru a corecta din inertia tuturor taranilor/manelistilor/jegosilorsi/sau oficialitatilor care incearca sa ma fenteze depasind pe linia de tramvai.

    Cum toate acestea sunt himere, am decis sa plec din tara; nu cred in sacrificii pentru un viitor mai bun, cel putin in Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    Bla Bla Bla (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:00)

    b09d4n [anonim]

    Am colegi care considera absolut normal sa conduca masina pe contrasens... la fel cum nu trag apa la WC.

    Ne lipseste bun simtul sub toate aspectele. Si este de altfel firesc intr-o societate aflata in tranzitie.

    Sa speram ca se vor aseza lucrurile... si ca lumea va incepe sa traga apa la WC, sa nu mai blocheze intersectia, sa nu mai scuipe seminte, sa nu mai injure...
  • 0 (0 voturi)    
    Am facut doua ore (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:20)

    Ovidiu Dobronauteanu [anonim]

    Am facut doua ore intre Tineretului si Obor!!
  • 0 (0 voturi)    
    experiment (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:39)

    moi [anonim]

    2 ore si 45 minute de la obor in colentina. nu stiu daca mai are sens sa merg la serviciu. vad ca nici altii nu se duc. stam cu totii in trafic. e mai placut asa, nu? lasati mai masinile acasa si mergeti cu autobuzul.
  • 0 (0 voturi)    
    bicicleta (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:15)

    Nume [anonim]

    UN PROGRAM DE PROMOVARE A MERSULUI PE BICICLETA !
  • 0 (0 voturi)    
    Colentina - Pantelimon 3 h (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:25)

    Ionut Stoica [anonim]

    De la intersectia Colentina cu Fundeni pana la serviciu in zona Stadionul national - Bd. Pierre de Coubertin - 3 h+

    Sunt curios cine poate fi responsabil financiar pt. pierderile cauzate de blocajele astea ? Primaria ? Politia? ADP sau toti la un loc ?
    Imi doresc un proces.
  • 0 (0 voturi)    
    sapte ore in trafic (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:29)

    trafic [anonim]

    Atat am petrecut ieri in trafic, in total 80 de km !!!
  • 0 (0 voturi)    
    destul (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:49)

    Nautilus [anonim]

    Luni au fost vreo 40min cu tot cu o oprire la Lukoil din Rahova pana la 13 Septembrie, marti (azi) doar 20

    Metrofilii (a nu se confunda cu metrosexualii ca aia sunt ceva mai destepti :) nu gandesc economic. Daca traficul se restrictioneaza si tot ce misca pe 4 roti e impozitat aberant, lumea nu mai foloseste masinile, nu mai plateste taxe (de drum, accize, TVA, impozit etc), veniturile la buget se reduc, iar primarii si firmele nu mai au interesul sa construiasca parcari, poduri, tunele, strazi moderne si altele. Asa a reusit "geniul almanahelor" Vanghelie sa manipuleze sute de mii de alegatori, desi strazile din sectorul lui arata ca dupa bombardament si parcarile nu exista - i-a convins ca nu e nevoie de ele :D (data viitoare o sa-i convinga ca nu e nevoie de tramvaie, apoi de strazi, apoi de blocuri... la asta se pricepe:))

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtirea autoritatilor (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:42)

    Andronicus [anonim]

    Luni am plecat la serviciu la ora 7.00 si am ajuns la 11.00. Trebuie sa iesim din atitudinea asta pasiva pt ca altfel ne sufocam in trafic. Cred ca primarul Videanu si domnul director Udriste ar trebui sa-si dea demisia pt ca dincolo de aspectul obiectiv la limitelor infrastructurii si al cresterii exponentiale a numarului de masini, cei doi mentionati care erau responsabili nu au facut nimic in acest sens.
    Nu exista o viziune, nu exista nici macar un plan pe termen lung care sa rezolve problema (cu toate ca planutile erau punctul forte al primarului general). Haosul din circulatie in Bucuresti ne costa miliarde de euro, asa ca investitiile in acest sens ar fi defapt o reducere a costurilor pe termen lung.
    Iar in alta ordine de idei, este inacceptabil ca in aceste conditii de trafic sa nu functioneze semafoarele in mai multe intersectii mari ale capitalei.
    Domnule Videanu, domnule Udriste demisia dumneavoastra este o necesitate pt orasul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Faceti sport (Marţi, 8 aprilie 2008, 20:17)

    anonim [anonim]

    Cel mai bun lucru pe care am putea sa il facem in aceasta aglomeratie a orasului Bucuresti,este sa mergem pe jos.Si sa ne obisnuim sa fim mai civilizati,fie ca suntem pietoni ,fie ca suntem soferi.
    Mersul pe jos e si mai sanatos.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu imi vine sa cred cum va certati unii cu altii. (Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:14)

    Raluca [anonim]

    Oameni buni, traim intr-o tara teoretic democrata, si alegerea de a merge cu masina/ motocicleta/pe jos sau cu metroul, ar trebui sa ne apartina, nu sa fie conditionata nici de trei nori pe cer, nici de doua semafoare care nu merg si nici de lucrarile in desfasurare.
    Am calatorit prin toata Europa cu masina, dar in orase imi facea placere sa calatoresc cu transportul in comun - pentru ca este civilizat. In Bucuresti nu este nimic civilizat si ca atare motivul preponderent pentru care oamenii isi cumpara masini este: "nu mai suport autobuzul/tramvaiul..."
    Din pacate ar trebui sa ne canalizam aceasta energie inspre autoritati, sa le cerem in mod sustinut sa "gandeasca" traficul si intersectiile, sa nu se apuce sa sape strazile in 50 de locuri, si sa procedeze in asa fel incat sa ne arate ca ne respecta pe noi, cei care le platim salariile.
  • 0 (0 voturi)    
    "problema parcarilor"? (Miercuri, 9 aprilie 2008, 14:52)

    bebe [anonim]

    Unii zic ca tot calvarul circulatiei din Bucuresti s-ar datora problemei parcarilor.

    Aiurea! Povesti. Iluzii.

    E nevoie de masuri drastice de descurajare a furiei autoturism-ice ce a cuprins Bucurestiul.

    Adevar incontestabil: "Problema parcarilor" nu o sa se revolve NICIODATA in Bucuresti.

    1 - pentru ca nu exista SPATIU FIZIC pentru a asigura 10 mp/automobil PE SOL,
    si 2 - pentru ca basmul cu parcarile supraterane si subterane pe 10-15 nivele in valoare de miliarde de euroi chiar asta este - un basm.

    Ca atare, pentru a nu ajunge in cateva luni la blocajul TOTAL in Bucuresti este nevoie urgent ca:

    a.) inmatricularea unei noi masini sa se faca numai in baza dovezii ca detii garaj propriu, loc in curte, loc parcare inchiriat cu contract pe termen lung (vezi exemplul Japonia)

    b.) triplarea impozitului pe masina in Bucuresti. Pentru SUV-uri inzecirea!

    c.) taxa de congestie zona centrala min.10 roni (in Londra a fost 8 lire sterline, am inteles ca s-a facut 12)

    d.) reintroducerea sistemului circulatie numar par/impar cu saptamana

    e.) tarusi anti-parcare pe toate trotuarele din zonele critice (adica 75% din Bucuresti) pentru a reda pietonilor, carucioarelor cu bebelusi (okay, si biciclistilor) dreptul exclusiv de a le folosi

    Orice altceva, my friends (vorba lui Bob Dylan) IS BLOWIN' IN THE WIND!
    • 0 (0 voturi)    
      :D (Miercuri, 9 aprilie 2008, 15:51)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui bebe

      Domnule Prim-Ministru, nu stiam ca postati pe forumuri solutii de inlocuire a taxei de prima inmatriculare...

      ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    SOS BUCURESTI (Joi, 10 aprilie 2008, 9:02)

    Asociatia Eco-Europa [anonim]

    Anual se adauga aproximativ cate 130 - 150.000 de noi automobile in Bucuresti pe aceiasi infrastructura proiectata acum 20 de ani pentru un nr de MAXIM 200.000 de automobile. Bucurestiul a devenit capitala fumului, nervilor (din cauza uriaselor ambuteiaje din intersectii), capitala zgomotului si vibratiilor (uzura parcului auto din Bucuresti depaseste 7 ani,), capitala supraaglomerarii si lipsei de spatiu (confortul - toate trotuarele marilor bulevarde din Bucuresti sint ocupate de automobile stationate sau parcate), capitala benzinarilor auto (intalnim “aroma” combustibililor auto in medie la fiecare 300 m in Bucuresti), capitala garajelor auto betonate pe spatiul verde din spatele blocurilor de locuinte (mai avem cam 100.000 de astfel de garaje neautorizate care ocupa peste 1.000.000 mp in Bucresti)…Toate acestea pe fondul reducerii drastice (peste 2/3) a zonelor verzi din Bucuresti (in 1989 aveam 37 milioane mp de spatiu verde si acum mai avem sub 13 milioane mp)
    Cele doua milioane de locuitori ai Bucurestiului inspira zilnic resturile gazoase cancerigene ale celor aproximativ 1,5 milioane de automobile din trafic, cu tot cu cele aflate in tranzit sau venite pentru aprovizionare. Comparativ, in 1990 aveam 136.000 auto inregistrate pe aceiasi infrastructura si cam acelasi nr de locuitori.Aproape 30% din automobilele care circula in Bucuresti functioneaza inca pe baza de benzina cu plumb....Cam un Kg de plumb pe an este eliminat de fiecare masina.Mai nou fiecare al saptelea copil din Bucuresti sub 18 ani suferea de astm. Zilnic in traficul bucurestean peste 60% dintre autoturisme circula cu doar cu un pasager; Parcurgând 1000 km, o maşină consumă oxigenul necesar unui om pentru un an. http://www.petitieonline.ro/petitie/sos_bucuresti_stop_noxe_defrisari_praf_deseuri_ambuteiaje_decibeli-p69350048.html