Acord intre transportatori, ministerul Economiei si cel al Transporturilor

Rovinieta va fi eliminata. Taxa de drum va fi colectata, insa, din pretul carburantilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 aprilie 2008, 21:07 Actualitate | Esenţial


Soferii ar putea plati taxa de drum in pretul carburantului
Foto: Rompres
Transportatorii rutieri au ajuns astazi la un acord de principiu cu Ministerul Economiei si cu cel al Transporturilor privind eliminarea rovinietei - a declarat, dupa discutiile de astazi, presedintele Federatiei Operatorilor Romani de Transport, Augustin Hagiu. Un acord in acest sens va fi semnat, cel mai probabil, la inceputul saptamanii viitoare.

Ministerul Transporturilor cauta, insa, o noua modalitate de colectare a taxei de drum. Cel mai probabil, aceasta va fi colectata din pretul carburantilor. In acest fel, nivelul de incasare ar urma sa creasca cu zeci de procente, a precizat Augustin Hagiu, citat de Rador.

"Trebuie sa respectam principiul ca daca se elimina o sursa de venit trebuie gasit un inlocuitor", a declarat, la randul sau, Septimiu Buzasu, secretar de stat in Ministerul Transporturilor, pentru The Money Channel. El a adaugat ca Ministerul Transporturilor  va face o analiza  fundamentata pentru  a se gasi o sursa de finantare sigura si suficienta a infrastructurii rutiere si, in special, pentru asigurarea colectarii taxei de drum.

La inceputul saptamanii viitoare va avea loc o noua intalnire intre reprezentantii transportatorilor rutieri si ministrul transporturilor, Ludovic Orban, si ar urma sa fie semnat un protocol privind modul in care va fi eliminata rovinieta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7910 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Incredibil! S-au miscat trei neuroni in guvern! (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:20)

    Lucian* [utilizator]

    daca pun o taxa in carburanti mai mare de 0.5-1%, atunci sunt niste porci nesimtiti!
  • +2 (2 voturi)    
    taxe pe poluare (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:33)

    nae [anonim]

    normal mi s-ar parea ca taxa de poluare sa fie calculata doar in functie de gazele emanate (ca acum, dar independent de vechime), iar taxa de drum in functie de masa *km parcursi.
  • 0 (0 voturi)    
    si eu? (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:46)

    si eu [anonim]

    Sie eu? care mi-am cumparat rovigneta lui peste pe un an de zile ? imi dau banii inapoi pe ea? Si asa benzina si motorina e superaccizata, drumurile sint cum sint, o sa platim probabil de jdemii de ori rovigneta, macar inainte nu erai obligat sa o cumperi decit daca ieseai din oras , asa o platesti in pretul litrului de combustibil pt tot.
  • 0 (0 voturi)    
    ROVINIETA ELIMINATA. TAXA DE DRUM COLECTATA DIN PR (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:50)

    ASAN SEVIM [anonim]

    ar fi bine cine consuma carburanti inseamna ca folosesc drumurile si e normal sa se plateasca aceasta taxa. Dar cine ne asigura ca cei care comercializeaza carburanti vor varsa banii colectati si ca acestia vor fi folositi in scopul pt care au fost colectati>
  • 0 (0 voturi)    
    teapa? (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:55)

    Andrey [anonim]

    Si cei care au platit rovinieta? Sunt mai multe tipuri de roviniete?
  • 0 (0 voturi)    
    pacaleala de 1 aprilie (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:00)

    autostrada care se va construi [anonim]

    daca nu e pacaleala ,e o manipulare pentru a castiga voturi la alegeri,in carburant este deja accize la greu.....pana ce trec puntea promit orisice dupa aia Dumnezeu cu mila
  • +1 (1 vot)    
    dar reciproca? (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:05)

    alex [anonim]

    "Trebuie sa respectam principiul ca daca se elimina o sursa de venit trebuie gasit un inlocuitor", a declarat, la randul sau, Septimiu Buzasu, secretar de stat in Ministerul Transporturilor, pentru The Money Channel...


    Dle Buzasu, dar reciproca nu este valabila?
    Daca introduceti o sursa de venit precum taxa de prima inmatriculare, nu trebuie sa eliminati o alta sursa de venit?

    Platesc taxa de inmatriculare daca sunt scutit de impozite in valoarea taxei!
  • 0 (0 voturi)    
    info (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:18)

    Laurentiu [anonim]

    Succes in continuare d-lui Hagiu ptr. ceea ce face in Transport, dar se pare ca suntem amanati tot mai mult de domnii din ministerul transportului.
  • 0 (0 voturi)    
    ...sa vedem cum se termina... (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:26)

    gica [anonim]

    Cine merge mai mult km ar trebui sa plateasca mai mult si cine mai putin......nu ca acum ,trebuie sa intram in normalitate nu?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa taxei (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:29)

    marius [anonim]

    nu se poate, e absurd; Nu-l tineti minte pe Base cu "Aici sunt banii dumneavoastra". Taxa de drum a inventat-o el si a bagat-o in pretul benzinei. Nu retin ca sa fi scazut de atunci pretul benzinei deoarece taxa a disparut. De fapt de la pompa se cumpara mai mult taxe decat benzina. Pretul la noi deja e mai mare decat in alte tari Europene - vezi Austria. De salar nu discutam, la noi fiind mult mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai mult (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:04)

    savastreni [anonim]

    De ce sa platim pt. unele drumuri cand putem plati pt. toate?
  • 0 (0 voturi)    
    pretul combustibililor e totusi o problema (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:40)

    noterran [utilizator]

    imi aduc aminte ca nu demult era un articol tot pe hotnews in care dl patriciu estima ca nu peste mult timp pretul benzinei va atinge 5 ron/ litru..ceea ce mie mi se pare foarte mult pentru economia romaniei
    ori in aceste conditii sa adaugi inca o taxa la acelasi litru de combustibil..nu stiu daca este cea mai buna solutie deoarece am senzatia ca cea mai mare parte din marfuri in romania se transporta rutier, deci implicatii directe asupra pretului produselor

    probabil ca nu inteleg eu dar varianta actuala a rovignetei cu ce si pe cine deranjeaza?
  • 0 (0 voturi)    
    la naiba! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 0:22)

    aurel [anonim]

    eu am rovigneta pana 02 2010........neste nenorociti
  • 0 (0 voturi)    
    Prosteala pe fatza (Miercuri, 2 aprilie 2008, 8:13)

    Stoewer [anonim]

    Ne prostesc pe fatza. Taxa de drum ("aici sunt banii Dvs") a mai fost o data introdusa in pretul benzinei. Vom avea deci 2 taxe de drum.

    Imi vine sa rad: "Ministertul Transporturilor va face a ANALiza FUNDamentata..

    Probabil au scazut incasarile: Lumea nu prea mai cumpara rovigneta pe un an. Ori o cumpara pe 1 luna (atunci cand paraseste urbea, ceea ce nu se mai intampla asa des) ori deloc. Controalele la autoturisme sunt si asa nule.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa lu'Basescu (Miercuri, 2 aprilie 2008, 8:47)

    antonescu [anonim]

    Dar de taxa lu' Basescu va amintiti? Era tot o taxa de drum!!!!!!!
    A fost scoasa dupa citiva ani.....si stiti unde se afla?
    Ati ghicit! In pretul benzinei ca o acciza separata. La vremea aia introducerea taxei de drum in pretul carburantului a reprezentat o crestere de aprox. 7 ori a pretului fostei taxe de drum....
    Acu ce o sa ne faca?
    O sa fie o premiera mondiala!
    Doua taxe de drum in pretul carburantului....Sa multumim sindicatelor si patronatelor transportatorilor care reprezinta cu succes interesele politicienilo oameni de afaceri
  • 0 (0 voturi)    
    rovinieta (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:44)

    Martynel [utilizator]

    Nu stiu daca stie cineva dar avem deja o taxa de drum in carburant.Oare nu ajunge???Oare nu sunt destule taxe???Oare, Oare.....????
  • 0 (0 voturi)    
    an electoral (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:56)

    Edy [anonim]

    dragi parlamentari, guvernanti, draga dle presedinte...
    ne vedem la alegeri! ;-)
    stati prin zona.
  • 0 (0 voturi)    
    vinieta (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:08)

    Mircea [anonim]

    Oameni bun, deja taxa de drum este si in benzina. S-a discutat mult timp ca practic se incaseaza 2 taxe! Si in benzina mai sunt multe alte taxe si accize! Printre astea o taxa ca sa acopere gaura Bancorex!

    Este oricum o neobrazare! Se incaseaza de 3 ani acasta taxa, iar drumurile sunt mai paroaste ca inainte!
    Cine a circulat pe centura Poiestiului pe zona peticita de hotul ala de Casunanu isi da seama ca ar trebui sa ceara mai putin cu 67% nu mai mult cu 67% pt mizeria aia de drum!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa de aratura (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:00)

    Tractoristu [anonim]

    1. Daca sunt tractorist si cumpar motorina de la o statie obisnuita, apoi merg pe camp la arat, insemna ca platesc o taxa de mers cu tractorul pe tarlaua personala ?
    Un tractor sau o combina consuma 95% din combustibil pe camp, nu pe sosele !

    2. De obicei utilajele agricole nu ies din localitatile in care domiciliaza proprietarii, deci nu trebuie sa plateasca taxe de drum, ba mai mult,

    3. Extras din OG 195/2002 :
    "Art.71 – (1) Sunt interzise accesul şi deplasarea vehiculelor cu tracţiune animală, a maşinilor şi utilajelor autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole şi forestiere, a animalelor de povară, de tracţiune sau de călărie, precum şi a animalelor izolate sau în turmă pe drumurile naţionale, în municipii şi pe drumurile la începutul cărora există indicatoare de interzicere a accesului."

    4. Lasati taxa de drum asa cum e si faceti controale, daca nu mai aveti incasarile scontate !
  • 0 (0 voturi)    
    Stie cineva... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:45)

    euro-pean [anonim]

    ...care este componenta pretului benzinei la pompa? Adica un document oficial din care sa rezulte cat la suta e benzina si cat la suta taxe, accize si impozite. Am vazut asa ceva in State, dar la noi nu reusesc sa gasesc de loc.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e cea mai tare afirmatie: (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:57)

    goe [anonim]

    "Trebuie sa respectam principiul ca daca se elimina o sursa de venit trebuie gasit un inlocuitor"

    Bravo, miticule! Halal gandire!

    Dar n-ai vrea matale sa o vedem si dinspre partea adversa (aceea care va va spulbera la urmatoarele alegeri)? Ar suna cam asa:
    "Trebuie sa respectam principiul ca daca se introduce o taxa noua pe spinarea cetatenilor trebuie gasita si o modalitate sa le dam mai multi bani"
  • 0 (0 voturi)    
    O masura smechereasca (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:31)

    cititor [anonim]

    Marirea pretului carburantilor prin introducerea unui procent alocat taxei auto ar fi o masura care va afecta pe toti cetatenii indiferent ca utilizaza sau nu o masina.
    Va duce la cresterea pretului la transportul in comun urban care nu utilizeaza soselele extra urbane .
    Este o masura smechereasca tipica pentru excrocii guvernamentali care conduc tara si care nu mai stiu cum sa ia inapoi banii dati prin salarii si pensii.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i ardem... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 18:15)

    drujba [anonim]

    Sa-i ardem la vot ..nu mai plangeti atata..noi am ales noi tragem...oricum romanul este un las...daca am sari la gatul lor sa vezi ce repede ar face ceva...hotii dracului...
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa fac (Luni, 7 aprilie 2008, 12:33)

    adydmy [anonim]

    Si mie k mi-a expirat rovinieta acum 2 zile ce sa fac sa imi iau din nou rovinieta sau sa merg asa pe naspa??
  • 0 (0 voturi)    
    ..mai bine as. (Vineri, 16 mai 2008, 15:46)

    Marian Sandu [anonim]

    Mai bine e sa platim taxa de drum in pretul carburantului. Nu e corect sa platesc aceeas suma, eu care plec de 5 ori pe an din ocalitate, cu unul care face naveta sute de km pe zii, cred ca are mai mult de suferit soseaua de la "el", asa ca sa plateasca mai mult.
    Propun o meie a banilor obtinuti inr-un an din roviniete / medie litri carburan vanduti.
    pentru cei ce au cumparat roviniete sa se ofere bonuri de benzina pentru diferenta ramasa neutilizata si banii sa se recupereze de catre comerciantii de carburant functie de nr. de roviniete predate si sumele de rambursat populatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    vreti drumuri dar fara banii (Duminică, 27 iulie 2008, 11:25)

    Dumitrascu Vasile [anonim]

    propuneti numai masuri, idei, solutii s-au rezolvari care sa avantajeze buzunarul propriu fara sa vedeti situatia in ansamblu, ( tare bogati ramaneti cu 100 ron pe an in plus la autoturisme, majoriattea vorbiti la celular de suma asta intr-o luna ), majoritatea tarilor europene au construit drumuri pe acest tip de taxe ( rovinieta ) si dupa acea au renuntat la ea. gandirea limitata a celor care comenteaza gazul pe foc aruncat de cotidiane si de uni patroni de firme de transport care vor beneficiu cu cat mai putine cheltuieli, nu o sa ne duca in europa ci pe langa ea.
    Nu am scapad de prostiile comuniste cu capra vecinului, sa fim toti egali, de ce are ala mai mult, si se poate insira un roman cu motive "( idioti )"