Masina ministrului de Interne a lovit o tanara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 20 martie 2008, 11:30 Actualitate | Esenţial


Cristian David
Foto: Rompres
Masina ministrului Internelor si Reformei Administrative, Cristian David, a lovit usor, in aceasta dimineata, o fata de 12 ani la intersectia bulevardului Dacia cu Calea  Dorobantilor, informeaza un comunicat al Ministerului de Interne. Cristian David se afla in masina in momentul accidentului, insa autoturismul era condus de un sofer. Victima accidentului a fost transportata la Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" pentru investigatii amanuntite, insa nu a necesitat spitalizare, ea fiind ranita foarte usor la gamba stanga. Ministrul Cristian David a declarat, ulterior, ca regreta incidentul. El a recunoscut ca masina in care se afla s-a angajat in depasirea unui troleibuz, dar spune ca fetita accidentata a traversat nepermis.

Politia Rutiera a declansat o ancheta, dupa ce a fost sesizata chiar de ministrul de Interne.

Autoturismul apartinand Ministerului de Interne era condus de Stefan Adrian, sofer al institutiei, si se deplasa catre sediul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza". Fetita ar fi fost accidentata dupa ce a coborat dintr-un autobuz si a traversat printr-un loc nepermis.

Soferul ministrului de Interne a ramas fara permisul de conducere, pana la finalizarea cercetarilor. Martorii sustin ca masina ministerului de Interne circula pe un sens destinat exclusiv mijloacelor de transport in comun si corpului diplomatic.

  • Tanara ranita nu a necesitat spitalizare

Tanara a fost ranita usor in accident, suferind doar o contuzie la gamba stanga si nu a necesitat spitalizare. Purtatorul de cuvant al Spitalului "Grigore Alexandrescu", Viorela Nitescu, fata accidentata va ramane sub observatia medicului ortoped care a consultat-o astazi.

Viorela Nitescu a precizat si ca ministrul Cristian David nu a venit la spital, unde fata a fost adusa de mama ei si de soferul ministrului de Interne.

Purtatorul de cuvant al spitalului a mai adaugat ca fata accidentata a ajuns la spital odata cu presa. De altfel, televiziunile de stiri au anuntat ca mai multi ziaristi ar fi fost bruscati de paznicii spitalului. Purtatorul de cuvant Viorela Nitescu a explicat ca accesul presei in curtea spitalui este interzis.

Conducerea spitalului a anuntat, insa, ca va declansa o ancheta interna dupa ce mai multi jurnalisti au fost agresati de paznici.

  • Cristian David spune ca regreta incidentul

Ministrul de Interne Cristian David a tinut sa isi exprime regretul dupa incidentul de astazi si spune ca ofera toata sustinerea morala atat victimei, cat si familiei acesteia.

Cristian David a admis faptul ca masina in care se afla s-a angajat in depasirea unui troleibuz
oprit in statie, insa spune ca si fetita accidentata a traversat printr-un loc nepermis.

Ministrul de Interne a afirmat ca fetita a fost accidentata foarte usor gratie faptului ca masina circula cu o viteza foarte redusa, undeva intre 10 si 30 de kilometri la ora, iar cercetarile efectuate au demonstrat ca masina nu avea , intr-adevar, viteza mare.

Cristian David a precizat ca, victima accidentului fiind minora, s-a asteptat sosirea mamei acesteia la locul accidentului, inainte ca fetita sa fie transportata la spital.

Ministrul de Interne a adaugat ca a decis imediat ca producerea accidentului sa fie anuntata public prin intermediului directiei de comunicare publica a Ministerului.

Cristian David a mai spus ca a intentionat sa o viziteze pe fetita la spital, insa aceasta a fost trimisa acasa imediat dupa incheierea investigatiilor medicale, iar in aceste conditii, vizita sa nu se mai impunea. El a mai declarat ca a vorbit la telefon cu mama fetitei, pe care a asigurat-o de tot sprijinul sau moral, si ca s-a interesat in permanenta de starea victimei accidentului.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1932 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Care e problema? (Joi, 20 martie 2008, 11:39)

    snake [anonim]

    Imi spune si mie cineva care e problema?
    • 0 (2 voturi)    
      problema e ... (Joi, 20 martie 2008, 12:21)

      florin [anonim] i-a raspuns lui snake

      Problema e ca toti ministrii, PM si toti care se afla in masinile statului cumparate din impozitele noastre merg ca nebunii ignorand legea. Ei sunt acolo pentru a ne fi noua mai bine nu ca "sa-si arate muschii pe sosele". Obligatia ministerului de interne e sa asigure prin politia rutiera un trafic civilizat si nu sa ne fugareasca pe trecerile de pietoni (nu stiu care au fost circumstantele in acest caz dar nu ar fi de mirare sa fie o astfel de situatie)
      • +1 (1 vot)    
        Dacia cu Dorobanti (Joi, 20 martie 2008, 12:54)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui florin

        Daca aveai habar de condus ai fi stiut ca in intersectia aia la ore de varf nu se poate merge decat cu viteza melcului reumatic. Eu o ocolesc cat pot

        ~Nautilus
        • -2 (2 voturi)    
          cand eu aveam carnet tu nici nu erai proiectat (Joi, 20 martie 2008, 13:06)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

          am scris altceva si incearca sa intelegi....
          • 0 (0 voturi)    
            carnet luat din mila politiei (Joi, 20 martie 2008, 14:54)

            corbul [anonim] i-a raspuns lui florin

            Daca il luai pe bune stiai ca toti cei pe care ii enumeri folosesc semnale luminoase si sonore. Si mai stiai si ce reguli tb sa respecti in acest caz. Pana una alta, vad ca vorbesti sa te afli in treaba, fara ca macar, sa citesti articolul. Acolo scrie clar ca fetita nu era pe trecere de pietoni, ci a coborat din autobuz si traversa prin loc nepermis
  • -1 (1 vot)    
    Asta a stiut s-o dreaga cum trebuie (Joi, 20 martie 2008, 11:49)

    mihai [anonim]

    nu ca Orban,care a-ncercat sa masamulizeze
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Joi, 20 martie 2008, 12:31)

      pai [anonim] i-a raspuns lui mihai

      orban lovise el, aici lovise soferul, ce rost avea sa musamalizeze. cazuri total diferite
      • 0 (0 voturi)    
        da, dar.... (Joi, 20 martie 2008, 12:50)

        realwahl [anonim] i-a raspuns lui pai

        totusi trebuie apreciat ca... din patania lui Orban, altii au inteles ceva. Felicitari lui Cristian David!

        PS: trist ca trebuie sa felicit pe cineva care faca un gest normal, insa normalitatea si bunul simt... nu prea exista intre conducatorii nostri.
  • +1 (1 vot)    
    conditii (Joi, 20 martie 2008, 12:17)

    robin simion [anonim]

    cat timp nu scrie in ce conditii a lovit-o este total irelevant. ca, daca fata trecea pe rosu sau pe aiurea, asta este. n-are nimic, sa se duca la scola si sa se invete minte. daca a fost lovita cand trecea pe verde sau pe o trecere de pietoni fara semafor, atunci e vina soferlui si ministrul nu are nici in clin, nici in maneca. asta e genul de stire bombastica ce nu spune nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      a (Vineri, 21 martie 2008, 18:55)

      Un roman rupt in fund [anonim] i-a raspuns lui robin simion

      Ai copii? Daca da, sa fii multumit ca traiti intr-o tara civilizata unde politia isi face treaba!
  • -1 (1 vot)    
    Asa e in toate.... (Joi, 20 martie 2008, 12:18)

    Claude [anonim]

    politicienii trebuie sa nenoroceasca viata citorva dintre noi pentru a invata pe viitor cum sa se comporte normal in astfel de situatii. Deh, totul cere sacrificii...
    • +1 (1 vot)    
      Prietene esti dus (Joi, 20 martie 2008, 13:11)

      Myth [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Poate ne explici cum intelegi cu cu IQ-ul tau subunitar lumea asta? Adica ce treaba are ala saracu care era doar pasager in masina ca o pustoaica s-a lovit cu fundul de masina in care era? Pacat ca tara asta e plina de prosti ca tine...
  • -1 (1 vot)    
    Dumnezeu nu doarme (Joi, 20 martie 2008, 12:42)

    gena [anonim]

    taicutza, Dumnezeu nu doarme. L-ai acoperit pe Orban, acuma na! Dar tu ai invatat din greseli, puiule. Dar vezi tu? Dumnezeu nu doarme...
    • -1 (1 vot)    
      Sa-l ajutam pe Dumnezeu (Joi, 20 martie 2008, 13:25)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui gena

      Gena draga astia excrocii sunt asa de multi ca Dumnezeu saracu nu mai pridideste. Asa ca hai sa-l ajutam si noi pe Dumnezeu la alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    fetite kamikaze (Joi, 20 martie 2008, 12:55)

    sempere [anonim]

    ce de fetite sunt lovite de ministri PNL! Cum trece o masina de ministru pe strada, pac! sar si fetitele pe capota!
    • 0 (0 voturi)    
      tare asta!! (Joi, 20 martie 2008, 16:13)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui sempere

      e raspunsul zilei!! =))
  • 0 (0 voturi)    
    cu guvernul asta (Joi, 20 martie 2008, 13:22)

    directia 5 [anonim]

    toti suntem pe 'trecerea pietonala' si Orban la volanul masinii guvernului
  • -1 (1 vot)    
    Orban (Joi, 20 martie 2008, 13:40)

    Birlic [anonim]

    Intamplarea prin care trece ministrul de Interne are relevanta doar prin asociere cu accidentul comis de Ludovic Orban, si el ministru liberal.
    Gestul lui David subliniaza o data in plus ilegalitatea facuta de Orban atunci cand a musamalizat accidentul, cumparand tacerea unei familii sarace.
    David a facut un gest normal iar Orban a dat dovada de nesimtire. Acum se asteapta ca bucurestenii sa-l voteze la Primaria Capitalei.
    Cand mi-oi vedea eu ceafa fara oglinda!
  • 0 (0 voturi)    
    Orban e oricum tampit (Joi, 20 martie 2008, 14:52)

    Nautilus [anonim]

    Orban a fost dobitoc (citat de la T. Postelnicu) din orice punct de vedere. Ce-l costa sa recunoasca, din moment ce accidentul nu a dus la moartea cuiva si nici la vatamari corporale grave (ingrijiri medicale de lunga durata) isi putea pierde cel mult carnetul pe 3 luni si sa fie obligat la despagubiri. Incapatanarea lui de a face pe mortul in papusoi, ca nu e el, ca n-a lovit etc a fost aberanta

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa nu remarc (Joi, 20 martie 2008, 15:35)

    Mugur C [anonim]

    ce fizionomie are acest ministru (din pacate nu este singurul din respectabilul cabinet). Nu mi-l pot inchipui decat la gratar la Cernica ascultand manele. Eu unul nu l-as angaja nici pe post de maistru in firma mea.
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Joi, 20 martie 2008, 16:12)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Mugur C

      daca o pune de un srl de lautari cu orban mai-mai ca l-as chema la botez... la primu' macar =))
      cat despre accident: cum ar zice maestrul orban, daca exista o vctima - aceea este masina!!
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Joi, 20 martie 2008, 22:13)

    zed [anonim]

    Sunteti carcotasi... Se vede ca omu e genu "cizelat" care citeste Kant si asculta Grieg...oameni rai...