VIDEO Ultimele imagini cu Arthur C. Clarke filmate de un ziarist roman: Sunt optimist, dar realist

de Catalin Gombos     HotNews.ro
Miercuri, 19 martie 2008, 16:35 Actualitate | Esenţial


8 ianuarie 2008. Sri Lanka. Aflat pe un pat de spital in tara unde a locuit in ultimii 50 de ani, Sir Arthur C. Clarke accepta o scurta intalnire cu Catalin Gombos. Raspunde la o singura intrebare, un raspuns care rezuma o intreaga viata.
Citeste transcrierea scurtei discutii si modul in care a ajuns ziaristul roman sa-l cunoasca pe unul dintre marii autori de SF


Arthur C. Clarke: Sunt optimist, dar realist

Reporter: Avand in vedere felul in care arata lumea astazi, incalzirea globala, razboiul impotriva terorismului dar, pe de alta parte, evolutia tehnologiei, sunteti in continuare optimist in ceea ce priveste viitorul?

Arthur C. Clarke: Da, omul trebuie sa fie optimist, pentru ca exista si predictii care se indeplinesc singure, astfel incat daca esti pesimist se poate intampla exact lucrul de care te temi. Asa ca este recomandabil sa fii optimist, dar realist… Da, asa cred ca sunt: optimist, dar realist.


Gentlemanul din salon

Inca inainte de Craciunul din 2007, imediat dupa ce ajunsesem in Sri Lanka, am incercat sa obtin un interviu cu Arthur C. Clarke, stabilit in acea tara de 50 de ani. Cei din stafful scriitorului m-au amanat, insa, in repetate randuri, intrucat Sir Clarke suferea de insuficienta respiratorie si era internat in spital. Apoi, in ziua dinaintea intoarcerii in tara, pe 8 ianuarie dimineata, primesc un telefon in timp ce imi faceam ultimele cumparaturi: scriitorul acceptase sa ma intalneasca pe patul de spital.

I-am intrebat pe cei de acolo ce as putea sa ii duc; mi-au raspuns ca ii place ciocolata cu lapte. Arthur C. Clarke era internat intr-un spital ultra-modern din Sri Lanka, unde avea propriul sau salon, prevazut cu anticamera. Cand am ajuns, Sir Arthur motaia, intins pe pat. Unul dintre cei doi asistenti a intrat in incaperea in care se afla, l-a trezit si mi-a facut semn sa intru. L-am
intrebat cum se simte. Mi-a raspuns ca foarte bine, insa "this damned polio" nu il lasa sa se miste. M-a intrebat de unde sunt si cum am ajuns in Sri Lanka.

Cand i-am spus ca am crescut cu 2001: O Sdisee Spatiala a zambit si mi-a replicat ca a fost scrisa acum 50 de ani.

Apoi, i-am cerut sa imi acorde un interviu. Sir Arthur mi-a spus ca toate raspunsurile sale se afla in cartile pe care le-a scris si ca, oricum, din cauza bolii nu prea poate vorbi. Vazandu-mi, insa, dezamagirea, a acceptat sa raspunda la o singura intrebare, mai ales ca veneam de atat de departe.

Cum a terminat de vorbit, Sir Arthur si-a tras acoperitoarea pe ochi si a adormit instantaneu, inainte sa apuc sa ii cer un autograf. Dupa ce am iesit din camera, mi-am amintit de ciocolata si am vrut sa le las celor din staff; acestia au zambit, mi-au zis sa astept, iar unul dintre ei a intrat la Sir Arthur si l-a trezit din nou. Mi-a facut semn sa intru cu ciocolatele. I le-am pus in mana.

Sir Arthur s-a uitat la ele, mi-a multumit si a spus ca e marca sa favorita. Mi-am luat, din nou, la revedere, am iesit, iar stafful a tras cortina care-l separa pe gentlemanul din salon de lume.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7508 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Amazing (Miercuri, 19 martie 2008, 17:05)

    nolty [anonim]

    Incredibila povestire!
  • -2 (4 voturi)    
    Connecting people...beyond life (Miercuri, 19 martie 2008, 17:20)

    mi5a2el [utilizator]

    Cred ca interviul a fost la fel de memorabil pt Sir Arthur (RIP).
    Probabil o sa-si aduca aminte si pe lumea celalalta de profesionalismul ziaristilor romani sau macar de soneria Nokia.
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 19 martie 2008, 22:30)

      ana [anonim] i-a raspuns lui mi5a2el

      mai conectatule,

      daca ai fi fost mai atent, ai fi observat ca nu telefonul jurnalistului suna, care, de altfel, avea aparatul de inregistrat si microfonul in maini, ci telefonul altcuiva din camera, care a si raspuns, in engleza. Nu va mai grabiti atita cu rautatile generate de invidie!
      • 0 (2 voturi)    
        fara invidie... (Joi, 20 martie 2008, 1:01)

        Sebi [anonim] i-a raspuns lui ana

        Da-mi voie sa-ti spun totusi este inacceptabil un asemenea interviu, ultimele cuvinte ale unui mare scriitor de SF cum a fost Arthur C Clarke, chiar ultimele inregistrate, "estompate" de "trilul" deja monoton al unui Nokia, cat si de comentariul sarcastic al colegului jurnalistului "vrei si o poza cu...". Este chiar lipsa de profesionalism, bine ca e postat si pe Youtube...
        • 0 (2 voturi)    
          raspuns fara invidie (Joi, 20 martie 2008, 11:46)

          ana [anonim] i-a raspuns lui Sebi

          Vad ca suntem o tara de detectivi!

          Presupunem, nu avem nici o confirmare a supozitiilor noastre, dar ii dam inainte!
          Intamplator, stiu circumstantele in care a fost luat interviul, care, de fapt, a fost o vizita de curtoazie, cu acceptul seniorului, care, a incuviintat sa raspunda si la o intrebare! Ei bine, nu telefonul unui coleg de breasla a sunat, ci al unei persoane din salon, care intermediase vizita!
          Oare chiar nu ne putem abtine sa improscam cu venin!
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca... (Miercuri, 19 martie 2008, 17:23)

    CD [anonim]

    Un foarte, foarte mare scriitor -- si nu numai. Nu multa lume stie ca este -- iata, de-acum spunem ca a fost... -- creditat cu imaginarea retelei de sateliti de telecomunicatii... careia ii datoram in buna masura si Internetul.
    Cateva din romanele lui sunt adevarate capodopere...
    Rendez vous cu Rama cel putin ar trebui sa fie lectura obligatorie la scoala.
    Felicitari, jurnalistule! O sa povestesti si stranepotilor de-acest moment magic.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i fie tarana usoara! (Miercuri, 19 martie 2008, 17:41)

    q [anonim]

    http://www.slipperybrick.com/2008/03/arthur-c-clark-dies-90/
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Miercuri, 19 martie 2008, 17:44)

    Felix [anonim]

    Miscator.
  • +2 (2 voturi)    
    un clasic (Miercuri, 19 martie 2008, 19:21)

    Alex [anonim]

    scrierile lui o sa bucure multi oameni si de acum incolo si fiecare contact al cititorului cu ele vor fi un omagiu adus omului care le-a scris. Cred ca a plecat multumit.
  • +3 (3 voturi)    
    SF-ul -- lumina in anii negrii ai comunismului (Miercuri, 19 martie 2008, 19:31)

    CFG [utilizator]

    In cadrul SF-ului, Arthur C. Clark a fost un titan, iar SF-ul a fost o poarta, printre putinele, prin care in anii comunismului mai puteai sa 'vezi' si altceva decat indoctrinarea de zi cu zi.
    A fost un mare scriitor, cu romane obligatoriu de citit.
    ...

    Cu totii ne ducem, acest om a lasat o urma prin ce a gandit si scris.
  • +1 (1 vot)    
    Binecuvantata sa-i fie memoria! (Miercuri, 19 martie 2008, 21:25)

    iulia [anonim]

    Emotionant, intr-adevar!
  • 0 (2 voturi)    
    SRI LANKA? DE CE? (Miercuri, 19 martie 2008, 23:33)

    Marian [anonim]

    Tot respectul pentru scriitorul si vizionarul Clarke...Un om ce a influentat un secol de scriere sci-fi....Dar...v-ati intrebat de ce a stat in Sri Lanka in ultimii 40 de ani? Oare putem sa "rupem" scriitorul de omul Arthur C. Clarke? Oare avem voie sa facem asta?
    • -2 (2 voturi)    
      Marian (Miercuri, 19 martie 2008, 23:49)

      ciupi 2 [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Toata lumea stie.
      Pedofilia NU e incriminata in Sri Lanka.
      Daca cineva are o fetita, cine ar vrea sa o abuzeze, Clarke sau un pedofil obisnuit?
      m-a dezamagit.
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa-ne, Mariane (Miercuri, 19 martie 2008, 23:54)

      C [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Mizeriile la care banuiesc ca te gandesti tu au fost lansate de tabloide britanice; pana s-a lamurit ca erau niste minciuni ordinare, Arthur C. Clarke a refuzat sa primeasca titlul de Sir. Mai bine documenteaza-te, baiete, inainte sa ridici intrebari de genul asta.
      • -2 (2 voturi)    
        >C (Joi, 20 martie 2008, 0:25)

        ciupi 2 [anonim] i-a raspuns lui C

        Te rog sa verifici.<br>EL insusi a recunoscut. &gt;wiki<br>NU are legatura 2001 cu pedo.<br>sunt 40 de ani intre ele. <br>scriitorul egal taiat cu omul.<br>cu ce dracu' a gresit omenirea asta de trebuie sa tratezi diferit omu de scriitor?<br>si nu mai imi zii baiete<br>in rest, nu te ambala... sau da?
        • -1 (1 vot)    
          Ciupi 2 (Joi, 20 martie 2008, 0:43)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          Respect.....ma bucur ca mai vad si oameni care gandesc si in afara tiparelor.
      • -2 (2 voturi)    
        Ptr C. (Joi, 20 martie 2008, 0:36)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui C

        Nu ai inteles nimic..."Baiete"....dl Clarke a fost un pedofil DECLARAT!!!! Documenteaza-te...Iar sri Lanka a inchis ochii si l-a gazduit pe Clarke...Pedofilia si chiar homosexualitatea sunt pedepsite penal in Sri lanka...numai ca el, ca si alte "nume celebre" gen Roman Polanski sau Woody Allen au beneficiat de clementa autoritatilor.....Repet: respect scriitorul Clarke dar cand tragem linie, nu ar trebui sa vedem si partile rele ale fiecaruia?Scoate capul din nisip si gandeste....cred ca asta ar fi spus si Clarke.....
        • -1 (1 vot)    
          >Marian (Joi, 20 martie 2008, 1:03)

          ciupi 2 [anonim] i-a raspuns lui Marian

          Cred ca a inteles, nu-l mai tavaliti.
          Noapte buna.
          Si tie "C"
          Nu a fost cu ura. Fanii SF trebuie sa stie si alte chestii.
          din viitor, desigur.
        • +2 (2 voturi)    
          Tinere cititor de tabloide (Joi, 20 martie 2008, 1:53)

          C [anonim] i-a raspuns lui Marian

          Tocmai ca nu a declarat NICIODATA; a fost o inventie a tabloidelor si cand s-a lamurit acest lucru a acceptat titlul de Sir pe care il primise cu doi ani inainte. A fost o calomnie si de aceea ma irita; altfel, adevarul e bine-venit. Si, oricum, omul abia a murit, nu cred ca era cazul sa te apuci sa arunci cu noroi.
    • +2 (2 voturi)    
      Mariane , de ce ? (Joi, 20 martie 2008, 2:58)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Ii clar ca omul nu a avut nici o treaba cu pedofilia si doar niste marginiti au facut o gluma proasta postand un articol in ziar.Clarke a negat ferm toate aceste acuzatii.
      Marian trebuie sa sti si tu ca elucubratile pot "emite" afirmatii care sunt de nedeomstrat asa ca nu te mai agata de ele daca nu vrei sa iti pun eticheta glumetilor de care am amintit mai devreme.
      • 0 (0 voturi)    
        Mea Culpa (Joi, 20 martie 2008, 9:59)

        ciupi 2 [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        http://tinyurl.com/2nrrma
  • 0 (2 voturi)    
    Patetic (Joi, 20 martie 2008, 8:35)

    Claudiu [anonim]

    E patetic să cunoşti aşa un om şi tu să îţi doreşti o poză cu el (ca şi cum ar fi un animal rar) sau un autograf (ca de la un fotbalist).<br>Pentru mine, şi să fi fost la 300 de km de Sir Arthur C. Clarke ar fi fost un moment magic.<br>Da, sunt invidios pe Cătălin Comboş că a avut această şansă, dar nu pot să trec cu vederea neprofesionalismul de care a dat dovadă. <br>Să vă fie ruşine, domnule Gomboş.
    • 0 (0 voturi)    
      Mananci (Joi, 20 martie 2008, 11:53)

      banderas [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Cu gura plina Claudiu! "Moment magic".....sa i-o spui lui mutu'. Invata sa fii sincer cu tine
  • 0 (0 voturi)    
    Noroc (Joi, 20 martie 2008, 12:28)

    Mat [anonim]

    Gombos chiar a avut un mare noroc sa-i ia interviul unui asemenea personaj de poveste. Si, avand in vedere conditiile in care s-a putut desfasura, a iesit cum se putea mai bine. Nu inteleg acuza de neprofesionalism... Faptul ca un roman a reusit sa fie poate ultimul jurnalist cu care a stat chiar si putin de vorba Sir Arthur... asta e o chestie tare... sper sa-l vad pe Gombos asta povestind totul fir-a-par intr-o zi la TV... Parca ne transmite stiri din Irak zilele astea, pa Romania Actualitati... Bafta si acolo!!!
  • 0 (0 voturi)    
    La revedere maestre ! (Joi, 20 martie 2008, 16:38)

    Opuk [anonim]

    La revedere maestre si-ti multumesc ca ai existat !
    Si eu am crescut cu "2001: O Odisee spatiala" si am adormit adesea cu cartile maestrului in mana. Astfel de oameni te fac sa fii mandru ca apartii rasei umane. Am pastrat singur un moment de reculegere, asa cum am pastrat si la moartea marelui Carl Sagan...
  • 0 (0 voturi)    
    exceptional (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:37)

    laura [anonim]

    foarte tare, Cata...:))