Traian Basescu: Jurnalul National continua politica de denigrare 

de Andreea Pora     HotNews.ro
Luni, 17 martie 2008, 17:23 Actualitate | Esenţial


 documente
(17 Mar 2008) PDF, 187KB
Intr-un comunicat de presa, Traian Basescu da o replica unui nou articol din Jurnalul National in care este reluata chestiunea asa-zisei stergeri a datoriilor catre o banca. " Presedintele Romaniei, Traian Basescu, constata cu regret ca ziarul Jurnalul National, parte a trustului Intact, apartinind familiei Voiculescu, continua politica de denigrare zilnica a sefului statului". Basescu afirma ca materialele de presa abdica de la principiile jurnalismului de buna credinta.

"Constatind abdicarea de la principiile jurnalismului exercitat cu buna credinta, Presedintele Romaniei considera ca informatiile fara acoperire in fapte sau date distorsionate constituie doar un instrument de propaganda si nu raspund nevoii de informare a publicului".

Basescu aminteste ca subiectele referitoare la creditele angajate de fratele sau, Mircea Basescu, si la apartamentul din strada Mihaileanu au mai fost abordate de JN si faptele au fost clarificate.

Seful statului precizeaza ca pentru corecta informare a publicului sta la dispozitie comunicatul din 3 februarie 2006 si rezolutia Parchetului General nr. 150/2005.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3202 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Da? (Luni, 17 martie 2008, 17:44)

    Rin Tin Tin [anonim]

    Unde , pe ce site? Pe www.presidency.ro (http://www.presidency.ro/index.php?sel_date%5Bmonth%5D=2&sel_date%5Byear%5D=2006&_RID=ag)
    nu apare nimic .

    Link please.
    • +2 (2 voturi)    
      ce vorbesti? (Luni, 17 martie 2008, 17:58)

      moca [anonim] i-a raspuns lui Rin Tin Tin

      si-aici ce-i? http://www.presidency.ro/index.php?_RID=det&tb=date&id=7072&_PRID=ag

      penelisti, mai rasfirati, baieti, mai rasfirati.
      • +2 (2 voturi)    
        lasa-l... (Luni, 17 martie 2008, 18:37)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui moca

        ... ca asta e Francu, deputat PNL. Trebuie sa-si ia tainul. :)))
  • -2 (6 voturi)    
    Nu uitati si de Can-can dl-e basescu! (Luni, 17 martie 2008, 17:54)

    Paraciosu [anonim]

    Si Can-can va denigreaza uitati:
    http://www.cancan.ro/2007-11-20/Elena-Basescu-si-a-cumparat-un-Range-Rover-sport-de-23-miliarde-de-lei.html
  • -4 (8 voturi)    
    Nici usturoi n-a mancat si nici guritza nu-i pute (Luni, 17 martie 2008, 17:59)

    Horea [anonim]

    Haida mah, da-o dreacu, iti iei apartament in buricul Bucurestiului cu 19.000 de Euro, atunci cand el valoreaza de 10 ori mai mult si apoi pretinzi ca lupti impotriva coruptiei. Eu chiar ma mir cum de mai exista atatia prosti care sa-l creada pe acest manelist ajuns presedinte?
    • +4 (6 voturi)    
      in schimb iti pute tie gura a securist de-al ui Fe (Luni, 17 martie 2008, 18:09)

      Closca [anonim] i-a raspuns lui Horea

      asta vine ca "ba pe-a mati". Era vorba de alt subiect. Pentru voi, orice s-ar discuta se reduce la "dar si tu ai furat". Undeva trebuie sa inceapa curatenia.
      • -4 (6 voturi)    
        Basescu si onoarea (Luni, 17 martie 2008, 18:23)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui Closca

        Pai daca are atata onoare de ce nu incepe curatenia cu el insusi?
        In plus chiar despre asta era vorba, despre creditele lu frate-su si despre casa lui din Mihaileanu. Mie unu mi-ar crapa obrazul de rusine sa-mi spuna atata lume ca uite bah, ai profitat ca ai fost primar si ti-ai tras o casa pe moka. Dup-aia se leaga de ziaristii care iau bani pentru ce scriu. Da el de ce a luat o casa de-an-pulea? Nici macar nu a produs ceva in schimb, doar galagie.
    • +5 (5 voturi)    
      Ete na... (Luni, 17 martie 2008, 18:13)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Horea

      ca doar n-am sa tin cu JeNe
    • +6 (8 voturi)    
      Dupa logica ta ... (Luni, 17 martie 2008, 18:27)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      Dupa logica ta numai Isus ajunge in rai. Cu apartamentul s-a facut o magarie, dar asta nu inseamna ca trebuie negat tot ce vine de la Basescu.

      Nu incerca sa fii mai catolic decat Papa in Romania, mai ales in ceea ce priveste politica. Nimeni nu spune ca Basescu este perfect: Basescu este doar cel mai bun dintre restul politicienilor.

      O sa mai astepti 2000 de ani pana vei gasi politicianul perfect. Si chiar daca il gasesti, s-ar putea sa iti dai seama ca ai intrat intr-un mare rahat pentru ca este foarte posibil sa fi gasit un nou Hitler. Eu nu am vazut om politic cu o cariera mai impecabila ca a lui Hitler. Per hartie, Hitler era omul perfect, si uite unde l-a dus pefectiunea.

      Ii acuzi pe altii de prostie, dar judeci politica romaneasca dupa criterii absolute. Ceea ce faci nu este prostie – este ceva mai putin grav – este infantilism, dar in orice caz, nu este o judecata corecta. In politica tot rationamentul trebuie sa fie relativ: este vreun politician mai credibil decat Basescu in acest moment in Romania ?

      Cand o sa ai un raspuns pozitiv argumentat la intrebarea de mai sus, atunci mai discutam. Pana atunci las-o mai moale cu acuzatiile de prostie.
      • -4 (6 voturi)    
        Politicieni mai credibili decat Bashescu (Luni, 17 martie 2008, 18:55)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Basescu a tot repetat unei cete de inculti ca dintre el si Nastase el este cel mai putin rau si acuma s-a ajuns prin extensie sa se creada ca Basescu este cel mai putin rau, la modul absolut.

        Chiar felul asta de a judeca este de o prostie infioratoare. Tot asa se spunea pe vremea cand tu votai frenetic cu Iliescu - "nu e bun, dar exista altul mai bun?".
        Dupa mai putin de 10 ani, numele lui Coposu a fost dat unui bulevard din Bucuresti, ceea ce in mod sigur nu se va intampla nici nu Iliescu nici cu Basescu nici cu Nastase.

        Acuma, urmasii celor care votau cu Iliescu pentru ca nu credeau ca exista altul mai bun il sustin pe Basescu din acelasi rationament bovin, in loc sa se uite in jurul lor si sa vada ca Tariceanu a realizat ceva, ca Orban vorbeste in cunostiinta de cauza despre transporturi, ca Patriciu a facut 3 miliarde in mod cinstit, ca Isarescu este cel mai bun economist pe care l-a avut vreodata Romania, ca Ciolos ne-a salvat de la clauza salvgardare pe agricultura, atunci cand Basescu doar caraia ca "nu se poate", "nu se poate", ca Borbely a promis ca face nu stiu cate mii de locuinte sociale si a facut mai multe decat a promis, etc. etc.

        Apoi vii tu si imi spui ca nu avem de unde alege... Sunteti patetici...
        • +1 (5 voturi)    
          mai rasfirati, baieti... (Luni, 17 martie 2008, 19:15)

          goe [anonim] i-a raspuns lui Horea

          Eu zic sa-ti pui si nr legitimatiei de partid la semnatura, sa stie sefii cui sa dea prima.
          • +1 (1 vot)    
            Altceva mai bun (Luni, 17 martie 2008, 22:58)

            kinn [anonim] i-a raspuns lui goe

            Amice, la un raspuns mai consistent nu te-a dus capul ?
        • +2 (4 voturi)    
          Esti amuzant dar traiesti in alta realitate (Luni, 17 martie 2008, 19:23)

          nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Horea

          "ca Orban vorbeste in cunostiinta de cauza despre transporturi,"

          Asta e material de gazeta de perete.

          Si ce legatura are Isarescu?
        • +4 (6 voturi)    
          P1 (Luni, 17 martie 2008, 19:37)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Horea

          In primul rand calmeaza-te. Nu sunt de acord cu nici unul din exemplele pe care le-ai dat:
          1) Tariceanu este omul care a adus un ministru al justitiei la o intalnire fortata cu un acuzat penal. Tariceanu a impus o taxa auto care avantajeaza un grup privat la care este actionar. Tariceanu este cel care a girat oprirea dosarelor marilor inculpati prin intermediul lui Melescanu.
          Lista cu magariile si porcariile lui Tariceanu este foarte lunga.
          Pentru mine, Tariceanu este nici mai mult, nici mai putin decat o emblema a coruptiei.

          2) Ciolos nu este un om politic. Ciolos poate decide sa intre in orice partid. Si eu il apreciez pe Ciolos, iar daca la alegerile uninominale va dori sa iasa in fata, atunci l-as putea vota.
          In orice caz, compari merele cu perele: chiar daca intra in politica, Ciolos nu este in competie directa cu Basescu din acelasi motiv pentru care tu nu poti intra in competitie directa cu Basescu. Ciolos trebuie sa creasca ca sa putem discuta de alternativa Ciolos.

          3) Patriciu a facut 3 miliarde in mod cinstit;
          Replica care mi-ai dat-o mai devreme se potriveste perfect in context: “Chiar felul asta de a judeca este de o prostie infioratoare.”
          Patriciu a facut 3 miliarde. Restul frazei sterge-l.

          4) Orban: un subiect trist. Un subiect care nici macar nu ma intereseaza.

          5) Isarescu: un posibil prim ministru. Da, un om de valoare dar care in momentul de fata este apolitic, deci care nu are nici o legatura cu Basescu.

          Alt aspect: nu am votat niciodata cu Iliescu. Ti-am recomandat mai sus sa te calmezi. Daca esti genul de persoana care face afirmatii fara nici o baza logica, atunci te las sa continui discutiile cu alti membri de pe forum: timpul meu este pretios.

          “Nastase el este cel mai putin rau si acuma s-a ajuns prin extensie sa se creada ca Basescu este cel mai putin rau, la modul absolut.”
          Prima data cand aud concluzia asta (cu absolutul). In mod cert, nu este o logica curenta in popor ceea ce inseamna ca “extensia” la care te referi este falsa.
        • +2 (6 voturi)    
          P2 (Luni, 17 martie 2008, 19:40)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Horea

          “Basescu doar caraia ca "nu se poate", "nu se poate"”

          Basescu NU A CARAIT NICIODATA in vreo problema asa cum spui tu. Basescu este genul de persoana care duce lucrurile la bun sfarsit. Eu nu l-am vazut niciodata in ipostaza desore care vorbesti. In fine, nu sunt Mafalda: s-ar putea sa ma insel. Fii dragut si pune un link la vreun articol care sa vedem cam la ce te referi.
          • -2 (6 voturi)    
            Câr, câr, cra cra (Luni, 17 martie 2008, 20:08)

            Horea [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            http://stiri.rol.ro/content/view/86444/2/

            Cu asta v-am salutat si va las sa va pupati idolul pe chelie, ca sa-i tina de cald.
        • +3 (7 voturi)    
          PSDPNL "credibili" ? (Luni, 17 martie 2008, 19:53)

          doctrina josbase [anonim] i-a raspuns lui Horea

          Spui asta doar pentru ca tonomatele nu CRITICA PUTEREA NICIODATA ?

          Ce a realizat PUTEREA PSDPNL ca sa nu fie inco odata ca si in 2004 RAUL ABSOLUT ?

          A primit o tara integrata in UE de catre ministri PDL, cu excedent bugetar adus de cota unica si cu o reforma a justitiei laudata de UE.

          Ce a facuyt GUVERNAREA PSDPNL ?

          A distrus echilibrul pe termen lung al economiei dand o lege a pensiilor populista si complet ne-liberala, tocmai intr-o peroada de recesiune economica mondiala, a f**ut reforma justitiei astfel incat Raportul pe Justitie nu vorbeste decat de imbecilele contre puse reformei de catre politicienii PUTERII PSD-PNL, iar excedentul s-a transformat in deficit cu viteza luminii si a infratiei pe care saracul ISARESCU nu stie cum s-o mai opreasca.

          in calitate de cetatean obisnuit, am o problema cu PUTEREA PSD-PNL. mai mult, cred ca NICIUN CETATEAN OBISNUIT nu poate sa nu critice puterea - sau sa n-o laude, sau sa nu aiba o parere despre ea - pt. ca PUTEREA PSD-PNL are efecte asupra oricarui cetatean, indiferent de culoare politica, sex sau nationalitate, etc, etc .
          De aceea nu inteleg cum e posibil sa ai o pb. cu base - dar sa nu ai niciodata o pb. cu PUTEREA.
          De aceea nu inteleg de ce raul cel mai mare in Romania este base, iar PUTEREA PSD-PNL este un inger neprihanit care ne ridica pe toti in heaven.
          Problema mea cea mai importanta este ca PUTEREA PSD-PNL este cea care se va conserva daca PSD-PNL castiga alegerile, indiferent cine va fi presedinte, si asta este pt. mine RAUL ABSOLUT.
          Pentru ca pe Base il poti schimba, dar PUTEREA PSD-PNL NU.
          Sau, pe Base il poti pastra, pt. ca stii ca el este capabil sa evolueze politic, dar PUTEREA PSD-PNL NU.
          PUTEREA PSD-PNL a acaparat deja tot ce misca in Romania, iar asta pur si simplu constituie un non-subiect pt. cei care il critica pe basescu. asta e deja o CENZURA pe subiectul asta si cel care-l abordeaza pateste ca mine cu echipele de terminatori.
          Si atunci: ce este constructiv in josbase ?
          • 0 (2 voturi)    
            Integrarea in UE (Luni, 17 martie 2008, 20:04)

            kinn [anonim] i-a raspuns lui doctrina josbase

            Din cate stiu, integrarea in UE a facut-o guvernul PSD anterior.
            • +1 (3 voturi)    
              nu (Luni, 17 martie 2008, 20:28)

              Guvernarea PSDPNL [anonim] i-a raspuns lui kinn

              guvernul PSD doar a semnat pt. incheierea negocierilor de aderare, in 2004, cu mari datorii catre Comisia Europaena adica acele clauze de salvgardare in Justitie, Interne si Agricultura. Clauzele au fost ridicate prin munca ministrilor PDL, Monica Macovei, Vasile Blaga si Gheorghe Flurur, si astfel in 2007 Romania a fost integrata in UE, oficial.

              Apoi, prin munca plina de daruire a intregii clase politice romanesti, Romania a sarbatorit integrarea in UE printr-o destrabalare generala a clasei politice, care nu a gasit ceva mai bun de facut pentru Romnaia decat suspendarea Presedintelui si a ministrilor reformatori.

              Drept pt. care acum la 1 an de la itnegrare avem o economie distrusa pe termen lung si o reforma a justitiei anulata total de legile dare de PSD-PNL in Parlament.
            • +1 (3 voturi)    
              nu (Luni, 17 martie 2008, 20:43)

              DJ [anonim] i-a raspuns lui kinn

              PSD a semnat doar incheierea negocierilor de aderare cu mari datorii fata de Comisia Europeana, clauzele de salvgardare pe justitie, interne si agricultura, care au fost ridicate ulterior de ministri PDL, M. Macovei, Balga si Gheorghe Flutur.
              • -1 (3 voturi)    
                Nu te contrazic (Luni, 17 martie 2008, 21:14)

                kinn [anonim] i-a raspuns lui DJ

                Nu te contrazic, dar existenta clauzelor de salvgardare nu inseamna ca nu eram in UE .

                A spune ca ministrii PDL au integrat tara in UE e totusi prea mult.
                • +2 (4 voturi)    
                  E totusi adevarul (Luni, 17 martie 2008, 21:47)

                  DJ [anonim] i-a raspuns lui kinn

                  Pur si simplu clauzele au fost reparate de ministri PDL.

                  A fost pentru prima - si poate ultima data in istorie - cand in rapoartele Ce eram plasati INAINTEA Bulgariei.

                  Inflatia si justitia lui Chiuariu ne-a adus din nou in coada.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Clauzele (Luni, 17 martie 2008, 22:13)

                    kinn [anonim] i-a raspuns lui DJ

                    Negocierea si semnarea tratatului de aderare au insemnat si ele indeplinirea unor cerinte stricte si ceva munca. Au mai ramas niste chestii nerezolvate pentru care s-au impus clauzele de salvgardare, bravo celor care le-au reparat (ministrii, guvern si aparatul functionaresc de sub ministrii), dar asta nu minimizeaza si efortul predecesorilor.
                    • +1 (1 vot)    
                      nu, TOATE astea impreuna, prin (Luni, 17 martie 2008, 22:24)

                      DJ [anonim] i-a raspuns lui kinn

                      comparatie, duc la sub-zero ceea ce a facut ulterior Guvernarea PSDPNL in 2007-2008.
                      • 0 (2 voturi)    
                        Vorbiti prostii (Marţi, 18 martie 2008, 9:43)

                        Doru [anonim] i-a raspuns lui DJ

                        Nu pupam noi integrarea europeana fara aportul, munca, truda si sacrificiul dus pana la epuizare de cel mai competent ministru PD, Anca Boagiu. Dumneaei, a reparat tot ce a stricat acel ministru de trista amintire, Puscas parca il cheama.
                        • -1 (1 vot)    
                          nu (Marţi, 18 martie 2008, 11:43)

                          DJ [anonim] i-a raspuns lui Doru

                          Puscas este un foarte bun profesionist
                          Anca Boagiu a fost felicitata de insusi Barroso alaturi de Meglena Cuneva, ministrul Integrarii in Bulgaria, omologul Ancei Boagiu, pentru ce a facut.
                          Metoda de a distruge oameni negandu-le meritele pt. ca apartin unui partid sau altul e o tampeni. Pierdem TOTI doar pentru moftul lui Finkelstein de a ne convinge ca TOTI romanii sunt prosti sau fura.
                  • 0 (2 voturi)    
                    Mda (Luni, 17 martie 2008, 22:19)

                    Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui DJ

                    Si eu cand aud de Chiurariu imi vine sa plec din tara.

                    Nu cred ca existat un ministru mai antipatic decat Chiurariu.
    • +1 (1 vot)    
      putintica rabdare (si ceva minte) (Marţi, 18 martie 2008, 11:01)

      realwahl [anonim] i-a raspuns lui Horea

      Horea, atunci cand vrei sa faci curatenie (sa maturi, de exemplu), trebuie sa incepi stand intr-un loc unde e murdar pentru a creea un loc unde e curat, nu?
      Exact asa e si cu aceasta coruptie... oricat ar fi cineva de corupt, daca reuseste sa faca curatenie in celelalte partide/presa, asta e de bine. Ii va veni si lui timpul... Insa daca nimeni nu incepe aceasta curatenie, lui nu ii va veni timpul niciodata! Deci, cum preferi ????
  • -1 (3 voturi)    
    CATERINCA (Luni, 17 martie 2008, 18:15)

    titi [anonim]

    Si in aceasta caterinca fara final...in care jurnalistii tonomat se cearta cu politicienii tonomat...fete de presedinte tonomat ..etc....pe noi ne intereseaza sa platim ratele la diverse banci....

    asta e tara in care traim...

    PS..vreau si eu ca Base un apartament sau casa la pret de discount...poate o mai fi ceva disponibil...
  • -1 (3 voturi)    
    Ce penibil ! (Luni, 17 martie 2008, 18:41)

    Alex [anonim]

    Penibil pentru un presedinte sa se ascunda in spatele familiei.
    Si penibil va ramine cit timp nu vrea sa lamureasca vechile magarii care le-a facut.
    Nu mira pe nimeni modul cum ne trateaza acest individ.
  • -3 (5 voturi)    
    OMG (Luni, 17 martie 2008, 18:46)

    dragos [anonim]

    OMG, Comentarii anti base fara punctaj negativ pe HotNews. Hai ma la treaba, dati cu dejtu in jos sa dispara comentariile anti-base, chiar asa ? Sau e tarziu si bajetii lu base or fi plecat acasa . Domu presedinte, faceti declaratiile mai devreme, ca ii prineti on offside pe ultrasii portocoalii, se poate asa ceva ?
  • +4 (6 voturi)    
    acum si aici (Luni, 17 martie 2008, 19:30)

    zvezda [anonim]

    Nu trebuie sa fii gaina si sa faci oua ca sa stii ca un ou e stricat.
    Cata vreme Basescu prin ceea ce spune si ce face ma reprezinta, il voi sustine. Nu ma intereseaza ce a facut inainte, doar ce face ACUM. Pentru cei mai grei de cap, nu ma intereseaza omul Basescu, doar actiunile presedintelui Basescu.
    Si da, poti vorbi despre coruptie si daca nu esti imaculat. Cei care tipa acum din gura de sarpe ca nu e asa, stiu ca nimeni din cei care ar putea sa se lupte cu ei nu e imaculat. Nu exista politician imaculat. Exista politicieni care fac numai pentru ei si politicieni care fac si pentru ei si pentru altii. Eu inca am convingerea ca Basescu e din a doua categorie. Mai bine de atit nu se poate in Romania. Si poate niciunde.
    Pentru infantilii care asteapta politicianul imaculat, am o intrebare: NEVESTELE VOASTRE AU FOST VIRGINE CAND LE-ATI CUNOSCUT ???
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 17 martie 2008, 19:52)

      doriath [utilizator] i-a raspuns lui zvezda

      Ei asa cred :))))
    • -1 (1 vot)    
      Pai bine ... (Luni, 17 martie 2008, 20:15)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Pai bine frate, zici sa nu asteptam politicianul imaculat, dar atunci sa-l luam in brate pe Voiculescu, ca vorba aia, nici el nu mai fura ACUM, a furat cat i-a trebuit pana acum si de-acuma e om cinstit. Asa gandesti si tu cand spui "Nu ma intereseaza ce a facut inainte, doar ce face ACUM" ??

      De acord, poti vorbi de coruptie si cand nu esti imaculat. Nu asta e problema. Dar cand vine un ziar si te acuza de vreo magarie, ti se pare corect sa sara atatia in sus ca niste fete mare, cand spui chiar tu insuti ca "nu exista politician imaculat" si deci s-ar putea chiar sa fie adevarat ce spune ziarul respectiv ? Majoritatea comentariilor de aici nu se refera la acuzatia in sine, ci doar la "dai in Basescu, dai in fabrici si uzine".

      Concluzie: nu exista politicieni imaculati, fiecare tine cu acela despre care crede ca face ceva si pentru altii nu doar pentru el, dar daca accepti ca si acesta ar putea sa fi facut niste magarii atunci nu arunca cu pietre in cei care spun asta.
      • 0 (2 voturi)    
        nu trebuie sa "accept" orbeste doar pt. ca spune (Luni, 17 martie 2008, 20:37)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Felix, si pt. ca el are televiziuni si poate sa repete asta pana te capiaza

        daca Basescu nu e imaculat, sa DOVEDEASCA asta facand plangere penala la Parchet sau DNA - inclusiv despre casa din Mihaileanu sau ce mai vor ei; pentru ca numai atunci acuzatiile lor ar fi CREDIBILE (sustenabile).

        Altfel, nu sunt decat linsaj mediatic executat la puct fix de 3 ani de zile. Plus ca Basescu i-a invitat sa faca acest lucru - pt. ca exista precedent; pe vremea lui Nastase Mona Musca a depus la PNA plangerea la adresa casei din Zambaccian a lui nastase -> si de aici i s-a si tras lui Nastase.
        Asa ca nu nimeni nu are scuze sa acuze fara dovezi, iar dovezile se prezinta la DNA, nu la mine cetatean care nu sunt jurist si nu stiu sa le VERIFIC DACA SUNT ADEVARATE si nici ca vad daca exista vreo ilegalitate.

        Doar n-o sa cred niste roboti platiti care n-au curaj nici sa faca o singura plangere penala in 3 ani - de fapt in 18 ani.
        • +1 (3 voturi)    
          Imaculat (Luni, 17 martie 2008, 21:24)

          kinn [anonim] i-a raspuns lui Andra

          Cel caruia i-am raspuns la comentariu(si alti comentatori de mai sus) a spus clar ca nu il considera pe Basescu imaculat, ci doar cel mai bun dintre multi murdari. Deci ei accepta ca si Basescu poate avea afaceri murdare.

          Daca o luam pe calea legala, nimeni nu e vinovat pana nu e condamnat - inclusiv Nastase si altii.

          Nu stiu cum e cu plangerile penale, presedintele poate fi cercetat, nu are imunitate ? Oricum, nu stiu daca au fost plangeri (in afara de Flota), dar ma indoiesc ca cineva ar putea ancheta ceva acum contra lui Basescu. Ar fi catalogat instant lingau al mafiotilor, murdar pe bot, sluga nu-stiu-cui.
          • +3 (3 voturi)    
            Poate fi cercetat (Luni, 17 martie 2008, 21:43)

            PSD=polu-stang-drept [anonim] i-a raspuns lui kinn

            poate fi facuta incadrarea penala daca exista vreo infractiune, dar nu poate fi trimis in judecata (decat numai la sfarsitul mandatului).

            Asa ca nu inteleg cum n-au reisit Felix, SRS, si toata gasca sa DOVEDEASCA clar in 3 ani de zile ca omul e vinovat de ceva, daca tot fac valuri de 3 ani de zile.

            Pe mine ma deranjeaza sa atribui unui om o vina generala de genul asta : "il consider doar cel mai bun dintre cei murdari".
            Considera-l nene murdar, DAR PT. O FAPTA CONCRETA.
            Sau spune clar ca nu e murdar in legatura cu chestia x sau y.
            Iar astea toate nu le pot spune Felix si alte gaini ci doar instituiile statului, Parchet si DNA.

            Si de aici incolo, lasa-l in pace sa-si implineasca mandatul pt. care a FOST VOTAT.

            VOTAT exact asta inseamna, adica : 1. il votez in cunostinta de cauza 2. il votez ca sa faca ceva 3. din momentul ala el e angajatul meu - ca si GUVERNUL - si nu mai da socoteala DECAT PENTRU CE FACE.

            Ai vazut pe FELIX sa faca 3 ani de emisiuni cu CE FACE GUVERNUL ? Nu.
            In schimb are treaba cu trecutul lui basescu pe care scrie VOTAT.

            Ei, asta se numeste actiune POLITICA, iar metoda se numeste linsaj mediatic -
            • -2 (2 voturi)    
              Raspus (Luni, 17 martie 2008, 22:31)

              kinn [anonim] i-a raspuns lui PSD=polu-stang-drept

              1. Cel mai important: nimeni nu-l opreste sa-si duca la indeplinire mandatul pentru care a fost votat. Ce scrie un ziar sau ce spun unii intr-o emisiune nu e de natura sa-i obstructioneze indeplinirea mandatului sau. Asta e o falsa problema.

              2. Cum am spus, nimeni n-ar avea curajul sa-l ancheteze.

              3. "Pe mine ma deranjeaza sa atribui unui om o vina generala de genul asta" - citind comentariile, observ ca pe majoritatea nu-i deranjeaza sa atribuie o vine generala altora. Comentarille gen "cei 322" sunt la moda, nimeni nu se complica cu detalii gen raspundere personala etc. Cei 322, PSD+PNL = hoti, presa faca linsaj mediatic, justitia e corupta sunt tot atatea exemple de vina generala.

              3. Nu parchetul si DNA, ci judecatorii. Sefii Parchetului general si DNA sunt numiti de ministrul Justtiei, care la momentul respectiv era apropiat de Basescu. Un motiv in plus ca sa nu-l ancheteze nimeni.

              4. Faptul ca A FOST VOTAT (cu litere mari) nu inseamna automat ca trebuie lasat in pace. Asta e o idee mai degraba specifica comunistilor: cand cineva ajungea la putere, primul lucru pe care-l facea era sa-si elimine dusmanii. Bineinteles, ca sa nu-l stanjeneasca in indeplinirea nobilei misiuni care ii fusese incredintata de popor.
              • +1 (3 voturi)    
                SR Stanescu : "Te termin" (Marţi, 18 martie 2008, 0:20)

                BASESCU PROPUNE - PSDPNL SE OPUNE [anonim] i-a raspuns lui kinn

                1. Si atunci de ce crezi ca i-a spus SR Stanescu " Te termin" ? Ca sa se distreze ?

                Ceea ce obtine o presa murdara ca a lui felix este decredibilizarea programului omului politic basescu in mod indirect -prin decredibilizarea persoanei basescu.

                Basescu propune (VU, Reforma Justitiei, procesul Comunismului, deconspirarea securitatii, reforma electorala, reforma constitutionala si administrativa) - iar PSDPNL SE OPUNE.

                Pt. ca aceste propuneri ale lui basescu sunt dorite de catre populatie, si pt. ca, daca s-ar OPUNE pe fata acestora PSDPNL s-ar sinucide politic, pt. a nu fi acuzati ca se opun - il ataca pe omul base, ca sa decredibilizeze PROPUNERILE INSESI. Si astfel PSDPNL isi legitimeaza impotrivirea la propunerile lui basescu. Lucrul asta nu merge pe tr. lung

                2. daca ar depune plangere penala in loc sa practice linsajul mediatic pe care il fac de 3 ani, si daca ar fi asa cum spui tu, ar dovedi ca justitia nu e independenta, si i-ar da lui Tb lovitura de imagine (macar). Faptul ca NICI MACAR NU INCEARCA sa dovedeasca ceva, arata ca nu au ce si nu e vorba decat bazaconii de presa (probabil perioada asta se va numi : Epoca Motanului Murdar)

                3. Chiuariu a vrut sa schimbe modalitatea de numire a sefilor parchetelor DAR acomisia europeana l-a impiedicat, spunand ca ACEST Presedinte garanteaza independenta lor. Vezi pozitia CE, Mark Grey.

                Procurorii sunt independenti, DNA raporteaza la BRUXELLES.

                4. Faptul ca a fost VOTAT inseamna SI ca trebuie linsat mediatic ?Astept raspuns la asta. Dusmanii lui pot sa-l bata cu propriile arme, si anume pot sa faca ceea ce propune el; de ce nimeni de la PSDPNL nu vrea sa faca o reforma a justitiei mai buna decat a lui Macovei.
                PSDPNL lupta deci pentru conservarea sistemului, el lupta pentru reformarea sistemului. PSDPNL impotrivindu-se propunerilor lui DOVEDESTE DE FAPT CA ESTE INSUSI SISTEMUL.

                5. 322 REPREZINTA O PERSOANA LA FEL DE RESPONSABILA CA SI PRESEDINTELE. faptele ei sunt la fel de concrete.
  • +1 (1 vot)    
    conflictul putea fi evitat (Luni, 17 martie 2008, 19:55)

    Ubik [anonim]

    Conflictul cu presa s-a acutizat, pt ca dl. presedinte Basescu a sarit la cearta oarecum neintemeiat. Comentariile malitioase (din presa) despre fiica domniei sale si problemele ei de exprimare, erau adresate nu persoanei in sine, ci omului politic Basescu Elena, om politic ales (aproape) cu unanimitate sef peste organizatia de tineret a unui mare partid. Daca ramanea doar fiica sa si atat, nu se legau de ea decat, cel mult tabloidele si jurnalele de moda.
    PS. Am mai facut eu (pe site-ul Realitatea) oferta de training socio-politic pentru ea, dar au cenzurat-o. :(
    Pacat! In 3 luni de zile, fiica sa ar fi un adevarat lider de organizatie de partid. :)
    • +1 (3 voturi)    
      sa-l evite su dupa asta sa planga ca E Constantine (Luni, 17 martie 2008, 20:12)

      polu stang-drept [anonim] i-a raspuns lui Ubik

      E constantinescu ca l-a invins ACEEASI presa a securistilor ?

      Ce face aceasta presa e linsaj mediatic nu e un conmflic oarecare, pt. ca dureaza de 3 ani neintrerupt - SI ABSOLUT FARA NICIO JUSTIFICARE.

      daca existau in trecutul lui basescu lucruri ilegale, pana acum, dupa cata caterinca au facut trebuiau sa faca macar 3-4 plangeri penale

      Nu pot face asta, asa ca fac valuri si scandaluri
      Aceiasi oameni de pe vremea lui EC, aceleasi scandaluri, dar ALT PRESEDINTE
      • 0 (2 voturi)    
        Linsaj mediatic ... (Luni, 17 martie 2008, 20:48)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui polu stang-drept

        Presa l-a facut si pe Vanghelie analfabet, si pe Nastase poponar, a ras si de Elena Udrea; pana acum n-a comentat nimeni nimic. Acum comenteaza si despre Elena Basescu si vezi-Doamne este linsaj mediatic,

        Iar linsajul presei de 3 ani neintrerupt e o clara exagerare: in afara de emisiunile "Sinteza Zilei", "In gura presei" (care e emisiune de caterinca nu una serioasa) si uneori de Jurnalul National, nu exista presa anti-Basescu clar. Iar Realitatea TV a fost (poate mai si este) usor pro Basescu.
        • 0 (2 voturi)    
          Linsaj mediatic (Luni, 17 martie 2008, 21:20)

          PSD = polu-stang-drept [anonim] i-a raspuns lui kinn

          dar nu i-a facut analfabeti, poponari, TOT TIMPUL. Linsaj mediatic inseamna sa prezinti tot timpul numai o persoana numai in context negativ - asta nu se intampla cu niciun om politic in presa PSDPNL cu exceptia lui basescu.

          Nu e vorba doar de Elena B. e vorba de toate aberatiile ventilate de 3 ani de zile. Care-i explicatia ca in 3 ani n-au putut sa gasesca ceva suficient de solid incat sa faca o plangere penala ?

          AU FOST INVITATI PUBLIC SA O FACA :

          COMUNICAT DE PRESA

          Avand in vedere acuzatiile aduse de catre premierul Calin Popescu Tariceanu la adresa Presedintelui Traian Basescu, referitoare la "subordonarea Guvernului intereselor sale si ale oligarhiei de care s-a inconjurat la Cotroceni", Presedintele Romaniei ii cere Primului Ministru sa prezinte public dovezi in sprijinul celor afirmate.

          Totodata, Presedintele Traian Basescu ii solicita Primului Ministru SA TRANSMITA PARCHETULUI GENERAL PROBELE PE CARE LE DETINE PENTRU INCEPEREA CERCETARII PRETINSELOR ACTE DE CORUPTIE IN CARE PRESEDINTELE TARII AR FI IMPLICAT.

          De asemenea, Presedintele Romaniei ii cere Primului Ministru sa ii prezinte de urgenta cererile de revocare a acelor ministri care ar fi actionat pentru sprijinirea acestor presupuse grupuri de interese de la Palatul Cotroceni.

          IN CAZUL IN CARE PRIMUL MINISTRU NU PREZINTA ACESTE DOVEZI, Presedintele tarii considera ca afirmatiile facute sunt fara acoperire si de natura sa distraga atentia opiniei publice de la propriile sale fapte.

          18 ianuarie 2007, Adm Prezidentiala
          • -1 (1 vot)    
            Tot timpul (Luni, 17 martie 2008, 22:36)

            kinn [anonim] i-a raspuns lui PSD = polu-stang-drept

            Cine dom'le l-a linsat mediatic fara oprire de 3 ani de zile ? Eu in afara de "Sinteza zilei" nu cunosc pe nimeni.

            Si apropo de "vina generala", si presedintele a vorbit intruna de oligarhi, coruptie, interese. N-am vazut sa fi facut vreo plangere penala, sa aduca vreo proba (alta decat celebra scrisoare) care sa ajute la condamnarea fara drept de apel a cuiva.
            • 0 (2 voturi)    
              cum se poate FARA LINSAJ MEDIATIC TIMP DE 3 ANi (Luni, 17 martie 2008, 23:36)

              PSD=Polu-Stanga-Dreapta [anonim] i-a raspuns lui kinn

              SI FARA VALURI SI SCANDALURI LA TELEVIZOR

              LINSAJ : SR Stanescu :"Te termin" RTV, cu Razvan Dumitrescu si abonatii lui Ghise, Bolcas, Serban Nicolae - au "facut" actualitatea seara de seara din linsaj mediatic, CA SA NU VORBEASCA DESPRE NENOROCIREA DE GUVERN PE CARE O TIN LA PUTERE PSDPNL

              Presedintele vorbeste despre coruptie pentru ca poate sa si FACA lucruri care tin de responsabilitatea lui in acest domeniu. Este Seful executivului, iar Coruptia este o problema de securitate nationala prinsa in Strategia nationala de Securitate.
              Probabil tu vrei ca Traian B. sa TACA asa cum a tacut Iliescu 18 ani de zile infratit cu Voiculescu, si sa vorbeasca tot ca el despre coruptie NUMAI DUPA CE nu mai are nicio responsabilitate. Pt. asta trebuie sa votezi alt Presedinte.

              VREAU SA RASPUNZI LA INTREBAREA : de ce in 3 ani de zile PSD si PNL n-au reusit sa depuna nici macar o singura plangere penala la Parchet.

              Cand ESTI LA PUTERE CA PSD si PNL , ai instrumente cu care sa dovedesti ca acuzatiile sunt adevarate si mai mult decat atat,
              Ai RESPONSABILITATEA sa actionezi, nu sa te scuzi si sa acuzi.

              - sa faci plangeri penale daca ai dovezi impotriva celor din opozitie pe care-i acuzi
              - sa trimiti Corupul de control al pimului ministru sa controleze orice

              Cat timp faci doar valuri si scandaluri la televizor, inseamna ca nu ai dovezi ca sa actionezi, deci : MINTI.

              Cei care au dreptul sa se scuze si sa acuze (pt. ca n-au putere ca sa actioneze, adica SA FACA) sunt doar cei din Opozitie si presa lor.

              Iata ce fac oamenii seriosi, care NU au interesul sa faca doar valuri si scandaluri:
              Citat, Curentul :
              "Cioloş îi sponsorizează cu zeci de milioane de euro pe Felix şi Culiţă
              Vicepreşedintele Uniunii Popular Creştine (UPSC) Paul SARBU A DEPUS IERI LA PARCHETUL ÎNALTEI CURTI DE CASATIE SI JUSTITIE O PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MINISTRULUI AGRICULTURII, DACIAN CIOLOS, PENTRU ABUZ IN SERVICIU CONTRA INTERESELOR PUBLICE."

              Deci - se poate FARA LINSAJ MEDIATIC.
      • -1 (1 vot)    
        Constantinescu (Luni, 17 martie 2008, 22:41)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui polu stang-drept

        De unde pana unde l-a invins presa pe Constantinescu ? Pe atunci nu exista "Sinteza zilei", nici Realitatea, nici Voiculescu nu era Felix si nu era in razboi cu nimeni. Altele erau problemele atunci. Proiectezi situatia de azi in trecut.
        • +1 (1 vot)    
          pai da, l-au invins cei cu care sta astazi la masa (Marţi, 18 martie 2008, 0:29)

          PSD=Polu-Stanga-Dreapta [anonim] i-a raspuns lui kinn

          "presa securitatii" care azi il ataca pe securistul basescu dar e prietena cu constantinescu.

          ON: Cum sa va invinga presa Securitatii?
          E.C. Au reusit sa faca o imagine complet falsa despre mine sa para credibila. Am ajuns sa fiu atacat cu aceleasi fraze si in "Romania Mare", si in "Romania libera", si de "Atac la persoana", si de "Romania literara".
          Si, cu tot regretul, trebuie sa va spun, "Evenimentul zilei" prelua si el acele fraze din "Romania Mare". In 1996, Vadim Tudor a candidat impotriva mea fara a avea un partid. Avea numai o revista.
          Dupa 1996, in momentul in care mesajul era preluat de presa asa-zis de dreapta, democratica, revista a falimentat, dar partidul a urcat fiindca a devenit credibil. Niciodata nu esti invins in politica de forta adversarului.
          Totdeauna esti invins cand esti atacat din spate. Cand elitele intelectuale din care proveneam, din frustrari personale - pe care le inteleg - si dintr-o incapacitate de a percepe fundamentele si mecanismele jocului democratic m-au parasit si au inceput sa ma atace, am inteles ca jocul s-a sfarsit. CREDIBILITATEA MEA PE PLAN EXTERN CRESTEA, IAR PE PLAN INTERN SE PRABUSEA.

          Interesanta presa asta a securitatii, cu cien se imprieteneste ea peste timp ... :))))))

          Gata, tovarase. Nursing-ul s-a terminat. Du-te sa-i storci pe altii.
  • +2 (2 voturi)    
    Dreptul la informatie - DREPT UMAN FUNDAMENTAL: (Luni, 17 martie 2008, 20:16)

    DETINATORUL DREPTULUI ESTE CETATEANUL [anonim]

    Dreptul la informatie - DREPT UMAN FUNDAMENTAL: Editori, proprietari si jurnalisti

    7. Functia presei este una de "mediere", oferind un serviciu de informare, iar drepturile acesteia legate de libertatea informatiei depinde de destinatarii acesteia, cetatenii.

    8. Informatia este un drept fundamental care a fost pus in evidenta de dreptul cutumiar al Comisiei Europene si a Tribunalului Drepturilor Umane legat de Articolul 10 al Conventiei Europene privind Drepturile Umane si recunoscut in Articolul 9 al Conventiei Europene privind Televiziunea Transfrontiera, precum si de toate constitutiile democratice.

    Detinatorul dreptului este cetateanul, care mai are si dreptul de a cere ca informatia oferita de jurnalisti sa fie veridica in cazul stirilor si onesta in cazul opiniilor, fara interventii din exterior atat din partea autoritatilor publice, cat si a sectorului privat.
    • +3 (3 voturi)    
      Antena Felix (Luni, 17 martie 2008, 20:29)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui DETINATORUL DREPTULUI ESTE CETATEANUL

      Asa. Si-ti dai seama ce ne informeaza Felix (doar are antrenament din trecut). Nici Basescu nu-i imaculat, dar prefer sa votez cu el decat cu sclavii lui Felix.

      Nimic nu e mai josnic decat sa fii ziarist murdar de cacao pe la bot.
      • -1 (3 voturi)    
        Daca accepti ca nici Basescu nu-i imaculat ... (Luni, 17 martie 2008, 21:00)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui bla bla bla

        Daca accepti ca nici Basescu nu-i imaculat atunci de ce te enervezi cand unii comenteaza despre "petele" sale si incearca sa i le dea in vileag ?

        Daca accepti ca nici Basescu nu- i imaculat, atunci poti accepta ca nici ziaristii nu tre' sa fie toti imaculati si pot avea si ei orientari politice (pro sau anti Basescu). Personal, cred ca nimic nu e mai josnic decat un politician care nu-i imaculat dar pozeaza in Superman.

        In general, oamenii intai se informeaza si apoi decid cu cine voteaza. La noi, vad ca majoritatea voteaza a priori cu Basescu si apoi se enerveaza pe cei care-l critica.
        • +2 (2 voturi)    
          Neata' (Luni, 17 martie 2008, 21:11)

          bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui kinn

          Unde ai vazut ca sunt nervos? Ba chiar sunt foarte calm. Si e o diferenta intre a nu fi imaculat si a fi jegos (asa cum sunt cei de la televiziunile lui Felix).
          • -1 (1 vot)    
            Diferenta e subiectiva (Luni, 17 martie 2008, 22:55)

            kinn [anonim] i-a raspuns lui bla bla bla

            Nu esti nervos, dar expresia "sclavii lui Felix" denota oarecare pornire impotriva lor.

            Diferenta asta e mai degraba subiectiva. Un ziarist poate scrie cum o scrie, dar nu se poate folosi de functia de primar ca sa-si traga casa. In concluzie, prefer pe unii fara probleme cu casa.
        • +2 (2 voturi)    
          Dupa ce votez pe cineva nu ma mai intereseaza (Luni, 17 martie 2008, 21:28)

          PSD= polu-stanga-dreapta [anonim] i-a raspuns lui kinn

          daca e imaculat sau nu
          a fi sau nu imaculat n-are nicio legatura cu orientarea politica si nu da nimanui vreun drept in plus si nu-i ia numanui vreun drept.
          ABEREZI

          Mi-e indiferent daca e imaculat sau nu PENTRU CA nu ASTA NU E TREABA MEA CA CETATEAN
          SI NICI TREABA PRESEI
          E TREABA JUSTITIEI

          Nu felix trebuie sa cante ziua-noaptea daca e sau nu base imaculat, ci, daca are probe sa se duca in justitie

          EU L-AM VOTAT IN CUNOSTINTA DE CAUZA, CU DOSARUL FLOTA CU TOT
          SI NU PENTRU CA E IMACULAT SAU NU
          CI PENTRU CA SA FACA CE A PROMIS

          El lupta sa faca ce a promis si asta e important

          De ce nu lupta si PSD si PNL pentru aceleasi lucruri
          Si lupta numai IMPOTRIVA lui Basescu

          In afara de a lupta IMPOTRIVA lui basescu
          Pentru ce altceva mai lupta PSD si PNL pentru tara asta ?
          si pe banii nostri ?
  • +2 (2 voturi)    
    Sa vi-i parasc... (Luni, 17 martie 2008, 20:35)

    Iulian [anonim]

    La antena trei orice comentariu pertinent probase este sters, sunt pastrate doar cele mitocanesti pentru a demonstra ca aceia care sunt probase sunt niste ordinari. La stirea zilei, sterse cele cu nr. 2 si 4 . probabil ca le vor renumerota. La Realitatea la fel, asa ca m-am lamurit, daca era cazul, despre moralitatea si echidistanta acestora. Tonomatele sunt doar partea vizibila a aizbergului acesta unic in istorie, pentru ca daca aizbergul pluteste pe mare acestia plutesc pe fecalele istoriei, topindu-se incet in acestea.....
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e o noutate (Marţi, 18 martie 2008, 1:21)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Ca pe site-urile antenelor comentariile probasescu sunt cenzurate, iar cele anti sunt scoase in fata ca sa se dovedeasca "vointa" poporului. Ba mai mult, pe "blogurile" unora de la antene comntariile de genul "m*** lu' Basescu" sunt scoase in fata in timp ce cele pro-basescu, chiar daca nu contin cuvinte obscene sunt cenzurate.
      Pana la urma Basescu e un om destept, de ce sa nu recunoastem. S-a folosit de faptul ca ziaristii au devenit niste zdrente in ochii oamenilor, ca nu a deloc credibilitate. De cativa ani tot circula opinia ca mass-media e la pamant, tot ce stiu sunt tabloide stirile de la ora 5 si stiri comandate politic. Asta tot romanul o stie, nici un roman din tara asta nu mai are pretentia ca vre-un trust e independent. El citeste ce se potriveste opiniilor lui politice. Restul de ziare le cumpara pt. DVD-urile, Cd-urile etc. care vin odata cu ele, iar hartia o foloseste la impachetat muraturi. Acum Basescu, sau unu dintre consiliieri sai a intuit aceasta scarba a romanilor pt. institutiile media, si a speculat-o. Asa ca domnilor din Asociatia "Jurnalistilor", v-ati facut-o cu mana voastra permitand existenta unor gunoaie printre voi, incarcand sa manipulati oamenii si promovand gunoaie.
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Marţi, 18 martie 2008, 9:10)

        levi [anonim] i-a raspuns lui ictin

        Cel mai bine sa vazut ca se scrie la comanda cu ocaziademiteri sefei de la redactiei de stiri de la tvr 1 care a aratat filmuletul cu remes,desi si a facut datoria toti au sarit in capul ei!Am vazut cine sunt corupti si vinduti din presa romaneasca!Basescu e grosolan ...e cum e...dar cum trece timpul imi dau seama ca cel mai bun dintre toti politicieni romani,dar din pacate asta nu inseamna mare lucru daca ne uitam la competitori...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cred ca mai tine mult (Marţi, 18 martie 2008, 10:12)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Dupa parerea mea, aseara la sinteza zilei au depasit prea mult masura. Au gasit nu stiu ce interviu din Herald Tribune din 2004 in care Basescu recunoaste ca frecventa bordeluri in tinerete, acest lucru fiind, potrivit oligofrenului posesor de laptop, inadmisibil pentru un presedinte... Lasand la o parte ca interviul respectiv e de negasit in arhivele IHT, poate ne explica jigodia asta de ce a scos mizeria acum si nu inainte ca Basescu sa ajunga presedinte? Interviul ar fi de pe vremea cand Base era primar, in 2004...

      Pe de alta parte, auzi logica de om normal la cap, care eu as incadra-o la "manipulare de IQ in 2 cifre":
      1. Despre Basescu se spune in acelasi interviu ca ii place sa se simta bine si nu ezita sa danseze in compania oricarei femei.
      2. Intr-un interviu din Libertatea, Maria Basescu declara ca ii place foarte mult sa danseze, numai ca sotul ei este foarte ocupat si o priveaza de aceasta activitate.

      Logica "domnului" Stan: Basescu danseaza cu orice femeie, daca aceasta nu este sotia sa!

      Presimt o iesire a furtunoasa a presedintelui, dar intr-adevar acest gunoi a depasit de mult limitele rationalului si a bunului simt...
  • 0 (2 voturi)    
    Admiratie... (Marţi, 18 martie 2008, 9:14)

    gaga [anonim]

    Doamna Pora,v-am remarcat cu ocazia procedurilor de destituire a presedintelui...Foarte ingrijorata l-ati oprit pe presedinte sa-si dea demisia...Cei 322 ar fi dat o lege in care ar fi pierdut dreptul de a candida...(Intre noi fie vorba ce poate gandi un presedinte cand spune ca-si da demisia pentru a candida din nou?Numai dvs. si majoritate celor ce comenteaza pot intelege.)
    Ar fi foarte trist sa nu-l mai avem pe tatucu presedinte.Adio distractie....Ar fi mult mai plictisitor sa ne ocupam de lucruri pe care nu le-am intelege...R. Moldova,relatii cu Ucraina, independenta justitiei (procurorilor DNA), Kosovo sau nu...,etc...
    Raman in continuare al dvs. sincer admirator,care nu sunteti tonomat ci pur si simplu credeti in presedinte...Aveti tot dreptul si nici nu sunteti singura....va creste inima cand cititi comentariile...
    Nu credeti ca asa cum ati declarat ca ministrii acuzati trebuie sa fie fericiti sa-si dovedeasca nevinovatia in instanta si presedintele ar putea face acelasi lucru cu aceste noi (vechi?) destainuiri. Sau este prea ocupat sa-si apere membrii familiei de la tribuna prezidentiala?
  • 0 (2 voturi)    
    basescu (Marţi, 18 martie 2008, 10:40)

    moni [anonim]

    numai sustinatori de-ai lui basescu pe aici.de abia astept sa iasa din nou presedinte si sa mai vb peste vreo 5 ani sa va aud daca si atunci il veti sustine pana in panzele albe......ceausescu a reninviat.
    • +1 (1 vot)    
      pai ce avem de ales ? rogramul PSDPNL care vrea ? (Marţi, 18 martie 2008, 11:46)

      Basescu PROPUNE - PSDPNL se OPUNE [anonim] i-a raspuns lui moni

      CE anume concret ? Ce a FACUT concret ?

      Vrea IMPOTRIVA.
  • -1 (1 vot)    
    ma obosesti (Marţi, 18 martie 2008, 13:33)

    ducu [anonim]

    Basescu , mai taci in mata de betiv. Ma obositi si tu si inocenta
  • 0 (0 voturi)    
    doctrina base vs doctrina antibase (Marţi, 18 martie 2008, 16:01)

    cristi [anonim]

    Au aparut fanatici in ambele tabere, in timp ce unii profita de orice scapare ca sa il faca de kko, altii se incapataneaza sa ii ia apararea in orice situatie; daca ar da cu masina peste cineva unii ar cere pedeapsa cu moartea si altii ar zice lasati-l ca e Base si e dragut.
    A gresit? Dati-i in cap! A facut bine? Ciocu mic! M-am saturat de toti fanaticii... Oricum, suntem un popor democratic si avem ceva de spus la fiecare 4 ani, si uite ce coincidenta, e an electoral! Asa ca tineti-va respiratia pentru sectiile de votare.
    • 0 (0 voturi)    
      doctrina antibase nu vizeaza persoane (Marţi, 18 martie 2008, 20:24)

      PUTEREA PSDPNL [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ca la doctrina josbase, ci principii
      care ?

      E interesat cineva josbase de asa ceva ? Nu cred .... pentru ca atunci ar trebui sa inceapa sa curga scuzele si acuzele; caci "realizarile" PSDPNL la PUTERE vorbesc singure.
  • 0 (0 voturi)    
    Jos cu Tariceanu (Joi, 4 decembrie 2008, 16:42)

    CRIS [anonim]

    tariceanu , reprezentant al unui firme auto din franta si-a inceput afacerile auto imediat dupa revolutie ! in perioada cdr-ului, cand romtelecomul era inca la stat si era condus de unul pantis, firma lu' tariceanu a vandut romtelecomului sute de masini frantuzesti...atunci a dat el cel mai mare tun ! de ce nu a cumparat romtelecom masini romanesti de la dacia ca sa protejeze industria auto romaneasca asa cum minte acum ?
    nu cumparati masini dacia si nu platiti taxe pentru incompetenta lor.

    ce treaba are poluarea cu vanzarile de masini care sun o proasta investiti la uzina dacia?vor taxa de smecher!

    la puscarie cu tariceanu

    in europa au scazut vanzarile de masini tot din cauza inporturilor la mana 2? cine crede minciuna asta de tariceanu? cand inporta germania,franta...masini la mana2? se fabrica precum telefoanele iar parcurile sunt pline de masini scumpe.asta este criza mondiala care in ro este de cand ne stim.