Asociatia Jurnalistilor din Romania ii cere presedintelui Basescu sa prezinte scuze presei

de D.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 martie 2008, 12:46 Actualitate | Esenţial


Asociatia Jurnalistilor din Romania (AJR) a dat publicitatii un comunicat in care ii cere presedintelui Traian Basescu sa prezinte, in mod public, scuze tuturor jurnalistilor care practica aceasta meserie in mod onest. In cazul in care seful statului nu va prezenta aceste scuze intr-o maniera "satisfacatoare", AJR precizeaza ca va spirjini fiecare jurnalist activ din Romania sa trimita Presedintiei o petitie "prin care va cere precizarea oficiala a faptului ca presedintele nu s-a referit la semnatar prin afirmatiile publice facute in seara zilei de 14 martie".

In cazul in care nici aceasta solicitare nu va fi satisfacuta, AJR va spriniji jurnalistii in "deschiderea unei actiuni in justitie pentru fiecare caz in parte, urmarind ca presedintele sa prezinte dovezile cu care isi sustine afirmatiile sau - in caz contrar, stabilirea infractiunii de calomnie", se mai precizeaza in document.

De asemenea, AJR precizeaza ca "pentru fiecare potential "ziarist tonomat" exista sute de jurnalisti care isi fac cinstit profesia (...), iar despre acesti jurnalisti presedintele Basescu nu a vorbit niciodata, ca si cum ar fi inexistenti".

"Ca tata infuriat, Traian Basescu poate reactiona in aria propriei civilitati, dar ca presedinte al tarii nu trebuie sa uite ca presa face parte din patrimoniul democratic al Romaniei (...)Presedintele trebuie sa apere si presa", se mai arata in comunicat.


AJR nu este singura organizatie a jurnalistilor care a protestat fata de declaratiile lui Traian Basescu. Sambata, Grupul Realitatea-Catavencu i-a solicitat presedintelui Basescu sa organizeze o conferinta de presa, cu participatea jurnalistilor din grupurile media recent nominalizate, in care sa isi argumentele acuzatiile.


"In cazul in care presedintele Romaniei are dubii sau informatii referitoare la corectitudinea prestatiei profesionale a jurnalistilor Grupului Realitatea - Catavencu, ii solicitam sa le faca publice. In caz contrar, consideram ca este obligatoriu ca presedintele sa revina asupra declaratiei sale initiale" - sustin reprezentantii acestui grup.


Basescu: "Dictatura tonomatelor si a mogulilor de presa e inadmisibila!"


Sambata, presedintele Traian Basescu a afirmat, la Adunarea Generala a Asociatiei Oraselor din Romania, ca intentia sa nu a fost sa atace toata presa, ci doar pe cei pe care chiar el i-a numit  "tonomate cu euro".

"Astazi o sa vedeti - presedintele ataca presa. Nu, presedintele are drept la replica. Dictatura presei, dictatura tonomatelor si a mogulilor de presa este inadmisibila intr-o democratie, iar practicile pe care le au trebuie criticate. Stapanii acestor tonomate vor sa dobandeasca controlul pe institutiile politice ale statului. Vor un presedinte care sa nu aiba curaj si care sa nu le spuna nimic. Nici macar dreptul elementar la replica nu sunt dispusi sa-l dea. Cand am candidat la Presedintie nu mi-am asumat sa fiu terfelit de aceste tonomate", a afirmat seful statului, citat de Realitatea Tv.

Vineri, Traian Basescu a facut o declaratie "nu neaparat in calitate de presedinte al Romaniei, ci in calitate de membru al familiei Basescu". El a criticat principalele trusturi de presa si a condamnat "tonomatele cu euro" care il ataca nejustificat, referindu-se la diferiti analisti si jurnalisti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1429 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Vai, ce idee v-a venit (Duminică, 16 martie 2008, 13:15)

    anonim [anonim]

    O alta actiune cretina si infantila a unor ziaristi care au facut bani santajind pe unul si altul cu articolele lor.

    Probleme reale sint ignorate, scandalurile de coruptie sint trecute sub tacere de trusturile partinitoare, la TV stirile sint formate din crime si violuri, aproape nimic de politica externa, ziarele sint pline de stupizenii de scandal, minciuni si stiri inventate la tot pasul.
    Surse verificate sau dovezi sa insoteasca un articol?....foarte rar sau deloc.

    Hai sa mai fim si seriosi despre "presa" in Romania. E o mare bagabontzeala care are pretentii.
    • +3 (5 voturi)    
      Vrem scuze din partea jurnalistilor (Duminică, 16 martie 2008, 15:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Asa este, ziarele au devenit tabloide de scandal. Gasesti viol, crima, sex, din abundenta. Televiziunile fac la fel. Asta nu mai este presa este gunoi. Sa-si ceara ei jurnalistii scuze ca ne improasca zilnic cu acest gunoi.
      • -1 (1 vot)    
        so, uat? (Duminică, 16 martie 2008, 18:35)

        Codruta [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Exista procedura "democratica" a boicotului - si e si una din cele mai eficiente!

        Daca nu iti plac ziarele, nu te obliga NIMENI sa le cumperi!!!

        Cat despre Basescu - la cat de jmeker e, nu ma asteptam sa faca o asemenea gafa, poate n-o fi fost atent... sau poate Nistorescu o fi intuit bine, cine stie cum de a reusit o asemenea gafa?

        Asta este! Daca a preferat-o pe Udrea lui Pufulet, asa-i trebuie! >:)
    • 0 (2 voturi)    
      Bagabontzeala si borfeturi (Duminică, 16 martie 2008, 15:34)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Mircea Dinescu la Realitatea TV: 75% din "presa" romana este compusa din borfeturi ("ziaristii" gaozari scosi la foc automat la 'parti', "ziariste" imputite de atata nevorbit).
      Ce ar mai fi poate de adaugat? 15% curve cu parfum de idei la mana a a 3-a, 5% prostituate cu probleme psihice rezultate din sugerea in exces a pix-ului fara condom (you name it...) si 5% cocote de lux, "analistele".... A se slabi!
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 16 martie 2008, 16:32)

      Anoinimus [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Sincer nu stiu ce va agitati atata,parca a facut ceva domnul TB de cand e presedinte.
      Stai ca ma insel a facut ceva a aparut la TV a facut pe ziaristi gaozari etc.Si ce credeti ca daca apare TB la televizor si acuza ba pe unu ba pe altu de coruptie se rezolva ceva in tara asta.
      La el de ce nu face referire la problemele pe care le are EL cu justitia referitoare la dosarul flota,casa din mihaileanu si altele sau vreti sa ziceti ca a venit justitiarul si sfantuL TB sa ne scoata din noroi ?Sunt in stare sa cred orice numai asta nu ca TB a fost si este incoruptibil.Eu ma uit la discursurile lu i numai cand am chef sa rad....
    • 0 (2 voturi)    
      Bagabontzeala si agramatism (Duminică, 16 martie 2008, 16:54)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui anonim

      De pe site-ul asociatiei: "Asociatia Jurnalistilor din Romania este organizatie profesionala neguvernamentala, ai carei membrii (SIC!)..." Q.E.D.
  • +3 (5 voturi)    
    are dreptate (Duminică, 16 martie 2008, 13:24)

    joitica [anonim]

    Acei ziaristi isi merita etichetarea de "tonomate".Ma revolta mereu lipsa lor de bun simt,acesti "profesionisti' s-au descalificat-daca au fost vreodata calificati in aceasta meserie;Striga cu totii ca prostituatele ca au fost violate si,cand sunt amendate,tot ca si ele,nu-si platesc amenda dar fac un circ,de data asta la nivel national.Macar acele femei sunt totusi niste victime ale societatii .
    Dar "deontologii" deveniti peste noapte(te uiti la ei ca majoritatea sunt tineri si se exprima cu maxime si cugetari specifice varstei,fara experienta de viata care adauga substanta cuvintelor lor) provin din randurile studentilor facultatilor de dupa revolutie,facultati care au produs la foc automat mult si prost;multi au luat examenele pe bani,au intrat in Media,pe pile si in aceasta situatie s-au trezit ca nu stiau de unde sa inceapa si cum;unii au facut de capul lor,au mai si gresit pana au invatat ceva,altii nu si-au asumat acest risc,au "beneficiat"de sfaturile unui mentor care,si el la randul lui avea in spate un mogul care-l platea;acest mentor provine din societatea comunista,era deja obisnuit cu stilul de a asculta comanda de "sus" si acum nu face decat sa-si faca meseria asa cum a fost invatat;la o varsta mai inaintata,e greu,aproape imposibil sa stergi cu buretele ce ai facut aproape o viata,sa recunosti ca se poate si altfel si ca experienta ta nu mai e de folos nimanui deoarece mai mult strica decat face bine;acesti oameni au orgolii imense si vor si bani;da-o incolo de probitate,dam in Basescu cu toate mijloacele,nu aducem dovezi,manipulam,lansam supozitii ptr a crea o nesiguranta cititorului;sunt subversivi acesti mentori iar cateii pe care i-au scolit nu sunt cu nimic mai buni decat ei cand erau pe vremea lui ceausescu;ba chiar mai rai ptr ca acum au de ales si au ales prost.Eu inteleg ca ei isi apara patronul ptr ca isi apara propriul ban de buzunar dar cine se va mai gandi la asta peste cativa ani?Lumea va tine minte doar ca era omul lui V sau al lui P
    • 0 (4 voturi)    
      Tonomatele lui TB (Duminică, 16 martie 2008, 18:02)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui joitica

      Da ziaristi care-l pupa toata ziua in... pe TB aceia ce-s?Cine baga teancuri de euroi in ei?Am ajuns la concluzia ca daca nu-l lauzi pe basescu esti prost,dobitoc,etc.Fereasca Dumnezeu sa-l critici pe Sfintenia sa TB ,ori esti prost,comunist,analfabet etc(scuze ca ma repet).<br>Apropo, nu TB o ridica in slavi pe Monica Macovei care nu e in stare de nimic si el aduce acuze de coruptia etc cand el nici nu stia ca Macovei a avut relatii cu Securitatea?Sa fim corecti pana la capat
  • +5 (7 voturi)    
    Frustrarile lui CTP (Duminică, 16 martie 2008, 13:31)

    hahaha [anonim]

    Nu am auzit niciodata Asociatia Jurnalistilor sa puna in discutie problema unor jurnalisti-mercenari, a celor care scriu la comanda, santajeaza, calca in picioare fara sa dea vreo sansa victimei sa-si spuna punctul de vedere.

    Cat a fost in CRP, CTP s-a luat doar de Evenimentul zilei si de Basescu (cand a indemnat presa sa boicoteze revenirea lui la Cotroceni, dupa episodul "tiganca imputita" )

    Toptusi... parca Asociatia Jurnalistilor se ocupa de respectarea deontologiei profesionale. Sau ma insel?

    Daca AJR nu a scos niciun cuvant pina acum despre santajul prin presa, calomniile si mercenari, sa intelegem ca totul este OK in presa?
  • +3 (5 voturi)    
    respingem aceasta actiune (Duminică, 16 martie 2008, 13:37)

    joitica [anonim]

    CE TUPEU PE EI!Unde sunt dovezile lor cand au manjit Presedintele Romaniei?Au scuipat virtual pe imaginea sefului statului si noi,oamenii simpli avem niste valori pe care le respectam si nu acceptam sa ni le terfeliti voi;ptr ca,atata timp cat nu sunt dovezi ci doar supozitii si dorinta exagerata de a-si vinde produsul mintii,asa se numeste aceasta actiune a voastra:TERFELIRE!
    Acum aveti tupeul sa va simtiti jigniti si atacati din nou presedintia ptr ca e singurul care va tine piept;dar nu uitati nici o clipa ca urmarim cu atentie ce se intampla si nu mai sunt vremurile lui Ceausescu;acum informatia(chiar trunchiata de voi) parvine si cand omul simplu simte ca e o nedreptate(oricat de multe incercari de manipulare ati face voi),nu mai tace,nu mai sta degeaba;v-ati obisnuit sa jigniti fara sa platiti;cum se revolta cineva ca ati sarit calul,cum strigati in gura mare ca presa e cenzurata;cine va semna alaturi de cei vizati de presedinte,se identifica cu ei.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa faca Prezidentul munca AJR-ului (Duminică, 16 martie 2008, 14:03)

    Conducerea interimara a ARJ [anonim]

    "Noi nu ne luam raspunderea, nu vrem sa lucram pe tema asta, sa ne dea in scris bla-bla.

    Ne-am stabilit printre obiective sa militam pentru profesionalizarea meserie de ziarist si pentru formarea deonotologiei profesionale.
    Dar ne e mai simplu asa, ce rostare sa ne certam intre noi, suntem toti buni amici, bem si bere impreuna...
    Asta dupa ce ne-am scapat de patroni in ARJ (sanchi!) si suntem doar intre noi, profesionistii.

    Asteptem in continuare noi ordine si va vom tine la curent. Poate accepta CTP-ul sa fina inapoi, sa putem pleca inapoi la bere"
    • +1 (3 voturi)    
      Olala,turma de analfabeti, se simte jignita. (Duminică, 16 martie 2008, 14:45)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Conducerea interimara a ARJ

      Parerea mea este ca intai jurnalistii ar trebui sa-i ceara scuze lui Basescu.Ei au inceput(incepand de la Ziua si oprindu-ne la Jurnalul National)sa scria zile in sir niste articole mincinoase despre presedintele Basescu.
      Cand JN scrie ca Basescu a facut OUG sa scape de datoria de 200000$,atunci cred ca este vorba de neprofesionalitate,de manipulare,
      Cum poti scrie ceva fara sa ai dovezi?Numai din placerea de-a scrie?Nu-i corect!
      Intai sa se rechercheze,apoi cu documente sa se
      actioneze.
      Ce facem acum?Basescu spune ca fratele lui este cel cu 150000$ imprumutati , platit totul si ca poate dovedi prin acte.Deci cine minte?
      Presa stie ca au arma scrierii si de acea ies la contraatac,dar un contraatac mincinos.
      De ce aceasta asociatie se joaca de-a soarecele si pisica?
      Basescu in discursul sau a numit jurnalistii,care i-au facut nedreptate.Corect ar fi sa vorbeasca acestia si nu si cei neimplicati in situatie.
      Numai aveau senzatii,intr-un fel trebuie sa-si spele mainile pline de rahat si petrol Voiculescian si patricean.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai bine facem o lista cu jurnalistii-papagali (Luni, 24 martie 2008, 11:59)

        Dan Calin [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Sunt jurnalist de vreo 6 ani si stiu din interior ce se intampla in presa. Am scris asta si pe www.desprepresa.blogspot.com si pe www.deserturealitatii.wordpress.com.
        Exista prea multi asa zisi jurnalisti care nu fac decat sa scrie ce le zice patronul. Jurnalul National contine cel putin 3-4 articole pe zi in care este atacat Basescu pentru absolut orice prostie. Asociatiile de jurnalisti nu au reactionat niciodata cand ziaristii au avut probleme serioase (batai, amenintari, vandalisme etc.).
        Acum s-au trezit ca vor scuze. Este o mare prostie. Ar trebui sa faca ceva mult mai util si anume sa faca o lista cu jurnalistii-papagali care nu isi fac meseria deontologic si sa o faca publica. Asa ii facem de ras si poate se vor oprii din a arunca cu rahat in toate partile.
        Eu incep aceasta lista aici si pe www.deserturealitatii.wordpress.com cu: Ion Cristioiu si Marian Nazat.
  • +3 (5 voturi)    
    Zau? (Duminică, 16 martie 2008, 14:24)

    judex [anonim]

    Dar ziaristii din Romania nu au impresia ca si noi ne-am saturat de minciunile si mizeriile lor? De faptul ca si-au adus contributia la situatia actuala a Romaniei, departe de Europa civilizata si prospera? Chiar ne credeti tampiti? Nu mai aveti pic de rusine? Cat crezi ca va mai merge? Va simtiti tari ca v-a recunoscut loja engleza? Vom avea grija sa-i informam cine sunteti, sa stie si ei adevarul !!!
  • +2 (4 voturi)    
    mercenarii din presa (Duminică, 16 martie 2008, 14:25)

    tony [anonim]

    Nu presa, ci maharii ei se afla in spatele acestui conflict. Adica indivizii care au facur demult pactul cu diavolul si au trecut in tabara celor "322". Pentru ca aceasta este miza: tentativa disperata a unei clase politice descompuse de a nu iesi din scena. I-a cumpartat demult pe un CTP, Ciutacu( desi n-am stiut vreodata daca individul e ziarist. Dati-mi ceva facut de el care sa merite sa fie retinut) un Nistorescu( care nu poate imbatrani de pizma) un
    BChirieac ( care tot incearca sa scoata capul din mlastina in care singur s-a bagat) un Rosca Stanescu ( care nu mai are nevoie de nici o prezentare. Pacatelel lui sunt ultracunoscute) un Cristoiu ( alta fosila cu velelitati de romancier). Indivizii au acces la mijloacele publice de informare si incearca sa involbureze apele, sa otraveasca atmosfera, sa provoace cat mai multe diversiuni. Acest AJR apartine tot lui Ctp si gastii din care face parte. Vedeti escrocheria? Smecherii care au incalacat legea de n ori baga in fata o institutie (de presa) pentru a compromite in ochii Occidentului pe presedinte. Ca sa zica nu stiu ce Watch de prin America, in Romania si presa a sarit impotriva abuzurilor prezidentiale. Ati vazut vreunul din smecherasii astia ca se ocupa in mazgalelile lor de adevaratele probleme ale romanilor: de saracie, de accesul in Europa, de fonduri structurale si mafia din jurul lor, de justitia, de Constitutie, samd.?Niciodata!
    • +1 (3 voturi)    
      Jurnalisti cu constiinta cumparata (Duminică, 16 martie 2008, 15:20)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui tony

      M-am saturat de mizeria pe care ne-o arunca in fata televiziunile si ziarele. Nu mai cumpar ziare. La televiziuni ma uit la meciuri si filme in rest nu am ce vedea: stiri pentru oligofreni, discutii cu personaje de mult compromise, divertisment vulgar si de prost gust. Singura oaza de informare corecta pe care o mai avem la ora actuala este Internetul. Cred ca breasla jurnalistilor din Romania cel putin la nivelul sefilor este total compromisa de cei indulciti la banii pungasilor care ne conduc.
    • 0 (2 voturi)    
      mersi (Duminică, 16 martie 2008, 16:55)

      the [anonim] i-a raspuns lui tony

      tocmai ma pregateam sa intreb "cui apartine AJR ... m-ai scutit de o grija
      d-aia e bine sa citeasca omul tot, inainte sa-si dea cu presupusa :))
  • +1 (3 voturi)    
    Dar unde ati vazut voi ziaristi corupti? (Duminică, 16 martie 2008, 14:40)

    Vlad I [anonim]

    Ma refer la cei care scriu si vorbesc in mediile lui Vadim si Voiculescu, ce valoare morala au? Dar cei care o faceau carpa pe Macovei? Unde sunt ziaristii pro Iliescu din anii FSN si mineriadelor? au emigrat sau sunt ascunsi intoxicand subtil poporul, si-au rafinat escrocheria.
  • +1 (3 voturi)    
    Imposturi (Duminică, 16 martie 2008, 14:47)

    Lupta continua [anonim]

    Presa din Romania, este formata in principiu din incompetenti, de oameni fara sira spinarii, care de regula scriu la norma, avand obligatia de a propune texte de diferite dimensiuni. La un alt nivel, presa este formata dintr-o sumedenie de bagatori de seama, care capata gustul imaginii, al iluziei puterii si, uneori chiar al banului.

    Reactia Asociatiei Jurnalistilor este o reactie ca sa fie ceva. O forma de a se baga in seama, de a mai face putina valtoare si de a realiza diverse socoteli politice. Desigur, e corect ce spune asa zisa "asociatie a jurnalistilor", dar ce mai conteaza cand aceasi adunatura ignora cam tot ce e important in mersul presei romane si nu intelege a se delimita de valul zilnic de orduri care intoxia mass-media romaneasca.
  • +1 (3 voturi)    
    Clar (Duminică, 16 martie 2008, 15:01)

    Transilvanian man [anonim]

    Alooo Tovarasi din presa chiar credeti ca suntem masa voastra de manevra? ...LUMEA A INCEPUT SA SE DESTEPTE " TONOMATELOR"!!!
    PS Precizez ca acest mesaj se adreseaza tonomatelor care vb mult si prost NU TUTUROR ZIARISTILOR CARE SUNT PROFESIONISTI SI ECHIDISTANTI
    • -2 (4 voturi)    
      Pentru domnul cu clar (Duminică, 16 martie 2008, 16:36)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Daca nu stiti deja asta voi sunteti masa de manevra a lui TB nu a ziaristilor.Si apropo unu mai sus afirma ca ziarele sunt tabloide de scandal,alo daca nu stiti insa domnul TB e un ''tabloid de scandal'' si furnizor de subiecte pentru ziaristii "tonomat"asa cum ii numeste el
  • 0 (2 voturi)    
    Iata si lista celor din AJR - pentru documentare (Duminică, 16 martie 2008, 15:04)

    Hadrian [anonim]

    http://www.ajr.ro/cine.html - site-ul lor.
    Total 67 de insi

    Simpatic - dar si pe aceasta pagina gasim erori gramaticale. Ce sa ne mai miram...
    • 0 (2 voturi)    
      erori gramaticale (Duminică, 16 martie 2008, 16:56)

      the [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

      pai si asta tot de la ziaristi se trage !
      nu sunt ei "formatorii nostri" ?
      de opinie, de limba, de vocabular, de morala, de ...
      Parintii nostri spirituali, ce mai ...
  • +1 (3 voturi)    
    Ziaristii sunt responsabili (Duminică, 16 martie 2008, 15:05)

    BIRLIC [anonim]

    Ziaristii onesti din Romania sunt responsabili ca, prin tacerea lor, au permis ca opinia publica sa-i amestece la un loc cu ziaristii-tonomat.
    Inainte de a-i cere presedintelui sa-si ceara scuze fata de ziaristii onesti, ar trebui sa aratai voi care sunt ziaristii onesti si care sunt ziaristii-tonomat.
    Stiati foarte bine ca era o practica la ziarul Ziua de a santaja si a publica anchete la comanda. Va intreb daca ati facut ceva pentru a va delimita de asemenea practici?
    Sunt ziarist de meserie, cu studii de jurnalism. NU MA SIMT VIZAT DE AFIRMATIILE PRESEDINTELUI. Chiar daca presedintele nu m-a nominalizat nici la ziaristii-tonomat, nici la ziaristii-cinstiti, eu stiu ca nu s-a referit la mine. Cine se simte vizat reactioneaza.
    Nu inteleg de ce AJR a reactionat sa-i apere pe cei atacati. Este AJR solidara cu ziaristii care scriu la comanda si care si-au facut o misiune de a-l ataca pe Basescu si pe toti aceia care au incercat sa faca ceva impotriva coruptiei?
    Cred ca AJR ar trebui sa inceapa o actiune de curatare a breslei de acei indivizi care ne fac profesia de rusine. Abia apoi, veti avea dreptul sa ii cereti lui Basescu scuze. Atata vreme cat ramaneti impasibili la mizeriile din presa, nu aveti dreptul sa va simtiti ofensati.
  • +1 (3 voturi)    
    Ciutacu=?????????????? (Duminică, 16 martie 2008, 15:22)

    dan63 [utilizator]

    Cand il vad pe ciutacu (rar, fff rar, cand zapez peste antena 3) il prind pe un val verbal anti PRESDINTE Basescu - din cauza lui sunt inundatii, ninsori, seceta, niciodata timp frumos! Asa ca nu pot sa raman mai mult de trupa lui - cristoiu, stan care-i canta in struna si -i dau cu yes, yes, asa-i, samd. Indiferent de tema initiala a emisiunii, discutiile sunt indrumate in cel m5 minute spre discursul lor preferat, asa ca orice ai dori sa afli despre tema anuntata, de la ei afli numai ca PRESEDINTELE este de vina!!??!!!
    De ce oare? FELIX MOTANUL STIE MAI BINE!!!
  • +1 (3 voturi)    
    foarte intelingent din partea presei... (Duminică, 16 martie 2008, 15:25)

    Bogdan [anonim]

    ..."jurnalistii" astia nu au nici o treaba cu meseria care se presupune ca o exercita.. NICI O TREABA ! fratilor, concentrati-va asupra problemelor reale ale tarii, nu asupra SCANDALURILOR.. ATATA STITI, SA PUNETI PAIE PE FOC..cred ca vi s-a urat cu binele prieteni...
  • +1 (3 voturi)    
    Reactii si nonreactii care dau de gandit. (Duminică, 16 martie 2008, 15:41)

    Iulian [anonim]

    Aproape intreaga presa a pacatuit. Asfel:
    * La scandalul "tiganca imputita" nu s-a intrebat daca reporterita nu a fost special instruita iar telefonul modificat.
    * La prima varianta a taxei de prima inmatriculare presa a tacut malc, reactiile au aparut doar dupa ce au fost atinse interesele importatorilor de masini noi. Tot in acest sens nu am vazut articole care sa demaste interesele oculte din spatele acestei taxe care nu este nici pe departe ecologica, ea neincadrandu-se intr-un program impreuna cu masuri care sa incurajeze trecerea masinilor vechi pe GPL, inasprirea conditiilor de taiere a masei lemnoase, combaterea braconajului, si multe altele....
    * Reactii tardive si uneori selective, de regula in favoarea celor bogati in scandaluri tip Tiriac jr., hipermarketuri, lapte, mafii de tot felul, coruptie la nivel inalt, si lista e lunga. De multe ori gunoiul uman, ascuns sub presul bogatiei, este mai lesne descoperit de presa internationala.
    * Participarea unora si lipsa de reactie a celorlalti la poluarea morala cu stiri de genul celor de la ora 5, la manelizare, la telenovelizare, la promovarea unor nulitati intelectuale, dar cu bani, deformarea realitatii obiective in special atunci cand in cauza sunt jurnalistii sau protejatii lor ( vezi eroii de la Maracineni unde au murit 2 reporteri slabi la chimie si niste hoti de ingrasaminte, dar sunt si multe alte exemple.
    Daca partea semnificativa a presei nu ataca sau ataca formal zone evident cu probleme, dar cu multi bani si/sau influenta dar ataca virulent pe oricine incearca sa incurce socotelile marilor afaceristi, atunci cum sa nu fie banuiti de functionare pe baza de bancnote grase in euro.
    Bagi bancnota in aparatul de facut stiri, iar acesta fabrica o stire sau coafeaza una existenta spre placul si folosul celui care a cotizat.
    Daca nu, nu vede, n-avude!
  • 0 (2 voturi)    
    Comentarii. (Duminică, 16 martie 2008, 15:48)

    Moldovan [anonim]

    Daca voi astea cu penita nu cititi nici comentariile, m-
    am lamurit ce fel de ziaristi santeti. Sau daca le cititi,
    atunci este foarte grav, aveti o problema.
  • +1 (3 voturi)    
    ha (Duminică, 16 martie 2008, 16:11)

    adevar [anonim]

    Presa ar trebui sa-si ceara scuze. Ne-am dorit democratie dar tare m-as delecta cu niste "executii" de ziaristi incompetenti care scriu la comanda. Nu ma mai uit la stiri de ceva vreme,iar marea parte a ziarelor me dezgusta. Mai e ceva de spus ?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-i suficient sa-si ceara scuze (Duminică, 16 martie 2008, 18:11)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui adevar

      Ca sa-i ierte trebuie sa-l laude in fiecare zi pentru ,maretele realizari, pentru autentica libertate adusa in tara, si sa nu ia in seama cuvinte precum: gaozar, tziganca imputita, o facem pe birou, etc.

      In plus, ca sa-si spele pacatele, sa-i faca campanie electorala in fiecare zi gratis.
  • +1 (3 voturi)    
    Jurnalistilor... (Duminică, 16 martie 2008, 16:11)

    Bogdan [anonim]

    voi nu vedeti cat de penibili sunteti ? Ma apuca rasu cand aud ca presa vrea scuze de la presedinte....ar trebuie sa va faca si un masaj la talpi, nu? Puneti mana si scrieti articole mai inteligente, dezbateti si voi o tema mai interesanta, implicati-va si voi in problemele REALE ale tarii, daca tot va considerati asa importanti (asta e parerea voastra)...Eu nu cumpar ziare in care intr-o luna de zile este dezbatuta pe larg o gafa a presedintelui sau ca fiica lui conduce nuj ce masina...ori sunteti calici si vreti numai bani pentru articole scrise la comanda ori v-ati prostit rau de tot....(a se mentiona ca NU sunt "fan Basescu", cum probabil unii ar urma sa dea o replica...)
  • +1 (3 voturi)    
    cerere (Duminică, 16 martie 2008, 16:22)

    mm [anonim]

    eu cer jurnalistilor sa-si ceara scuze presedintelui si publicului român pentru mocirla infecta cu care ne confrunta zi de zi.
    domnilor jurnalisti ! menirea voastra ar trebui sa fie informarea obiectiva, daca mai stiti ce e aia.
    • 0 (2 voturi)    
      Informare obiectiva (Duminică, 16 martie 2008, 18:08)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui mm

      Este atunci cand il lauzi pe presedinte, toate realizarile sale minunate si ignori cuvinte ca: gaozar, tziganca imputita, o facem pe birou, etc., spuse la nervi, ca si el e om si are voie ca presedinte sa spuna orice.
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Duminică, 16 martie 2008, 16:44)

    gigel [anonim]

    Stimate domnule CTP,

    Mi-ai fost un tip simpatic pentru ca spuneai lucrurilor pe nume.
    Din pacate te-ai aservit incet dar sigur intereselor meschine.
    Te rog sa citesti comentariile de mai sus si sa reflectezi ...... cat poti de mult.
    Apreciez ca ar trebui sa te uiti in oglinda si impreuna cu seful a carui sluga ai devenit, sa va duceti........
    Salutari.
  • +1 (3 voturi)    
    RUSINE PRESEI DIN ROMANIA (Duminică, 16 martie 2008, 17:11)

    Tavyy [anonim]

    Din cate postari am citit domnilor jurnalisti se pare ca lumea nu prea tine cu voi. De ce oare? S-a saturat lumea sa citeasca prin ziare tot felul de minciuni tot felul de stiri deloc informative si constructive pentru cetateanul de rand? Eu zic ca inainte sa vorbiti ceva mai intai sa va cititi articolele inca odata sau de doua ori sa vedeti ce aberatii si minciuni scrieti uneori prin ele si dupa aia sa vorbiti. Eu personal nu cumpar NICI un ziar. Nu ma lasa inima sa dau bani pe asa ceva. Mai degraba citesc pe internet site-uri de stiri straine. De cate ori un ziar a scris despre un caz de coruptie si a continuat sa scrie pana cand cei de sus s-au autosesizat si au inceput urmarile generale? De obicei se scrie un articol si gata. Dupa aia pe prima pagina apar tot felul de inculti si de obositi pepe, zavoranu, mama natura sau alte rahaturi ale societatii.
  • +1 (1 vot)    
    stiri serioase sunt daca vreti (Duminică, 16 martie 2008, 17:27)

    cristian mihailescu [anonim]

    Eu ma uit de o vreme la Jurnalul TVR. E serios, nu au stiri de cancan si stirile nu par ca sunt nici exagerate, si nu dau nici manelisti sau nu stiu ce cacaturi despre asa zisevedete. E adevarat sunt zile in care sunt multe stiri politice, dar mi se par echilibrate si daca nu ai rabdare sa treaca acel capitol, gasesti niste reportaje de exceptie. istorice si educative. eu cred si simt ca jurnalistii de acolo incearca sa lucreze cala carte, ca dau parerea tuturor celor pe care ii critica. vorbesc corect, nu dau atatea balbe ca la celelalte televiziuni. ritmul, da, nu e asa alert ca la protv, dar sunt lucruri care compenseaza. nu fac spectacol, fac stiri. reporteritele se vede ca nu sunt luate de pe centura, cu decolteuri si stiu sa si vorbeasca.
  • +1 (3 voturi)    
    unde am ajuns cu Romania? (Duminică, 16 martie 2008, 17:36)

    judex [anonim]

    Culmea tupeului si ilegalitatii !!! Ce au putut niste guvernanti nemernici si slugile lor din presa sa faca din aceasta tara timp de 18 ani ?! Li se pare acestor ziaristi namaiti , agramati si mahalagioi ca sunt mai presus de poporul roman care l-a votat pe presedinte? Si apoi, vor sa-l cheme la ordine, la judecata pe presedinte? Sunt cumva Stabor? Am ajuns in Romania sa aplicam legile tiganesti si nu cele ale Romaniei? Daca au ceva corect de reprosat, sa-l dea in judecata, nu sa aplice metode tiganesti. Suntem totusi in Romania, daca inca nu au observat. inca.
  • +1 (1 vot)    
    Cu ei defilam (Duminică, 16 martie 2008, 17:39)

    zack [anonim]

    In momentul in care ar trebui sa avem o 'presa libera' situatia sta exact pe dos.
    Toata lumea stie cu cine defileaza Jurnalul (pe cine pupa si pe cine spurca ),Adevarul,etc.etc.
    Da,exista jurnalisti-tonomat si stie toata lumea.Nu stiu de ce s-au scandalizat unii cand este atat de clar care este 'pozitia' anumitor jurnalisti.
    Ciutacu este platit de Voiculescu.Ca scrie 'la ordin' sau din slugarnicie nu conteaza.El este acolo pentru a da in cine vrea Felix.Si atat.Alta valoare nu are.
  • 0 (2 voturi)    
    Membrii fondatori (Duminică, 16 martie 2008, 17:59)

    florin [anonim]

    Am citit numele ziaristilor fondatori ai asociatiei si m-am lamurit.
  • -1 (3 voturi)    
    Cum ar fi corecta presa din Romania: (Duminică, 16 martie 2008, 18:05)

    stefan V [anonim]

    CODUL DEONTOLOGIC AL ZIARISTILOR DIN ROMANIA


    1. Sa laude toate realizarile d-lui Basescu.

    2. Sa ignore epitetele cu care se adreseaza ziaristilor (gaozar, tziganca imputita, s-o facem pe birou, etc.)

    3. Sa atace zilnic coruptia indicata de presedinte, la toate partidele, cu exceptia PD-L.

    4. Sa infiereze toti parlamentarii, cu exceptia celor buni, adica a celor de la PD-L.

    5. Sa-i laude si familia, chiar atunci cand vorbeste agramat in calitate de politician

    6. Sa faca campanie electorala in favoarea PD-L.

    7. Sa nu mai pomeneasca de dosarul flota, care s-a inchis. Nici de imprumuturi de la banci, etc.

    8.Sa rada la toate poantele presedintelui, ca d-aia e presedinte.

    9. Sa recunoasca ca e platita in euro de catre moguli si sa declare lunar incasarile de la tonomate.

    10. Sa se autoflageleze in piata publica, prin taierea a cate unui deget, de fiecare data cand scapa o critica despre presedinte.
    • +1 (1 vot)    
      @stefan V (Duminică, 16 martie 2008, 19:28)

      ana [anonim] i-a raspuns lui stefan V

      Dar cand iliescu v-a cadorisit cu "mai animalule" de ce ati tacut?
      Despre asociatia jurnalistilor trebuie precizat ca ea a aparut dupa ce membrii clubului roman de presa, salariati la realitateatv, s-au retras nemultumiti ca ctp nu i-a luat apararea lui turcescu impotriva lui orban; atunci a aparut aceasta asociatie facuta de ctp cu "specialisti" de la tvr; adica cu aia care mananca kkt pe postul national de televiziune; si ei cred ca noi nu aflam cine sunt ei?
      Sunt niste nulitati care se baga singure in seama
      • -1 (1 vot)    
        Cine a tacut? (Duminică, 16 martie 2008, 21:11)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui ana

        Iliescu si-a luat-o atunci mai rau decat d-l Basescu azi.
        D-l Basescu nu stie ce sa mai faca sa-si mascheze esecurile. Pe care de fapt nici nu i le imputa nimeni. Inca.
    • -1 (1 vot)    
      punctul 11 (Duminică, 16 martie 2008, 20:08)

      mine [anonim] i-a raspuns lui stefan V

      Si nu in ultimul rind, sa boicoteze pe toti cei care vorbesc urit despre presedinte.
      Iar daca din greseala scriu ceva ce nu-i convine marinelului sa se arunce in cap din clopotnita de la Cotroceni, ca in reclama aia cu Batman.
    • +1 (1 vot)    
      Omule.... (Duminică, 16 martie 2008, 20:36)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui stefan V

      tu nu cred ca pricepi...sau nu vrei sa pricepi...sau probabil esti un jurnalist din ala....FRATE, aici NU E VORBA CA TINE CINEVA CU BASESCU, e vorba ca presa romaneasca e de kkt. CE NU PRICEPI? Daca tu ai ceva personal cu presedintele, asta e altceva...mai citeste si tu ziarele si da-ti cu parerea...sa vezi si tu ca subiectele importante sunt cele de scandal si de barfe...ATAT
  • -1 (1 vot)    
    Ase e peste tot, presa face politica la greu (Duminică, 16 martie 2008, 18:08)

    capcaunul [anonim]

    Lui CTP, Nistorescu, Cristoiu, 'ala de la ziua' si ceilalti paitoi care ii cer marea cu sarea - societatea civila romana are nevoie sa va retrageti de urgenta! de ce? ptr ca datorita voua presa isi pierde credibilitatea si e perceputa din ce in ce mai mult ca aservita politicului. avem nevoie de nume noi, de valoare si oarece integritate, nu de alti "etaju' si santaju' ". GATA! s-a furat, s-a speculat, s-a santajat.. mai luati o pauza de masa.<br><br>PS a propos, CTP, ca tot te-ai laudat ca ai avut-o pe udrea pe canapea (iti stralucea orgoliul ca o mie de sori!!) tu crezi ca te califici ca cel mai valoros ziarist, cum te-a lins in dos base?
  • 0 (2 voturi)    
    ca sa vezi! >: (Duminică, 16 martie 2008, 18:46)

    Codruta [anonim]

    Mai! daca nu va place presa (si ziceti ca nu mai cititi si nu va mai uitati la TV-urile cele "corupte" samd.), CE naiba cautati pe situl asta, ca sa cititi articole prost scrise si blabla samd.? ca SI asta e "presa"! :-p

    Ce ipocriti!

    Sau... dar nu, nu se poate! Sa fi navalit tzutzarii lui Base pe forum?

    Nu, asta nu se poate, pe bune! De unde atata timp la ei? Si pe ce bani? >:))
  • 0 (2 voturi)    
    care presa ? (Duminică, 16 martie 2008, 18:48)

    directia 5 [anonim]

    ASJ ar trebuii sa i si faca ordine mai intai in ograda proprie si sa urmareasca cum este respectat dreptul cetateanului la libera informatie. Si aici CNA ar trebuii sa se implice ,dar la felul cum arata el astazi ,este mai mult o institutie decorativa golita de continut si daca CNA este 'adormita' societatea civila are obligatia sa apere interesele cetateanului [exista ong lui Mircea Toma cel care se face ca monitorizeaza presa ,dar acesta este controlat de Vantu] Eu sunt deacord cu o presa partizan politica dar acest lucru trebuie asumat in mod explicit.,nu poti sa faci parada cu independenta si profesionalismul tau si in realitate sa fi obedient si sa manipulezi informatia
  • -2 (2 voturi)    
    Mi-e dor de Scanteia (Duminică, 16 martie 2008, 19:13)

    Pantera Roz [anonim]

    asa o scirba te cuprinde citind interventiile de pe forum singura explicatie care ar exclude idiotenia fiind aceea ca au si baietii o sarcina de serviciu dar automat devin jigodii pe euro,un fel de prostituate de centura.Ce roman normal ca cap s-ar bucura ca primul om din Stat area asemenae expresii,asemenea stapinire de sine si mod sinistru de a face "glume".?Pai baietasii mosului,ziceti ca presa asa si pe dincolo,ca v-a indobitocit(pentru unii nu mai era nevoie),ca ziaristii n-ar fi pregatiti profesional,ca deontologia si alte alea dar cit ai fi de incrincenat trebuie sa recunosyti ca nu asta a fost tema Basescului.El cu fata-cine poate nega ca intelectual e...sa nu mai zic si eu,ca n-a luat credite-hi,hi,hi-ce Pinochio,ca este tinta unor Moguli, deci nici pomeneala de ce ziceti voi,parca intelesi unul cu altul.Cum dracu de a ramas in tara asta doar un om pur si curat si peste tot-politica,justitie,cultura,sanatate,finante numai mafioti si lepadaturi? Noroc cu PD-L,ultima speranta pentru un popor idiot si nerecunoscator.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai raspanditi, baieti, mai raspanditi.. (Duminică, 16 martie 2008, 19:55)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Poanta din acest vechi banc ceausist se muleaza perfect peste avalansa de postari protonomate aparute dupa o anumita ora. Interesant este ca, in ciuda faptului ca nu semneaza cu numele real, li se cunoaste stilul. Iar mogulul este Dumnezeu pentru el, scriindu-l cu litera mare.
      Asa ca, domnule jurnalist, atunci cand faci documentarea de seara selectand ce ii place Mogulului (sic) tau si facand scenariul de grimase pentru prezentatoare fii barbat si semneaza cantarile pentru care ai primit bancnote !
  • 0 (2 voturi)    
    Tupeu Maxim!! (Duminică, 16 martie 2008, 19:34)

    GP [anonim]

    Presa romaneasca este scursa societatii!!!<br>Aveti tupeu maxim, ziaristilor!!<br>Eu doresc sa imi cereti voi scuze pentru faptul ca existati pe pamant si ca faceti umbra degeaba, se poate?<br><br>Nu ajunge ca sunteti plati sa scrieti impotriva lui Base, acum mai vreti si scuze...<br><br>lasati-ne in durerea noastra.<br><br>Base fii tare, nu te lasa!!!<br><br>Un marinar ....
  • +1 (1 vot)    
    PRESA SA CEARA SCUZE! (Duminică, 16 martie 2008, 20:30)

    mircea888 [anonim]

    intrebare: ZI DE ZI Basescu este facut troaca de porci la antena 3 sau in ziarele bolnavului vadim tudor; UNDE este CT POPESCU cand basescu este facut : jeg, cretin, chior, curva, etc?...cum de cavalarul adevarului, CT POPESCU nu reactioneaza cand presa pe care o reprezinta arunca cu kkt in institutia prezidentiala?

    ct popescu sare ca ca fata mare cand e vb de 'onoarea' presei dar cand presa mananca rahat cu polonicul,IMPARTIALUL ct popescu nu zice nimic; repet, ZILNIC APARE ZIARUL TRICOLORUL in care basescu si altii sunt facuti troaca de porci; la antena 3 este la fel; unde se afla deontologia ziaristului ct popescu in fata acestor cazuri?

    exemplu tipic de ipocrizie de guzgan al presei.
  • +1 (1 vot)    
    Iar eu ii cer presedintelui (Duminică, 16 martie 2008, 20:36)

    GM [anonim]

    Sa nu retracteze nici o vorbulita si in nici un caz sa nu-si ceara scuze!
    M-am saturat de ciutaci, gazi si laptopisti care incearca sa-l concureze pe Vadim, tri(ne)bunele nationale!
    M-am saturat sa vad televiziunile celor imbogatiti din sifonarea banului public batandu-si joc dupa bunul plac de oricine le este adversar politic!
  • +1 (1 vot)    
    Boda ramane rece (Duminică, 16 martie 2008, 22:59)

    Dan [anonim]

    Auziti fratilor Boda zice ca el vrea sa ramana rece. Sa ramana rece ii urez ca oricum este rece ca un bolovan.
    Sa vedeti spume la ailalti doi Hurezeanu si Nistorescu. Cica ei au dreptul la opinie. Exprimati-o ca oricum nu prea mai intereseaza pe nimeni opinia voastra.
    Ne-am lamurit ca voi aveti opinii ca tonomatul adica bagi banul si iese opinia platita. Basescu a fost delicat cu voi eu spun bordel nu tonomat.
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de Hurezeanu (Marţi, 18 martie 2008, 7:36)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Asta a fost la radio Europa libera? cand te gandesti ca facea pe anticomunistul iar acum il pupa in kur pe Tariceanu; pai ti se face greata cand il auzi ce potop de cuvinte impotriva lui Base; sa ne slabeasca martafoiu asta cu parul vopsit
  • +1 (1 vot)    
    presa? asta-i presa? maculatura! (Luni, 17 martie 2008, 0:24)

    goe [anonim]

    Eu nu mai cumpar ziare de luni de zile. Nimic. Noi suntem fraieri ca dam bani pe maculatura lor. Nu mai cumparati ziare. E pacat de hartie!
    Despre TV, e cat se poate de clar care sunt tonomatele. Au tipat tare cand au incercat sa-l suspende pe Basescu, apoi au lasat-o mai moale o vreme, iar acum sunt iar turati la maxim, ca vin alegerile. De buna seama ca ei ne cred prosti pe toti. In prostia lor insa, nu-si dau seama ca prin ceea ce fac ii intaresc sprijinul lui Basescu. Numai un caine care moare de frica latra in halul asta. Basescu e primul presedinte care a vorbit public despre putregaiul din Romania. De la asta i se trage si campania desantata de discreditare la care asistam. Orice vor face mafiotii, Basescu va castiga iar alegerile.
  • 0 (0 voturi)    
    Scandal! (Luni, 17 martie 2008, 0:35)

    Adrian [anonim]

    Presa are uscaturile ei si nu putine, char multe. Incontestabil.
    Dar sa apelam la fapte.
    Daca domnisoara Elena Basescu nu era fiica Presedintelui mai era model, coperta, adulata, invitata, laudata si in final Secretar nu-stiu-de-care in Partidul Prezidential? Pana si papagalii presedintelui trebuie sa recunosca - NU!
    Pentru balbele, prostioarele si, in general, modul in care s-a prezentat in fata Tarii presa a fost mult prea ingaduitoare. Asta tocmai pentru ca era vorba despre fiica Presedintelui.
    Pentru asta Presedintele trebuia sa-i multumeasca presei!
    Unde a gresit Presedintele?
    In loc sa o cheme la el si sa-i spuie „fata tatii mai bine pune mana pe o carte de Gramatică, poate şi pe una de Artimetica şi dupa aceia studiaza o Sanda Marin ca-i mai de viitor si mai trage cu ochiul cum face maica-ta plachia inainte de a merge la Club”, in loc sa-i dea povete fatucii a preferat s-o sacrifice pe altarul politicii.
    Asta nu-i Nepotism?
    Traian Basescu nu s-a zborsit la presa ca un tata de familie cum a spus, pentru ca eu, tu, sau restul daca am fi fost in situatia lui nu am fi avut posibilitatea sa ne rafuim cu Presa, Presedintele s-a rafuit cu Presa in calitate de Presedinte, si inca pe probleme personale si asta-i grav.
    A mai realizat ceva Traian Basescu, ne-a demonstrat care-i valoarea tinerii clese politice, speranta de inoire, adica: submediocri promovati pe pile si nepotisme.
    Curat murdar coane Traiane!
  • 0 (0 voturi)    
    <eminescu-sa-ne-judece> (Luni, 17 martie 2008, 1:06)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    raul suprem TB si ceilalti niste ingeri.sunteti vinduti (presa libera ...)
  • 0 (0 voturi)    
    eminescu-sa-ne-judece (Luni, 17 martie 2008, 1:20)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    un singur om atacat de presa mai mult decit cei 8 ministri si parlamentari anchetati sau in incercarea de a fi anchetati.si se pretind presa libera ,impartiala..... sunt la mama dracu distanta dar sigur ma intorc in tara sa votez inpotriva putregaiului psd-ist. sunt cu inima in Romania si-l sustin pe Basescu ,Stolojan,Macovei !!!!