Ziarul Tricolorul, amendat pentru ca nu a divulgat numele celui care a scris ca Elena Basescu se drogheaza

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 14 martie 2008, 11:11 Actualitate | Esenţial


Judecatoria Sectorul 5 a amendat, vineri, cu 500 de lei, editura Speranta, care publica ziarul Tricolorul, pentru ca a refuzat sa divulge numele celui care a scris articolul, in care se arata ca Elena Basescu ar consuma droguri, relateaza Mediafax.

La termenul trecut, avocatul Elenei Basescu a cerut instantei, sub sanctiunea amenzii, identificarea reporterului de la Tricolorul care a scris articolul despre fiica presedintelui.
Editura Speranta a refuzat sa furnizeze informatiile cerute de instanta, motiv pentru care a fost amendata.

Judecatoria Sectorul 5 a identificat reporterul de la "Cancan" care a publicat articolul intitulat "Elena Basescu acuzata ca se drogheaza cu cocaina", motiv pentru care aceasta a actionat in instanta ziarul. Reporterul de la ziarul Cancan, care a preluat informatia din publicatia Tricolorul, va fi audiat in proces.

La sfarsitul lunii noiembrie, Elena Basescu a introdus, la Judecatoria sectorului 5 Bucuresti, o actiune civila fata de SC Editura Speranta SRL - care editeaza cotidianul "Tricolorul" - si fata de SC Cancan SRL si, respectiv, fata de autorii articolelor in care se arata ca s-ar fi drogat cu cocaina, cerand daune morale de un leu.

In reclamatia sa, Elena Basescu arata ca isi asuma "statutul de persoana devenita publica, datorita legaturii de rudenie cu presedintele actual al statului roman" si ca in repetate randuri a ignorat "micile rautati", dar considera ca articolele respective au determinat-o "sa iasa din pasivitate si sa ia atitudinea corespunzatoare".

In 13 noiembrie anul trecut, cotidianul "Tricolorul" a publicat un articol intitulat "Ultima ora...", in care se arata ca motivul despartirii dintre Elena Basescu si Andrei Hrebenciuc ar fi drogurile si ca el i-ar fi reprosat ca "s-ar droga prea mult". A doua zi si cotidianul "Cancan" a publicat un articol intitulat "Elena Basescu acuzata ca se drogheaza cu cocaina", in urma articolului aparut in "Tricolorul. 

















4953 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Elena Basescu (Vineri, 14 martie 2008, 11:43)

    www.locki.ro [anonim]

    A stiut ea sa spuna toate chestiile alea, sau a tradus cineva ineptiile pe care le debita?
  • 0 (2 voturi)    
    pedeapsa prea mica.... (Vineri, 14 martie 2008, 11:49)

    judex [anonim]

    pentru astfel de mizerii care pot distruge un om, indiferent cine este acesta, trebuie interzisa publicatia respectiva.
    • 0 (0 voturi)    
      droguri (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:37)

      petrea [anonim] i-a raspuns lui judex

      Stimate domn,chiar cu gurita ei a promis ca se va lupta in PE sa legifereze consumul drogurilor usoare asa cum a vazut(sau practicat) in timpul petrecut in State.
  • -1 (3 voturi)    
    hahaha (Vineri, 14 martie 2008, 12:32)

    111 [anonim]

    Vai,saracuta de ea,gogosica lui tata a iesit din "pasivitate"..Astea sunt riscurile mademoiselle atunci cand te dai mare la apa mica...
  • 0 (2 voturi)    
    amenda simbolica! (Vineri, 14 martie 2008, 13:10)

    Dr Marutza [anonim]

    Dauna de 1 leu de la o fituica de doi bani!!

    Oricine aduce prejudicii morale unei persoane, oricare ar fi aceasta, e pasibil de pedeapsa si dispret! Cine l-a amendat cum se cuvine pe CVTudor pentru ororile pe care le scrie si laturile cu care-si improasca adversarii. In afara oprobiului celor ce mai au un dram de morala, cine l-a pus la amendat sa-l usture la buzunare, asa cum merita??
    • -1 (3 voturi)    
      Mai bine sa te cheme Basescu si sa scapi basma curata ("gaozarule", "tiganca imputinta") (Vineri, 14 martie 2008, 14:04)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

      Mai bine sa te cheme Basescu si sa scapi basma curata ("gaozarule", "tiganca imputinta")
      • 0 (2 voturi)    
        E foarte grav pentru tine! (Vineri, 14 martie 2008, 16:06)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Atat timp cat nu stii sa faci diferenta dintre: a face niste afirmatii intr-un cadru privat si a scrie toate mizeriile in presa fara sa-ti pese de repercursiuni, esti tot un "produs" al scursurilor de import staliniste, esti unul dintre "Vadimi".

        PS - Basescu a fost sanctionat (pe nedrept) de CNCD pentru episodul (tiganca imputita).

        Ati vazut in ultimele zile ce armament au tiganii si cum isi regleaza ei conurile? Asta-i tara pe care-o meritam.
        • 0 (0 voturi)    
          Esti prost sau ce? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:51)

          arpad [anonim] i-a raspuns lui uluit

          Asta-i tara pe care o meriti tu si alti dobitocica tine. Este tara adusa de rapa de dementii care au ajuns sa decida si pe care ii sustii. Stricatule!
  • +1 (3 voturi)    
    Monstruoasa coalitie ! (Vineri, 14 martie 2008, 13:56)

    martin [anonim]

    Suntem practic demult in campanie electorala si uriasa coalitie a oamenilor politici si a oamenilor vanduti din presa, se napusteste cu elan asupra a orice are cea mai mica legatura cu Basescu si normal ca si fiicele lui ,mai ales cea mica si cu dorinte politice,sa fie atacate fara frana. Noroc ca numele Basescu este totusi rar. Imaginati-va ca l-ar fi chemat Popescu si tara ar fi fost plina de cadavre ca dupa gripa aviara. Imi este sila sa enumar cohorta vandutilor ,de la Cristoiu la Ciuvica,prin Nistorescu si multi alti bogdani teodoresti si valentini stani. In acest caz insa se cunoaste cu precizie cine este stapanul fituicii Tricolorul, dar brava si inamovibila noastra tagma judecatoreasca desigur nu va atinge nici cu o floare pe foarte democratul nationalist si vice presedinte al senatului, W.C. Tudor !
    • +2 (2 voturi)    
      Elena Basescu (Vineri, 14 martie 2008, 14:23)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui martin

      Sant de acord cu afirmatiile tale dar as face amendamentul ca juna Elena prin ambitia sa prosteasca de a se afirma in viata publica desi evident nu are calitati pentru asa ceva a facut un mare deserviciu atat tatalui sau cat si celor care il sustin pe TB ca pe unul care a incercat sa lupte cu acest mizerabil sistem al coruptiei si jafului organizat. M-as fi asteptat ca oamenii cu greutate din PD sa face ceva pentru a o aduce cu picioarele pe pamant.
      • 0 (2 voturi)    
        retineti adevarul, apropo de tinerii politicieni (Vineri, 14 martie 2008, 16:37)

        judex [anonim] i-a raspuns lui cristian

        Prin 1993, discutam cu niste tineri liberali cu functii de conducere in TNL. Habar nu aveau despre liberalism, neoliberalism si marile figuri liberale din istoria tarii. Niste fripturisti jalnici care nu au mai avut loc pe la PSD, PD, PRM sau PC. Acum i-am mai vazut si la guvernare in ce hal pot fi. Astia au pretentie sa conduca Romania in viitor ?! Asa ca mai bine si-ar vedea barna din ochii lor decat paiul din locul altora si ar renunta sa mai imprastie dejectii pe forum-uri, ca oricum nu-i mai ia nimeni in seama.
  • +1 (3 voturi)    
    Le-a fost rusine (Vineri, 14 martie 2008, 14:20)

    Luciano [anonim]

    sa spuna ca pe autorul respectivului articol il cheama W.C. Tudor!
  • 0 (2 voturi)    
    Imi place sa fiu receptat ! (Vineri, 14 martie 2008, 14:47)

    martin [anonim]

    Am fost placut impresionat ca mi s-a raspuns atat de repede. In ceeace o priveste pe domnisoara atacata,nu pot sa am o parere definitiva,fiindca e prea devreme. Iar de facut deservicii lui Basescu,o face si pentru ca respira! Sa mai asteptam, oricum nu va putea atinge abjectia lui Norica Nicolai sau obedienta lui Gabriela Firea fata de reptila Felix !
  • +2 (2 voturi)    
    mai oameni buni (Vineri, 14 martie 2008, 15:26)

    rcaradau [anonim]

    Pentru mine e de neinteles cum de mai apar ituicile lui W C Tudor. Intr-o tara civilizata, in care justitia e normala, ar fi fost demult la zuchaus. Eu traiesc in Canada de 8 ani, am citit o gramada de ziare, reviste, etc, dar niciodata nu am vazut un asa limbaj suburban. E normal, pentru ca daca cineva ar face asta, urmeaza un proces imediat pe care partea vatamata il cistiga 100 %, daca ziarul rspectiv nu are dovezi beyond any doubt. Stiti foarte bine cite procese au avut loc mai demult si cite publicatii au ajuns in faliment pentru asemenea fapte.
    Asa ca, faptul ca W C Tudor se ascunde dupa notiunea de "pamflet" este bulls***t
    Dino