Trei soldati romani au fost raniti in Afganistan

de Carla Antonescu     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2008, 9:19 Actualitate | Esenţial


Trei militari romani din Batalionul 300 Infanterie “Sfantul Andrei”, dislocat in Afganistan, au fost raniti miercuri dimineata, la sud de orasul Qalat. Militarii indeplineau o misiune de patrulare pe autostrada Qalat-Kandahar, cand transportorul amfibiu blindat in care se aflau a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat, informeaza Ministerul Apararii Nationale.

Militarii raniti au fost transportati de urgenta la spitalul din Kandahar.

Din rapoartele preliminare, caporalii Vasluianu Gheorghe Ionel şi Hamza Gheorghe Dan au suferit contuzii in zona fetei, iar plutonierul Sbughea Constantin Mihai a fost diagnosticat cu fractura mainii drepte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1798 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui schimbata conducerea armatei (Miercuri, 12 martie 2008, 11:23)

    Catalin [anonim]

    Daca tot au vazut ca transportorul are o slabiciune pe dedesubt, de ce nu au intarit partea de jos ? Cat era sa lipeasca o bucata de kevlar sau alt material compozit ? Nici n-ar fi costat mai mult cateva zeci de mii de euro. Dar cine sa-si dea seama ? Generalii isi pazesc constructia vilelor ? ...ce-i intereseaza de problemele armatei.
    • 0 (0 voturi)    
      nu exista nimic... (Miercuri, 12 martie 2008, 13:41)

      hollow [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      ...care sa opreasca eficient un explozibil de putere mare sau un dispozitiv bine facut. Dedesubtul unui vehicul este in special vulnerabil, si nu ai ce sa-i faci. Tancurile si transportoarele evita minele. Iar un IED loveste din lateral, in general, fiind ascuns pe marginea autostrazii sau drumului, nu pe mijloc. Nu prea inteleg cum a fost asta in drum, dar ma rog...
      Cat despre kevlar, el opreste, in general, gloante lente de pistol sau pusca civila. Un 7,62 sau un 5,56 NATO de viteza mare trec prin kevlar ca prin unt, iar srapnelul unei explozii il face zdrente.
      Pe deasupra, din descriere, militarii nu au rani de penetrare, ci de soc, deci n-a fost problema de blindaj.
      Recuperare rapida si multa sanatate lor si familiilor.
      • 0 (0 voturi)    
        eh nu (Miercuri, 12 martie 2008, 14:40)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui hollow

        Daca nu e kevlar poate fi o placa de titaniu sau alt material composit. Iti zic eu ca s-ar putea daca s-ar gandi cineva ...Exista o multime de solutii ieftine.
  • 0 (0 voturi)    
    chevlar (Miercuri, 12 martie 2008, 15:57)

    wex [anonim]

    Da chevlarul e bun si protejeaza pasagerii cu conditia sa nu fie IED-ul prea mare.Si apropo chevlarul rezista impotriva 7.62 si 5.56 cu conditia sa nu fie munitie penetranta(e mai greu de procurat)
  • 0 (0 voturi)    
    n-avem ce cauta acolo! (Miercuri, 12 martie 2008, 17:57)

    qwerty [anonim]

    ADUCETI-I ACASA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2008, 18:34)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      ADUCETI-I ACASA !!! (Joi, 13 martie 2008, 0:13)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui

      dc, or sa vina americanii si peste noi?
  • 0 (0 voturi)    
    Habar nu aveti (Vineri, 14 martie 2008, 16:32)

    magiccc [anonim]

    Cred ca vorbiti in necunostinta de cauza. Lasati armata sa-si faca treaba, kiar daca nu sunt platiti cat ar trebui, bogdan, tie iti dau dreptate, misiunea trebuie indeplinita pana la final. Am fost si eu in teatre de operatii, si kiar acolo in Qalat, deci vorbesc din experinta, nu din auzite. Asta e armata, daca e sa mori mori si pe strada. Servim Patria......... pana la moarte...