Vanatorii de terenuri fac afaceri cu functionarii din primarii: retrocedare cu santaj

de D.Bian    
Duminică, 9 martie 2008, 20:52 Actualitate | Esenţial


Santajarea proprietarilor de catre vanatorii de terenuri in complicitate cu angajatii comisiilor locale de retrocedare a luat proportii de fenomen. Pretul retrocedarilor a crescut pentru ca si terenurile din jurul marilor orase s-au scumpit. La Cluj si Brasov, sunt zeci de cazuri derulate dupa acelasi tipic. Metoda e simpla: comisiile locale de retrocedare amana la nesfarsit solutionarea cererilor.

Proprietarilor li se cer acte peste acte, pana cand, disperati, acestia incearca sa cada la intelegere cu membrii comisiilor. Ori platesc mita cu banii jos, ori  incheie antecontracte de vanzare-cumparare la preturi foarte avantajoase pentru cumparatorii care fac parte din comisiile locale de fond funciar.


Unul dintre aceste cazuri a fost dezvaluit de prefectul din Cluj, Calin Platon. Acesta l-a acuzat pe inginerul agricol al comunei Floresti, Dorin Petrusa, ca i-ar fi santajat pe oameni. „Am dispus amendarea domnului Petrusa cu suma de 30.000 de lei noi si i-am cerut imperativ primarului din Floresti sa il indeparteze pe acesta din comisia de fond funciar”, a declarat prefectul de Cluj. Calin Platon a afirmat ca a primit o serie de sesizari scrise din partea mai multor oameni, care revendica o suprafata de 18 hectare de teren.

Inginerul Dorin Petrusa sustine ca nu putea sa treaca peste prevederile legii pentru a-i improprietari mai rapid pe oameni. Prefectul Platon a declarat ca exista nenumarate plangeri indreptate impotriva lui Petrusa, in care reclamantii afirma ca acesta le cerea bani sau antecontracte pentru terenurile revendicate. Terenurile din Floresti au ajuns sa aiba o valoare de piata extrem de mare.

Acuzat ca a luat 10.000 de euro ca sa grabeasca retrocedarea

Un alt caz de acest fel a fost inregistrat la Jucu. Un barbat, Pavel Lazar, din Targu-Mures, a cerut retrocedarea unei suprafete de aproximativ 95 de hectare de teren. Timp de mai multi ani, rezolvarea cererii sale a fost tergiversata. Dupa ce a obtinut retrocedarea unei parcele, Pavel Lazar a incheiat un antecontract de vanzare-cumparare cu omul de afaceri Adrian Muntean, din Cluj, care s-a oferit sa il ajute sa obtina si retrocedarea celorlalte parcele.

Pentru a grabi lucrurile, ei au angajat-o, pe post de avocata, pe Steluta Cataniciu. Ea este consilier judetean, fosta presedinta a organizatiei de femei a PD-L Cluj, trecuta la PNL. Cum nici asa nu au reusit sa deblocheze lucrurile, Adrian Muntean a sesizat DNA. Procurorii anticoruptie au organizat un flagrant, in urma caruia Petre Coste a fost prins dupa ce a primit o spaga in valoare de 10.000 de euro.

Banii reprezentau prima transa din suma de 18.000 de euro pe care Petre Coste o ceruse pentru retrocedarea a 45 de hectare. Primarul din Jucu a fost suspendat din functie si arestat preventiv. Dupa ce a fost trimis in judecata, el a acuzat-o pe Steluta Cataniciu ca ar fi facut presiuni asupra sa pentru a retroceda terenul intr-o zona aproape de fabrica Nokia din comuna Jucu. Cataniciu a negat si l-a dat in judecata pe Petre Coste pentru calomnie.

Metodele samsarilor din Brasov: cazul Muresan

In Brasov, exista doua grupari din care fac parte avocati si functionari de la comisia de fond funciar, iar presa a indicat si posibile legaturi cu primarul Brasovului, Gheorge Scripcaru (PD). Unul dintre asa numitii samsari imobiliari, Adrian Muresan, a fost recent retinut de DNA.

Tinta vanatorilor de terenuri i-a vizat in primul rand pe proprietarii care revendicau suprafete pe terenul ocupat de Institutul Cartofului Brasov. Suprafetele revendicate erau mai mari iar valoarea terenului era crescuta de centura de ocolire a Brasovului.  Proprietarii care au depus cereri de revendicare au fost contactati telefonic de unul dintre samsarii imobiliari. Presa locala a scris ca acestia le-au cerut sa le semneze pre-contract

e de vanzare-cumparare  pe terenurile revendicate. Aceasta s-a intamplat incepand din primavara lui 2006, cand dosarele se aflau in etapa de analizare a documentatiei la aceste comisii. Chiar din aceasta faza rezulta legatura dintre aceste retele si membrii Comisiei Locale de Fond Funciar, care le-au furnizat listele cu numele si datele de contact ale celor care au revendicat terenuri.

Zeci de hectare ocupate de samsari

  • Exista doua tipuri de solutii pentru cererile de revendicare. Pe de o parte, cei care au acceptat sa semneze pre-contracte au fost fortati sa semneze si imputerniciri notariale pentru vanatorii de terenuri.
  • Imputernicirile notariale au fost depuse la Comisia Locala de Fond Funciar. Acestor proprietari li s-au acceptat cererile prin care revendicau teren, apoi au obtinut terenul de la Institutul Cartofului si autoritatile au facut punerea lor in posesie. Aceasta s-a intamplat in primavara lui 2007. 
  • Vanatorii de terenuri au intrat in proprietatea terenurilor respective, dupa ce au semnat cu proprietarii de drept contracte de vanzare-cumparare. Pretul tranzactiilor a fost unul foarte mic.
  • La sfarsitul acestui proces fiecare dintre cei doi samsari erau proprietarii unor terenuri compacte de cateva zeci de hectare.

Reteua retrocedarilor, ancehtata de DNA

Cazul Adrian Muresan a aparut exact in acesta etapa: proprietarul de drept, Iulian Horatiu Balcas spune ca a refuzat sa mai semneze contractul propriu-zis de vanzare-cumparare dupa ce a fost intocmit si semnat de ambele comisii procesul-verbal de punere in posesie a lui Balcas.

Totodata a si cerut notarului sa anuleze imputernicirea pentru Muresan. Notarul l-a sunat pe Muresan care, impreuna cu citiva colegi de la PNG, a venit la biroul notarial al acestuia si l-ar fi batut pe Balcas. Toate acestea s-au intamplat in martie 2007. Balcas a facut imediat plangere penala la DNA.

Pe de alta parte, exista proprietari care au refuzat sa semneze pre-contracte. Lor li s-a comunicat de catre cei de la Serviciul Intabulari, Cadastru si Publicitate Imobiliara fie ca dosarul nu este complet si li s-au cerut acte greu de obtinut, fie li s-a spus ca nu au drept de revendicare.  






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6282 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si procuratura, DNA-ul ce face...marlanie (Duminică, 9 martie 2008, 22:02)

    Anonim [anonim]

    Aceasta marsavie se intampla de aprox.5 ani si la nivelul primariei mun. Marghita, jud. Bihor, institutiile abilitate in a face control ce mai ashteapta sau sunt si dansii partashi..au primit un petec de pamant
    TREZIREA: PARCHET, DNA, PREFECTURA
    CE FACETI DOMNILOR
    NU VA E RUSHINE?
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e ! (Luni, 10 martie 2008, 0:44)

    Vali [anonim]

    De nu se spune prin toate mijloacele mass-media ? Ce fac "jurnalistii" ??
  • 0 (0 voturi)    
    Onesti (Luni, 10 martie 2008, 5:12)

    si noi [anonim]

    Primarul Emil Lemnaru impreuna cu consilierii municipiului trateaza in acelasi mod de 3 mandate cate a avut pana acum cu PSD, in legatura cu retrocedarea catre vechii proprietari a terenului care este liber in zona Andrisesti(drum catre Casin). Daca l-a primul sau mandat a spus ca terenul a fost concesionat firmei Dedeman acum spune ca l-a vandut catre aceasta firma. Cu ce putere a avut el sa vanda acest teren care nu a fost in proprietatea lui personala ca sa ia astfel de decizii. Terenul este liber pe vechiul amplasament iar vechii proprietari se lupta cu morile de vant pt ca acest primar in nesimtirea lui spune ca le da cupoane la "a doua cuponiada" - Fondul Proprietatea sau teren la schimb pe niste coclauri, teren care nu are nicidecum aceeasi valoare cu cel aflat pe vechiul amplasament; dar fiindca acolo terenul se vinde cu 80euro pe metru patrat, E. Lemanru l-a vandut cu de la sine putere fratilor care patroneaza firma Dedeman, Paval. Va rog celor de la Hotnews sa demarati o ancheta si in acest sens daca tot ati postat anuntul: "Cititorii HotNews.ro sunt rugati sa semnaleze si alte cazuri de proprietari santajati de functionarii din primarii"
  • 0 (0 voturi)    
    vanatori de terenuri (Luni, 10 martie 2008, 7:46)

    toto [anonim]

    Presa ar trebuie sa scrie mai mult despre aceste nereguli cu terenurile si afacerile care se fac in cadrul primariilor de catre primari si nu in ultimul rand de functionarii publici dn cadrul primariilor.
    Poate se scrie ceva si de neregulile din Primaria Ciorogarla (care de fapt si exista).
  • 0 (0 voturi)    
    realitate! (Luni, 10 martie 2008, 8:28)

    anonim [anonim]

    Toate "afacerile" astea sunt incurajate si sprijinite de primari, secretari si de absolut toti functionarii din primarii, pana si portarii au parte de cascaval. E o problema foarte grava, deja se ajunge la amenintari si santaje, parerea mea ca ar trebui sa se faca ceva, dar din pacate insusi presedintele tarii si sefii DNA sunt bagati pana peste cap in "rahat" si e foarte murdar si urat mirositor acest rahat. E la fel ca un mercedes s-class cu huse pe scaune sa nu le murdareasca de jeg acesti "investitorii" sau mai nou dezvoltatori, analfabeti dar cu spirit intreprinzator. rusine rusine rusine
  • 0 (0 voturi)    
    realitatea (Luni, 10 martie 2008, 9:37)

    mira [anonim]

    parintii mei se lupta de ani de zile sa primeasca ceea ce li se cuvine...iar acest "domn" Petruse , consilier la primaria Cluj ii tot plimba cu vorba...le promite ca totul se rezolva in curand...si uite cum trec anii si nu se schimba nimic...ba din contra...totul devine mai complicat si mai iritant...solutia nu vine nici de la primaria din floresti...nici de la primaria Cluj...asadar ne vom angaja avocat care sa ne reprezinte interesele...si nu vom ceda in fata acestor oameni de "bine"
  • 0 (0 voturi)    
    Retrocedare Jucu (Luni, 10 martie 2008, 10:26)

    Dan Vasilescu [anonim]

    Cum poate sa ceara Dl Pavel Lazar 95 ha, cand legea prevede "pana la 50 ha" ?
    • 0 (0 voturi)    
      50 ha (Miercuri, 12 martie 2008, 20:58)

      semafor [anonim] i-a raspuns lui Dan Vasilescu

      Atentia: 50 ha pe fiecare antecesor!!
  • 0 (0 voturi)    
    hoti (Luni, 10 martie 2008, 11:23)

    sarb [anonim]

    un nemernic de pe langa primaria orsova, mh, s-a facut stapan peste aproape toata clisura dunarii, intre moldova noua si severin. peste pamanturile oamenilor, de-a valma. a si vandut pe la alti fraieri din toata tara care visau vile pe malul dunarii.
    cine ii va opri pe toti mafiotii astia???
  • 0 (0 voturi)    
    Samsari ! (Luni, 10 martie 2008, 12:44)

    Nostradamus_IT [anonim]

    Toata presa vuieste in legatura cu acesti "binefacatori" si ingeri ai retrocedarilor! Si mai vuieste presa si ca nu fac nimic nerasplatiti regeste( a se vedea " mizeria" in care traiesc saracii functionari si cum mai cer ei bani prin greve si alte modalitati de protest!) .Intrebarea care vine ca o consecinta logica: unde sunt organele de stat abilitate sa restabileasca ordinea? De ce-si incaseaza salariile de bugetari boieri (bugetarii .oieri sunt cei din invatamant si sanatate!) daca dorm pe coada?
    Doar pentru ca-i mangaie pe crestet presedintele nu ar trebui sa uite pentru ce sunt platiti! Fara respect, un " particular" dezgustat!
    • 0 (0 voturi)    
      nu vorbi daca nu stii (Luni, 10 martie 2008, 14:07)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Nostradamus_IT

      Auzi bre, prezicatorule...nu vorbi in necunostinta de cauza...nu baga pe toti functionarii in aceeasi oala...intradevar nu exista padure fara uscaturi..insa majoritatea functionarilor traiesc din venituri de toata jena...despre cei care se vorbeshte in articolul de mai sus nici nu sunt functionari...de fapt ei sunt angajati contractuali cu autorizatii persoana fizica (topografi)..asha zisi ingineri...care detin monopol asupra informatiilor cadastrale din zonele administratiilor publice...si cu concursul membrilor comisiilor locale funciare....fac matrapazlacurile mentionate in articol...uite asta e problema mare...mai informeaza-te domn`le inainte de a critica...
      Prefectura Bihor, DNA, Parchet....RUSHINEEEEEEEEEEE, SA VA CRAPE OBRAZUL GUNOAIELOR
  • 0 (0 voturi)    
    Tot Banatu-i fruntea!! (Luni, 10 martie 2008, 16:11)

    filimon [anonim]

    Ce vorbiti domnilor?Dece va plangeti?
    Aceste practici sunt vechi de cand cu retrocedarile.
    In Banat se practica de peste 10 ani
    Cunosc situatii cand oamenii au fost santajati de secretara Primariei...daca nu vrei sa vinzi adeverinta,pentru ca s-ar putea sa primesti pamant in alta parte,nu unde ai avut.Mai bine vinzi adeverinta cu 1500 euro pentru 1,2 Ha si nu-ti mai bati capul.
    toate improprietaririle cu vanzarea adeverintei sunt cazuri de santaj a fostilor proprietari,oameni in varsta saraci ajunsi pe mana excrocilor.
    Bineinteles cumparatorii-secretarul Primariei sau referntea de la Agricol au avut grija sa primeasca titlu de proprietate.
    Alt caz, in care proprietara adeverintei a vandut cu 1 euro mp acolo unde putea sa primeasca 20 euro sau 50 euro

    Ma refer la Mosnita Noua si la Ghiroda
    Iar acuma fostii proprietari sufla in buza

    Cine sa aiba grija de ei doar bunul Dumnezeu
    Ca cei in drept sa o faca si sa cerceteze toate transferurile de astfel de proprietati se ocupa de orice altceva nu de a gasi soluti de demascare a excrocilor
  • 0 (0 voturi)    
    alta semnalare - Onesti (Luni, 10 martie 2008, 21:40)

    familiile Ghiu si Bancila [anonim]

    aceeasi situatie cu cea de la al treilea mesaj. Primarul E. Lemnaru ne duce cu vorba de 18 ani, terenurile fiind libere pe vechile amplasamente. Deci este exact aceeasi zona Andrisesti, Calea(aleea) Scutarului - drum catre comuna Casin. Primarul PSD a aplicat aceleasi strategii de amagire a vechilor proprietari similare cu tot ceea ce s-a descris in toate mesajele postate pana acum.
    Ma intreb daca voi de la Hotnews puteti sa faceti ceva in aceasta privinta ca tot ati cerut sa va semnalam aceste marsavii derulate de consilieri si primari?!
  • 0 (0 voturi)    
    retrocedari in Bucuresti (Marţi, 11 martie 2008, 11:48)

    Mihai [anonim]

    Daca primarii ar aplica legea, atunci mafia ar fi lasata fara obiectul muncii.
    Dar primarii nu aplica legea. Videanu nu aplica nici macar hotararile judecatoresti definitive si irevocabile.

    Mihai
    www.legea10.ro
    http://videanusilegea.blogspot.com/
  • 0 (0 voturi)    
    coruptie (Miercuri, 12 martie 2008, 6:28)

    Semafor [anonim]

    Proprietarul in drept e dus prin toate instantele si primeste ceva , intre timp comisia locala l-a
    improprietarit pe un " prieten"care cu acte false s-a intronat in averea a 3 posesori de pamint.
    Casa nationalizata se afla in mina
    binefacatorilor .??? E autoservire pura.
    Acesta nu e unicul caz cunoscut. Justitia , ANRP si ADS
    - nimic nu-i sperie.
  • 0 (0 voturi)    
    despre primarul Onesti-ului - E. Lemnaru (Vineri, 14 martie 2008, 21:35)

    comentarii [anonim]

    click pe linkuri:

    http://onesti.com.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=1414&Itemid=98

    http://onesti.com.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=1431&Itemid=97


    Primarul Onestiului, Emil Lemnaru, va candida pentru un nou mandat.
    Primarul municipiului Onesti, ing. Emil Lemnaru, a anuntat ca va candida pentru un nou mandat la alegerile locale care se vor desfasura în ziua de 1 iunie. Emil Lemnaru a declarat: ”consider ca trebuie sa continuam tot ceea ce am început. Voi candida pentru un nou mandat în functia de primar al municipiului Onesti, cu o echipa de consilieri îmbunatatita”. Mandatul pentru care candideaza Emil Lemnaru este cel de-al IV-lea, el fiind ales din primul tur la alegerile locale din anii 1996, 2000 si 2004. În functia de primar al Onestiului Emil Lemnaru se afla din anul 1994 când Constantin Uzum a renuntat sa mai fie edil - sef al municipiului de pe Trotus. Demn de remarcat este faptul ca cei mai longevivi primari ai Onestiului au fost, de la anul 1900 pâna în prezent, Ghita Palaghita (între anii 1903 - 1918), Valerian Ghinet (între anii 1971 - 1979) si Iordan Pârlitu
  • 0 (0 voturi)    
    psdist (Vineri, 21 martie 2008, 23:31)

    comunistii [anonim]

    au sters comentariile compromitatoare(de pe cele doua linkuri), referitoare la modul cum s-a imbogatit primarul onestiului, emil lemnaru
  • 0 (0 voturi)    
    Mafie ... CU ACTE IN REGULA :) (Miercuri, 2 aprilie 2008, 12:01)

    eu [anonim]

    Cred ca ar trebui sa va uitati si pe langa Bucuresti .... E plin Ilfovul de cazuri de toate felurile de care doamna directiare Ruxandra Ghiba si adjuncta sa Marieta de la cadastru nu e straina. Doamne fereste sa auda ca un proprietar e plecat din tara ca il pune pe altul in planul parcelar in locul sau, face un nou titlu de proprietate iar noul proprietar vinde imediat. (exista numeroase cazuri in comuna Domnesti)
    Pana cand dai in judecata .... apare si un gard sau, mai rau, o casa pe terenul respectiv.
    Si toate astea se intampla pentru ca nu se amendeaza HG 890. Prin acest HG primarul ar fi limitat in "misculatiile" cu planurile parcelare iar OCPI-ul si Prefectura ar avea un cuvant de spus in ceea ce priveste intocmirea acestora.