Olanda relaxează puțin restricțiile: Se redeschid magazinele, frizeriile și sex-shop-urile, dar barurile și teatrele rămân închise

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 8:17 Actualitate | Esenţial


proteste față de restrictii in Olanda
Foto: Captura
​Prim-ministrul Mark Rutte a anunţat vineri că Ţările de Jos vor relaxa restricţiile sanitare anti-COVID-19, printre cele mai restrictive din Europa, ceea ce va permite redeschiderea magazinelor, sălilor de sport, saloanelor de coafură şi a sex-shop-urilor, transmite AFP, preluată de Agerpres.

Barurile, restaurantele, cafenelele şi instituţiile de cultură vor rămâne închise cel puţin până pe 25 ianuarie, a declarat premierul Mark Rutte într-o conferinţă de presă.

Premierul Rutte a apreciat că relaxarea constrângerilor reprezintă un "moment grozav" pentru Ţările de Jos, unde Crăciunul şi Anul Nou au fost sărbători petrecute în izolare, după ce restricţiile au fost înăsprite pe 19 decembrie.

Magazinele pot fi deschise până la ora 17:00 începând de sâmbătă, la fel şi cluburile sportive şi învăţământul superior.

Şcolile s-au redeschis pe 10 ianuarie.

Noul ministru al sănătăţii, Ernst Kuipers, a declarat că guvernul a decis să ridice din restricţii ca urmare a scăderii numărului spitalizărilor, în pofida unui val de infectări cu varianta Omicron.

Premierul olandez a explicat însă că este prea devreme pentru redeschiderea barurilor şi a restaurantelor şi a avertizat în legătură cu noile contaminări care, în opinia sa, ar putea ajunge în curând la un bilanţ zilnic de 75.000 - 80.000.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1323 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Dacă se deschid sex-shopurile... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 8:20)

    Nyk1 [utilizator]

    ...sper că și magazinele din cartierul cu felinare roșii se vor deschide.
  • 0 (4 voturi)    
    Sex shopurile, cap de lista, (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 10:42)

    John M. [utilizator]

    ca a cazut natalitatea rau de tot si in curand Olanda va fi a doua Turcie, lucru visat de Suleiman.
  • +2 (2 voturi)    
    Traducere... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 12:28)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Era vorba despre meserii in care contactul intre persoane e apropiat (chiar foarte apropiat :)): coafura, manichiura, masaj, ba chiar si prostitutia. La ei prostitutia e reglata, la altii nu. Sex-shopurile sunt magazine ca oricare altele (cele neesentiale), se deschid odata cu toate celelalte.
    • 0 (0 voturi)    
      SEX-WORKERS ! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 23:58)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      traducerea e proasta , la fel ca si interpreterile de mai sus... nu sunt sex-shop-uri ci prostituate si prostituati:

      https://www.government.nl/latest/news/2022/01/14/press-conference-14-january-2022

      (contact-based professions)
      "Hairdressers, nail technicians, sex workers and others in contact-based professions may see customers before 17.00"

      ce sa faci, mai pupati in fund occidentul, ca deh, "ei se pricepe", cultura si arta sunt sub prostitutie in ierarhia de valori
      • 0 (0 voturi)    
        corectura (Duminică, 16 ianuarie 2022, 0:50)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        cultura si arta sunt sub prostitutie in ierarhia de NECESITATI si valori

        (ca nici macar la "non-essential" se pare ca nu intra :)) nici esentiale, nici ne-esentiale)
        • +1 (1 vot)    
          Mai citeste o data (Duminică, 16 ianuarie 2022, 8:01)

          D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          Ce am scris amandoi: eu am spus ca nu sunt sex-shopuri, asa cum scrie in articol, ci persoane cu meserii care implca un contact fizic. Intre acestea intra si cei din indstria sexului.

          Tu te inferbanti si sustii exact acelasi lucru. Restul e intepretarea ta. Nu se folosesc ierarhii, cei din domeniul sexului pot lucra din nou intrucat, aceasta industrie fiind reglementata (spre deosebire de alte tari in se practica la greu, insa fara reglementari...), a fost deschisa alaturi de celelalte din aceeasi gen (contact).

          Muzeele, cinematografele si concertele raman inchise pentru ca vizitarea lor e o activitate care aduce multi oameni in spatiu inchis (la ei oamenii se si duc la muzee...). Nici mie nu imi pare ca e masura care scoate tara din pandemie, poti sa contolezi nr. de vizitatori, insa guverul olandez are alti conslierii decat comentatorii de pe hotnews, infierbantati sau nu.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e! exact ce era necesar! (Duminică, 16 ianuarie 2022, 10:48)

    mbembe [utilizator]

    sex-shop deschis, ca s-o terminat rezerva de alifie si prezervative!
    nu cumva sa apara mai multi albi pe lume, de demografie se ocupa asistatii sociali din orient!