Generalul acuzat că a sustras 180.000 de euro din fondurile Direcţiei de Informaţii a Apărării, condamnat definitiv cu suspendare

de DP     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2021, 13:14 Actualitate | Esenţial


Instanta de judecata
Foto: pixabay.com
Iulian Cristian Gherghe, cu gradul de general-maior în rezervă, fost director adjunct al Direcţiei Generale de Informaţii a Apărării (DGIA), a fost condamnat definitiv, marţi, de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la un an şi cinci luni închisoare cu suspendare pentru săvârşirea infracţiunilor de delapidare, fals material în înscrisuri oficiale, fals intelectual şi uz de fals, scrie Agerpres. Instanţa supremă a respins apelul Parchetului Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel Bucureşti şi a menţinut condamnarea cu suspendare aplicată generalului de Curtea Militară de Apel în luna septembrie 2021.

Potrivit soluţiei primei instanţe, generalul va sta 2 ani şi 6 luni sub supravegherea Serviciul de Probaţiune Ilfov, perioadă în care trebuie să frecventeze un program de reintegrare socială şi să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 70 de zile lucrătoare la Primăria comunei Cornetu sau Şcoala Gimnazială nr. 1 Cornetu.

Iulian Cristian Gherghe a fost trimis în judecată în iunie 2021 de Parchetul General, fiind acuzat că, la data de 27 noiembrie 2018, când avea calitatea de locţiitor al şefului DGIA, şi-a însuşit, fără drept, suma de 179.470 dolari din fondurile ce aparţin acestei structuri militare, scop în care a falsificat şi folosit mai multe înscrisuri oficiale.

Banii au fost folosiţi pentru a cumpăra o casă.

Procurorii precizează faptul că prejudiciul a fost achitat în întregime în cursul urmăririi de către general, prin restituirea sumei sustrase.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4757 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Lol (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:26)

    mitg [utilizator]

    Sa ne zica si cum a achitat nenea soldat prejudiciul.

    Daca a vandut casa e de inteles, daca a scos 180,000 euro din eter ar trebui investigat si mai amplu.
    • +4 (4 voturi)    
      "cu suspendare" (Marţi, 7 decembrie 2021, 19:44)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cum naiba sa primeasca doar un an si jumate cu suspendare pentru periclitarea securitatii nationale?!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Pai (Marţi, 7 decembrie 2021, 22:57)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        E de-al lor, de-al securistilor. Cat te asteptai sa ia. Securistii conduc absolut toate hotiile de peste 30 de ani. Nimic nu se face fara ei.
  • +15 (17 voturi)    
    restitutio in integrum (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:26)

    levierul [utilizator]

    probabil ca are sustrasi si pusi deoparte mult mai mult bani.
    Felicitari Armatei Romane si generalilor sai!
    • +5 (5 voturi)    
      De degradare militara nici o vorba (Marţi, 7 decembrie 2021, 15:39)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Un infractor dovedit va beneficia in continuare de privilegii si onoruri!
  • +17 (17 voturi)    
    tara infractorilor (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:29)

    NOTORIOUS [utilizator]

    adica incerci sa furi, daca te prinde dai banul inapoi si nimic nu s-a intamplat. ar trebui sa existe macar o penalitate. sa se plateasca dublul prejudiciul cauzat. in forma actuala nu exista descurajare sau preventie, doar incurajarea hotiei.
    • +7 (9 voturi)    
      Furtul in Romania are risc zero! (Marţi, 7 decembrie 2021, 14:03)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      In cel mai rau caz daca te prinde dai inapoi ce ai furat si scapi. Lege facuta de PSD....

      Dupa ce baga un proces pentru anularea condamnaii probabil ca are sa scape pentru ca a dat banii inapoi si "fapta nu exista"
  • +13 (13 voturi)    
    sintem un stat de drept (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:30)

    U_swamp [utilizator]

    Sa nu va prind ca mangliti o cicolata din magazin ca puteti ajunge la pirnaie...
    • +2 (2 voturi)    
      sau politician (Marţi, 7 decembrie 2021, 17:35)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      nu?
  • +13 (13 voturi)    
    Wow (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:32)

    JustinCase [utilizator]

    Ce repede se face "justitie" definitiva in cazul securistilor. In civilie e mai greu...
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:36)

    klaudyuxxx [utilizator]

    a returnat si dobanda+inflatia pe 3 ani?
  • +6 (10 voturi)    
    te doare capul (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:51)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Citind numai ultimele stiri de pe HN te doare capul sau iti sta mintea in loc (Gherghe achitat, Nastase achitat, Tariceanu achitat) si iti aduci aminte de proverbul ca pestele de la cap se impute: Iulian Gherghe, Adrian Nasta`se si Tariceanu nu trebuiau sa ajuga sa traiasca pana acum ci trasi in teapa pe masura faptelor sale, Dar justitia noastra nu face decat sa ii apere pe mari vinovati (imi aduc aminte acum de cazul Mario Iorgulescu) pe principiul o mana spala pe alta. In acelasi timp apar guvernantii care urla pe toate caile ca nu sunt bani de pensii, de salarii, bugetul este in aer. Uite unde sunt o pare din bani si ca acesti indivizi sunt o multime
  • +7 (9 voturi)    
    Acum asteapta marirea pensiei (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:52)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Asta-i Romanika si sistemul nostru judiciar! Am un nepot care executa 5 ani pt niste invarteli cu TVA la cereale. 10 insi, fara antecedente, au primit toti cate 5 ani cu executare, nici mai mult, nici mai putin! Printre care si 2 familii sot-sotie. Legea e facuta doar pentru catei!
  • +10 (10 voturi)    
    Țara lor si țara noastră (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:52)

    bubalacap [utilizator]

    Asta este țara in care trăim, țara bugetarilor, iar in categoria asta cel mai sus sunt:
    - magistrații care ii iarta pe cei care fură milioane de euro și o condamnă pe baba care vinde pătrunjel in piață, - medicii-eroi care scot pe bandă rulantă morți (comparați cu alte țări) și au sporuri de tot felul - ATI, COVID, ore/ture peste program, 5000 lei de cap de covidat - aici intra si cei care mor de alte boli;
    - profesorii care scot analfabeti funcționali pe bandă rulantă, care au vacanță 4 luni pe an, dar care au un sindicat foarte vocal si care nu acceptă criterii de performanță pentru aceștia;
    - completați mai departe ....
  • +3 (3 voturi)    
    Slava Domnului ca... (Marţi, 7 decembrie 2021, 16:23)

    mike123 [utilizator]

    S-a linistit si poate sa se bucure de pensia speciala!
  • +4 (4 voturi)    
    Romania crestina (Marţi, 7 decembrie 2021, 17:57)

    Retribution [utilizator]

    Bujetar Special hot cinstit cu
    180.000 Euro FURT
    0 pedeapsa
    +speciala de zeci de mii de euro.

    Va dati seama ca asta este Romania majoritar reala? Astea sunt legile votate infunctiune astazi de poporul roman? Dupa care romanii crestini patrioti au tupeul sa se planga ca sunt pensiile muncite mici, nu sutn bani de alocatiile copiilor si bani de medicamente.

    TUPEU Ordinar Romanesc