Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Propunere INSP: Test PCR obligatoriu la intrarea în țară, inclusiv pentru persoanele vaccinate anti-COVID / Rafila: Trebuie găsită o soluție care să poată fi aplicată

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2021, 16:58 Actualitate | Esenţial


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Comitetul Național pentru Situații de Urgență a discutat în ședința de vineri o propunere a Institutului Național de Sănătate Publică (INSP) ca la intrarea în România să fie obligatorie prezentarea unui test PCR, inclusiv pentru persoanele vaccinate împotriva COVID-19. Propunerea ar urma să fie rediscutată de către Ministerul Sănătății și INSP, astfel încât săptămâna viitoare să fie luată o decizie, în contextul apariției noii tulpini Omicron.

Conform Departamentului pentru Situații de Urgență (DSP), instituție condusă de Raed Arafat, "având în vedere incertitudinile privind gradul de răspândire a noii variate Omicron la nivel mondial, precum și posibilitatea de infectare a persoanelor trecute prin boală sau vaccinate cu schemă completă", Institutul Național de Sănătate Publică a trimis joi către DSU și către Ministerul Sănătății o adresă prin care propune ca “intrarea pe teritoriul național sa se facă doar prin prezentarea unui rezultat negativ la un test efectuat cu maxim 48 de ore înainte, indiferent de zona de risc epidemiologic din care sosesc călătorii”.

În baza acestei propuneri, DSU a venit în ședința de vineri a CNSU cu un proiect de hotărâre elaborat în baza propunerilor agreate atât de către Ministerul Sănătății, cât și de către specialiștii din cadrul INSP, potrivit DSU.

Reprezentanții DSU au explicat pentru HotNews.ro că în ședința de vineri a CNSU nu a fost luată o decizie privind obligativitatea testării la intrarea în țară, concluzia fiind ca propunerea să fie rediscutată de către Ministerul Sănătății și Institutul Național de Sănătate Publică.

Rafila: Importantă este și aplicabilitatea unei măsuri


Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat după ședința CNSU că au fost analizate documentele și propunerile Centrului European de Control al Bolilor, care recomandă testare persoanelor care călătoresc în spațiul UE cu un test PCR, astfel încât să reducă riscul de transmitere a acestei noi tulpini.
  • "Importantă este și aplicabilitatea unei măsuri pentru că dacă introduci o măsură pentru care nu te pregătești din punct de vedere logistic și vă dau un exemplu – dacă acum în perioada sărbătorilor de iarnă trebuie să testăm în fiecare zi 100.000 de persoane, și nu mă refer la testarea din aeroport, ci la faptul că pacienții care vin din zona roșie ar trebui să se testeze în ziua a opta ca să iasă din carantină, nu poți să faci acest lucru dacă discuți și de prelevarea probei de la domiciliu.
  • Poziția mea este să găsim o soluție care să fie aplicabilă. Dacă există țări din care riscul de transmitere pentru România e mai mare, să găsim o soluție, pentru alte categorii de țări o altă soluție. Nu pot să vă spun în momentul de față pentru că avem discuții tehnice cu INSP", a spus Rafila.
El a mai spus că săptămâna viitoare Guvernul va veni cu măsuri "care să fie adaptate situaţiei epidemiologice", el precizând că este vorba despre un document care să ateste că o persoană a fost testată într-un interval de 48 de ore înainte de intrarea în România.

Întrebat dacă ar putea fi testate şi persoanele vaccinate, Rafila a subliniat că deja sunt indicii că şi persoanele vaccinate se pot îmbolnăvi:
  • "Nu ştiu să vă spun. Este o preocupare apropo de persoanele vaccinate pentru că nu se cunoaşte legat de capacitatea neutralizantă a anticorpilor rezultaţi în urma vaccinului sau în urma bolii, pentru că deja sunt indicii că şi persoane vaccinate se pot îmbolnăvi cu mai mare sau mai mică uşurinţă.
  • Atunci, lucrul acesta trebuie să-l înţelegem mai bine şi să găsim şi o soluţie aplicabilă în România".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15829 vizualizari

  • +15 (37 voturi)    
    Incep sa se prinda si ei cum sta treaba... (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:01)

    IoPaNet [utilizator]

    Cam greu...
    • +2 (26 voturi)    
      . (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:30)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      noroc ca a venit antivaxerul rafila la conducere.
      • -8 (28 voturi)    
        Urmeaza sa inchida frontierele,nationalizare valut (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:20)

        rava [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Noaptea mintii..In tarile civilizate urmeaza sa introduca vaccinarea obligatorie ca in Germania din februarie. In Singapore daca nu te-ai vaccinat si totusi ajungi la spital platesti spitalizarea. Deci directia tarilor civilizate e vacinarea.

        Doar in ultima tara din Europa, Romania nevaccinatii sunt incurajati si premiati desi ei reprezinta 90% din cei care au probleme grave din cauza COVID si cei vaccinati sunt penalizati si se inchid de facto frontierele pentru ca nu toti au 150 euro de persoana pentru cele mai scumpe teste posibile.
      • +6 (18 voturi)    
        L-am cautat pe Rafila pe hotnews si l-am (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:20)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        gasit joi de patru ori, azi de patru ori (si ziua nu s-a sfarsit). A innebunit presa romanesca ??? Sau suntem ocupati deja de rusnacii urat mirositori ? Sa ne reamintim. Bunicul, NKVD-istul Serghei Ioan Nikolaevici a venit din Marea Patrie a Sovietelor in Romania odata cu Ana Pauker si Emil Bodnaras. Taticul, a infiintat Securitatea din Romania, la comanda stapanilor de la Moskova, in 1945 sub forma unui departament din SSI lui Eugen Cristescu. Si a ars de vii un grup de tarani fruntasi dintr-un sat din Arad care se opuneau colectivizatii. Iar urmasul lor, acest insalubru Rafila, ne prezinta in fiecare zi file din propaganda Sputnik. Si are, el si propaganda lui bolsevica in sprijinul vecinului asiatic medieval de la rasarit, o difuzare incredibila in presa romaneasca. Va dati seama ce faceti, sau sunteti deja slugile mancurtilor ???
    • +9 (11 voturi)    
      iar i-a dat Rafila o palma peste bot comandantului (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:39)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      comandantu actiunii a rpimit si astazi o lectie, ca la el s-a referit Rafila cand a spuns ca propunerea lui e INAPLICABILA
    • +12 (22 voturi)    
      Finalitate (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:58)

      Marin Puscasu [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Testarea nediscriminatorie ar impaca si capra si varza:
      - vaccinistilor li s-ar oferi impresia ca sunt feriti de imbolnavire
      - antivaccinistilor li s-ar confirma ca vaccinul si certificatul covid nu previn imbolnavirea
  • +12 (22 voturi)    
    certificatul verde falimenta firmele de casa (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:17)

    Antenistontel [utilizator]

    care fac bani grei din teste. un test pcr este mai scump decat o doza de vaccin si este valabil maxim 48 de ore.
    • -1 (5 voturi)    
      Valabilitate test (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:17)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      efectuarea, cu 48 ore înainte de intrarea pe teritoriul național, a unui test antigen rapid sau cu 72 ore înainte a unui test molecular (PCR), teste al căror rezultat indicat să fie negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2.

      De pe siteul Ministerului de externe zice ca test pcr valabil 72 de ore
  • +11 (25 voturi)    
    Cum se face in UK (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:19)

    CezarN [utilizator]

    Cunosc bine situatia: test PCR in ziua a doua de la sosire pe banii tai. Daca este pozitiv intri in carantina, daca este negativ, esti liber.
    Comunici inainte de intrarea in UK unde vei sta, cel putin pana la data testului si in carantina, daca va fi cazul. De asemena, prezinti dovada unei REZERVARI platite pentru un test PCR la un laborator acreditat de catre guvern. Nu ai rezervarea aceasta, nu intri in tara.
    Sunt laboratoare de testare agreate de guvern unde iti faci testul PCR si care comunica automat guvernului rezultatele testului.
    Asta vara erai obligat sa faci doua teste PCR, unul in ziua a doua si altul in ziua a opta parca, tot pe banii tai.
    Dle Rafila, nu trebuie sa pregatesti imic. Nu trebuie sa recolteze nimeni din guvern/INSP nimic. Sunt laboratoare, sunt retele si sunt softuri care comunica intre ele si verifica datele. Guvernul doar trebuie sa prinda contravenientii si sa-i amendeze. Atat.
    • +7 (19 voturi)    
      Ce spui dumneata (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:17)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ce spui dumneata era/este valabil pentru cetatenii UK? Cum sa nu intre in UK un cetatean UK, adica unde sta? In granita?

      Hai sa presupunem ca vine dintr-o tara in care are nevoie de viza si ca viza aia a expirat. Vrei sa afirmi ca cetateanul UK devenea apatrid daca nu avea test PCR? :))

      Eu nu cred asa ceva.
  • -8 (38 voturi)    
    In sfarsit ! (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:25)

    MBA [utilizator]

    Era la mintea cocosului ca si vaccinatii si trecutii prin boala imprastie virusul. Doar vedem ce e in Europa de Vest, supervaccinata. Precis nu cei 15% nevaccinati care au interzis in magazine si restaurante, i-au infectat pe cei 85% vaccinati.

    Deci daca vrem sa limitam pandemia, trebuie toata lumea testata cand intra in tara.

    Si poate nu ar fi rau sa fie cerute testele si pt restaurante, mall-uri, etc... Oriunde acum poti intra liber cu Certificatul verde.
  • +6 (18 voturi)    
    Bulgaria... (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:27)

    modream [utilizator]

    ...asa procedeaza cu noi de cateva luni. La ei se poate, la noi, "e mai complicat".
  • +4 (40 voturi)    
    Nu pot sa faca asta (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:43)

    P.Antipov [utilizator]

    Nu este niciun pericol real pentru cei vaccinati.
    Cei nevaccinati SI-AU ASUMAT RISCUL.
    Deci, care este problema?
  • -1 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:48)

    [anonim]

  • 0 (24 voturi)    
    Nenea Rafila (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:50)

    cat.i [utilizator]

    Pai, nu ziceai mata ca nu se testeaza destul in Romania!
    Hai, apuca-te de treaba, nu mai baga strambe!
    Dezbraca haina de pesedist si ramai cu aia de medic!
  • +2 (38 voturi)    
    Alte idei din astea mai aveți ? (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:52)

    VasilescuA [utilizator]

    Dacă băgați test pcr și pentru vaccinați, chiar că nu se mai vaccinează nimeni. Creiere de furnică, decidenții ăștia.
    • +6 (24 voturi)    
      Exact asa... (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:41)

      Eusa8 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Exact asa și trebuie să se intample pentru ca nu este nici o diferență între intepati și neinjectati.
    • +8 (20 voturi)    
      Care e scopul? (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:29)

      JohnDoe666 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Până la urmă scopul e să stopăm pandemia, nu să ne vaccinăm! Cine a zis că vaccinul e singura soluție poate a greșit sau poate avea alte interese (financiare)! În valul 1 și 2 am făcut față cu brio, fără vaccin! Cum a apărut vaccinul și așa pretinsele drepturi discriminatorii ale vaccinaților, a venit dezastrul! În sfârșit, autoritățile au început să gândească dincolo de interesele proprii ale unora!
  • +11 (33 voturi)    
    Luati-va gandul (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:53)

    PetricaGhezea [utilizator]

    ca o sa se mai vaccineze romanii daca nu e nici o diferenta intre cei vaccinati si cei nevaccinati
  • +3 (27 voturi)    
    In fine (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:58)

    Maiko [utilizator]

    Prima masura logica. Macar de s-ar aplica. Altii cum au putut?
  • +2 (22 voturi)    
    La Dubai merge, la Romanica, nu. (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:02)

    Gustav666 [utilizator]

    Da, Arafat are dreptate la prima vedere. Si vaccinatul si nevaccinatul pot intra in tara cu carcalacul pe ei.
    Din pacate, masura este pentru Romania irealizabila si sortita esecului. In timp ce aeroportul este un punct de intrare ceva mai simplu de controlat, ce ne facem cu sutele de mii de romani care vor intra in tara cu ocazia Craciunului pe cale terestra? Cu corectitudinea si anticoruptia din punctele de frontiera?
    Iar Arafat sa nu uite ca a fost primul promotor al favorizarii aberante si fara temei a vaccinatilor. OUT!
  • +2 (32 voturi)    
    Deci (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:11)

    asx [utilizator]

    Daca sunt vaccinat, voi treceti de capul vostru peste certificatul verde al UE si imi cereti ilegal test?
    • +1 (27 voturi)    
      Și in Germania este la fel (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:38)

      Eusa8 [utilizator] i-a raspuns lui asx

      Și în Germania este la fel toți care intră în țară trebuiesc testați indiferent dacă sunt sau intepati.
      Iar politică de sănătate ține de guvernele naționale nu de UE.
      • -1 (13 voturi)    
        Adica (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:10)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

        Adica un cetatean german care se intoarce in Germania si n-are test, ce face? Sta in granita? Intra in carantina/izolare la domiciliu pentru ca se prezuma ca-i bolnav ???

        Dumneata intelegi cat de mare este abuzul si cat de neconstitutionala e solutia autoritatilor (germane)?
      • -6 (8 voturi)    
        Da, pt că s-au vaccinat mulți (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:29)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

        la chiuvetă!!!
    • +7 (17 voturi)    
      Daca sunt om! (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:33)

      JohnDoe666 [utilizator] i-a raspuns lui asx

      Dacă sunt om, voi treceți de capul vostru peste drepturile mele și legile țării (și morale) și îmi cereți ilegal vaccinare obligatorie?
  • +6 (18 voturi)    
    Vaccinatilor (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:21)

    RM01 [utilizator]

    Imi pare rau pentru voi dar toate persoanele depistate cu UNICORN erau vaccinate.
  • 0 (20 voturi)    
    Nu prea inteleg?! (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:08)

    Luk [utilizator]

    Daca un cetatean roman vrea sa intre in tara si n-are test PCR, atunci ce face, devine apatrid? Nu-l mai primim? Ii retragem cetatenia? Probabil ca solutia e sa-l bagi direct in carantina la domiciliu si sa prezumi ca-i bolnav (ce tampenie!!!).

    Ambele situatii sunt fara iesire si fara solutie.
  • +15 (25 voturi)    
    Teapa (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:34)

    parbriz [utilizator]

    Asta inseamna ca cei care s-au vaccinat pentru a putea calatori au luat tzeapa. O tzeapa europeana gen vonderleyen.