ICCJ: Ion Iliescu poate fi anchetat penal în legătură cu moartea a patru persoane în timpul Mineriadei

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2021, 20:30 Actualitate | Esenţial


Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a admis, joi, o cerere a procurorilor de la Parchetul General privind redeschiderea urmăririi penale împotriva fostului preşedinte Ion Iliescu, în legătură cu moartea a patru persoane în timpul Mineriadei din 13-15 iunie 1990, relatează Agerpres.

"Admite cererea formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Secţia de Urmărire Penală şi Criminalistică. În temeiul art.335 alin. (4) şi alin. (41) Cod procedură penală, constată legalitatea şi temeinicia ordonanţei nr.65/II/2/2021 din 11 noiembrie 2021 emisă de procurorul şef al PICCJ - Secţia de Urmărire Penală şi Criminalistică prin care s-a dispus infirmarea rezoluţiei de neîncepere a urmăririi penale dispusă la data de 10.10.2008 în dosarul nr. 1122/P/2007 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Secţia de Urmărire Penală şi Criminalistică şi redeschiderea urmăririi penale în cauză. Confirmă redeschiderea urmăririi penale în dosarul nr. 1122/P/2007 al PICCJ - Secţia de Urmărire Penală şi Criminalistică. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Onorariul cuvenit apărătorului desemnat din oficiu pentru intimatul Iliescu Ion, în sumă de 313 lei, rămâne în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 2 decembrie 2021", se arată în decizia instanţei.

Este vorba de o parte a dosarului Mineriadei, în care Ion Iliescu a fost pus sub acuzare, în iunie 2007, de fostul procuror Dan Voinea pentru săvârşirea infracţiunii de participare la omor deosebit de grav, alături de Mihai Chiţac, fost ministru de Interne, şi fostul adjunct al acestuia, generalul Gheorghe Andriţa. Acuzaţiile aveau legătură cu moartea a patru persoane în timpul evenimentelor din noaptea de 13-14 iunie 1990.

Ulterior, în decembrie 2007, procurorul general de la acea vreme, Laura Codruţa Kovesi, a infirmat soluţia de începere a urmăririi penale împotriva fostului preşedinte, iar în octombrie 2008, procurorii Secţiei de Urmărire Penală şi Criminalistică din cadrul Parchetului General au dispus neînceperea urmăririi penale (NUP) faţă de Ion Iliescu.

De menţionat că partea principală a dosarului Mineriadei a fost trimisă în instanţă de procurorii militari în iunie 2017, Ion Iliescu fiind acuzat, alături de Petre Roman, Miron Cozma, Gelu Voican Voiculescu şi Virgil Măgureanu, pentru comiterea infracţiunii de crime împotriva umanităţii.

În decembrie 2020, magistraţii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au dispus restituirea la Parchetul Militar a dosarului, pentru refacerea de la zero a urmăririi penale, după ce toate probele strânse de procurori au fost anulate.

Procurorii militari susţineau că, în zilele de 11 şi 12 iunie 1990, autorităţile statului au hotărât să declanşeze un atac violent împotriva manifestanţilor aflaţi în Piaţa Universităţii din Bucureşti, care militau în principal pentru adoptarea punctului 8 al Proclamaţiei de la Timişoara şi îşi exprimau, în mod paşnic, opiniile politice, în contradicţie cu cele ale majorităţii care forma puterea politică la acel moment.

În acest atac ar fi fost implicate, în mod nelegal, forţe ale Ministerului de Interne, Ministerului Apărării Naţionale, SRI, precum şi peste 10.000 de mineri şi alţi muncitori din mai multe zone ale ţării.

Conform Parchetului Militar, atacul a fost pus în practică în dimineaţa zilei de 13 iunie 1990, având următoarele consecinţe: moartea prin împuşcare a 4 persoane, vătămarea integrităţii fizice sau psihice a unui număr total de 1.388 de persoane, privarea de dreptul fundamental la libertate, din motive de ordin politic, a unui număr total de 1.250 de persoane.

În cadrul acestei acţiuni, peste 200 de persoane au fost ridicate şi transportate la o unitate militară a Ministerului de Interne din localitatea Măgurele, unde au fost reţinute până în după-amiaza aceleiaşi zile, când au fost lăsate să plece, după o cercetare sumară.

Fostul preşedinte Ion Iliescu era acuzat de procurorii militari că el este cel care a dat ordinul pentru evacuarea în forţă a manifestanţilor din Piaţa Universităţii, inclusiv prin folosirea unor muncitori din marile întreprinderi din Bucureşti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7036 vizualizari

  • +20 (34 voturi)    
    Iliescu trebuia sa fie la puscarie pt omucidere (Joi, 2 decembrie 2021, 20:33)

    Kivek [utilizator]

    sa le luam pe rand

    -in Decembrie 1989 exista dovezi clare ca Iliescu a ordonat executarea lui Ceausescu

    - tot in Decembrie au murit alte sute de romani civili din cauza lui Iliescu

    - apoi la mineriada au murit oameni si au fost altii mutilati din cauza lui Iliescu care le-a multumit minerilor
    • -5 (13 voturi)    
      Ceasca (Joi, 2 decembrie 2021, 23:42)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Hai las-o mai moale cu "omuciderea" lui Ceausescu! Aia nu a fost o crima! Ba chiar Ceausescu trebuia omorat de multime in strada si apoi tarat pe drum de un picior, cum s-a intamplat cu Gadafi! Pt ca ala nu a fost om! la cate a facut poporului astuia pana in ultimile zile cand a ordonat impuscarea vadita a revolutionarilor de la Timisoara si Bucuresti, sau cand a permis securitatii sa traga in civili, aleatoriu, in toata tara, ca sa creeze panica si dezorganizare pentru a acorda timp regimului sa-si restabileasca puterea!
      • +2 (6 voturi)    
        Mai bine las-o tu mai moale (Vineri, 3 decembrie 2021, 2:20)

        gie [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        Ceausescu nu trebuia omorat pt ca nimeni in general nu ar trebui omorat. Nu avem acest drept. Si doi Ceausescu oricum ar fi fost merita un proces corect, nu bataia aia de joc de proces. Dar s3curimea s-a grabit sa-l expedieze sa nu cumva sa-i dea de gol. Iar noi poporu am fost cu mintea in alta parte si fara de curaj terminati dupa atatia ani de lipsuri ca sa plateasca tara asta toate datoriile externe. Rusine dle. Ursu de gumă de bere.
        In rest sa aveti pace! Doamne ajuta!
        • 0 (4 voturi)    
          nu se putea inteveni la proces, (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:59)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui gie

          stii bine ca a fost un proces secret, si abia seara, dupa executia Ceausestilor, stirea s-a anuntat la TV.
          Gelu Voiculescu a fost cel care a propus uciderea celor 2, numai ca a zis sa ii lege si sa ii impuste direct, fara proces. Iliescu a ezitat, pana la urma a fost de acord, dar pentru o executie cu proces. De fapt, mediul juridic occidental a spus ca, in cazul sotilor Ceausescu, a fost o lipsa totala de act al justitiei (adica mai grav decat o mascarada de proces, care este totusi un proces).
          Iliescu l-a omorat pe Ceausescu dintr-un singur motiv: ii era frica de el. In caz ca revenea, Ceausescu la randul lui, l-ar fi pus la zid pe Iliescu.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu a fost frică ci un calcul rece (Vineri, 3 decembrie 2021, 12:13)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            și logic, înlăturarea unui criminal de la putere presupune uciderea lui, dacă nu tu ești cel ucis cum bine a punctat Leana la proces.. Cei din echipa lui Iliescu au fost conștienți de acest lucru și sigur au luat în considerare și ce se întâmpla în caz că nu reușeau să-l omoare pe Ceaușescu. Ceaușescu n-a avut echipă, a fost izolat, părăsit la revoluție ceea ce l-a pus în dezavantaj net.
            • 0 (4 voturi)    
              Ceausescu nu mai revenea... (Vineri, 3 decembrie 2021, 13:56)

              FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

              ...intreaga securitate-l abandonase in favoarea lui Iliescu deja...nu mai avea sustinere nici din partea populatiei.

              Asa ca putea fi judecat si condamnat cum se cuvine, nu prin metode bolsevice....amaratii aia care l-au "judecat" si omorat s-au comportat mai rau decat comunistii, au procedat exact ca Lenin &Co cu Tarul Rusiei Nicolae al 2-lea.

              Nu-l plangem pe Ceausescu insa primul pas romanesc spre democratie a fost Crima :)))
    • +1 (3 voturi)    
      dosarul mineriada si Revolutia sunt 2 (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      dosare diferite, cu fapte petrecute la intervale de timp diferite. Acum Iliescu a fost acuzat doar de mortii de la mineriada din 13-15 iunie 1990, iar dosarul Revolutia s-a intors la Parchet.
  • +12 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 decembrie 2021, 20:34)

    [anonim]

    • -3 (7 voturi)    
      Dupa 13-14 ani... (Joi, 2 decembrie 2021, 23:48)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui

      Cam tarzior! Iliescu a mancat bine, dormit bine in vila statului, s-a plimbat cu masina, sofer si secretara... toate pe banii nostri, a "prostimii" care mereu plateste! Chiar si cu viata sau sanatatea in cazul mineriadelor!
  • +18 (28 voturi)    
    Firimituri (Joi, 2 decembrie 2021, 20:36)

    traianw [utilizator]

    O actiune "de imagine" care serveste la potolirea setei de adevar a societatii romanesti. Prea tarziu. Prea putin. Prea "ca la tara".
    • +4 (12 voturi)    
      Sa-i dea Dumnezeu sanatate (Joi, 2 decembrie 2021, 23:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      Eu vreau sa fie sanatos tun si sa apuce 150 de ani, pentru ca are foarte multe crime pentru care trebuie sa raspunda si nu as vrea sa scape pe calea "usoara" unde doarme linistit si se ofileste fara chinuri.

      Eu ii doresc multa sanatate si sper sa il ocoleasca sars2-ul.

      Iliescule, tre' sa ajungi langa ailalti din lista care sunt catalogati international cu premiul cel mare "crime impotriva umanitatii". Si sa iei si potul cel mare demne de asa un mare renume.

      Acest criminal a pus pe picioare mafia politica care a distrus tara asta 3 decenii. Si inca o mai face.
  • +14 (16 voturi)    
    Poate fi (Joi, 2 decembrie 2021, 21:13)

    Filbert [utilizator]

    Da' nu va fi...
  • +24 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 decembrie 2021, 21:29)

    [anonim]

    • -6 (8 voturi)    
      firimituri (Joi, 2 decembrie 2021, 21:58)

      kostake [utilizator] i-a raspuns lui

      Si cu ce te-ar incalzi chestia asta? Nea Nelu , e dovedit acum, a fost doar un mic pion. Sa nu cadem dupa fenta! Exact cum i-a zis lui Gadea: sa caute mai pe langa A3. Toata ciomageala si crimele care au fost , de fapt erau lupte intre gastile sistemului pentru bani cu pierderi colaterale inevitabile,care continua si acum, cand mirosurile imbietoare ale miliardelor de euroi adie pe la Bucuresti. Pai cum altfel iti explici faptul ca USR a fost efectiv azvirlit de pe punte, cum iti explici faptul ca Citu este cel mai mare dusman al Romaniei, desi sa fim sinceri nu merita atata scandal? Pur si simplu nu se puteau baza pe el. Romania a fost confiscata, iar nea Nelu , eventual, va fi o victima al marilor papusari.
      • +6 (10 voturi)    
        Da, da, "bietul" nea Nelu (Joi, 2 decembrie 2021, 22:31)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui kostake

        Ce usor uiti matale...
        Daca tot aduci in discutie A3, m-am lamurit.
        Eh, uite ca altii nu uita, cum ai vrea matale.
      • +10 (16 voturi)    
        In (Joi, 2 decembrie 2021, 22:32)

        gigilu [utilizator] i-a raspuns lui kostake

        Europa de Est au existat revolutii de catifea, numai in Romania au murit oameni si a curs sange ca sa-si regleze iliescu conturile cu unii si altii si sa-si dea "legitimitate". Ar trebui judecat asa a cum ar trebui facut procesul comunismului.Macar in memoria victimelor.
        • +3 (5 voturi)    
          Adevărat (Vineri, 3 decembrie 2021, 3:22)

          Timonierul [utilizator] i-a raspuns lui gigilu

          Au fost revoluții de catifea : in alte tari conducătorii au renunțat la putere nu cum a refuzat “iubitul” poporului sa renunțe la ciolan.
          Era așa de prost încât credea ca el este conducătorul lumii !
        • +2 (4 voturi)    
          stai linistit, va fi judecat (Vineri, 3 decembrie 2021, 8:40)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui gigilu

          dar numai dupa deces.....
          • +3 (3 voturi)    
            dupa deces se inchide dosarul penal (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:00)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

            datorita decesului inculpatului.
      • +3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 decembrie 2021, 8:53)

        [anonim] i-a raspuns lui kostake

  • +8 (14 voturi)    
    A contribuit la (Joi, 2 decembrie 2021, 21:46)

    Kepler [utilizator]

    unele momente de confuzie in decembrie 1989 in Bucuresti cu rezultatul ca au murit destui romani, iar dupa alte sase luni cind avea controlul situatiei a dat un ordin de reprimare nejustificat (exista dovezi) care a dus la alte victime in capitala.
    Justitia trebuie sa actioneze in acest caz, chiar si atit de tirziu.
  • -2 (12 voturi)    
    Timp țipat în vânt (Joi, 2 decembrie 2021, 21:52)

    Dodu [utilizator]

    Urmează dosarul lu'Burebista, apoi a lu' Cargea Vodă și mai la urmă a lu'Dej. Timpul ce trece e prea puțin important, Adevărul poate să aștepte, fie 30 de ani, 60, 200 sau 2000, va ieși la lumină cândva, nu contează când....Totul curge....
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 3 decembrie 2021, 2:35)

    cartograful [utilizator]

    Se mai indoieste cineva de "eficienta" justitiei din Ro?
  • 0 (2 voturi)    
    ??? (Vineri, 3 decembrie 2021, 3:00)

    falcoind [utilizator]

    3 martie 1930 , hai sa fim serioși, chiar crede cineva ca o sa mai fie judecat ?
    Am avut niște președinți de tot ... din 89 încoace , din toți 4 ajungi sa îl consideri pe Base cel mai ...am vrut sa zic Ok și mi-am dat seama cum suna, da adevarul e ca din cei 4 l-as alege azi pe el desi corect ar fi sa ii pui lângă împuscatu.
    • -1 (1 vot)    
      Evident! (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:30)

      Sumner [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Au prins glas adeptii lui Basescu - el n-a fost securist, nu-i asa?
    • -1 (1 vot)    
      nu vreau sa intru in polemici cu tine, (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      dar e deja exagerat sa il consideri pe Basescu un presedinte bun,
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 1:27)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cred ca asta se numește analfabet functional, citește un text și nu înțelege , Hai sa iți pun o întrebare , maine ar candida cei 4 pe cine ai alege ? nu poți alege pe altcineva nu poți refuza sa alegi , și trebuie sa faci abstracție de vârsta care o au la ora actuala . Nu de alta dar asa , eu îl aleg pe Ilici , totuși is șanse reale sa crape in curând. Valabil si pt Summer
  • -2 (4 voturi)    
    In concluzie: (Vineri, 3 decembrie 2021, 3:07)

    Timonierul [utilizator]

    romanii plâng după cel mai iubit analfabet bâlbâit .
    Nu ma Surprinde ca țara este in paragina după dorința votanților comuniști .
  • -2 (6 voturi)    
    Ce memorie șubreda …. (Vineri, 3 decembrie 2021, 3:19)

    Timonierul [utilizator]

    ucenicul cizmar, iubit de poporul care continua a vota comunismul actual, memorie bolnava câte milioane de patrioți romani au murit in închisorile comuniste, in lagărele de concentrate sau la canalul Dunărea-Marea Neagră ?
    Pentru mine Iliescu a fost un erou ca a scăpat țara de Ceashka
  • +2 (4 voturi)    
    Manevra de abatere a atentiei publice (Vineri, 3 decembrie 2021, 5:54)

    FortApache [utilizator]

    :)))

    Mos Ilici urmarit penal....:)))
  • +4 (6 voturi)    
    Ion iliescu (Vineri, 3 decembrie 2021, 7:49)

    kthor7 [utilizator]

    va muri linistit si va da si numele unui bulevard. Tineti minte asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Justitia lui "s-ar putea"! (Vineri, 3 decembrie 2021, 8:13)

    Contributors [utilizator]

    Justitia romana joaca alba-neagra cu legile acestei tari. Ce justitie mai este si asta, sa vii dupa mai bine de 30 de ani sa zici ca s-ar putea? Pai pana acum s-a mai spus de nu stiu cate ori ca "s-ar putea"
    • 0 (2 voturi)    
      Justitia ar trebui (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:33)

      Sumner [utilizator] i-a raspuns lui Contributors

      Sa fie cum vreti voi: puneti ochii pe cine nu va place, il balacariti pe situri cum va vine la gura si cand se cer dovezi, replicati senin - ce dovezi? Toata lumea stie!

      Justitia facuta pe net? Nu-i asa? Ei, inca nu va tine!
  • +2 (4 voturi)    
    Wooww (Vineri, 3 decembrie 2021, 8:43)

    gibon47 [utilizator]

    Stați liniștiți că se prescrie. Dacă nu se prescrie îl mânjește cu o suspendare.
  • 0 (2 voturi)    
    Poate, cine ştie (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:00)

    Propinatiu [utilizator]

    Literar, un fel de cadou de Crăciun naivilor. Între timp a dispărut mineritul. Iar trendul pesedist e că şi la condamnare, Iohannis l-ar graţia umanitar pe Iliescu.
  • 0 (2 voturi)    
    asta (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:03)

    hanu [utilizator]

    ne ingroapa pe toti.
  • +2 (2 voturi)    
    ACOLITII REGIMULUI CEAUSESCU... (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:23)

    Cetateanul revoltat [utilizator]

    ...s-au regasit, direct sau prin neamurile lor, in Parlamentul Romaniei dupa 1990. Azi, la 30 de ani de-atunci, regasim la varful politicii dambovitene personaje sinistre de aceeasi sorginte.
    De acord cu majoritatea comentariilor de aici, anume ca orice persoana merita un proces corect, fie el si dictator. Asa este intr-o tara in care domneste legea, o lege dreapta, egala pentru toti, o lege centrata pe protejarea cetateanului.
    Suntem de acord ca nu e cazul in Romania?... ca, la noi, legea e mai egala cu unii, ca marii evazionisti scapa daca dau inapoi (partial) din furt, ca posturi cheie in stat sunt ocupate de penali si colaboratori de-ai interlopilor, ca hotia e strategie nationala, etc, etc...
    Daca asa stau lucrurile, putem cadea de acord si asupra faptului ca nu putem scapa de astia decat daca sunt starpiti!
    In alta ordine de idei, putem interpreta acest act de justitie tarzie si ca pe un avertisment dat noua tuturor, adica ceva de genul: daca a fost nevoie de 30 de ani ca sa se reia procesul lui Iliescu, ce pretentii mai aveti voi astia de la procese ca "10 August" sau "Colectiv", sau, sau, sau...
    Nu doar Ceausescu a calcat pe morti, o fac chiar si acum mai marii zilei, cand mor oamenii prin spitale intr-un ritm pe care Ceausescu nu l-a egalat.
    Poate Revolutia romanilor n-a fost cum ar fi trebuit sa fie, a fost prea catifelata. Poate ca daca ar fi fost pe tiparul Revolutiei Franceze, cu ghilotina, acum n-ar mai fi existat radacina raului.