Precizări Arafat: Toți românii vor putea participa la Parada de 1 Decembrie. Interdicția de intrare la eveniment pentru cei nevaccinați este valabilă doar pentru zona oficială

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:13 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: Captura Guvern
Interdicția de intrare la Parada de 1 Decembrie pentru cei nevaccinați este valabilă doar pentru zona oficială, a precizat duminică șeful DSU Raed Arafat. Toți românii vor putea participa la eveniment, cu respectarea măsurilor de distanțare socială, indiferent dacă sunt vaccinați sau nu, certificatul verde fiind valabil doar pentru zona oficială a ceremoniilor.

Precizarea a fost făcută după ce sâmbătă Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă anunța condițiile de participare la eveniment.

Ce anunța sâmbătă Comitetul pentru Situații de Urgență din București:

  • Se permite organizarea ceremoniilor oficiale dedicate Zilei Naţionale a României în municipiul Bucureşti cu participarea a cel mult 400 de persoane în zona oficială delimitată de organizatori, cu asigurarea unei distanţe de minimum 1 metru între participanţi, cu purtarea măştii de protecţie şi cu respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2.
  • Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2.
  • Accesul persoanelor în afara zonei oficiale la ceremonii este permis cu asigurarea unei distanţe de minimum 1 metru între participanţi, cu purtarea măştii de protecţie şi cu respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2.
  • Organizarea şi desfăşurarea activităţilor specifice Zilei Naţionale a României, în municipiul Bucureşti, este permisă la sediul autorităţilor şi instituţiilor publice centrale cu participarea a cel mult 300 de persoane, iar la sediul autorităţilor şi instituţiilor publice locale cu participarea a cel mult 150 de persoane.
  • Accesul şi participarea la ceremonii sunt permise doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2, cu asigurarea unei suprafeţe de minimum 2 mp pentru fiecare persoană, cu purtarea măştii de protecţie, precum şi cu respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2 şi a regulilor de acces stabilite de autoritatea/instituţia organizatoare.
  • În vederea participării la ceremoniile oficiale/activităţile specifice dedicate Zilei Naţionale a României, atestarea vaccinării sau vindecării de infecţia cu virusul SARS-CoV-2 se realizează prin intermediul certificatelor digitale ale Uniunii Europene privind COVID-19, în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 68/2021, cu modificările şi completările ulterioare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4816 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    . (Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:14)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Restul infectați-vă între voi :)))
  • +13 (17 voturi)    
    Virusul este corect, (Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:18)

    Con_stan_tin [utilizator]

    împarte oamenii între vaccinați și nevaccinați, nu între oficiali și restul.
  • +20 (28 voturi)    
    Hehe (Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:27)

    Mazeta [utilizator]

    Și-au dat seama că nu mai vine nimeni la Parada Vaccinaților.
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:49)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      era o idee buna sa nu vina, asa cred ca se cam lasa cu fluieraturi.
  • +18 (20 voturi)    
    Mai bine ii spuneti (Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:58)

    galeo [utilizator]

    Ziua dezbinarii nationale.
    • +11 (13 voturi)    
      Ziua discriminarii (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:19)

      Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Nationale.
    • +12 (14 voturi)    
      A avut grijă (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ghiolbanis să dezbine nația ca nimeni altul.
  • +15 (17 voturi)    
    antirestrictii (Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:59)

    nervos [utilizator]

    Mi-am amintit cum a dat-o in bara comandantul Arafat la colectiv,cum nu a intuit sau nu a vrut sa trimita copii aia din timp afara la tratament..Absolut sigur stia ca spitalele noastre colcaie de germeni.Prin acceptarea deciziel aceleia politice defapt el a fost complice suta la suta la condamnarea acelor copii ....Si sa-i dai pe mana gestionarea deciziilor privind restrictiile in pandemie pare de domeniul fantasticului...Ce pile are omul asta in servicii???..Cat de naivi sunt bugetarii din guvern sa creada ca asta ia masuri logice in ce priveste restrictiile...Sa restrictionezi 65 la suta din romani aproape de la orice activitatate economica arata cat de ignoranti pot fi guvernantii astia...Apropo cred ca unul nu a lucrat o secunda in privat,ca sa inteleaga ce se intampla...Pai cum dumnezeu sa se infecteze in magazinele neesentiale oamenii daca poarta masca...Unde mai pui frustrarile care se acumuleaza in societate...Si politic gresesc enorm gradatii proaspat alesi tinand cont de procentele nevacinatilor...Lasati Arafatul sa omoare economia asa cum ia condamnat si pe tinerii de la colectiv..!!!
    • +10 (10 voturi)    
      Arafat e un sobolan adaptabil (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:10)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui nervos

      Stie cum sa o intoarca la 180 grade cand se schimba regimul politic, astfel incat sa ramana la putere fie ca e PSD sau PNL la guvernare.
      Doar el si Isarescu sunt vesnici pe functie.
      Arafat merge pe tiparul clasic de a avansa in Romania: linge in fund pe cei deasupra ta si da cu biciul in cei de sub tine.
    • -11 (11 voturi)    
      . (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:13)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui nervos

      Ce comparație stupidă. Copiii de la Colectiv n-au avut de ales și erau în stare gravă. Arafat le-a grăbit moartea. Cum să pui egal între ei și cei care nu vor să se vaccineze pentru că le-a zis lor Șoșoacă (vaccinată) că rămân fără drepturile și libertățile esențiale de a face paranghelii și că nu mai pot să-i îmbolnăvească pe alții? Dacă se întâmpla Colectivul în timpul Covidului, copiii de la Colectiv nu mai aveau loc în spitale din cauza nevaccinaților. Deșteptule!
      • +3 (3 voturi)    
        Ești penibil/ă! (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:53)

        JohnDoe666 [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

        Ești penibil/ă
      • -3 (3 voturi)    
        Ce declaratie idioata (Duminică, 28 noiembrie 2021, 17:43)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

        Ce a avut Arafat de a face cu organizatorii concertului, cu patronii clubului, te intreb sincer?
        A da vina pe un singur om (care sa nu uitam a infiintat SMURD) , care daca nu a facut mai mult decat orice roman pentru sanatate este aberant. De fapt asa este la noi cine face ceva bine este tras in teapa iar alti iprofitori si adversari (pe care i-a avut de la inceput de la infiintarea SMURDULUI) acum jubileaza. Rusine .
  • +11 (11 voturi)    
    Daca nu va primesc la parada (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:07)

    galeo [utilizator]

    Va asteptam la proteste:
    https://www.facebook.com/103220458146332/posts/425534125914962/
  • +10 (12 voturi)    
    Restrictii vs Proteste anti-restrictii sau anti-Guvern (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:58)

    MDK [utilizator]

    Daca inca nu ati inteles inca, rolul restrictiilor are doua taisuri. 1. Pentru limitarea raspandirii si protectia spitalelor. Si 2. Limitarea protestelor anti-Guvern ai anti-restrictii. Astia ne tin in casa de feica sa nu piarda Ciolanul. In situatia actuala cu 0.5 rata de replicare si sub 3 la 1000 e clar ca nu vor proteste.
  • +7 (7 voturi)    
    Ziua Națională a SuperOamenilor vaccinați (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:14)

    Schlossadler [utilizator]

    În deplină cunoștință a termenilor, declar că îmi foarte introbag ștromeleagul în confiscata* Zi națională a cozilor de topor, a liftelor, a năimiților Înaltelor Porți alogene, a sekuriștilor, a politrucilor și a vaccinaților.
    Nu mă reprezintă cu nimic această manifestare de segregație rasială în Ubermenschen și Untermenschen.


    * Dacă acum ne-au confiscat și Ziua Națională, oare în viitor or să ne dea voie nouă – Suboamenilor, să mai mergem la un prizărit magazin alimentar, să ne luăm drojdie, sare, zahăr, ulei, chibrituri și gaz de lampă?
  • +3 (3 voturi)    
    Sa protejam oficialii! (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:15)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ca pe ei îi doare in kur de poporul care i-a adus la caşcaval!
    La furat!
    La bucate!
  • +4 (4 voturi)    
    Cand se infiinteaza? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:17)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Un Tribunal Exceptional al Poporului care sa judece vinovatii pentru morţii din criza politica de 90 de zile!
  • +4 (4 voturi)    
    Iata cine ne da voie sa fim romani (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:37)

    cccrrr [utilizator]

    Domnu' Raed, nu mai bine va duceti dvs. acasa si vedeti daca va asculta cineva acolo? Noi ne-am saturat de dvs. Nu v-am votat si nu vrem sa va mai vedem. Functiile statului Roman nu sunt date pe viata unor indivizi dubiosi. Mai lasati si pe altii, ca mai sunt si alti oameni competenti.
  • +1 (3 voturi)    
    Miting 4 decembrie (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:51)

    Koczka [utilizator]

    pentru reunirea familiei Furdui din Germania. 7 copii rapiti de autoritatile germane si repartizati in alte familii germane. Sa le aratam carnatarilor ca ne pasa ( inclusiv funcționarului chiulangiu Iohannis ). După Viena, Londra, Washington, Roma , a venit și rândul Bucureștiului sa reacționeze.. Mai ales acum când madam Merkel s-a pensionat.
  • -6 (6 voturi)    
    Într-un fel, asta-i esenţa democraţiei (Duminică, 28 noiembrie 2021, 15:23)

    calincb [utilizator]

    Neoficial orice şoşoacă are dreptul să-şi debiteze inepţiile. Oficial, dacă are cu ce să le probeze.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca scapa vre-un nevaccinat la "oficiala"... (Duminică, 28 noiembrie 2021, 16:43)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    ...si-i umple de muci cu carcalac pe oficiali?
    Asta da act terorist!
  • +7 (7 voturi)    
    hopa (Duminică, 28 noiembrie 2021, 17:06)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    le era teama ca se strang mai multi la proteste decat mai multi care sa-i huiduie la defilare?
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-l lasam pe Werner sa vorbeasca singur (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:09)

    galeo [utilizator]

    Să îi facem cadou domnului Iohannis câteva pupitre de la care, de ziua națională, să vorbească singur de sub Arcul de Triumf sau, mult mai bine, de la piramide, de la ski sau de la golf ori din Miami. Hai să dăm mână cu mână și să-i facem un pustiu de bine.