Explozie la Uzina Mecanică Băbeni din Vâlcea: Patru persoane au murit, iar alte trei sunt rănite / Cazul anchetat de poliție și Inspectoratul de Muncă - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2021, 16:31 Actualitate | Esenţial


112
Foto: AGERPRES
Patru persoane au murit, iar alte trei au fost rănite și au fost transportate la spital, joi, în urma exploziei unei mine antipersonal la Uzina Mecanică Băbeni din Vâlcea.

UPDATE Trei dintre victimele exploziei de joi, de la Uzina Mecanică Băbeni, au ajuns la Unitatea de Primiri Urgenţe Vâlcea, starea lor fiind stabilă, potrivit managerului Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Vâlcea.

"Sunt trei victime de sex feminin, toate trei au suferit politraumatisme în urma exploziei care a avut loc la Băbeni. O singură victimă este într-o situaţie mai complicată. Are fracturi la ambele braţe. Celelalte două au plăgi superficiale de la schije, care nu pun însă probleme. Toate trei sunt stabile. Au ajuns stabile la spital", a precizat Dan Ponoran, directorul SJU.

Reprezentanţii ISU Vâlcea au precizat că cea de-a patra persoană a suferit doar un atac de panică, nemaifiind dusă la spital.



Poliţia Judeţeană Vâlcea face cercetări, iar la nivelul Inspectoratului Teritorial de Muncă a fost activată comisia care cercetează accidente colective de muncă.

Iniţial, trei femei, cu vârste cuprinse între 42 şi 52 de ani, au fost transportate la spital, cu diferite răni, ulterior mai fiind transportată o persoană la unitatea medicală.


UPDATE Bilanțul exploziei a urcat la 4 persoane decedate și 4 răniți, potrivit purtătorului de cuvânt ISU Vâlcea, Octavian Fulger.

  • ”Cele patru persoane decedate, din informațiile de până acum, lucrau la dezamorsarea unor mine antipersonal. Ancheta este în desfășurare. Cele 4 persoane rănite sunt in stare stabilă, conștiente, a afirmat directorul Serviciului de Ambulanță Vâlcea”, a adăugat Octavian Fulger.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea anunţă că intervine pentru înlăturarea efectelor unei explozii generate de o mină antipersonal, la Uzina Mecanica Băbeni.

"În urma exploziei au rezultat 3 persoane decedate, 2 inconştiente cu traumatisme", a precizat sursa citată.

Explozia nu a fost urmată de un incendiu.

Acolo au fost trimise un echipaj de descarcerare, SMURD Bunesti, 2 ambulante tip C si 2 tip B, un echipaj ASAS de la Râmnicu Vâlcea.

Uzina Băbeni este concentrată în special pe partea de tehnologie militară. Este o companie certificată ca furnizor pentru Ministerul Apărării din România și pentru NATO.

Nu este prima explozie de la Uzina Mecanică Băbeni.

În mai 2019 un angajat în vârstă de 22 de ani și-a pierdut viața în timp ce încerca să dezmembreze un proiectil.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11280 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    wiki zice ca (Joi, 18 noiembrie 2021, 16:40)

    UglyKidJoe [utilizator]

    Convenția privind interzicerea utilizării, stocării, producerii și transferului de mine antipersonal și distrugerea acestora, convenție la care a aderat și România, textul actului fiind publicat în Monitorul Oficial nr. 590/22 noiembrie 2000.
    • +3 (3 voturi)    
      Ia de citeste daca stii (Joi, 18 noiembrie 2021, 23:17)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Conventia de la Oslo... "2. Fiecare stat parte se angajează să distrugă sau să asigure distrugerea tuturor minelor antipersonal, în concordanţă cu prevederile acestei convenţii."
    • +2 (2 voturi)    
      Asa.... si? (Vineri, 19 noiembrie 2021, 1:42)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Ce-i cu ea? Arunca un predicat acolo...
  • -2 (18 voturi)    
    Parcă minele antipersonal erau interzise ... (Joi, 18 noiembrie 2021, 16:41)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    .. pe plan mondial, Ce căutau ele la Băbeni - Vâlcea?
    • -4 (10 voturi)    
      erau pentru contrabanda (Joi, 18 noiembrie 2021, 17:31)

      2304 [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      .
    • +6 (8 voturi)    
      Distrugere (Joi, 18 noiembrie 2021, 17:34)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      Mai trebuie și distruse alea care încă există.
    • +1 (5 voturi)    
      Dezmembrare munitie (Joi, 18 noiembrie 2021, 21:46)

      Baboii [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      In toate uzinele de armament din Romania (aflate sub patronajul Romarm / SRI) se dezmembreaza / dezasambleaza armament expirat. Sunt contracte cu armata si poate si cu alte entități din exterior. Treaba asta trebuie facuta de cineva.
      Ca alea erau mine antipersonal si nu e voie cu asa ceva asta trebuie sa raspunda cine a primit si acceptat comanda. Daca e din exterior nu raspunde nimeni ca SRI vegheaza.
      Persoane apropiate au lucrat in domeniu si nu aveau voie sa poarte la serviciu bijuterii, haine din "plastic" si orice altceva care putea da scanteie (electricitate statica). Sunt materiale pirotehnice care se auto-aprind.
      Protectia muncii nu era o gluma iar atelierele erau împrejmuite cu movile de pamant astfel incat sa nu se propage explozia la cladirile/atelierele alaturate. Chiar si-asa accidente se intamplau din pacate...
    • +3 (3 voturi)    
      Erau dezamorsate (Vineri, 19 noiembrie 2021, 1:45)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      pt ca se gasesc multe ramase din razboaiele mondiale, cap patrat! Mai de graba trol pus pe denigrat si inflamat!
      • -2 (2 voturi)    
        De unde știi că erau dezamorsate? (Vineri, 19 noiembrie 2021, 13:13)

        Greu_de_Cap [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        În articol scrie că ”... lucrau la dezamorsarea unor mine antipersonal”, dar e strict secret, să nu cumva să citești. Le-au cărat cu autobuzul de la șantier până la Băbeni, le-au mai călcat și călătorii în picioare și n-au avut nimik, de aceea s-au declarat safety. De unde scoți tu fantasmele cu recuperarea de pe câmpurile de luptă și transportul pe șoselele patriei până la Băbeni?
  • -1 (15 voturi)    
    Minele antipersonal (Joi, 18 noiembrie 2021, 16:44)

    Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator]

    Nu sunt interzise prin tratate internationale?

    The 1997 Convention on the Prohibition of the Use, Stockpiling, Production and Transfer of Anti-Personnel Mines and on their Destruction is the international agreement that bans antipersonnel landmines. It is usually referred to as the Ottawa Convention or the Anti-Personnel Mine Ban Treaty.
    • 0 (6 voturi)    
      Ba da, chiar și în România (Joi, 18 noiembrie 2021, 17:15)

      Greu_de_Cap [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

      http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=25041
    • +3 (3 voturi)    
      :))) (Vineri, 19 noiembrie 2021, 1:52)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

      "and on their Destruction"
      te-ai gandit sa vii cu o completare, asa-i?
      Pai ce faci domnule Bula diplomat de mentinere a pacii, cu toate minele ramase din razboaiele mondiale care sunt gasite la noi in Romania cand se construiesc autostrazi, spre exemplu?!
  • -1 (15 voturi)    
    Nu inteleg... (Joi, 18 noiembrie 2021, 16:46)

    aladdin [utilizator]

    Acolo se fabrica mine antipersonal?! Poate nu stiu eu bine, dar nu erau interzise astfel de dispozitive, cu acordul tuturor 'partilor'?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu, (Joi, 18 noiembrie 2021, 23:20)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      nu stii bine. Acolo nu se fabrica, ci se dezmembreaza mine. Absolut legal.
    • +1 (1 vot)    
      Eu zic sa cauti un medic.... (Vineri, 19 noiembrie 2021, 8:25)

      Morto [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Daca in articol scrie clar ”Cele patru persoane decedate, din informațiile de până acum, lucrau la dezamorsarea unor mine antipersonal", ce nu intelegi???
      Si de unde mama zmeilor ai scos-o tu cu fabricarea?
      Troll rusnac pus pe inflamarea discutiei.
  • 0 (14 voturi)    
    Mine... (Joi, 18 noiembrie 2021, 16:58)

    Laurentiu78 [utilizator]

    antipersonal?!

    Suntem in ce secol?!

    Suntem Koreea de Nord, Afghanistan sau altii de genul asta?!

    La ce naiba dezvolti mine antipersonal cand sunt tari care se chinuie de zeci de ani sa scape de campurile lor?!

    Total nonselectiv privind victimele...Mor mai multi civili si animale (resurse de hrana) decat militari!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu "dezvolta" nimeni mine! (Vineri, 19 noiembrie 2021, 1:57)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Acolo se dezamorseaza (distrug) munitii ramase din razboaiele mondiale! Deci ne incadram si noi la aia care se chinuie sa scape de ele dupa atatia ani de la ultimul razboi...!
    • +1 (1 vot)    
      Asa arata analfabetismul functional (Vineri, 19 noiembrie 2021, 9:32)

      Morto [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      In articol scrie "dezamorseaza"....iar tu citesti "dezvolti"
      Stiu ca inceoe tot cu litera d......dar cat de bi.v.ol sa fii sa intelegi total aiurea si sa mai si comentezi pe langa subiect? Voi astia....trollii....sunteti o specie rara. Una nascuta fara creieri.
  • +15 (19 voturi)    
    Nu s-au respectat regulele de protecție a muncii (Joi, 18 noiembrie 2021, 17:16)

    ploiesteanu [utilizator]

    Dezamorsarea se face de un singur om care se închide într-o celulă de beton închisă cu o ușă metalică, cu un geam mic pentru aerisire. La intrarea în astfel de celule, deasupra scrie: "Ești bine, ești odihnit, ești lucid și în deplinătatea forțelor? Spor la lucru!" . Acești puțini oameni care dezamorsează "bomboanele", dacă au o problemă familială, dacă sunt obosiți, vin bolnavi sau au vreo problemă de orice fel care îi marchează, sunt trimiși acasă dar nu li se taie ziua de muncă. Nu aveau ce căuta 9 inși într-o celulă. E împotriva foarte strictului regulament interior.
    • 0 (10 voturi)    
      Ce aberatie. (Joi, 18 noiembrie 2021, 18:22)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Asta dovedește cat de jos a ajuns educația in România. Se vede ca nu ai făcut armata. Explica-mi si mie cine este tâmpitul care ar transporta sau păstra o mina antipersonal armata? Adica una care ar exploda când o atingi sau calci pe ea? Minele, de toate tipurile se transporta ca si grenadele fără capsa detonanta sau dispozitivul de declanșare. Basic. Exceptând ca a fost scoasa dintr-o zona de război nu are de sa fie armata.
      Trebuie reintrodusa armata obligatorie pentru toti baietii de baieti.
      • +3 (7 voturi)    
        Sunt mine antipersonal (Joi, 18 noiembrie 2021, 18:46)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        care odată cu interzicerea lor au stat în magazie. Ele nu se detonează așa cum spun cei de la Digi24, se dezasamblează și se recuperează focosul. Se iau comenzi și din afară, plătite bine.
      • +2 (6 voturi)    
        Am făcut armata (Joi, 18 noiembrie 2021, 18:52)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        și-am lucrat într-o așa zisă "Uzină mecanică".
        • -3 (9 voturi)    
          Erai portar sau ce? (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:04)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          "Explica-mi si mie cine este tâmpitul care ar transporta sau păstra o mina antipersonal armata?"
          Daca nu ai înțeles de prma data.
          Eu am luptat in trupele speciale in Vietnam. Deaia știu mai bine ca tine. Tu nu ai văzut o mina in viata ta.
          • +5 (9 voturi)    
            Vietnam e barul ăla (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:29)

            Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            de lângă gara Mahmudia, nu? Și acolo te-ai făcut "capsă", nu-i așa?
            D-aia nu înțelegi ce ți se explică.
            Du-te și mai luptă.
          • 0 (6 voturi)    
            Ai ghicit, eram portar de fapt ajutor de (Joi, 18 noiembrie 2021, 19:44)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            de portar. Îmi pare rău că "un profesionist" ca dumneata, încercat în războaie n-a înțeles ce s-a întâmplat, crezi probabil că mina a explodat degeaba nefiind încărcată cu TNT? Sunt niște mincinoși și niște proști ăia din Vâlcea, ia explică-le tu cum a fost treaba, cum s-a întâmplat. Luminează-ne pe toți ca un profesionist ce ești, călit în războaie.
            • +1 (3 voturi)    
              Prietene (Joi, 18 noiembrie 2021, 21:55)

              feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

              se vede ca nu ai nici un fel de experienta. nimeni pe lumea asta nu transporta sau păstrează mine, grenade sau alte proiectile cu detonatorul montat. tocmai ca sa evite astfel de accidente. pentru ca minele și grenadele sunt făcute sa explodeze. ele se păstrează și se transporta cu detonatorul separat. de altfel fabrica babeni nu se afla la prima abatere. tnt-ul este un exploziv foarte stabil poți sa-l lovești cu orice si nu explodează. daca se pune in proiectile de tun e clar ca este foarte stabil. deci nu explodează ca-l scapi din mana.
              nu vad de ce mina sa fie armata. daca era o muniție veche si cu detonator trebuia detonata în nici un caz nu trebuia încercată scoaterea detonatorului. asta e procedura standard. ca oricum tot o arunci în aer.
              • +1 (1 vot)    
                Probabil că declanșatorul nu era (Vineri, 19 noiembrie 2021, 14:01)

                ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

                montat dar explozibilul era prezent. Altfel nu se explică explozia. În astfel de situații operatorii au brățări electrostatice cu legare la pământ având o rezistență mai mică de un ohm. E posibil ca acest "amănunt" să fi fost neglijat. Asemenea secții speciale sunt echipate cu echipamente sofisticate de stingere formate din butelii de azot și gaze inerte care se declanșează la apariția flăcării, sprinklerele nu sunt folosite pentru că apa nu e binevenită când e vorba de materiale explozibile. Am făcut proiectarea anti incendiu unei astfel de secții speciale.
  • +3 (5 voturi)    
    De obicei femeile lucrează în astfel de (Joi, 18 noiembrie 2021, 17:45)

    ploiesteanu [utilizator]

    secții speciale. S-au mai întâmplat accidente. Acum vreo 40 de ani o ladă cu muniție a fost scăpată jos. Au murit 8 persoane atunci. Bineînțeles că totul s-a mușamalizat.
  • 0 (2 voturi)    
    explozie-uzina-mecanica-babeni-din-valcea (Vineri, 19 noiembrie 2021, 0:58)

    louienl [utilizator]

    https://evenimentvalcean.ro/uzina-mecanica-babeni-poate-reprezenta-un-pericol-pentru-valceni/


    Un vechi articol!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e chiar asa de vechi, e din 2019 (Vineri, 19 noiembrie 2021, 12:22)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui louienl

      Si cu siguranta e relevant: daca ai citi numai articolul HotNews despre accidentul din 2019, ai putea crede ca cineva a fost tras la raspundere pentru accidentul respectiv.

      E bine sa stim ca mortul a fost gasit vinovat la fiecare accident si directorul e bine mersi, ca sa stim la ce sa ne asteptam si in 2021.
  • -6 (6 voturi)    
    uuuu-seeee-reeee (Vineri, 19 noiembrie 2021, 4:48)

    Barbaneagra [utilizator]

    e clar?