Dinu Patriciu si Ion Tiriac, in topul Forbes al miliardarilor lumii

de Carla Antonescu     HotNews.ro
Joi, 6 martie 2008, 8:31 Actualitate | Esenţial


Dinu Patriciu si Ion Tiriac
Foto: Rompres
Omul de afaceri Dinu Patriciu este pe locul 462 in ultimul clasament al revistei Forbes al miliardarilor planetei. El are o avere estimata la 2,5 miliarde de dolari.

Dinu Patriciu este pe acelasi loc cu vedeta americana de televiziune Oprah Winfrey. Pe aceeasi pozitie mai sunt plasati inca 40 de miliardari. Fost arhitect, Patriciu activeaza in domeniul petrolier, precizeaza revista Forbes.

Ion Tiriac , primul roman inclus in clasamentul Forbes, este plasat acum pe locul 962 cu o avere de 1,2 miliarde de dolari. El a cazut 122 de locuri in clasament fata de anul trecut cand se afla pe pozitia 840. El are afaceri in domeniul bancar, al asigurarilor, leasing si al vanzarilor de autoturisme si imobiliar.

Surpriza pe primele pozitii in topul miliardarilor lumii. Cofondatorul Microsoft, Bill Gates, a cedat titlul de cel mai bogat om din lume compatriotului sau Warren Buffett. Buffett, in varsta de 77 de ani, aflat intre primii trei miliardari ai lumii de mai multi ani, este acum pentru intaia data pe primul loc dupa ce a strans o avere de 62 de miliarde de dolari. El si-a sporit averea cu 10 miliarde de dolari in ultimul an. Miliardarul american este cel mai mare actionar al Kraft Foods, al doilea producator mondial din industria alimentara. De asemenea, el a facut si o serie de achizitii in industria farmaceutica si in domeniul companiilor de asigurari.

Pe locul al doilea este magnatul mexican al telecomunicatiilor, Carlos Slim, cu 60 de miliarde de dolari. 

Averea lui Bill Gates a fost evaluata la numai 58 de miliarde de dolari, cu "doar" doua miliarde mai mult ca anul trecut, ceea ce l-a plasat doar pe locul al treilea.

Vedeti aici intreg topul Forbes pe 2008 al miliardarilor lumii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5294 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    De unde miliardele ? (Joi, 6 martie 2008, 8:39)

    Fifi [anonim]

    cat a muncit pentru ele ? Nu numai ca a luat banii din averea tarii, dar continua sa ne nenoroceasca su trasul sforilor in politica.
  • +2 (2 voturi)    
    Extrafantastic.... (Joi, 6 martie 2008, 8:45)

    Alius [anonim]

    Patriciu si Tiriac.... Ce sa spun! Si ce magari aia din Forbes ca nu l-au trecut si pe Jiji...
    • 0 (0 voturi)    
      ungurii-s de vina! clar! (Joi, 6 martie 2008, 10:27)

      odranoel [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      eu cred ca e mana ungurilor de la cfr! :)
    • 0 (0 voturi)    
      he he (Joi, 6 martie 2008, 13:33)

      Siegchen [anonim] i-a raspuns lui Alius

      =)) =)) =))
  • -1 (1 vot)    
    Patriciu (Joi, 6 martie 2008, 8:56)

    Nautilus [anonim]

    Patriciu ar fi trebuit sa aiba peste 3 miliarde USD, fiindca a vandut Rompetrolul plus ce mai avea inainte de asta :)

    ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    triumf romanesc (Joi, 6 martie 2008, 9:20)

    ghelasie [anonim]

    iata ca sintagma "sa traiti bine" a fost probata pentru varfurile elitei economice. Sunt mandru ca sunt roman si contemporan cu domnii. Noi suntem triumfatori, suntem pe veci stapani aci in Carpati.
  • 0 (0 voturi)    
    Gigileeeee.... (Joi, 6 martie 2008, 9:45)

    eu [anonim]

    unde esti baiatule?
  • -3 (3 voturi)    
    Pentru fifi (Joi, 6 martie 2008, 9:50)

    calin [anonim]

    Daca era basescu in top acum ii pupai si picioarele, ca asa zisul "deontolog" Ungureanu.
  • +1 (1 vot)    
    unde e gigi?:) (Joi, 6 martie 2008, 10:22)

    eu [anonim]

    sau ziaristii de la forbes nu sunt "sensibili" botul la vrajelile lui? parca zicea ca e mai bogat ca patriciu si tiriac(eventual la un loc). haha
  • +1 (1 vot)    
    Dar razboinicul luminii?? (Joi, 6 martie 2008, 10:22)

    burebista [anonim]

    Cum de nu l-au trecut pe Arhanghelul Carpatin, Salvatore Di Patria, Singura Noastra Speranta?
    Ca are pasune cat frunza si iarba! Sa vina sa-i masoare hectarele tradatorii.
    Noi pe Gigi sus il vrem!
  • +1 (1 vot)    
    Bogatii reali (Joi, 6 martie 2008, 10:53)

    lucius [anonim]

    Averile astea declarate sunt partiale.
    In 1990 Tiriac (partenerul de vinatoare al lui Ceausescu) avea circa 90 milioane marci GER. Cum a ajuns la asemenea avere?
    Si Nastase se pare ca are peste 500 milioane euro si un castel in Sardinia facut cu ajutorul amicului Berlusconi.
    Cheagul averilor romanilor este banul public.
    Bogatasi si huliganii de pe stadioane nu ar trebui mediatizati.
    • -1 (1 vot)    
      :) de ce ne-am mira (Joi, 6 martie 2008, 12:24)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui lucius

      De ce n-ar avea Nepotul Matusii Tamara 500 milioane de euro, daca sunt mii de romani teoretic saraci dar proprietari ai unor case care valoreaza 100.000-500.000 eur fiecare :))

      Hrebenciuc e ceva mai sarac, spune ca toate proprietatile lui nu fac decat 1.8mil (sau a mancat niste zerouri cu ketchup pe ele :D )

      ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Becali (Joi, 6 martie 2008, 10:56)

    adimi [anonim]

    Unde esti tu Becali doamne?
  • +1 (1 vot)    
    Ati observat? (Joi, 6 martie 2008, 10:57)

    marius [anonim]

    Mi se pare distractiv ca in topul celor mai bogati oameni exista uni care au un nume predestinat pentru asa ceva: "Am bani!" (locurile 5,6)
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 6 martie 2008, 11:47)

    Emil [anonim]

    Un ruman adevarat, cu o beizadea narcomana.
    Un mafiot ordinar.

    Bravo Romania. Astea-s produsele tale.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotia si Minciuna sa traiasca !!! (Joi, 6 martie 2008, 12:24)

    judex [anonim]

    Ca de rest, numai de bine ! Baietii smecheri ?!
  • +1 (1 vot)    
    Inalt Preafericitii (Joi, 6 martie 2008, 12:55)

    Ionescu Ioan [anonim]

    Suntem mindri ca averea miliardarilor nostri creste vertiginos. In felul acesta, vom trai si noi romanii mai bine, prin reprezentantii nostri. Noi i-am daruit lui Patriciu, de buna voie, deliberat, o parte imensa din avutia tarii, realizata de noi inainte de '89. Bravo lui !( poate ar trebui sa scriu, deja, "Lui"?). Sa-i spunem, plecindu-ne capul pina in pamint : "Inalt Preasfintitul- facatorulul de minuni"?. Poate chiar "Patriarhul cel daruit cu har divin"?
    Inainte de '89, in Deva, unde era un conac mare si luxos al lui Petru Groza(cel ce a dat o mana de ajutor comunismului), exista,in centrul orasului, o statuie a acestui mare om, semet, cu o mana intinsa catre citeva cladiri impunatoare. Oamenii din Deva spuneau ca,indicind cu mina intr-acolo, Groza spunea : "Si astea au fost ale mele"(inainte de '47).
    Tot asa, romanii jefuiti, cind trec pe langa rafinaria de la Navodari si pe linga altele insusite de "Patriarh", Spun cu mandrei : "Si astea au fost ale noastre".
  • +2 (2 voturi)    
    Din pacate... (Joi, 6 martie 2008, 12:58)

    AR [anonim]

    ...Patriciu este presedintele+prim-ministrul actuali ai Romaniei,nu Basescu!Si asa va fi pana Patriciu va crapa.DIN PACATE...
    • +1 (1 vot)    
      Trist, dar adevarat.... (Joi, 6 martie 2008, 13:15)

      judex [anonim] i-a raspuns lui AR

      Cu doua amendamente: Patriciu + Ion Iliescu (1) si nu cred ca le mai merge mult in Roamania (2). Vor da seama cat de curand !!!
  • +1 (1 vot)    
    Cei mai bogati ,..? (Joi, 6 martie 2008, 14:43)

    Peter Badesco [anonim]

    Sunt curios daca ar fi locuit in Germania sau o alta tara din occident , tot cei mai bogati ar fi fost,..? V-ati pus probelema daca acesti doi domni au produs vreodata ceva ,..? Un lucru este insa sigur ,..si anume amandoi au ceva in comun,..au par pe fata.
  • +1 (1 vot)    
    Cine ride la urma..... (Joi, 6 martie 2008, 15:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dragi cosarantoci,
    Nu va lasati stirniti de cei de la Forbes. Fiti calmi.
    Cine ride la urma ride mai bine. Stiti de ce?Iata :
    Doamne-Doamne, cind ne-a lansat pe pamint, ne-a spus verde,in fata :"aveti de ales in care din cele doua vieti (cea de aici si cea "de dincolo"), vreti sa fiti bogati". Patriciu si alti neinspirati, ca el, s-au lacomit sa aleaga aceasta viata. Noi, mai bine orientati in infinitul spatial si temporal, mai dotati cu harul divin, am ales sa traim aici de azi, pe maine, stiind ca astfel a noastra va fi intreaga imparatie infinita a cerului, in viata de apoi.
    Acolo, Patriciu nu va avea dupa ce sa bea apa. Ar trebui sa incepem neintirziat, inca de aici, de pe pamint, sa-l compatimim.
    El, aici, in aceasta viata cu durata de numai 70-80 ani, mai e si constipat, mai are si indigestie, este temator fata de stiti voi cine, suferinte care i se insutesc in viata de dincolo. Nici acolo n-o sa-l paraseasca frica de stiti voi cine (incepe cu B)..
    Va fi ros ne invidie vazind ca noi am ajuns(pe merit si numai pe merit), acolo unde nu e durere, unde ai de toate, iei ce vrei, cit vrei( cam cum ne promitea comunismul - de la fiecare dupa puteri, fiecaruia dupa dorinte).
    Musulmanii fanatici se vor bucura, in plus fata de noi, ortodocsii, si de cite sapte fecioare/ feciori.
    In plus, ca sa va anihilez invidia, poate ca Patriciu nu se burura singur de toata averea imensa care este pe numele lui. Scenaristii spun ca partea cea mai mare revine celor care l-au scos in fata.
    • 0 (0 voturi)    
      de (Joi, 6 martie 2008, 19:50)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      departe cel mai bun comentariu. Evident ca patriciu primeste doar bani de buzunar si pt pr. Restul sint ai altora. Cin' sa fie, cin' sa fie?
    • 0 (0 voturi)    
      ...ride degeaba (Joi, 6 martie 2008, 20:16)

      realist [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      de departe cel mai prost comentariu...tipic romanesc. Ne-am resemnat total doar in asteptarea unei pedepse divine...e mai simplu doar, nu?

      De asta suntem noi romanii toleranti pana la prostie fata de hoti...avem speranta desarta ca vor plati cei "vinovati".
      Da...lasa treaba murdara sa o faca nu stiu ce fiinta supranaturala.
      Dar eu te intreb...daca acest hot...fura bine mersi, se simte foarte bine si nici nu pateste nimic(nici dupa moarte)? Exista si posibilitatea asta, nu?

      Si atunci, cine sunt fraierii?

      NOI!
  • +1 (1 vot)    
    Numai atit? (Joi, 6 martie 2008, 18:07)

    Nababul [anonim]

    Doar 2,5 miliarde de dolari!!!, Pai numai pe Rompetrol se spune ca a luat 3 miliarde euro!
    Pai mai avea destula avere si inainte de tranzactie! Parca nu prea a cistigat din afacere. Cui i-o fi dat banii?
    • 0 (0 voturi)    
      mai corect (Vineri, 7 martie 2008, 8:44)

      X [anonim] i-a raspuns lui Nababul

      patriciu a luat 3 milioane si jumatate. Plus ce avea deja ..;; o fi pierdut la cazinou ?! o fi dosit ?!
  • 0 (0 voturi)    
    Tiriac e un personaj de toata jena!!!!! (Joi, 6 martie 2008, 20:35)

    alexander the great [anonim]

    Ion Tiriac este un camatar cu banca. Sa te feresti sa faci credit la banca lui. Iti acorda 6 luni dobanda fixa,apoi iti mareste dobanda si te arde si la comisioane.Ajungi sa dai tot salariul pe rata.Pe langa asta locuieste intr-o casa a RAAPPS,chipurile cica ar fi cumparat-o intre timp,dar nu integral!!! Ion Tiriac-camatar de toata jena...
  • 0 (0 voturi)    
    Macar (Vineri, 7 martie 2008, 12:59)

    Alex [anonim]

    Macar Bill Gates a facut banii cinstit.Nu a facut smecherii cu statul sau nimic de genul asta.

    Banii lui provin din vanzari (mai exact nu te obliga nimeni sa cumperi windowsul), si daca nu era pirateria era de 5 ori mai bogat ca acum.

    Or fi Microsoft abuziva pe piata (ceea ce mi se pare normal, asta trebuie sa faca o companie, sa fie competitiva) dar banii facuti pe ei vin din vanzarile de produse si servicii (pe care nu ne obliga nimeni sa le cumparam).

    Pt mine tot Bill reprezinta cel mai bogat om.