Imagine tulburătoare din capela unui cimitir din Iași, unde nu mai încap sicriele

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:23 Actualitate | Esenţial


capela neincapatoare
Foto: Ziarul de Iasi
O imagine din capela unui cimitir din Iași arată realitatea cruntă a acestor zile: numărul mare de persoane care mor din cauza COVID-19.

Imaginea - publicată de Ziarul de Iași - a fost făcută în capela cimitirului „Petru si Pavel” și arată că încăperea este plină de sicrie.

Conform publicației citate, la capela cimitirului „Petru si Pavel” erau depuse sâmbătă dimineaţă 11 sicrie. Şapte dintre acestea aveau capacul batut în cuie, o procedură folosită de obicei la decesele provocate de COVID. „Nu cred ca mai încape niciunul acum. Firmele de pompe funebre mai mari au cameră mortuară şi aduc sicrie pe măsura ce se eliberează capelele”, a relatat un cititor pentru Ziarul de Iași.

Până sâmbătă, în România au decedat 47.324 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 395 de decese.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12847 vizualizari

  • -25 (39 voturi)    
    cercetarile penale (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:31)

    Razvan_M [utilizator]

    ... pentru fostii ministri ai Sanatatii care au sabotat efortul de aparare contra pandemiei banuiesc ca se vor finaliza imediat dupa finalizarea procesului Colectiv. Vad ca cenzura opreste orice articol critic despre activitatea acestora si despre tratamentele medicamentoase care la noi lipsesc, desi sunt disponibile in tari civilizate.
    • +31 (47 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 20:00)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Pretine, ai de peste 10 ori mai multe sanse sa nu ajungi la medicamente daca te vaccinezi asa cum s-au vaccinat peste 3 MILIARDE de oameni de pe planeta asta! Statul cheltuie peste 10.000 de euro pentru fiecare maimutoi sosoncar ce ajunge in spital si ai sanse mari sa-i dai de lucru popii!
      • -24 (42 voturi)    
        nu sunt prietenul tau (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 20:18)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Incearca sa postezi un comentariu inteligent, trolule rus.
        • +12 (22 voturi)    
          ! (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 22:09)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Daca eram troll te invitam sa nu te vaccinezi! :))
      • -8 (20 voturi)    
        Banii vs contributii vs viata (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 23:19)

        MDK [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Te rog sa le spui asta si celor 44 de vaccinati care au fost si tratati dar totusi au decedat. Dumnezeu sa ii odihneasca. Problema nu e la noi ci la sursa, vrajba asta cu vaccinat-nevaccinat nu duce nicaieri.
        • +1 (1 vot)    
          ! (Luni, 1 noiembrie 2021, 9:11)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui MDK

          Pun pariu pe ce vrei tu ca macar jumatate din aia aveau certificat fals de vaccinare! https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-25146209-viceprimarul-unei-comune-din-vaslui-care-murit-covid-avea-certificat-fals-vaccinare-politia-deschis-dosar-penal.htm
    • +9 (15 voturi)    
      aia n-au chiuveta (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 21:41)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      In tarile civilizate populatia s-a vaccinat spre 90% si mai mult asa ca n-au nevoie de medicamente. Tratamentele antivirale sint mult mai agresive si cu efecte secundare mult mai serioase decit vaccinurile.
      Asta e mintea romanului, de ce sa o rezolvam simplu si eficient cind putem sa facem scandal, sa ne complicam si sa numaram mii de morti pe saptamina?!
    • +2 (6 voturi)    
      se pare ca se schimba placa: (Duminică, 31 octombrie 2021, 16:36)

      away [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      "Acum mor caii cand nu vor cainii" .... multe voturi mai pierd AUR , PSD si clica veche.... Se imputineaza numarul votantilor co ochii legati...
  • -8 (16 voturi)    
    Happy Halloween! (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:36)

    Nyk1 [utilizator]

    .
  • +21 (37 voturi)    
    Intreb doar (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Unde sunt geniile care sustineau ca sunt oameni platiti sau actori care se prefac morti? De ce nu reapar sa ne explice ca de fapt e o farsa sau inscenare sau chiar ca fiecare cosciug e gol in capela?

    Sau gata, nu mai e la moda conspiratia aia? Ca asa e cu teoriile astea ale conspiratiei. Au durata scurta si chiar multi care le dadeau mai departe fie uita de ele, fie neaga ca le-ar fi propagat odata ce fie nu mai sunt de actualitate, fie se dovedesc cu subiect si predicat ca fiind false.
    • -15 (31 voturi)    
      Intreaba de ce nu au fost medicamente in farmacii (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 20:34)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Astfel incit fiecare sa se poata trata rapid, de la primele simptome.
      Ar trebui liberalizat accesul la medicamentele cu reactii adverse reduse, iar cei care au contraindicatii la acele medicamente sa se duca la doctori. Ca la oricare alta boala.
      • +16 (30 voturi)    
        las' se trateaza acu' (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 21:23)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        cu cimitirol, bre... asta il iei ieftin de la biserica. ca vaccinul nu era de nasul lor.
      • -5 (13 voturi)    
        Dati romanilor medicamente (Duminică, 31 octombrie 2021, 7:29)

        Denulu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Sa fie medicamente antivirale la farmacii si lumea sa si le poata cumpara de la primele simptome, dupa modelul de mare succes al antibioticelor.

        Nu conteaza daca medicamentele ajuta cu ceva, nu conteaza ce reactii adverse au. Important e sa existe in farmacii si sa apara in reclame la televizor (mascate in talkshow-uri, daca trebuie).
        • -1 (1 vot)    
          Preferi ingradirea accesului la sanatate (Luni, 1 noiembrie 2021, 10:31)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

          Vrei sa depinzi neaparat de pixul unui medic, care poate nu are niciun interes sa te vindeci si sa te piarda de client.

          Eu, nu.
    • -8 (16 voturi)    
      la UM Digi 24 (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 21:35)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      îi morga spitalului universitar...asta îți spune ceva, bate la ochi?...io zic c-ar trebui să fie mai răsfirați băieții, mai răsfirați
  • +17 (35 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:58)

    tudorr [utilizator]

    Ramane sosoanca fara votanti!
  • +18 (30 voturi)    
    morti (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 21:21)

    zaboo [utilizator]

    da' mandri ca n-au cip ca noi astia: fraierii vaccinati
  • +1 (3 voturi)    
    Educatia este ce ne-a adus in aceasta situatie (Duminică, 31 octombrie 2021, 15:33)

    Tiberix.ro [utilizator]

    Lipseste educatia de la ora de biologie sau de la matematica (statistica). Situatia este un esec al educatiei nu doar un esec al politicului care ar trebui sa taca din gura si sa lase medicii sa fie singurii care discuta despre problema.