Studiu SUA: Două doze de vaccin Pfizer au 93% eficiență în prevenirea spitalizării din cauza COVID-19 pentru adolescenții cu vârsta între 12 și 18 ani

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 17:53 Actualitate | Esenţial


vaccinul Pfizer-BioNTech
Foto: Ismael Rosas / Eyepix / Profimedia
Două doze de vaccin Pfizer au 93% eficiență în prevenirea spitalizării din cauza COVID-19 pentru adolescenții cu vârsta între 12 și 18 ani, arată un studiu desfășurat în 19 spitale de pediatrie din 16 state SUA.

Studiul, care este citat sâmbătă de Comitetul de coordonare a vaccinării, s-a desfășurat în perioada 1 iunie-30 septembrie 2021, timp în care a fost evaluată eficacitatea a 2 doze de vaccin Pfizer-BioNTech împotriva spitalizării din cauza COVID-19 în rândul copiilor și adolescenților cu vârsta cuprinsă între 12-18 ani.

Principalele concluzii:
  • Din 464 de persoane spitalizate cu vârsta cuprinsă între 12 și 18 ani, vârsta medie de 15 ani, 72% aveau cel puțin o afecțiune, inclusiv obezitate, iar 68% au urmat școala fizic.
  • Eficacitatea a 2 doze de vaccin Pfizer-BioNTech împotriva spitalizării COVID-19 a fost de 93%, în perioada în care varianta Delta (B.1.617.2) a fost predominantă.
  • Din 179 de pacienți spitalizați cu simptome COVID-19 și test pozitiv, 6 erau vaccinați și 173 nevaccinați.
  • În terapie intensivă erau 77 nevaccinați, 0 vaccinați.
  • Decese 2 nevaccinați - 0 vaccinați.
Autoritatea de Reglementare în Sănătate din SUA a autorizat, vineri, vaccinul anti-COVID produs de Pfizer și BioNTech și pentru copiii între 5 și 12 ani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1800 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Cati adolescenti sunt spitalizati pt covid? (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 18:22)

    Gryphus [utilizator]

    Aici intrebarea e ce procent de adolescenti sunt spitalizati din cauza covid din totalul nr de adolescenti?

    si cat costa sa ii vaccinezi pe toti vs spitalizarea a 0.5%?
  • -2 (10 voturi)    
    93% din 0.001% e o mare realizare (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 18:35)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Nici China nu a reusit aceasta performanta uimitoare.
  • 0 (8 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 18:44)

    srpc [utilizator]

    nimeni care sa conteste cifrele? bilgeitz, cipuri, cancer, masoni, drepturi, dictatura, nimic?
    • +3 (7 voturi)    
      93% eficienta vaccin = 7% spitalizari pt vaccinati (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 20:17)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Care o fi incidenta spitalizarilor intre tinerii nevaccinati, daca incidenta bolii in totalul populatiei este sub 1,5%?
  • -6 (8 voturi)    
    la adolescenți (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:08)

    di livio [utilizator]

    io zic că vaccinu anticovrig are eficiență 99.89%, orice vaccin, nu numa Pfizer
  • +3 (7 voturi)    
    Clar. Doctorii au doar memorie, nu si logica (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:52)

    D-or [utilizator]

    Fac numai comparatii irationale si concluzii aiuristice.

    Conform studiului lor, daca am vaccina absolut toti tinerii, am avea "doar" 7% spitalizari, eficienta vaccinului fiind de 93%. Ceea ce e idiot, nicaieri in lume nu exista o astfel de incidenta de spitalizari de 7% din populatie.

    Sunt, deci, doua posibilitati: fie studiul e gresit, fie e sincer, ceea ce ar insemna ca vaccinarea ar creste incidenta spitalizarilor la 7% din populatie.

    Oricum, ar trebui scoasa Biologia de la admiterea la Medicina si introdusa Matematica, pentru a obtine medici cu logica.
  • 0 (0 voturi)    
    pentr ca (Duminică, 31 octombrie 2021, 15:51)

    nick1587873340950 [utilizator]

    statistica sa aibe logica esantioanele studiate trebuie sa fie reprezentative la grupul raportat, iar 179 de tineri din studiu nu e un numar reprezentativ pentru grupul tineri, din America ce are ~310 milioane populatie, deci logica de "????" nici macar nu am un termen. Reprezentativ ar fi fost 3 milioane grupul de test.