Reacția primarului Dominic Fritz după ce un timișorean a murit încercând să-și încălzească apartamentul cu aragazul

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 14:09 Actualitate | Esenţial


Dominic Fritz
Foto: Facebook
Primarul Dominic Fritz a declarat, joi, că decesul bărbatului din Timişoara, care a murit intoxicat cu monoxid de carbon încercând să se încălzească de la aragaz, este "o veste absolut oribilă" şi le-a transmis timişorenilor că este important să respecte toate măsurile de siguranţă.

"Într-adevăr, este o veste absolut oribilă, eu încă nu am primit toate detaliile despre acest deces, dar sunt foarte mişcat de acest eveniment şi îmi exprim toate condoleanţele pentru familia îndoliată. Este important ca în aceste zile - eu nu ştiu exact ce s-a întâmplat, dar este important să respectăm toate măsurile de siguranţă. Dar nu vreau să mă pronunţ acum asupra acestui caz, nu ştiu detaliile. Este absolut oribil şi de aceea trebuie să avem căldură în Timişoara", a declarat Dominic Fritz, la Digi 24.

Edilul timişorean nu a precizat când se va relua cu exactitate furnizarea căldurii la abonaţii Colterm, după ce miercuri dimineaţa a anunţat acest lucru, care nu s-a întâmplat.

Primarul Timişoarei a ţinut să sublinieze că de întreruperea căldurii de la Colterm nu sunt afectaţi 60.000 de abonaţi, ci doar "în jur de 50.000".

El a reiterat că problema în spitale este foarte gravă şi că speră că în noaptea care va urma va fi căldură în calorifere. Chiar dacă se va semna joi un contract cu o companie de furnizare a gazului către Colterm, în sistem de avarie, adică la cote minimale, va mai trece ceva timp până când se vor încălzi şi caloriferele din locuinţe.

"Nu ne permitem în niciun caz încă o noapte fără căldură. Sper că în următoarele ore vom putea semna un contract şi atunci va fi doar o chestie tehnică, de timp, pentru livrare. Livrarea de gaz poate începe imediat după semnarea contractului. Până gazul se transformă în agent termic şi acesta să ajungă în caloriferele oamenilor va dura câteva ore. Nu vreau să anunţ sau să promit, tocmai pentru că şi ieri am crezut că avem o soluţie, dar sunt încrezător că problema, cel puţin pe termen scurt, se va rezolva azi", a mai afirmat primarul Dominic Fritz. (Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7473 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Rezolvarea problemei (Joi, 28 octombrie 2021, 14:22)

    MmV2 [utilizator]

    Potrivit lui Citu si ministrului energiei e la Primarie. Si, cum e putin probabil sa vedem USR in guvernul nou, cel putin in zilele urmatoare, tare imi e ca tot acolo va ramane problem/rezolvarea ei. La primaria Timisoarei.
    So.. better do something. Fast!
    • -2 (6 voturi)    
      Și acolo este. La primăria Timișoara. (Joi, 28 octombrie 2021, 15:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui MmV2

      Și acolo trebuie rezolvată. Dacă va da guvernul vreo-un ajutor este de moment. Nu rezolvă problema. Primarul Fritz trebuia de astă vară să se ocupe de problemă, convingând timișorenii să plătească și plătind datoria primăriei. Vine iarna și Fritz constată că nu are gaz, nu are cărbune, nu are bani. Halal gospodar !La populația Timișoarei, dacă se plăteau datoriile și făceau o chetă publică-dă un leu pentru căldură la iarnă, aveau și rezerva de cărbune plus gaz necesară.
      • +2 (2 voturi)    
        Vreun (Vineri, 29 octombrie 2021, 2:25)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        se scrie legat! Dar zii despre pnl, ca sigur stii ce vorbesti…
  • -4 (12 voturi)    
    1989 (Joi, 28 octombrie 2021, 14:25)

    Peep21 [utilizator]

    Nici o diferenta, doar anul: 2021. In rest, nu tu apa calda, nu tu caldura, nu tu sistem medical eficient.....dictatura la usa.....au murit degeaba saracii...
    • -1 (3 voturi)    
      89-99-09 (Joi, 28 octombrie 2021, 14:59)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Peep21

      dar ne putem face vacantele in grecia, turcia, maldive, madagascar, muncim in hermania, spania, italiano, trimitem bani acasa si crestem pibuletzu lu romanica, ca sa aibe de unde fura guverneru, construim case cu luft in maramu unde nu sta nimenea, doar asa de sanchi, facem alegeri la 4 ani sa ii votam tot pe aia dar de alte culori si nuantze, e la fel ....
  • -5 (15 voturi)    
    Speranta timisorenilor (Joi, 28 octombrie 2021, 14:26)

    Rahan5 [utilizator]

    din septembrie 2020 ca va rezolva problemele incalzirii caloriferelor Timisoarei un perciunat deghizat in neamt.
  • +6 (14 voturi)    
    Cat mai continua bataia de joc? (Joi, 28 octombrie 2021, 14:34)

    methalman [utilizator]

    Inteleg ca este un stat esuat dar chiar nu se mai gasesc niste bani prin fondul ala de rezerva (creat special pentru astfel de situatii) pentru a ajuta locuitorii acestui municipiu?
    • +3 (7 voturi)    
      Nu! (Joi, 28 octombrie 2021, 14:47)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Nu, pentru primarii USR. Răzbunarea "liberală".
    • +1 (5 voturi)    
      >>>>>> (Joi, 28 octombrie 2021, 16:19)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Ei, lasa, ca nu le ajungi la nas multora, cat sunt ei de avansati fata de restul tarii. Se pare ca asta nu-i incalzeste cu nimic. ))))))
  • +1 (5 voturi)    
    Selecția naturală (Joi, 28 octombrie 2021, 14:40)

    Foresta [utilizator]

    A funcționat.
    Trebuie să fii prost ca noaptea să te culci cu aragazul aprins.
    Bănățean adevărat.
    • +1 (1 vot)    
      daca era hotz avea si el o casa pe undeva, (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 17:41)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Foresta

      nu statea la bloc...asta-i selectia naturala a Romaniei, furi si nu patesti nimic,esti cinstit ai sanse sa rada un nemernic de tine cand mori...
  • -3 (3 voturi)    
    Asta e urmare a ,,grijii”... (Joi, 28 octombrie 2021, 15:13)

    periscop [utilizator]

    ... mai marilor noștri pentru cei care i-au ales.
  • -1 (1 vot)    
    Poza (Joi, 28 octombrie 2021, 15:32)

    ACP [utilizator]

    cu umbra sub nas a fost aleasa intentionat?
  • -1 (9 voturi)    
    Multlaudatul Fritz, un incapabil.Era de asteptat (Joi, 28 octombrie 2021, 17:09)

    jackalphonse [utilizator]

    vai, dar cum sa mai scrie jurnalele platite vesti bune daca este plin de rau. Auzi, nu sunt afectati 60000, doar 50000. Chiar ne-amlinistit, probabil fritz i-a numarat pe degete si sigur are mai mulot de 50 jde mii de degete.
    Unde-s aia care-l voiau presedinte? Dupa plavanul de Iohanis, lipsa de competenta a lui fritz nu ar fi vizibila.
  • 0 (2 voturi)    
    multumim pnl (Joi, 28 octombrie 2021, 19:04)

    I [utilizator]

    si lu Robu
  • 0 (2 voturi)    
    Ce sa zicem, (Vineri, 29 octombrie 2021, 1:27)

    yol [utilizator]

    s-au suparat usl-istii din afumati ca e frig la timisoara…. Timisoara nu e vaslui, iar oamenii au inteles a cui e vina, nu trebuie sa le zica televiziunile de casa ale usl-ului.