​FOTO VIDEO Klaus Iohannis și soția, în vizită la piramide în Egipt

de C.V.     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 11:57 Actualitate | Esenţial


Klaus si Carmen Iohannis la piramide
Foto: Gazeta de Prahova
Klaus Iohannis și soția sa, Carmen Iohannis, au vizitat piramidele din Egipt, în timpul vizitei oficiale făcute de președinte în țara nord-africană. Iohannis și prima doamnă și-au făcut fotografii în zona piramidelor, moment surprins de turiști români aflați și ei în vizită care relatează că președintele ar fi ajuns la piramide cu un convoi de mașini, relatează publicația Gazeta de Prahova, care publică și fotografii de la acele momente.

Publicația locală scrie că turiștii din zonă ar fi fost dați la o parte pentru ca echipa prezidențială să poată vizita și fotografia în liniște piramidele.

Mai multe fotografii pe Gazeta de Prahova.








P​reședintele Klaus Iohannis face miercuri o vizită de stat în Republica Arabă Egipt, la invitația omologului său, președintele Abdel Fattah El-Sisi.

Potrivit Cotroceniului, ”vizita se desfășoară în cadrul dialogului bilateral foarte bun din ultimii ani, precum și în contextul aniversării în 2021 a 115 ani de relații diplomatice dintre România și Republica Arabă Egipt.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14870 vizualizari

  • +38 (70 voturi)    
    Tara moare (Joi, 28 octombrie 2021, 12:03)

    Kpax [utilizator]

    Nu sunt medicamentele adevcate in spitale iar Santa Klaus aflam ca se plimba pe la piramide; joca golf sau este la ski! Regret votul acordat la alegeri dar nu aveam ce alege decat intre doua rele...
    • +9 (39 voturi)    
      Pai pare (Joi, 28 octombrie 2021, 12:16)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

      ca ai votat raul cel mai mare
      • +2 (28 voturi)    
        Îhî (Joi, 28 octombrie 2021, 16:08)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Dacă era coana Veorica președintă trăiai garantat ca la Monaco:)
      • +15 (29 voturi)    
        Mumia...ce ficusul meu! (Joi, 28 octombrie 2021, 17:03)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        S-a dus sa vada tehnici de imbalsamare...
        Ne curata pe toti daca mai sta un an la butoane...

        MUMIA si CALAUL cutzu, doua epave umane.
    • +3 (15 voturi)    
      eu am anulat votul in turul 2 (Joi, 28 octombrie 2021, 13:18)

      poiuy [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

      .
      • +11 (15 voturi)    
        corect (Joi, 28 octombrie 2021, 14:40)

        Kpax [utilizator] i-a raspuns lui poiuy

        Dar si asa ii doare undeva de noi si voturile noastre..
    • -8 (24 voturi)    
      Decat sa ne (Joi, 28 octombrie 2021, 14:36)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

      fi facut Viorica Dancila poze din biroul lui Putin mai bine sa ne faca Iohannis poze la Piramide ! :-)))
    • +10 (26 voturi)    
      Mda (Joi, 28 octombrie 2021, 14:46)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

      Speram sa fie ultimul lui concediu in libertate, sa plateasca pentru miile de morti si criza creata doar pentru asi acoperi marsaviile. E incredibil!!!
      • +7 (11 voturi)    
        hahaha (Joi, 28 octombrie 2021, 21:06)

        Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        nu a patit nimic Nea Nelu.
        vanzatorul flotei o duce bine merci
        Santa Klaus are locuri asigurate la NATO si ONU
    • -3 (21 voturi)    
      Ești invidios. (Joi, 28 octombrie 2021, 16:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

      Când va veni președintele Egiptului în vizită la noi, să-i organizăm o vizită la tine acasă. Să vadă cum trăiește în România unul puturos și care vrea să moară și capra vecinului.
      • 0 (0 voturi)    
        nene esti genial (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 2:36)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        n-am mai ras asa de multisor
    • -4 (10 voturi)    
      Dăncilă era/e proastă, dar ar fi avut empatie... (Joi, 28 octombrie 2021, 22:16)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Kpax

      ...mai multă decât terminatorul sas.
      • 0 (10 voturi)    
        ntz (Vineri, 29 octombrie 2021, 0:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Proasta satului ii pasa de ce zice lumea - stiti zicerea aceea orice om ii este teama...

        Neamtzul nostru are durere profunda in dos...
  • -1 (27 voturi)    
    Poate fi un semnal pozitiv (Joi, 28 octombrie 2021, 12:06)

    D-or [utilizator]

    Prea s-a indoliat subit tara dupa inalta vizita de la UE.

    Prea ne-am aliniat suspect de rapid celorlalte tari, desi fiecare e cu genotipurile ei.

    Nu stiu cum e, in Egipt cumva albul e culoare de doliu?
  • -1 (23 voturi)    
    ... (Joi, 28 octombrie 2021, 12:12)

    euue78 [utilizator]

    intoarcerera lui Tutankamon
    • +12 (22 voturi)    
      In realitate (Joi, 28 octombrie 2021, 12:49)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui euue78

      Tutankhamon nu este îngropat în piramide ( nu e nimeni îngropat acolo) ci în Valea regilor care este departe de Cairo si Giza. De fapt Tutankhamon este singurul faraon care este îngropat în mormântul lui, restul sunt in noul muzeu de egiptologie din Cairo.
      • -2 (8 voturi)    
        Tutankhamon (Joi, 28 octombrie 2021, 14:38)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        este pe la Londra, parca. Oricum si el nu e in mormantul lui !
        • +1 (1 vot)    
          Eu am fost in mai (Vineri, 29 octombrie 2021, 9:29)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Si era acolo. Tu vorbești sa te afli in treaba.
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Joi, 28 octombrie 2021, 14:39)

        euue78 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        pe bune : ))))
  • +18 (38 voturi)    
    poze (Joi, 28 octombrie 2021, 12:17)

    vodatepes [utilizator]

    Poze bune de trimis la cei de la Timisoara sa le tina de cald. Nu e asa domnule Fritz?
    • +4 (24 voturi)    
      Excat! (Joi, 28 octombrie 2021, 16:13)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Le-a trebuit primar USR, ce nici măcar liceul n-a reuști să-l termine, acum n-au decât să se bucure de le. Mai trebuie să mai reziste doar trei ani... :)
      • +1 (1 vot)    
        Superpregatitii nostri (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:23)

        mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Corect. Ai nostri au cate trei diplome: Spiru Haret, Dimitrie Cantemir, Academia SRI. Problema e ca sunt semianalfabeti, sa nu zic prosti de bubuie. Unii parlamentari, nu au vorbit in 4 ani decat la depunerea juramantului, in rest votanti disciplinati la ordin.
  • +10 (24 voturi)    
    niste cretini ...... (Joi, 28 octombrie 2021, 12:31)

    viziru [utilizator]

    niste cretini ...... oameni mici si fara suflet .....
  • +8 (20 voturi)    
    La plimbare (Joi, 28 octombrie 2021, 13:15)

    Mordacis [utilizator]

    Tara arde si..... pacat
    • 0 (6 voturi)    
      Este clar că nu gândești. (Joi, 28 octombrie 2021, 17:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mordacis

      O arde și tremură de frig !!!!.
  • +2 (12 voturi)    
    ...cunosate ce insemna rusinea? (Joi, 28 octombrie 2021, 13:27)

    zgabercea [utilizator]

    ...dar onoarea...
    Daca le zicem ceva, orice critica intr-o exprimare fie si neutra in care se folosete o formula de adresare nici jignitoare dar...nici umila, cum se spune in popor "te caciulesti" fara a folosi expresii de genul domn/doamna, le vorbesti ca de la egal la egal...pana la urma urmei personajele sunt angajatele poporului ca atare se poate spune ca se poate vorbi ca de la angajator la angajat!?
    Ei bine NU! De ce? Pentru ca aceste personulitati isi permit orice, sa persifleze poporul, sa minta poporul, sa faca orice este in interesul LOR!...cand poporul o face...primeste amenda ei nu!
    Suveranitatea populara este solutia...poporul le-a dat functii poporul sa ii demita! Ha,ha,haaa....ei sunt la butoane de ei depinde adoptarea suveranitatii si cu siguranta n-o vor face!
  • -8 (16 voturi)    
    Mentalitate comunistă (Joi, 28 octombrie 2021, 14:04)

    Cheie primara [utilizator]

    Ceaușescu se pricepea cel mai bine în toate domeniile și oferea indicații prețioase. Asta tre să facă și Johannis.
    • +14 (16 voturi)    
      ... (Joi, 28 octombrie 2021, 14:51)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      Nu e vorba de nicio mentalitate comunista. Conform constitutiei presedintele trebuie sa fie mediator intre fortele politice si bineinteles impartial. Ori Iohannis a participat la un congres de partid (si inca organizat la limita legalitatii), a mimat medierea in coalitie bazandu-se pe faptul ca USR nu va vota alaturi de PSD, apoi a nominalizat un premier fara nicio sansa, doar ca sa poata forta la a doua nominalizare. Si asta intr-o perioada in care era nevoie de un guvern cu puteri depline pentru a putea impune restrictii. Peste 10.000 de oameni a murit in timpul unei crize politice, pe care Iohannis putea, si trebuia sa o evite. N-a fost ales pentru a-si impune politica personala, ci tocmai pentru a asigura un echilibru.
      • 0 (0 voturi)    
        ,,,, (Vineri, 29 octombrie 2021, 12:15)

        Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        De ce e nevoie de guvern? Ai senzația că ministerele nu funcționează acum? Funcționează foarte bine. Nevoie de guvern cu puteri depline e doar la TV pentru rating.
        Iar dacă Johaniss face parte din haita PNL cum o să fie imparțial și echidistant? Care
        N-ar fi murit atâția dacă se vaccinau.
        • -1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 29 octombrie 2021, 13:30)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

          Nu stii ce vorbesti. Guvernul interimar are puteri limitate, nu poate emite orice fel de acte. Un exemplu e situatia de la Timisoara, care nu poate fi rezolvata de guvernul interimar. Alt exemplu e decretarea starii de urgenta.
          Cat priveste Iohannis, are o mare parte din bina pentru situatia actuala. Nu e vina lui ca nu s-a vaccinat lumea, dar un om responsabil, nu mai vorbim de presedinte, nu statea cu mainile in san cat timp PSD torpila sistematic campania de vaccinare (aplaudat de USR). Si nici nu sacrifica populatia de dragul sprijinului PNL.
          • 0 (0 voturi)    
            .... (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 13:23)

            Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

            Să vezi cum un guvern cu puteri NELIMITATE îi pune pe muncitori la treabă în șantier. Să vezi atunci cum o să se construiască autostrăzile și liniile de cale ferată.
            Ce să facă guvernul la Timișoara? Să le plătească facturile la energie termică?
            Voi ăștia care stați cu gura căscată la antene ați intrat în vâjul lor și nu puteți accepta altceva.
  • +20 (28 voturi)    
    Vacanta placuta (Joi, 28 octombrie 2021, 14:16)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Nu uitati sa trimiteti o vedere cu “salutari din insoritul Cairo” poporului român.
    • +4 (6 voturi)    
      Excelent comentariu... (Joi, 28 octombrie 2021, 17:26)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      scurt dar cuprinzator.
      • +1 (3 voturi)    
        acum cred ca este clar (Vineri, 29 octombrie 2021, 0:05)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        de ce anume fix acum trebuia si vacanta ptr elevi...

        Altfel pot sa mearga cu mijloacele de transport in comun, daca sunt vaccinati merg si la HORE, bai tata trai pe vatrai...

        Putem desfiinta si scoala - sa ramana numai scoala vietii ???
  • +11 (21 voturi)    
    Bravo! Asa se conduce o tara, (Joi, 28 octombrie 2021, 14:17)

    mirceapanait [utilizator]

    Prin forta exemplului!

    Mesajul lui este clar: faceti si voi ca el, adica plecati in Egipt, daca puteti.

    Caci nu puteti fara certificat verde :))

    Sunt ironic, bineinteles.
  • +16 (24 voturi)    
    o minune a timpului nostru (Joi, 28 octombrie 2021, 14:18)

    revo [utilizator]

    MUMIA miscatoare! Si, cateodata, arar si cu pauze, emite si sunete!

    Dragi egipteni, v-o dam, pastrati-o, chiar daca e de la noi, de la Cotroceni! Nu e nevoie s-o si expuneti, poate sta si in magazia muzeului national de istorie. Sau, mai bine, puneti-o la pastrare in piramida.
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Joi, 28 octombrie 2021, 14:40)

    a.nonim [utilizator]

    Probabil nici la ei nu merge caldura, de-aia s-au dus in Egipt...
  • 0 (8 voturi)    
    Tara "arde" si Presedintele... (Joi, 28 octombrie 2021, 15:26)

    Olyx [utilizator]

    se "piaptănă"...! Las' sa faca Citu un guvern "stabil" cu sustinerea PSD-ului ! Sa isi puna peste tot ministrii lor "competenti" care vor face reforma inventand din nou "roata" din vremea vechiului FSN...Pana in primavara, apoi mai vedem. Apar urzicile, stevia si romanii mai uita de probleme...
    • 0 (0 voturi)    
      nu se piaptana (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 2:39)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      isi cauta loc de veci :))
  • +4 (12 voturi)    
    liberi și fericiți (Joi, 28 octombrie 2021, 15:35)

    EllenaS [utilizator]

    N-au nicio treabă! Pereche în luna de miere prelungită de vreo șapte ani! Chiar că sunt de invidiat! Ptiu, să nu vă deocheați, că tare frumușei mai sunteți și liberi ca pasărea cerului! Popor de deștepți, cel care v-a ales să le fiți fruntea! Eu zic să schimbăm cu forța Constituția și să-l alegem pe viață, că unul mai bun ca ăsta nu mai vedem noi!
  • +8 (16 voturi)    
    o parere (Joi, 28 octombrie 2021, 16:32)

    Walking_dead [utilizator]

    Cred ca toti care l-am votat pe sas avem acum un iz neplacut in gura.
  • +5 (15 voturi)    
    Sfânta mânie proletară... (Joi, 28 octombrie 2021, 16:47)

    Amerlocu [utilizator]

    Comentriile de până acum la acest articol sunt undeva între meschinărie și prostie.

    Neamțul are destule bube pe chelie dar vizita în Egipt nu e nicidecum una din ele.

    Generalul al Sisi a răsturnat printr-o lovitură militară regimul fundamentalist islamic al lui Mohamed Morsi și a devenit președintele Egiptului. Generalul a salvat Egiptul in extremis de la a deveni nou Iran sau Afganistan. Consecințele asupra Europei ar fi fost devastatoare. Cel mai probabil că Canalul Suez, pe unde vin o bună parte din petrolul arab și mărfurile chinezești fără de care Europa intră mâine în foame. ar fi foat blocat. Drept mulțumire autiștii de la Bruxelles îl tratează pe președintele egiătean ca pe un paria.

    Iohannis a fost primul șef de stat din UE ce l-a invitat pe președintele egiptean într-o viztă oficială de stat. Pentru actualul regim egiptean a fost un gest deosebit de important de legitimare. Pentru România e de asemenea util să aibă relații bune cu o țară cu care n-a avut niciodată conflicte, unde e o piață bunicică pentru produsele românești și de care până la urmă depinde în bună măsură aprovizionarea UE.

    Evident că prteședintele egiptean l-a invitat la rândul său pe neamț în vizită ofocială în Egipt. Vizita a tot fost amânată pe motive de molimă dar până la urmă trebuia făcută spre a nu-i ofensa pe egipteni. Iar dacă s-a dus prost era să nu meagpă și la piramide. Care e problema?!
    • 0 (10 voturi)    
      Hai nu! (Joi, 28 octombrie 2021, 19:27)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      1. "Cel mai probabil că Canalul Suez, pe unde vin o bună parte din petrolul arab și mărfurile chinezești fără de care Europa intră mâine în foame. ar fi foat blocat."
      Da, si taxele lipsa( cca. 6 mld $) s-ar fi luat pe eventualul trafic cu camile.
      2. "Pentru România e de asemenea util să aibă relații bune cu o țară cu care n-a avut niciodată conflicte". Corect, da' mai aproape era, de ex. Grecia : tot cu soare, tot cu mare...
    • +1 (5 voturi)    
      da' prima doamna serveste numai extern cu (Vineri, 29 octombrie 2021, 0:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Anumite preferinte???

      Intreb si eu asa...

      Prin Bucuresti nu prea o vad ca dansei ii place prea tare in Sibiu unde face si aeronava escala sa o pescuiasca ...

      de mare anvergura neamtzul nostru - da' si doamna...
  • +4 (10 voturi)    
    Carmen, dragostea mea, am infrant.... (Joi, 28 octombrie 2021, 17:25)

    Fu Leng [utilizator]

    ce? Numai el stie, ca a fost mereu foarte atent, doar.
  • 0 (10 voturi)    
    iohanis (Joi, 28 octombrie 2021, 17:35)

    burna [utilizator]

    Dupa comentariile la acest articol , se percepe "dragostea" cu care este inconjurat Iohanis. Dar vorbele nu ajuta la nimic. Pe cand o initiativa pentru indepartarea chiriasului dela Cotroceni si alegerea unui roman in fruntea tarii. Am avut parte de cea mai deplorabila conducere , chiar mai rea decat a lui Basescu. Macar ala iera istet , pe cand Iohanis afara de trufie si multumire de sine , nimic altceva. Sper ca intrebarea mea sa aiba rasunet in tara si in marea masa a romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi de treaba! (Vineri, 29 octombrie 2021, 7:16)

      mamaika [utilizator] i-a raspuns lui burna

      ...
  • +1 (7 voturi)    
    Piramida (Joi, 28 octombrie 2021, 19:29)

    atc [utilizator]

    In prima foto mare, pare a fi fost facuta o decupare in stanca, sa-i incapa caputzu presului.
  • 0 (4 voturi)    
    hihihi (Joi, 28 octombrie 2021, 23:58)

    ..13 [utilizator]

    chiar asteptam cu mare interes pozele.

    va dati seama cata fierbere este in Palton - evident langa doamna sa, in Egipt- caldura mare neicushorule!!!


    doar urmareste cu maxima ingrijorare si monitorizeaza atent situatia crizei politice din tarishoara noastra - oare nu meritam undergraded rating de la agentiile de rating financiar??? Acu pe bune...