Marile rețele comerciale cer ca accesul să nu fie limitat pe baza unor criterii ”aleatorii sau conjuncturale”

de DP     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 11:38 Actualitate | Esenţial


magazine
Foto: Facebook
Asociația Marilor Rețele Comerciale din România - AMRCR - solicită autorităților eliminarea restricțiilor impuse de ultimele reglementari, în legatură cu accesul populației în magazine - care comercializează instalații și echipamente de încălzire, de electricitate, sanitare și igienă- în contextul apropierii sezonului de iarnă precum și al disfuncționalităților infrastructurii de bază pentru populația din diverse localități, așa după cum au fost relatate în spațiul public. De asemenea, poziția AMRCR este că magazinele care comercializează produse alimentare au fost și rămân esențiale pentru populație și, de aceea, accesul la aceste magazine nu poate fi limitat pe baza unor criterii aleatorii sau conjuncturale care, în fapt, le transformă în magazine neesențiale.

”În acest sens, contăm pe sprijinul autorităților în găsirea pe teren a soluțiilor celor mai adecvate care să asigure accesul deplin al populației la hrană și produse alimentare în condiții de siguranță sanitară. Membri ai asociației noastre au propus, acolo unde se impune sau este necesar, măsuri și demersuri pentru a securiza culoare de acces care să asigure fluxuri de persoane complet autonome în raport cu alte spații adiacente.

Subliniem din nou că, încă de la începutul pandemiei, magazinele rețelelor comerciale au fost în prima linie a celor care s-au confruntat cu situația epidemiologică și s-au preocupat permanent, cu toate resursele disponibile, atât de siguranța clienților, cât și de cea a propriilor angajați”, arată un comunicat al AMRCR.

„Ne-am conformat tuturor cerințelor impuse de autorități în efortul de prevenire si combatere a răspândirii coronavirusului care rămâne principala noastră prioritate. Sperăm că procesul de comunicare și consultare cu autoritățile să fie reluat pentru a preveni apariția unor efecte secundare în relația cu consumatorii dar și probleme colaterale suplimentare în contextul economic complex pe care îl traversăm” , a declarat George Bădescu, director executiv AMRCR.

Asociația Marilor Rețele Comerciale include 22 de retaileri alimentari și nealimentari: Altex, Artima, Auchan, Brico Depot, Carrefour, Columbus, Cora, DM Drogerie Markt, Decathlon, Dedeman, Flanco, Hornbach, Ikea, Jumbo, Kaufland, Lidl, Mega Image, Metro Cash & Carry, Mobexpert, Penny, Profi, Selgros. AMRCR este membră a Confederației Patronale „Concordia” și a organizației „EuroCommerce”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2965 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Arafat si Cutzu fac un ABUZ ilegal (Joi, 28 octombrie 2021, 11:43)

    Gryphus [utilizator]

    In Bucuresti se interzice oamenilor intrarea in Carrefour, Cora si alte centre comerciale care sunt destinate in principal cumpararii de hrana

    li se refuza cetatenilor romani dreptul de a-si cumpara mancare pt ca nu se vaccineaza desi vaccinarea NU e oibligatorie

    este u abuz si o incalcarea a drepturilor constitutionale si nimeni nu face nimic
    • 0 (0 voturi)    
      Minti! (Vineri, 29 octombrie 2021, 10:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Full stop
  • -3 (7 voturi)    
    mda... (Joi, 28 octombrie 2021, 11:45)

    un om [utilizator]

    nu le mai merg importurile... despre bursucii care vin sa le cumpere produsele la supra pret nici ca le pasa... 3% din ei pot sa si moara, oricum cei care mor sunt majoritatea batrani si la mall nu prea vin... pensii mici... duca-se... cu asa gandire, nu ajung departe. Ar trebui ca oamenii de bun simt, sa protesteze prin boicot!
  • +1 (7 voturi)    
    Toata vara ati cantat... (Joi, 28 octombrie 2021, 11:50)

    un_moftangiu [utilizator]

    ...acum joaca daca poti.
    • 0 (0 voturi)    
      doi moftangii (Vineri, 29 octombrie 2021, 10:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      se laganau pe o panza de paianjen in Carrefour si daca nu se rupea mai adaugau ceva in cosul lor!

      Dupa posibilitati si rational!

      Cëst la vie!
  • +4 (10 voturi)    
    la noi (Joi, 28 octombrie 2021, 11:50)

    fghr [utilizator]

    in carefour efectiv bate vantul , 4-5 clienti , in schimb la kaufland e plina parcarea

    profit de ocazie pentru a cumpara de la magazinele mici de cartier
  • +8 (16 voturi)    
    ha (Joi, 28 octombrie 2021, 12:07)

    martel55 [utilizator]

    a inceput sa ii atinga la incasari impartirea arbitrara cetatenilor in buni si rai de catre autoritati?
    • -3 (7 voturi)    
      asa se pare (Joi, 28 octombrie 2021, 12:51)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      in stilul lor corporatist , ar vaccina fortat si pisica din parcare

      vine Craciunul , o sa i usture rau la incasari . Pacat de oamenii care lucreaza acolo se vor trezi probabil cu salariile diminuate
  • +5 (15 voturi)    
    Si imbracamintea este esentiala (Joi, 28 octombrie 2021, 12:13)

    larkinsen [utilizator]

    Buna dimineata.Cam tarziu v-ati trezit.Ati uitat ca si imbracamintea si tot ce tine de gospodarie sunt esentiale .Dar se pare ca tovarasul arafat nu a luat in considerare acest aspect.Dupa el lumea doar mananca si cam atat.
  • +2 (6 voturi)    
    3 zile (Joi, 28 octombrie 2021, 13:17)

    noi2013 [utilizator]

    Saptamana trecuta nu se agitau, nu pareau deranjati ca s eimpun masuri absurde si ilegale

    Dupa trei zile de pustietate s-au trezit
  • +4 (4 voturi)    
    folositi (Joi, 28 octombrie 2021, 13:18)

    GNG [utilizator]

    serviciile Glovo, Food Panda, Carefour are serviciu propriu, etc. Comandati online si asteptati acasa produsele. Am incercat si am fost foarte multumit, nu am consumat combustibil, nu am uzat masina si nu am carat sacosile de la portabaj in casa. Totul ptr mai putin de 30 lei. Si nu am pierdut timpul aiurea, printre rafturi. Kaufland are si promotie si concurs la astfel de serviciu.
    • -3 (3 voturi)    
      Nu merita sa le comanzi nici online (Joi, 28 octombrie 2021, 15:07)

      Felics [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Au vrut sa discrimineze, atunci sa dea faliment.

      Simplu.
  • 0 (4 voturi)    
    LE-A AJUNS CUTITUL LA OS... (Joi, 28 octombrie 2021, 15:06)

    Felics [utilizator]

    FOARTE BINE.

    Faliment placut le urez.
  • 0 (2 voturi)    
    Mai bine s-ar vaccina oamenii (Joi, 28 octombrie 2021, 21:36)

    radu19811 [utilizator]

    Si nu ar mai avea aceasta problema. In plus exista destule magazine cu acces direct cum e Lidl sau magazine mici din care se poate cumpara mancare si haine. Nu mai exagerati ca nu se permite accesul oamenilor la mancare ca nu e adevarat. In plus daca vreti de la Carrefour puteti comada si prin Bringo. Fiti un pic mai realisti ca suntem coada lumii.