Consilier din Ministerul Dezvoltării, reținut după ce ar fi primit mită o mașină de 80.000 de euro

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2021, 15:03 Actualitate | Esenţial


Sediul DNA
Foto: Hotnews
Un consilier din Ministerul Dezvoltării a fost reținut de DNA, fiind acuzat că ar fi luat mită de la un om de afaceri un autoturism de lux în valoare de aproximativ 80.000 de euro. Procurorii spun că el ar fi cerut mită pentru a nu constata nereguli ce ar fi atras sancțiuni, inclusiv suspendarea contractelor pe care una dintre firmele omului de afaceri le avea încheiate cu două primării din țară prin PNDL.

DNA a anunțat că procurorii l-au reținut pentru 24 de ore pe Viorel Dinu, consilier evaluare - examinare în Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației - Serviciul Corp Control, pentru luare de mită.

Conform procurorilor, în cursul anului 2020, Viorel Dinu ar fi cerut și primit, printr-un intermediar, de la administratorul unei firme, un autoturism de lux în valoare de aproximativ 80.000 de euro.

Mașina ar fi fost cerută pentru a nu constata nereguli ce ar fi atras sancțiuni, inclusiv suspendarea contractelor pe care una dintre societățile comerciale administrate de omul de afaceri le avea încheiate cu două primării din țară. Aceste contracte de execuție lucrări erau finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală (P.N.D.L.), mai precizează DNA.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6754 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Viorel Dinu este fie omul P$D, fie P€N€L€ (Miercuri, 27 octombrie 2021, 15:10)

    un domn [utilizator]

    Adica Aceeasi Mizerie !
    • -1 (7 voturi)    
      WOW dar UDMR conduce ministerul (Miercuri, 27 octombrie 2021, 16:05)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cred ca toata lumea uita ca UDMR conduce ministerul
      • +7 (7 voturi)    
        Magyar P$D (Miercuri, 27 octombrie 2021, 20:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

        Este iudemere
    • +4 (8 voturi)    
      Sigur nu e al usr (Miercuri, 27 octombrie 2021, 16:09)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In rest, orice e posibil
  • +6 (8 voturi)    
    La câte contracte va avea noul PNDL-Cîțu (Miercuri, 27 octombrie 2021, 15:18)

    vax_XXL [utilizator]

    astfel de cadouri vor cere ca primul proiect cu realizare integrală rapidă să fie o pușcărie spațioasă și superconfortabilă pentru penealei șpăgari.
    Ar fi un mizilic pe lângă alea 50 de miliarde și oricum ar funcționa doar pentru tratamente de 6 luni până la eliberarea condiționată așa că ar fi bine proiectantul să ia și el o șpagă și să introducă și spa și jacuzzi în proiect pentru bieții infractori de partid.
  • -8 (10 voturi)    
    Cum? Ce-a facut? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 15:23)

    salvatore [utilizator]

    Useristii si liberalii iau mita? Nu... nu cred asa ceva. Asta chiar e manipulare dragnista. Liberalo-useristii care misunau si tropaiau vioi prin Ministere in 2020 erau niste ingerasi coborati printre noi ca sa ne apere de rele, de balauri si de fantomele lui Stalin si ale lui Dej, care stiti voi in cine au bagat spaima...
    • +7 (7 voturi)    
      mda... (Miercuri, 27 octombrie 2021, 16:12)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Vezi ca este angajat din 2012 acolo, a vazut si asta ceva ministri.
      Parasutat de la ministerul agriculturii prin 2013 cf. declaratiei de avere si cu un apartament de 2 camere.
    • +2 (2 voturi)    
      Haha (Miercuri, 27 octombrie 2021, 23:09)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Mai salvatore, nu vezi ca toate lumea rade de tine? Tu traiesti pe alta planeta?
  • +5 (7 voturi)    
    ! (Miercuri, 27 octombrie 2021, 15:25)

    tudorr [utilizator]

    Asa, si? Nu de aia voteaza prostimea usl sau aur, sa-si vada fratii infractori acolo?
  • +5 (5 voturi)    
    Mercedes si BMW (Miercuri, 27 octombrie 2021, 16:05)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Deducem ca printre cei mai castigati de PNRR vor fi importatorii Mercedes si BMW.Romania eternul stat esuat
  • +1 (1 vot)