Patriarhul Daniel: Fiecare trebuie să fie conştient, liber şi responsabil atunci când sănătatea sa se află în pericol

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:23 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Hotnews
"Fiecare trebuie să fie conştient, liber şi responsabil atunci când sănătatea sa se află în pericol", a spus miercuri Patriarhul Daniel, care i-a îndemnat pe oameni să respecte "cu stricteţe" sfaturile medicilor şi măsurile sanitare stabilite de autorităţi.
  • "Cei doi prieteni ai lui Hristos Cuviosul, Dimitrie cel Nou şi Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ, numit şi Noul Hozevit de către Biserica Ierusalimului, sunt prieteni ai lui Hristos, deci aducători de vindecare sufletească şi trupească în vreme de boală. De aceea, noi ne rugăm să ne păzească de orice primejdie şi de asemenea îi rugăm să ne dăruiască multă sănătate, ajutor de la Dumnezeu, pace şi bucurie, pentru a spori în credinţă şi în iubire creştină, în sfinţenie şi fapte bune, amintindu-ne mereu că viaţa şi sănătatea sunt daruri primite de la Dumnezeu, pe care noi trebuie să le cultivăm prin rugăciune, smerenie şi multă grijă, respectând cu stricteţe sfatul medicilor şi măsurile sanitare hotărâte de autorităţile competente.
  • Fiecare trebuie să fie conştient, liber şi responsabil atunci când sănătatea sa se află în pericol. Pentru că noi nu ştim dacă suntem suficient de pregătiţi să trecem dincolo", a spus Patriarhul Daniel, în predica la slujba oficiată la Altarul de vară de lângă Catedrala Patriarhală de Sfântul Dimitrie cel Nou, considerat ocrotitorul Bucureştilor.
El a îndemnat la rugăciune către sfântul Dimitrie cel Nou ca "să înceteze această pandemie care a devenit foarte agresivă şi care a înmulţit suferinţa, lacrimile, în toată ţara şi în toată lumea", scrie Agerpres.

Pelerinajul de Sfântul Dimitrie cel Nou a început joia trecută, când moaștele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, ale Sfântului Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ, ale Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena şi ale Sfântului Nectarie de la Eghina au fost scoase spre închinare în pridvorul Catedralei Patriarhale. Sâmbătă dimineaţă, moaștele au fost aşezate în Baldachinul Sfinţilor, urmând ca joi să fie aşezate din nou în Catedrala Patriarhală.

Patriarhul Daniel a transmis și în 14 octombrie, în plin val 4 al pandemiei de COVID-19, un ”îndemn la rugăciune şi grijă pentru sănătate”, în care le spunea oamenilor "să respecte măsurile de protecție sanitară și să asculte îndemnurile medicilor", fără a face însă vreo referire concretă la vaccinare.

De la debutul pandemiei, Patriarhul a avut o singură intervenție în care s-a referit la vaccinare, în 1 mai, de Paște, când spunea că 2.500 de persoane au fost lăsate să intre în Basilica Sfântului Mormânt datorită vaccinării unui procent foarte mare din populaţia din Israel, care a permis relaxarea restricțiilor. De asemenea, mesajele sale au fost extrem de puține în pandemie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3965 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Neimplicare in vaccinarea credinciosilor! (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:32)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nepasare!
    Ca toată gaşca politică ce conduce o Ro aflată în moarte clinica!
  • +5 (11 voturi)    
    In afara de Casian (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:33)

    Inchizitia [utilizator]

    In afara de Casian, niciun alt popa de rang inalt nu a zis cu subiect si predicat ca e bine sa ne vaccinam, ei o ard cu ocolisuri, cu indemnuri pe ici colo "sa ascultam de sfaturile medicilor". Evident ca fiecare o ia cum i se pare lui ca e mai pe placul sau, iar prostimea intelege "sa-l ascultam pe domnul doctor Razvan Constantinescu" care tocmai si-a ingropat mama cu atatea sfaturi de nevaccinare.
  • +3 (7 voturi)    
    Mda.... (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:38)

    nscandal [utilizator]

    too late, too little....
    Si sub presiune...
    Si cu majoritatea clerului intepenita in obscurantism.
    Si cu cei ce delireaza in public, nepedepsiti.
    Cica ei "nu stiu dosarul medical al fiecaruia", ca sa recomande expres vaccinarea.
    Cita ipocrizie....pardon, fatarnicie....
  • +3 (9 voturi)    
    Dar de mers la biserica e obligatoriu, nu? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:39)

    UnOarecare [utilizator]

    Sau ras-pupat sicrie cu oase?

    Cand e ceva de bine pt Romania e pe liber arbitru insa.

    Parca iti scrie Rusia hartiile preanustiucumule!
  • +5 (11 voturi)    
    Indemnuri (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:39)

    Conrad_QS [utilizator]

    Nu ar indemna sau ar pronunta vaccin nici picat cu ceara. Preotii numai responsabili nu sunt atunci cand promoveaza miniciuni si indeamna la smintiri. Pentru toate mortile provocate indirect de el si toti popii care fac acele afirmatii mincinoase ar trebui sa raspunda penal.
  • +1 (7 voturi)    
    cum naiba.. (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:41)

    MG [utilizator]

    toată viața le spunem oamenilor că Dumnezeu are grija si ca nimic nu se intampla fara voia SA si acum le spunem că fiecare este responsabil?
    QED
    • +1 (7 voturi)    
      Ha, ha (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:55)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Pai asa le-au spus pina acum, dar... s-a cam nasolit treaba si incearca acum sa mai linisteasca apele; dar nu-i problema, oitele evlavioase oricum nu inteleg nimic din lumea asta....
  • +5 (7 voturi)    
    Limbaj ambiguu, (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:51)

    mirceapanait [utilizator]

    Dar ia sa vedem putina sponsorizare din partea Pfizer, sa vedem ce concis o sa vorbeasca :))
  • -3 (7 voturi)    
    PS Daniel (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:57)

    doz2018 [utilizator]

    Cea mai remarcabila personalitate pe care a avut-o Roamania dupa al doilea razboi mondial
    • +4 (6 voturi)    
      Cred ca asta e bancul zilei. (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:56)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Mersi, m-am distrat copios.
  • +5 (7 voturi)    
    Evident (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:15)

    war4peace [utilizator]

    Marele Alb e mai aplecat asupra celor imediat lumești, spre exemplu contractele pe bani publici.
  • +2 (8 voturi)    
    conştient, liber şi responsabil... (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:25)

    minus [utilizator]

    dar ce te faci cand individul si indrumatorul lui spiritual sunt prosti ca noaptea? Daca chiar esti conştient, liber şi responsabil iti spui ca nu e treaba ta? Ca Sfiinta Voastra, cam pe acolo va aflati in dimensiunea asta lumeasca.
    • -2 (6 voturi)    
      Preafericitule, da-ne (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:43)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      un exemplu personal: geaba ne citezi din pilde! Treci la fapte! Sau daca ai dubii, mobilizeza-ti ceata!
  • +3 (7 voturi)    
    Bade, Romania nu e tara islamista. (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:41)

    / [utilizator]

    Parerea ta nu conteaza.
    • +2 (8 voturi)    
      Ba da, conteaza din pacate (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:59)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui /

      E tara pravoslavnica.
      Acelasi fanatism si obscurantism in gindire; din fericire, fara centura de explozivi a islamului.