UPDATE Fost însărcinat cu afaceri în SUA, acuzat de Mihai Șora că l-a amenințat cu moartea / Reacția Ministerului de Externe

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2021, 12:37 Actualitate | Esenţial


Mihai Sora
Foto: Mihai Sora / Facebook
Filosoful Mihai Șora acuză un fost însărcinat cu afaceri al României în SUA, Chivel Porumb, că l-a amenințat cu moartea, pe mesageria Facebook.

UPDATE 14.08 Ministerul Afacerilor Externe a transmis că Chivel Porumb nu este și nu a fost angajat al MAE și că în perioada 17.12.2014-19.05.2020 acesta a lucrat la Biroul de Promovare Comercial-Economică din Consulatul General al României la New York, fiind încadrat în rețeaua de reprezentare externă a Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri (în prezent Ministerul Economiei, Antreprenorialului și Turismului - MEAT), instituție al cărei angajat a fost în perioada mandatului.

MAE precizează că selecția și trimiterea în misiune în străinătate a reprezentanților cu atribuții economice se face de către Ministerul Economiei.

Ce a acuzat Mihai Șora, miercuri, pe Facebook:
  • "Am primit, de-a lungul vieții, multe amenințări cu moartea de la oameni din Servicii, acoperiți sau descoperiți, tovarăși de nădejde ai ceaușismului târziu „reconvertiți“, după 1990, la afaceri cu statul, diplomație, gazetărie-coroi și alte obligații de partid.
  • Când nu sunt amenințări propriu-zise, iau forma unor stropșeli, ca aici, „urări“ arzătoare de moarte rapidă (și în chinuri, de preferință), croite după același calapod ideatic și lexical. Mulți dintre cei ce mi le-au aruncat peste gard s-au prăpădit între timp. Dumnezeu să-i ierte.
  • De domnul Chivel Porumb nu auzisem până acum 10 minute, când i-am descoperit răvașul în cutie.
  • Domnul Chivel Porumb este diplomat român. Ne reprezintă țara peste hotare, în Statele Unite, având rang de ministru „însărcinat cu afacerile“ la New York".
Mihai Șora a postat și mesajul de amenințare cu moartea primit de la Chivel Porumb.








Potrivit site-ului MAE, Chivel Porumb figura ca însărcinat cu afaceri (din partea Ministerului Economiei), la Biroul de promovare comercial-economică de la New York al Ambasadei SUA.

Conform declarațiilor sale de avere și de interese de pe site-ul Ministerului Economiei, Chivel Porumb a fost consilier diplomatic și secretar I (potrivit declarațiilor de avere din 2014 și 2015). Pe site-ul Ministerului Economiei mai apar și declarațiile de avere din 2016, 2017 și 2020, în care Chivel Porumb scria că este "ministru consilier" la New York. Ultima sa declarație de avere este din iunie 2020, când Chivel Porumb a menționat încetarea raporturilor de serviciu.

Contactați de HotNews.ro, reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe au precizat că în cursul zilei vor emite un punct de vedere în acest caz.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8795 vizualizari

  • +25 (41 voturi)    
    ! (Miercuri, 27 octombrie 2021, 12:45)

    Natasa [utilizator]

    Greu cu intelegerea unui text, redactia Hotnews. Domnul Sora a spus ca a primit amenintari cu moartea de-a lungului timpului sau urari arzatoare de moarte rapida, ca in cazul dobitocului Chivel Porumb! Stiu ca titlul inventat aduce mai multe clickuri, dar e grav ca va comportati si voi ca toata presa din Romania. Inventati stiri, spuneti adevarul pe jumatate, apoi poporul e prost ca asculta de Soasoaca si alte specimene.
    • -6 (22 voturi)    
      ce ai b0$$ ? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:10)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      ce ai b0$$ ? suferi ? ce are titlul ? e vreo minciuna in el de pot sa inteleaga sosocii altceva decat adevarul ?
    • +10 (20 voturi)    
      Pe de alta parte e util (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:14)

      Cripto [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      ce a facut Hotnews, asa mai aflam si noi de lichelele reloaded si ii aparam- macar cu pana- pe oamenii de valoare care au mai ramas...
    • +1 (13 voturi)    
      Asta e tot ce-ai avut de spus? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 14:12)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      ...
  • +15 (23 voturi)    
    ''însărcinat cu afaceri ''... (Miercuri, 27 octombrie 2021, 12:56)

    persuasiv [utilizator]

    rang de ministru...oameni fini,dom'le se vede...telectualitate,high life.Numa' spuma si caimac.
  • -13 (23 voturi)    
    totusi.. (Miercuri, 27 octombrie 2021, 12:59)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... de la Gheorghiu Dej si Ana Pauker, foştii lui şefi ideologici, n-a primit nimic?
    • +5 (11 voturi)    
      . (Miercuri, 27 octombrie 2021, 19:56)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      De la aia a primit izolare de ceilalti filozofi, cei din vest, si sechestrare in Romania. Dar nu erau sefii lui ideologici. Daca erai cult, stiai ce e cu strainii intrati in Partidul Comunist Francez in Franta ocupata, in timpul razboiului. Domnul Sora este luptator in Rezistenta.
      • +3 (3 voturi)    
        :))) (Joi, 28 octombrie 2021, 9:32)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui minrest

        Adica vrei sa zici spion!?!?!?...:)))
        • +1 (1 vot)    
          . (Joi, 28 octombrie 2021, 20:52)

          minrest [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          Nu, nu a luptat in rezistenta anticomunista; dar in timpul razboiului a luptat in Rezistenta Franceza, impotriva nazismului. El era strain in Franta, ca strain trebuia sa te recruteza un serviciu strain, sau chiar Rezistenta; nu puteai altfel sa aderi la Rezistenta ca strain. Puteai insa sa aderi la Partidul Comunist Francez, care facea o rezistenta acerba, ''partidul impuscatilor'', multi straini din franta au ales solutia asta ca sa lupte impotriva nazismului; comunistii primeau straini pentru ca erau internationalisti. Astfel a ajuns Mihail Sora comunist francez, dar ii e lehamite sa explice. Doar nu o sa se scuze ca a luptat in Rezistenta!
  • +6 (18 voturi)    
    Sa ne amintim (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:10)

    Harald2 [utilizator]

    ca ambasador in SUA a fost numit un fost consilier prezidential al domnului Iohannis: domnul Andrei Muraru.
    Am comentat in mai multe randuri ca numirea domnului Muraru a fost o bataie de joc la adresa diplomatiei romane...

    Zicerea populara cu "pestele de la cap..." se dovedeste inca o data reala.
    • +11 (11 voturi)    
      Peștele se împute acum de la Cotroceni ! (Miercuri, 27 octombrie 2021, 18:55)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Numirea lui Andrei Muraru în funcția de ambasador în SUA este o jignire profundă adusă nu numai diplomației române, ci și demnității poporului român.
  • +9 (13 voturi)    
    Urmasii comunistilor si securistilor (Miercuri, 27 octombrie 2021, 17:03)

    Addi [utilizator]

    Sunt cei care ne conduc in continuare și isi bat joc de acest popor amarat. Dupa ce predecesorii lor au chinuit si omorat floarea intelectualității romanesti, acum incearca sa ii intimideze pe putinii oameni de cultura care mai iau atitudine impotriva acestei puteri intunecate. Cand se vor trezi intelectualii din Romania sa se solidarizeze impotriva acestei mafii?
    • +2 (2 voturi)    
      Asta cu intelectualitatea in Ro e relativa... (Joi, 28 octombrie 2021, 10:16)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Addi

      Dupa 89 o buna parte a intelectualitatii alungate de comunisti s-a intors in Ro majoritatea cu motive comerciale...consignatii...bisnitzari in general...

      Apoi a urmat alta migratie a intelectualitatii romanesti din cauza ciumei rosii, dupa aceasta noua migratie in Ro s-a simtit scaderea infractionalitatii in general...dar a venit covidul si valorile s-au intors inapoi cu prapadul aferent.

      Intelectual inseamna studii superioare...nu neaparat academicieni dar nici cu facultate online sau cumparata de la Bioterra :)))

      Deci macar o facultate muncita zi de zi...altfel ne mananca Bombardierii si "majoretele" aferente.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta caracter! (Joi, 28 octombrie 2021, 16:38)

    atc [utilizator]

    ".... tovarăși de nădejde ai ceaușismului târziu „reconvertiți“, după 1990,...". Deci, aia ai dejism- paukerismului timpuriu nu v-au deranjat? Asta inseamna solidarizare de generatii comuniste! La multi ani, dle. neconvertit dupa 1990 (?!)
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cum se selecteaza personalul diplomatic? (Vineri, 29 octombrie 2021, 13:22)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    Nu cunosc contextul. Dar imi aduce aminte de ambasadorul de la Chisinau care la un moment dat a facut o declaratie agresiva (a propus vaccinarea moldovenismului sau asa ceva), pe care nu stiu cum s-o interpretez. Gafa de proportii sau politica Romaniei de evitare (prin scarbire) a unei eventuale uniri?

    Adica mno, de la un diplomat as astepta sa fie... diplomat. Ca un fel de masca de serviciu pe care o poarta, daca nu altceva.