Ședință de criză în Modrogan: Cîțu discută în cerc restrâns despre mandatul lui Ciucă

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 15:17 Actualitate | Politic


Florin Cîțu PNL
Foto: Facebook
Președintele PNL, Florin Cîțu, discută la această oră în Modrogan, cu prim-vicepreședinții partidului despre mandatul premierului desemnat, Nicolae Ciucă. Florin Cîțu nu renunță la varianta unui guvern minoritar PNL-UDMR și insistă pentru un armistițiu politic pe o perioadă de câteva luni. De partea cealaltă, premierul desemnat Nicolae Ciucă a primit undă verde de la Cotroceni, luni seară, pentru a negocia o majoritate stabilă atât cu USR cât și cu PSD, susțin surse politice pentru HotNews.ro.

În acest moment negocierile premierului desemnat Nicolae Ciucă cu USR, PSD și UDMR sunt blocate pentru că președintele PNL insistă pe mandatul - guvern minoritar PNL-UDMR- variantă respinsă atât de USR cât și de PSD.

Pentru a fi învestit un nou Executiv este nevoie de votul a 234 de parlamentari. PNL (134), UDMR (29) și Minoritățile (18) au împreună 181 de voturi și ar mai avea nevoie de cel puțin 53 de voturi. De precizat ar fi că liderii PNL nu se pot baza pe aproximativ 20 de parlamentari care sunt susținători ai fostului președinte PNL, Ludovic Orban.

Florin Cîțu a declarat marți dimineață, la sosirea în Modrogan că premierul desemnat Nicolae Ciucă rămâne la mandatul de a găsi susținere pentru un guvern minoritar. Întrebat dacă Ciucă a primit un mandat flexibil de la președintele Klaus Iohannis, liderul PNL a spus că „premierul desemnat poate să fie mandatat doar de PNL”.

„Avem mandat doar pentru un guvern minoritar. Să vedem pasul pe care il fac PSD și USR. Vom discuta cu parlamentarii susținerea unui guvern minoritar”, a spus Cîțu.

Declarația acestuia a fost făcută după ce președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit, luni seară, cu Florin Cîțu și Nicolae Ciucă la Cotroceni pentru deblocarea situației. La finalul discuțiilor s-a convenit ca premierul desemnat să aibă un mandat flexibil astfel încât să asigure o guvernare cu majoritate în Parlament, susțin sursele HotNews.ro.

Până acum, Ciucă a mers la discuțiile cu PSD și cu USR cu varianta unui guvern minoritar, însă acum lasă toate posibilitățile deschise, pentru că nu a reușit să obțină o majoritate în Parlament pentru învestirea Guvernului.

Știrea se actualizează








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15912 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    cat se mai fac ca nu inteleg ? (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:43)

    Vic_Tor [utilizator]

    Citu asta e mai departe paralel cu realitatea. USR i-a spus clar ca nu voteaza guvern minoritar, nu ii lasa sa isi bata joc de tara cum vor ei. Deci sa negocieze mai departe cu fratii lor din PSD ca sigur au ce la la schimb contra voturi
    • +8 (10 voturi)    
      Asta'i tampit rau frate !!! (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:31)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      Doar Ceausescu mai facea asa in ultimile zile de disperare, ca poporu' e cu el si ca mai da 100 de lei la salariu !

      Ce mai spera distrusul asta de fapt ???
    • +17 (17 voturi)    
      Catu e creatia lui Iohannis, pe chipul si (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:09)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      asemnarea lui. In concluzie e prost facut gramada, tupeist, arogant, nesimtit, lipsit de orice coerenta logica, tembel de-a dreptul. Astfel de oameni intr-o tara civilizata pot obtine un job de paznic, nicidecum sa ajunga sa controleze o tara.
  • +33 (35 voturi)    
    Un circ penibil… (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:46)

    Luk [utilizator]

    .
  • +40 (42 voturi)    
    Vai de capu' tau, Ciuca! (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:47)

    moima [utilizator]

    Ai ajuns sa decida un betiva tepar iresponsabil si un escroc de provincie ce poti tu sa faci ca prim ministru.

    La fel o sa semnezi si furaciunile, nu?
    • +21 (27 voturi)    
      Era de asteptat (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:21)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Era de asteptat. Pana la urma Ciuca n-a castigat batalia de la Termopile. N-a reusit vreo contraofensiva de tipul celei de la Stalingrad sau vreo retragere inteligenta a la Manstein.

      Acum cativa ani a negat ca va intra vreodata-n politica, deoarece ar insemna o intinare a "carierei"sale. Nu doar ca s-a lepadat de propriile principii in urmatoarea fractiune de secunda, insa n-a fost destul de clar cu privire la cariera sa. Ce anume a realizat asa maret in armata? A inventat o noua arma? A gandit noi tactici militare? De fapt ce-a voit autorul sa spuna?

      Omu' este un mediocru ilustru, fara demnitate, fara cuvant. Tocmai de aceea peste un timp destul de scurt, nimeni nu-si va aminti numele lui. Nici eu, daca as fi citzul, nu l-as lua-n serios pe Ciuca. L-as privi cel mult ca pe un vechil. Cel mult. Cum zic.
      • +3 (5 voturi)    
        LOL (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:34)

        YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Ciuca n-o fi gastigat batalia de la Termopile dar nici Citu n-a condus UK in timpul WW2 si i-a infrant pe nazisti.

        Daca Ciuca care este un general cu 4 stele si a fost pe un teatru de razboi adevarat (Afganistan) este un vechil atunci Citu care n-a fost nimic la viata lui decat unul sutuit de prin posturile pe unde era angajat poti spune ca este o nulitate absoluta !
        • 0 (0 voturi)    
          Nu te contrazic (Miercuri, 27 octombrie 2021, 17:58)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

          Nu te contrazic. Mai slab decat Citul este greu sa fie cineva. As fi zis ca mai slab decat Veorica nu se poate. Am gresit grav. Mea culpa!

          Citul a stat intr-un beci dintr-o sectie de politie americana. Pana la urma, asta-i nivelul lui Citul, beci din sectia de politie. In care viata putea Citul sa faca lucrurile mai bune?
      • +8 (10 voturi)    
        Chiar si daca era Eroul Natiunii (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:37)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Tot nu putea sa gaseasca sprijin pentru Citu (asta inseamna guvern minoritar PNL), cel putin din doua motive:

        1) Nu Ciuca e cel care treabuia sa caute sprijinul politic pentru un guvern, ci Citu. Asta e o dovada ca nimeni nu doreste sa discute NIMIC cu Citu.

        2) PNL si-a tradat aliatul din alianta si nu exista nicio garantie ca n-o sa tradeze si PSD cand ii vine bine. PNL ar putea sa foloseasca un santaj simplu la PSD: "cum ne suparati, cum refacem alianta cu USR".

        Se vede treaba ca niciun partid nu mai doreste sa se asocieze cu Iohannis sau Citu, e de amintit ca USR deja a pus conditii pentru a reface alianta.
      • 0 (4 voturi)    
        Perfect adevarat (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:10)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Daca era altceva, nu s-ar fi bagat niciodata in latrina asta.
      • -2 (6 voturi)    
        *Dragul* nostru Popov,activist de frunte (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:18)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        al Maicii de la Răsărit,pe ce te bazezi cînd lansezi
        insulte și minciuni ordinare la adresa lui Nicolaie
        Ciucă!??? Cu ce te deranjează generalul în rezervă
        desemnat legal să constituie un Guvern,în situația
        nenorocită în care ne-a băgat iubitul matale ,
        numit Super-Cîțul!? Am mai scris aici că Nicolaie
        Ciucă este folosit pe post de Paratrăznet de către
        KWI și de bambilicii din fruntea PNL și de aceia ar
        trebui să-și depună urgent mandatul .Oricum
        Super-Cîțul nu va mai pupa în veci funcția de PM
        și nici o altă funcție în Statul Român ,stat falimentat chiar de el și gașca lui.
        • +1 (1 vot)    
          Lasa Maica (Miercuri, 27 octombrie 2021, 18:10)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Lasa Maica, deoarece acum vorbim de Ciuca si de Citul. Despre Maica vorbim la articolele cu pricina.

          Cu ce ma deranjeaza Ciuca? Pai de unde sa-ncep?

          1. a jurat pe rosu, ca sa nu spun pe altceva, ca nu va intra in politica. Deh, zici ca omul tocmai ce i-a zapacit de unul singur pe persi la Termopile, nu ca se ocupa cu intendenta in Afganistan. N-am nimic cu intendenta. Sustin!
          2. nimic insemnand chiar nimic din trecutul sau nu-l recomanda pentru conducerea unui guvern, nici macar vocea sau talentul;
          3. este un individ fara coloana vertebrala. Un ins fara demnitate nu are cum sa faca o treaba buna la guvernare din n motive. Mi-e lene sa scriu de ce. Cine are minte, intelege. Cine nu, nu :). Merge si-asa.

          Vorbesti ca si cum eu l-as sustine vreodata pe Citul. Sa nu uitam ca omul si-a petrecut timpul in beciul politiei din State. Dispretul pe care-l nutresc fata de Veorica este depasit probabil doar de cel fata de Citul.

          Totusi este ceva bun in toata daravela asta. Ii vad pe aceiasi tartori, Citul si Joianis (alias "imobiliarul"/dulapul/ficusul/schiorul) cum vin si se milogesc de PSD si de USR. Imaginea asta imi mai alina un pic tristetea fata de ce se intampla in sectiile ATI din Romania.
  • +31 (31 voturi)    
    Superman se intoarce .... (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:01)

    cristian.l [utilizator]

    parca e o telenovela cu betivi, cand se trezeste Citu, cand e beat din nou, dar s treaz si beat e la fel de prost.

    Oricum omul e pe val, e rupt rau de realitate, nu stiu ce fumeaza dar baga bine.
    • +13 (13 voturi)    
      fumeaza din banii nostrii (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:43)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui cristian.l

      distruge tara si ne omoara concetatenii...
  • +24 (26 voturi)    
    Ciudat (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:07)

    Popescul [utilizator]

    Ciudata abordarea lui catul. De ce ar vrea cei trei (PSD, HAUR SI USR) sa incheie un armistitiu cu PNL? Regulile de bun simt iti spun ca in momentul in care adversarul politic este pe marginea prapastiei, sa-i dai un ultim ghiont, nu sa-i intinzi o mana. Ar fi straniu daca cei trei ar gandi altfel.

    Pana cand cei doi penibili (catul si dulapul/ficusul/schiorul) nu inteleg ca partidul lor nu reprezinta nimic de unul singur, este firesc sa fie bociotati de cei trei.

    Pentru circul si incompetenta de care a dat dovada PNL, ar fi echitabil sa nu mai intre in Parlament pentru o suta de ani, aidoma PNTCD.

    De ce sa votezi un guvern minoritar? De ce ar face cineva asa ceva? PNLpoate sa ramana cu un guvern interimar condus de cine vor ei. Nu vor putea da OUG si fura din banii europeni. Si ce daca? Cand vor avea proiecte inteligente, vor putea veni cu ele in Parlament, iar ultimul sa decida, asa cum se face-ntr-o democratie. Ce-i prosteala asta cu OUG? Ideea in sine de OUG mi se pare profund neconstitutionala. Eu nu ii aleg pe membrii guvernului. Si-atunci cum sa legifereze guvernul? Vrei sa iti fie acceptate proiectele? Hai sa le dezbatem in Parlament. Si daca-ti sunt respinse, inseamna ca tu, guvern, nu ti-ai facut treaba.
    • +5 (5 voturi)    
      Din pacate parca vad ca iar prostesc lumea (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:13)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      si in 2024 vin cu vreo panarama la prezidentiale pe care o prezinta ca "ardelean serios, singurul capabil sa faca ordine in Romania". Ca daca te uiti la PNL , aproape toata conducerea e din Ardeal. Cam atat au putut sa produca ardelenii nostri.
  • +18 (24 voturi)    
    Cine face alianta cu PeeeSeeeDeee? (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:09)

    mircea112 [utilizator]

    Cine pe fata vrea transparenta si justitie si prin spate o da afara pe Kovesi si pe Stelian Ion ca sa blocheze tot!

    Oare PNL sa fie? Oare Iohannis premierul USL vrea sa reintregeasca alianta PNL + PSD.

    Eu cred ca da.
  • +6 (14 voturi)    
    Echipa Castigatoare (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:15)

    Casargoz [utilizator]

    Avem mandat avem valoare,
    Avem Echipa Invingatoare,


    "Avem echipa, avem valoare, avem echipa cea mai tare!" ar putea fi imnul echipei de fotbal Atletico Textila, .

    Pentru o singura echipa
    Risc in totul
    Intr-o clipa fiecare ne strigam prezenti
    Mereu deasupra tuturor
    Mereu echipa peneleilor
    Sunt cu 'ARMATA ULTRA' si cu Klaus in spate
    Se vede de departe ca n-ai nici o sansa, frate !

    Face spectacol in teren si in tribune
    Jucam in deplasare
    Sau pe soleaua lu stefan cel mare
    Avem echipa si galeria cea mai tare
    Senatori, deputati si delapidatori
    Cu toti luptatori cu micii din obor

    Intodeauna deasupra tuturor (hau hau)
    Va fi echipa noastra, a cainilor (hau hau)
    Intodeauna va striga lupta dinamo
    Pentru echipa noastra campioana

    M-am afirmat prin pumni, scandaluri si batai
    Sunt cu 'ARMATA penelULTRA' si ma bazez pe ei.
    Cand abordez problema o fac in stilu' meu
    Aplic o dreapta tare si 'sotto'-ti va fi greu.

    Peluza Sud cu cazier
    Ii multumeste lu' Gigel.
    Peluza Sud cu cazier
    Ii multumeste lu' Gigel.
    Ale, ale, ale Penele-n B
    Ale, ale, ale Penele-n B
    Ale Penele-n B
    Ale penele-n B
    Ale penele-n B!
  • +25 (27 voturi)    
    Circ PNL pe mormintele mortilor (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:21)

    vlad.pe [utilizator]

    Lui Florin Citu nu ii este rusine, avem Pandemie Valul 4 si el tot la buzunarul propriu se gandeste, unde e Rares Bogdan care ne vorbea despre iubirea de tara, cum politicienii sunt obligati sa munceasca pentru binele cetatenilor?

    Doar azi am avut 16.765 de noi îmbolnăviri și 523 de decese / 1.867 de pacienți la terapie intensivă, cum rezolva Florin Citu si Klaus Iohannis aceasta problema? Iohannis a fugit in Egipt..
    • +11 (13 voturi)    
      parca si lui ceausescu tot din zona (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      i s-a tras...
      Cum ar fi sa avem doi presedinti beliti la Targoviste in 30 de ani...unul comunist altul hot, dar amandoi feroce de prosti
  • +6 (6 voturi)    
    Cazzo (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:27)

    fokerul [utilizator]

    trebuie învelit cu o cămaşă de forţă, alimentat cu calmante şi trimis în munţi pentru liniştea sufletului pentru că altfel, PNL se va pulveriza. Oare doamna Rareş Bogdan ce-o mai zice? Dar Bocul? Le convine situaţia? Ai dreaq ăştia de la USR care n-au vrut să stea capră şi le-au stricat feng-shui-ul
  • +12 (12 voturi)    
    20 mai 2024 (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:40)

    sile_v [utilizator]

    Sedinta de criza la sediul PNL pentru a gasi o solutie ca premierul desemnat, Cristian Busoi , sa poata trece un guvern minoritar prin parlament cu sprijinul PSD sau USR

    E o misiune dificila, dupa ce nominalizatii Nicolae Ciuca, Rares Bogdan, Lucian Bode, Dan Valceanu, Emil Boc, Hubert Thuma, Gheorghe Falca si Raluca Turcan au esuat in a indeplini aceasta misiune. Klaus Iohannis a promis ca mai are inca o solutie, solutia definitiva, daca problema nu se rezolva. Sa il nominalizeze pe marele finantist liberal, Florin Citu.
  • +7 (11 voturi)    
    care e stirea noua? (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:55)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu am inteles care e stirea cea noua? Catsu nu face altceva decat sa discute from dawn to dusk. Daca si-ar fi exprimat adeziunea netarmurita la USL, atunci da, era o stire. Dar faptul ca o freaca, chipurile ca se chinuie, nca u se lasa usor dus de lesa de werner e rapaiala de tobe gen Rares Bogdan dinaitea anuntului "Ba Ciolacule, ne iubim ca-n prima zi, aia in care am ingropat USR-ul si am pus de un gratar amandoi."
  • +7 (9 voturi)    
    Rusinos si penibil (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:00)

    Azra [utilizator]

    De un timp. F.Catu apare in mod public imbracat sub nivelul unui angajat al ROSAL , cu o jeaka uzata, de doi poli(vechi) si o ciupilica de homles din New York., desi, formal si,speram pentru nu multa vreme este inca un prim ministru ce-i drepr, demis, dar in functie, in virtutea unor alambicate prevederi constitutionale..
    Ar fi de dorit si foarte bine, daca cineva de la Protoclul guvernului i-ar aminti ca in virtutea functiei pe care inca forma l o are, s-ar imbraca in mod corespunzator ,pentru a nu terfeli responsabilitatile de Prim ministru si a nu crea in exterior o imagine foarte proasta despre noi, toti romanii.
    Se vede foarte bine ca nu este pentru o asemenea functie si, in curand o sa il urmeze pe L.Orban, pe drumului fara intoarcere al disparitiei din viata politica, pentru care nu era de loc pregatit.
  • +14 (16 voturi)    
    Citu si Rares Bogdan doi mascarici (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:02)

    MCR [utilizator]

    Cine te voteaza de mila Citule ?
  • +15 (17 voturi)    
    E un razboi intre mafii (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:06)

    Amariei [utilizator]

    E clar ca interesele fiecarei grupari se bat cap in cap. E practic un razboi intre mafiile din PNL si PSD iar reformele propuse de USR le-ar strica aranjamentele, asa ca nici PNL nici PSD nu ii doresc la guvernare sub nici o forma. Poate suna cinic, insa cred ca aceasta criza va ajuta la rezolvarea multor probleme din societatea romaneasca.
  • +4 (4 voturi)    
    pnl trebuie sa faca pasul in spate (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:39)

    Coco Whistle [utilizator]

    a fost la guvernare dar nu stiu sa guverneze la procentul pe care il au. singurul partid e psd care are majoritate in parlament , orban si poate alti citiva nu mai fac parte din grupul parlamentar pnl deci o alianta pnl+udmr nu mai e indeajuns pt a justifica numirea unui premier de la aceste partide.psd e la un pas de guvernare si au dat si presedintele in caz ca nu il suspenda. iese totul la iveala.astia doar fac rocade de nume...ce ticalosie.
  • +4 (6 voturi)    
    Gasca distrugatoare a Romaniei .... (Marţi, 26 octombrie 2021, 18:03)

    KTerinca [utilizator]

    Kaput PNL.
    Nu mai intra in Parlament la viitoarele alegeri.
    Hai cu anticipatele !
    Hai cu suspendarea !