​Articol actualizat

Reacția autorităților bisericești la derapajele lui Teodosie Paraschiv, duhovnicul Mănăstirii Durău: Asemenea mesaje razna compromit pe cei ce le răspândesc. Efectul lor este unul total smintitor

de DP     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 12:25 Actualitate | Esenţial


Vasile Banescu
Foto: Trinitas
”Asemenea mesaje razna la realitate, toxice pentru organismul comunitar confruntat acum cu efectele tragice ale antivaccinismului alimentat de conspiraționism apocaliptic și esențialmente anticreștine, compromit grav nu doar persoanele care le debitează iresponsabil, ci și pe cei ce le răspândesc în diverse medii. Efectul lor este unul total smintitor”, a transmis HotNews.ro Vasile Bănescu, purtător de cuvânt al Patriarhiei, ca reacție la derapajele lui Teodosie Paraschiv, duhovnicul Mănăstirii Durău.

”Biserica dezavuează ferm aceste mesaje absurde care nu au nicio legătură cu realismul autentic creștin, cu iubirea de semeni, ci doar cu sfidarea unei realități imediate îmbibate de suferință și moarte.

Centrele eparhiale de care aparțin aceste persoane care își permit să transmită mesaje publice para-bisericești în nume personal, au datoria să intervină punctual și să sancționeze derapaje impardonabile ce afectează profund nedrept imaginea Bisericii Ortodoxe, cea mai implicată caritabil instituție din România în această perioadă de pandemie.

Poziția Bisericii Ortodoxe Române a fost și rămâne una exemplar echilibrată de realism și deplin favorabilă vaccinării recomandate de medici, al căror sfat trebuie să îl urmăm fiecare în parte”, mai spune Vasile Bănescu.

De asemenea, Pr. Constantin Sturzu, purtător de cuvânt al Arhiepiscopiei Iașilor, spune că opiniile Protosinghelului Teodosie Paraschiv, slujitor la Mănăstirea Durău din Neamț, nu reprezintă un punct de vedere oficial al Bisericii, ci reprezintă opinii strict personale.

”Evident, se va face o analiză a acestei situații. În aceste vremuri complicate, tocmai din partea clericilor se cere mai multă prudență și mult discernământ cu privire la informațiile care circulă pe internet sau pe alte canale publice. Poziția Bisericii a fost încă de la începutul pandemiei aceea de a îndemna credincioșii să se informeze și să se sfătuiască în privința problemelor de sănătate cu medici, cu persoane competente.
Este esențial să cultivăm o credință vie și plină de nădejde, nu să inducem teamă și panică. „Dumnezeu nu ne-a dat duhul temerii, ci al puterii şi al dragostei şi al înţelepciunii” (II Timotei 1, 7). Prin urmare, de la înălțimea amvonului se cuvine a se predica Evanghelia, „în duh și în adevăr”, iar nu păreri personale și controversate.
Dumnezeu să ne ierte pe toţi cei care poate nu împlinim cum se cuvine voia Sa! Să ne ierte şi să ne întărească pentru a trece cu bine, sănătoşi și înțelepțiți de această grea încercare venită asupra noastră, îngăduită și pentru păcatele noastre”, spune și Pr. Constantin Sturzu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12182 vizualizari

  • +14 (26 voturi)    
    Așa, și? (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:36)

    war4peace [utilizator]

    Măsuri concrete se iau? Că de oratorie sterpă suntem sătui.
    • +13 (15 voturi)    
      Mda (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:49)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Clar, o sa faca inventar sa vada cte CD-uri a vandut fara bon fiscal, se aplica comision de la mare alb si toata lumea fericita. Daca cineva crede ca pe cei din conducerea BOR ii intereseaza de mesajul acestui duhovnic, va inselati. It's all about the money!!!
  • +19 (27 voturi)    
    :)))) (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:39)

    gavrone [utilizator]

    Si cat s-a chinuit Banescu sa albeasca ieri BOR :)))
    Asta e adevarata fata a Bisericii, nu cea cosmetizata de conducatorii ei!
    • +10 (12 voturi)    
      :)) (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:01)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      Pe langa asta, mai zice si de actiunile caritabile ale Bisericii.
      Probabil se refera la actiunile caritabile facute cu banii altora din care biserica isi opreste tainul. Poate alea or fi.
  • +10 (20 voturi)    
    dar BOR unde este? (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:40)

    Rif [utilizator]

    De ce nu intervine? se spala pe maini cu abureli de doi lei
  • +21 (27 voturi)    
    Moama ce i-a spus-o (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:45)

    Laic [utilizator]

    se inchide ala in chilie si moare acolo de foame,
  • +15 (25 voturi)    
    ! (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:47)

    tudorr [utilizator]

    S-a prins marele alb ultrafericit ca-i cam mor "votantii"?
  • +10 (18 voturi)    
    Stralucirea si decaderea curtezanelor (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:48)

    dick_turpin [utilizator]

    Ma intreb cum au ajuns unele Biserici din Occident sa cada in desuetudine? Cehia, Olanda (caz aparte, dar ma rog) Anglia si altele.Poate ca una din cauze a fost si faptul ca in situatii critice a avut tot o astfel de atitudine de sfidare a realitatii, a oamenilor, in fond de inacdecvare si chiar de joc la doua capete, interzis de fel oricarei entitati care predica in numele lui Hristos.
  • +14 (24 voturi)    
    Gargara (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:58)

    micul_licurici [utilizator]

    Terminati cu gargara asta penibila, in loc sa "dezavuati ferm" mai bine treceti la fapte.

    Daca va pasa dadeati un semnal clar si fara echivoc:

    La pelerinajul X, Y invitati autoritatile sa amenajeze un centru de vaccinare si indemnati oameni ca dupa ce se inchina la moastele X, Y sa treaca pe la centru si sa se vaccineze cu prima doza iar a 2-a sa o faca fiecare in orasul sau.

    In legatura cu duhovnicul in cauza un singur cuvand: "Excomunicare". Acest cuvant il cunoasteti domnule Banescu ? Vad ca nu duceti lipsa de cuvinte simandicoase in comunicatele dvs. poate apare si acest cuvand in unul din aceste comunicate cu privire la astfel de cazuri.
  • +12 (22 voturi)    
    Il raspopiti? Il excomunicati? (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:04)

    Ioan.Toma [utilizator]

    O anatema mica, acolo? Ah, nimic? Doar mestecati cuvinte? Atunci ii sunteti complici!

    BOR si implicit tot ceea ce propaga BOR e cea mai mare sminteala.
  • +12 (22 voturi)    
    Derapaje româno-ortodoxe (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:05)

    Bluescent [utilizator]

    Cam indisciplinat clerul Bisericii Ortodoxe Române! Marele alb e ignorat chiar de către subalternii săi. Io aș zice să mai lase preafericitul afacerile și să restaureze disciplina internă, că i au luat-o razna oitele din bătătură. Iar purtătorul de cuvânt Bănescu ar trebui să vorbească în limbajul comun majorității celor care frecventează biserica și nu gen compunere lirică smintitoare pentru necunoscători.
  • +16 (24 voturi)    
    SF (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:05)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Gagiul vorbeste de extraterestrii demoni, de oameni clonati controlat de inteligenta artificiala prin chipurile din vaccin... dar totusi mi se pare mai SF urmatoarea faza: "Poziția Bisericii Ortodoxe Române a fost și rămâne una exemplar echilibrată de realism"
  • +7 (15 voturi)    
    Hm (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:07)

    RaduMischie [utilizator]

    Deci o spun cu toata taria si sper sa ma contraziceti:
    - ceea ce spune acest Banescu este ignorat de toata lumea. De enoriasi, in primul rand, pentru ca aia se uita in gura preotului de la biserica la care merg, dar si de ceilalti, in general, pentru ca nu comunica simplu, ci cu formulari complicate, pe care si un om educat nu le intelege din prima.
    - daca s-ar vrea ca BOR sa ajute la influentarea campaniei de vaccinare, guvernul ar trebui sa se duca la Marele Alb, sa ii dea 10 milioane de euro sa faca ce vrea cu ei si sa ii ceara ca atat Marele Alb, cat si toti preoti sa iasa si sa faca campanie pro-vaccinare. Altfel, pe gratis, aia nu vor iesi. Iar fara sa iasa ei, nu exista sprijin al BOR pentru vaccinare
    - folosirea acestui Banescu este parsiva. El pare ca da un mesaj pro-vaccinare (desi nici ala prea puternic), iar apoi BOR poate sa iasa oricand sa spuna "uite, pozitia noastra oficiala, exprimata de purtatorul de cuvant Banescu, e ca noi sustinem vaccinarea", trecand sub tacere ca, de fapt, BOR nu face nimic sa sustina vaccinarea, si nici nu se ocupa sa nu mai apara derapaje precum al preotului de la Durau, hau, hau
  • +14 (22 voturi)    
    Ortodoxismul este distrus de popii insisi (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:09)

    rinox [utilizator]

    Nu mai e nevoie de dusmani.
  • +9 (23 voturi)    
    Si de ce (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:11)

    My50cents [utilizator]

    Mai e inca la manastire si inca staret ?
    Ca daca vreti sa faceti ceva, puteti
    Numai din declaratii, fara fapte, nu rezulta decat ca sunteti in dezacord numai declarativ, de fatada
  • +10 (16 voturi)    
    derapajele sutanelor (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:24)

    Alfa-Omega [utilizator]

    Nu e rău că dezavuați !
    Dar problema clericilor este că nu fac diferența între habotnicie și religiozitate, că nu sunt și cetățeni cînd îmbracă sutana! Fiți membrii ai comunității nu deasupra ei !
    Mai reglați-vă ceasul după catolici. Eventual reflectați în momentele de singurătate la discursurile Papei Francisc.
  • -9 (15 voturi)    
    Ce nu inteleg oamenii si ma mir (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:42)

    doz2018 [utilizator]

    BOR nu poate face de capul ei orice. Nu poate sa-i ejecteze pe toti descreieratii caci daca ar putea ar face-o in secunda 2.

    Ba saraciilor care comentati fara sa stiti, voi credeti ca Patriarhul nu putea sa-i trimita pe astia acasa daca ar fi avut voie? Voi credeti ca nu stie? Voi credeti e doar asta? Mai sunt sute in toate tara.

    Nu de acum ci din totdeauna unii preoti sunt pusi peste voia BOR de catre UMxxxx si nu vorbesc doar de creierii muntilor unde e dobitocul asta de staret ci inclusiv de centrul Bucurestiului.
    • +4 (6 voturi)    
      BOR (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:20)

      Vlad111 [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Serios? De unde stii ca BOR ar face chestia asta in secunda 2?? ti-a zis la ureche, soptit? La faza cu mai sunt sute... clar... ca mai sunt sute. Poate chiar mii. Deci tot securitatea e de vina ca astia spun tot felul de tampenii, nu? Dar oare de ce l-ar pune securitatea pe unu din asta in functie acolo? ca sa ce? sa obtina informatii pretioase la spovedanie despre oamenii din Durau, nu? Fantastic. Iar asta cand spune tampeniile pe care le spune, de fapt el nu le crede, el doar joaca un rol, nu? Ca daca ar fi pe bune, ce incredere ar avea securitatea in el? Pe de alta parte, ma uit la purtatorul de cuvant al P.S. BOR: auzi, intr-o tara de analfabeti functionali, el "dezavueaza", auzi... Au inteles tot masele, clar.
      • 0 (2 voturi)    
        Se refera la influenta electorala.... (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:26)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Vlad111

        Ce te tot faci ca nu intelegi? :)))
    • -1 (3 voturi)    
      Nu numai BOR se confrunta cu probleme (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:36)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Interne...sa ne aducem aminte de Vatican zguduit puternic de pedofilie...cat s-a chinuit Papa sa faca curatenie si tot nu a putut...

      BOR oficial a spus ca este pentru vaccinare si in special oamenii sa asculte de sfatul medicilor...asta nu inseamna ca Sarsaila de la Tomis nu are si el o parere sau cel al Banatului dar pentru parerile lor ar trebui sa intervina legea din Ro care nu prea-si face datoria :)))
  • +4 (6 voturi)    
    Oare cand o sa va reveniti? (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:06)

    persuasiv [utilizator]

    va mai faceti bine vreodata???
  • 0 (2 voturi)    
    Se vede ca e si el vaccinat (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:18)

    MTTRN [utilizator]

    Toti vaccinatii o dau cu halucinant, acum smintitor... Timpul le va spune pe toate, mai e o judecata. Finala...
  • +4 (4 voturi)    
    Reactie slaba. E mult mai grav decat pare (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:27)

    Ahha [utilizator]

    Prezenta unui astfel de individ in biserica ortodoxa e de o gravitate extrema, pentru ca monstruozitatile pe care le debiteaza sunt nemaiauzite in lume de la un crestin si nici cineva de alta religie. Chestia cu "extraterestrii trimisi de satana ca fiind duhuri fara suflet ce vor sa se intrupeasca in om prin vaccin" e ceva care depaseste chiar si psihiatria. Iar propagarea unor astfel de aberatii la oameni simpli care frecventeaza bisericile, poate crea in timp o psihoza in masa cu efecte absolut nebanuite. Deci o simpla reactie si pasarea responsabilitatii unor masuri care centrele eparhiale locale, e insuficient. .
  • 0 (4 voturi)    
    Pfizer si Moderna v-ar rasplati cu drag ;-) (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:33)

    Namaste! [utilizator]

    vor trece la ortodoxia pravoslavnica, probabi...
  • +2 (6 voturi)    
    biserica (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:12)

    zicsieu [utilizator]

    a facut tot posibilul sa zadarniceasca masurile de carantinare: evenimente, adunari mari de oameni in plina pandemie. BOR aceasta curva a societatii noastre a reactionat ca la alegeri: domnul fie cu voi! nu a reactionat cand oile sale ratacite behaiau prostie si nestiinta. unde a fost biserica cand spitalele erau pline? va zic eu: bor era pe santier poleind turlele de aur. in concluzie bierica e responsabila de dezinformare, zadarnicire si prostire a societatii decat desteptarea ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai Dumnezo l-o pus acolo! (Marţi, 26 octombrie 2021, 20:43)

    Alui [utilizator]

    Cum sa dezavuezi chestii infallibile? Cand crezi in basme de ce nu ai crede orice minune le iese pe gura popilor?