AUDIO Duhovnicul Mănăstirii Durău, Teodosie Paraschiv, predici în fața enoriașilor: "Te vaccinezi, ți-ai semnat condamnarea la moarte. Să nu vă otrăviți copiii!”

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 9:50 Actualitate | Esenţial


Teodosie Paraschiv
Foto: reporteris.ro
"Te vaccinezi, ți-ai semnat condamnarea la moarte. Să nu vă otrăviți copiii!”, "Biserica nu trebuie să facă propagandă pro-vaccin, care este o campanie satanistă", "Transumanismul este o mișcare care dorește crearea unui om nou, a unui om hibrid. Omul 2.0. Adică un om care să fie un fel de organism modificat genetic. Cum se ajunge aicea? Prin ARN mesager care este injectat prin aceste așa zise vaccinuri" - asta susține, în predicile din fiecare duminică, dar și într-o carte și într-un CD, duhovnicul Mănăstirii Durău, Teodosie Paraschiv, scrie Reporter de Iași.

Conform jurnaliștilor de la reporteris.ro, duhovnicul Mănăstirii Durău, loc emblematic pentru Mitropolia Moldovei, unde Patriarul Daniel voia să facă un "Athos al României", le vorbește ore întregi enoriașilor despre Guvernul Mondial creat de extratereștri, despre controlul oamenilor prin cipurile din vaccin și despre magneți la locul injecției.

Publicația locală a intrat în posesia unor înregistrări halucinante, în care preotul susține că în Occident sunt păgânii și că Dumnezeu este singurul care te protejează de COVID.

Teodosie Paraschiv își vinde cuvântările adunate într-un volum și un CD chiar la ușa bisericii, fără niciun bon fiscal.


"Te vaccinezi, ți-ai semnat condamnarea la moarte. Să nu vă otrăviți copiii!”


Duhovnicul Mănăstirii Durău vorbește despre implantarea de cipuri, despre controlarea funcțiilor organismului prin rețelele 5G, despre oameni de care se lipesc magneți la locul injecției și consideră că vaccinul este o "otravă", negând existența pandemiei. El susține că scopul ar fi "reducerea masivă a populației de pe Pământ și instalarea unui Guvern mondial".
  • "Și instaurarea, după cum știți, a lui Antihrist care este omul Diavolului. Toți mai marii lumii colaborează pentru instaurarea acestui Guvern mondial antihristic și anticreștin”, a spus Teodosie Paraschiv într-una dintre predicile sale.
Preotul mai susține că "scopul acestor vaccinuri sau așa zise vaccinuri este ca să ne modifice ADN-ul, să ne transforme în hibrizi".

  • "Dacă te-ai vaccinat, ești un om mort. Ți-ai semnat condamnarea la moarte. Pentru că nu sunt vaccinuri, repet. Aveți mare, mare grijă.
  • Și nu lăsați ca să vă fie, cumva, otrăviți copiii. Indiferent ce v-ar spune ei. Dacă vă iubiți copiii, nu-i lăsați. Eu, de aici din fața Sfântului altar, nu pot să predic altceva, încerc să vă protejez”, mai susține duhovnicul Mănăstirii Durău.

Volumul din 2020 al lui Teodosie Paraschiv conține teorii halucinante, care resping viața modernă, știința, tehnologia, similar talibanilor teroriști din Afganistan, mai scriu jurnaliștii de la reporteris.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21419 vizualizari

  • +29 (63 voturi)    
    inchisoare pentru un asa imbecil... (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    inchisoare pentru un asa imbecil...
    • -4 (24 voturi)    
      ei hai (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:32)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Daca pe asta il baga pa puscarie pe ala cu serpilienii si reptilienii ce ar fi trebuit, sa-l execute?!
      Sunt tot felul de ciudati pe lume, solutia nu e sa-i extermini ci sa judeci critic si logic.
      • +8 (12 voturi)    
        stai asa (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:54)

        naenae [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        ca aia cu reptilienii nu ne indemnau sa sarim in cap de pe bloc, cum face nenea asta.
    • -1 (1 vot)    
      Ai rabdare (Joi, 28 octombrie 2021, 0:07)

      BogdanPa [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      O sa iti tai singur limba daca peste 2-3 ai va fi o lupta impotriva OMS datorita reactiilor adverse aparute in urma vaccinarii?
      Cel mai inteligent lucru e alimentatia sanatoasa, neexpunerea la aglomeratie si rabdarea! Stai sa vedem, unii dintre isi asuma moartea in locul vaccinarii, deoarece nu suntem persoane asa de importante, care trebuie sa traiasca pe pamant in orice conditii...Ia luptati-va pentru legalizarea sinuciderii!
  • +29 (49 voturi)    
    Raspopirea (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:10)

    feroviarul123 [utilizator]

    Este singura solutie. Nenea Bănescu asta nu e decerebrat? Făceți-vă curat in biserici ca s-ar putea sa rămâneți fără enoriași.
    • +24 (28 voturi)    
      Caterisirea n-o poate face decat Sfantul Sinod (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:14)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Raspopirea, caterisirea unui preot, o poate face doar Sfanutl Sinod al BOR.
      Dar Sfantul Sinod n-o s-o faca. Dintr-un motiv foaaarte simplu: Pentru ca asta e adevarata pozitie a BIsericii fata de Covid, fata de vaccin. Dincolo de elucubratiile cu reptilieni, extraterestrii, etc. in realitatea, Biserica Ortodoxa Romana se opune vaccinarii prin preotii ei, in timp ce oficial, are un mesaj duplicitar, neutru, de tip "asculati medicii". Nu care cumva sa supere finantatorul principal, Statul.
      Astfel de mesaje auziti la predicile din aproape orice Biserica, Duminica de Duminica. Mai mult sau mai putin subtile, in functie de cat de curajos e preotul. Putini sunt cei care sfatuiesc sincer oamenii sa se vaccineze. Atat de putini, ca am impresia ca e un edict secret trimis de Sinod, catre toti preotii, sa se opuna din rasputeri vaccinarii populatiei, dar subtil, sa nu poata fi acuzata Biserica in intregul ei.
      Insa unii, care se considera mai curajosi, care sunt poate imbatati puterea pe care le-o da multimea de adulatori, au curaj sa se exprime cu voce tare, ceea ce li s-a cerut sa o faca mai subtil, mai... neutru.
      Asa ca n-o sa fie raspopit. Poate, putin mustrat, asa, de ochii presei.
    • -6 (8 voturi)    
      Eu zic să-l răstigniți, măcar știți o treabă! :) (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:06)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Tu ce zici de asta? :)
      • +2 (4 voturi)    
        Trasul in teapa (Miercuri, 27 octombrie 2021, 12:55)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Este obicei romanesc. Pentru sutele de morți care le-a cauzat ar fi chiar puțin.
  • -23 (45 voturi)    
    Halucinant (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:19)

    Mazeta [utilizator]

    Cum pot vaccinurile să modifice ADN-ul uman, când s-a demonstrat științific că doar gazele lacrimogene pot să o facă? Doamne, câtă prostie!...
    • +8 (12 voturi)    
      Ba ! (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:02)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Macar daca am avea un ADN mai de Doamne ajuta !....

      Dar in AND-ul nostru, e scris ce a constatat Herodot de peste 4000 de ani:
      "Geţii sunt cei mai viteji şi mai drepţi dintre traci. După indieni, neamul tracilor este cel mai mare; dacă ar avea o singură conducere şi ar fi uniţi în cuget, ei ar fi, după părerea mea, de neînfrînt.Dar unirea lor e cu neputinţă şi nu-i chip să se înfăptuiască, de aceea sunt ei slabi. La ei, la traci, trîndăvia este un lucru foarte ales, în vreme ce munca cîmpului e îndeletnicirea cea mai umilitoare; a trăi de pe urma jafului este pentru ei cel mai frumos fel de viaţă. La traci există următoarea rînduială: îşi vînd copiii pentru a fi duşi peste hotare."

      Asa ca ar trebui sa fim fericiti daca s-ar gasi un mod de modificare a mostenirii genetice pe care o oferim copiiilor nostri, asa incat sa nu mai fie asa dezbinati, invidiosi, sa-si iubeasca aproapele mai mult, sa nu mai puna banii chiar si inainte propriilor copiii !
      Tinem cu dintii de o mostenire genetica, care e vai de capul ei.....
      Iar cei care considera ca Herodot s-a inselat, sa-si aminteasca Istoria ultimilor 30 de ani.... Asta daca nu fac efortul sa analizeze intreaga noastra Istorie... Plina de tradari, dezbinari, goana dupa avere, etc...
      Cum credeti ca trei principate in care se vorbea aceeasi limba, au putut fi mentinute separat, mii de ani ?!?... Exact datorita mostenirii genetice, intiparite adanc in ADN-ul nostru....

      Asa ca daca vaccinul ar modifica AND-ul, dupa cum insinuezi, nu cred ca ne-ar face mai rai decat suntem !!!!
      • -7 (11 voturi)    
        Da, nu e de ajuns (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:25)

        lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        ca specia umana a reusit sa strabata milenii fara sa fie doborata de adversitatile naturii... trebuie noi, ACUM, repede, sa o facem muuuult mai buna!
        :)
  • +20 (40 voturi)    
    Redactia Hotnews (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:21)

    un domn [utilizator]

    Va propun sa le organizati un loc pe Hotnews la astfel de Oameni.
    Numele Rubricii : “Mantuitorii Pandemiei”
    Astfel, la rubrica “Mantuitorii Pandemiei” sa adaugati cate unul, dar sa lasati istoricul rubricii. Posibil Parchetul General sa se poata Documenta.

    Multumesc !
    • +11 (23 voturi)    
      Altă Satană în sutană... (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:45)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
  • +22 (44 voturi)    
    cred (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:23)

    zicsieu [utilizator]

    ca a trecut timpul in care acesti oameni erau protejati. nu sunt sfinti, ingeri sau alte minunatii. omul asta face rau la ceilalti prin indiferenta si nemernicia sa. Asa cum cineva de pe FB este anchetat si judecat pentru o informatie falsa asa ar trebui si asta sa fie luat la judecata. m-am saturat de astfel de oameni, sunt dinozauri ai unei gandiri limitate si fara viitor.
  • +21 (37 voturi)    
    Biserica ortodoxa romana (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:26)

    Gabi.Tudor [utilizator]

    s-a transformat in cel mai puternic instrument de selectie naturala.
  • +17 (35 voturi)    
    BOR = evul mediu (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:26)

    NOTORIOUS [utilizator]

    trist ca vor sa ne tina mereu dobitoci si isi pun interesul lor personal mai presus decat orice
  • -36 (68 voturi)    
    Libertatea la opinie??? Daca are dreptate? (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:39)

    MTTRN [utilizator]

    Cine sunteti voi sa spuneti ca sunt halucinante declaratiile? Ati avut vreo halucinatie cand ati ascultat? Daca da, ce fumati?

    Sunt si raspunsuri in afara stiintei, asa cum o cunoastem noi astazi. Omenirea a ajuns la 7 miliarde de indivizi (spre disperarea lui Gates, vaccinistul), cu ajutorul adaptabilitatii, inclusiv la virusi. Stiinta e relativ noua, multumita si a bisericii, da ( dark ages).

    Raspunsul e spiritualitatea, stiinta care sa lucreze cu Dumnezeu.

    PS mi-ar placea sa nu cenzurati
    • +10 (24 voturi)    
      Ma bucur ca nu te-au cenzurat (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:03)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Asa putem descoperi medievalii ce traiesc in mijlocul nostru.

      Ai auzit despre ce SF-uri debiteaza preasfintitu´? Cu demoni si extraterestri?

      Da, stiinta e relativ noua, "multumita" bisericii, care a tinut-o in loc mai bine de un mileniu.
      • +3 (7 voturi)    
        Mulţi istorici consideră că ciuma (Miercuri, 27 octombrie 2021, 0:16)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        care a ucis 1/3 din europeni în secolului 14 a slăbit puterea dominantă la acea vreme a Bisericii Catolice, fiindcă Biserica nu i-a putut salva pe oameni de la moarte.
        Asta a dus în secolele 15 - 16 la Renaştere şi în secolul 16 la reformarea Bisericii Catolice (apariţia protestantismului).
        Sursa: https://bit.ly/3BontAQ

        Poate covidul va duce peste zeci de ani şi la reformarea BOR.
        • -1 (3 voturi)    
          200 de ani înseamnă 8-9 generații :) (Miercuri, 27 octombrie 2021, 1:54)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

          La București, ciuma lui Caragea a fost în urmă cu 200 de ani. De asta nu mai crezi tu astăzi în Dumnezeu, din cauza Ciumei lui Caragea? :)

          Renașterea și Reforma au apărut în urma unei perioade de prosperitate, oamenii renunță la religie când le merge bine, nu când le merge rău.

          Ciuma de la 1350 n-a adus nicio prosperitate, societatea a început să-și revină abia după 3-4 generații

          BOR are într-adevăr nevoie de o reformă, ca să ajungă și ea în secolul 21, dar modul cum se poartă azi statul cu proprii cetățeni crește puterea și influența BOR, nu o reduce.
    • +13 (25 voturi)    
      sunt vaccinat de multa vreme (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:22)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      si n-am murit , nu am nimic asta sunt eu care pot sa-ti spun ca delireaza , tu ce argumente ai ? la fel si parintii mei s-au vaccinat si au si anticorpi ca si-au facut analize , tu?
      • -8 (16 voturi)    
        Daca te cheama Francisc, trebuie sa te vaccinezi. (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:49)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Genetic, nu toate neamurile sunt la fel
        Tocmai de aceea sunt si numite neamuri, adica fiecare cu originea sa, diferita de a celorlalte.

        Intrucit virusul are efecte atit de diferite in functie de ereditatea fiecaruia, pentru unii fiind mortal, pentru altii, inofensiv, e foarte logic ca si vaccinul sa nu fie la fel de necesar tuturor si sa aiba aceleasi efecte.

        Din pacate, multe vieti s-au pirdut si se pierd in continuare tocmai din reticenta medicilor si a autoritatilor de a defini fenotipurile vulnerabile.

        Pentru ca, genetic, Francisc nu e Gheorghe.
    • -15 (31 voturi)    
      pai, are dreptate (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:27)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      dar astia injectati inca nu ostiu si nici nu o vor stii
      • +7 (9 voturi)    
        Ha (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:02)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Așa cu nu ”știi” tu să scrii corect în limba română?
        Dar totuși te pricepi la medicină cumva?
      • -1 (11 voturi)    
        Daca mori vaccinat, o faci pentru sanatatea ta (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:27)

        lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        citat din Alina Gorghiu, PNL.
    • +8 (20 voturi)    
      Teodosie tu esti? (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:36)

      toor [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Care spiritualitate? Daca asculti predica duhovnicului si urmaresti tematica filmelor sf actuale au aceiasi "spiritualitate" doar ca ultimele sunt fictiune,imaginatie.Si apoi sa nu confundam spritualitatea cu prostia.Chiar crezi ca aveau nevoie de o pandemie pentru reducerea populatiei? Ce zici de modificarea genetica a plantelor? Pop cornul,malaiul,painea pe care o mananci poate veni din astfel de plante.Pe scurt toata balmajeala acestui "duhovnic" e un prost scenariu de film SF.
  • +16 (26 voturi)    
    ! (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:39)

    tudorr [utilizator]

    Tara in care infractorii fac ce vor!
    • -2 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:13)

      [anonim] i-a raspuns lui tudorr

  • +17 (41 voturi)    
    Si pe astia statul ii plateste din bani PUBLICI (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:41)

    crinana [utilizator]

    Bani publici, adica banii mei, ai tai, ai tuturor! Pe descreieratii astia care vor sa traim ca in evul mediu! De ce nu se sesizeaza autoritatile sa le faca dosar penal, amenda?!! Nu, autoritatile ii lasa pe prosti sa se duca in continuare ca oile la biserica, fara certificat verde! Decat sa ii ascult pe astia prefer sa devin un OM 2.0
    • -7 (17 voturi)    
      spre mirarea ta, (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:28)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui crinana

      biserica detina 70% din terenurile Patriei
      • +5 (5 voturi)    
        Te aberezi. (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:31)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Poate deține 70% din terenurile in proprietatea statului. Pentru ca de fapt și Biserica este proprietatea statului. Daca mâine da faliment, terenurile rămân ale statului.
    • -5 (7 voturi)    
      nu te opreste nimeni, sa devii 2.0 (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:29)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui crinana

      .
  • +15 (35 voturi)    
    De ce permite BOR asta. (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:41)

    asavreau [utilizator]

    BOR dovedește că are mesaj duplicitar. Pe de o parte că slujește credinței .... și nu face propagandă pro sau anti vaccin, pe de altă parte prin duhovnicul ăsta și nu este singurul, sperie oamenii cu diferite teorii antivaccin. Sincer, popa ăsta este prost grămadă și vândut diavolului. Dacă D-zeu a făcut omul, nu l-a făcut ca altcineva să poată reuși modificarea creației lui. Ar fi bine ca oamenii să se ferească și să nu mai treacă pragul lăcașului bisericesc unde acest popă propăvăduiește în numele Diavolului, decât dacă vor să-i ia Dracul.
    • +10 (18 voturi)    
      Nu e mesaj duplicitar, BOR e antivaccinare (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:05)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      N-am auzit de la ei nici un mesaj clar pro, insa am auzit o multime contra. De la inalti ierarhi ca Teodosie pana la nefericitul asta de popoi.
      • +1 (7 voturi)    
        Am întâlnit și popi favorabili vaccinului. (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:11)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Știu parohii unde enoriașii, la îndemnul preotului, sau vaccinat aproape toți. Cel puțin în parohia unde sunt așa este.
        • +4 (6 voturi)    
          Ai intalnit... (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:22)

          FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          ...cateva exceptii. L-a cazut pe patriarh sa iasa cu vreo declaratie ferma, clara, apasata pro-vaccinare ? Nu, nimic, mucles. Cativa preoti sunt nesemnificativi, directia BOR e antivaccinare.
  • +10 (14 voturi)    
    Cine nu doreste vaccinuri (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:51)

    Harald2 [utilizator]

    cu ARN mesager, poate alege alte vaccinuri, de exemplu Astra Zeneca, atat de atacat de la aparitie. Solutia exista.

    Desigur, nu se va gasi niciun vaccin sau medicament 100% fara efecte secundare, dar fiecare trebuie sa-si faca un calcul de risc si sa ia decizia rationala.
  • +3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:06)

    [anonim]

  • +10 (18 voturi)    
    Banescu... (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:22)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...a ajuns si la tine, cuvantarea primitivului acesta ??? Autoritatile statului ar trebui sa il sanctioneze in acelasi fel cum l-au sanctionat si pe zanatecul de la Giurgiu...

    In plus de asta...Dragi compatrioti, cat mai permitem cas astfel de personaje sa ne mentina aproape de evul mediu ???
  • -14 (30 voturi)    
    Interesant (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:41)

    Baiazid [utilizator]

    ca numai preluand anumite stiri din astea senzationaliste mai scrie si hotnews adevarul - spus evident de altii si categorizat din nou ca "teorie a conspiratiei" care se va dovedi cel putin partial adevarata in cateva luni si complet adevarata in cativa ani. Un jurnalist serios macar ar fi pus ceva contra argumente in loc de vechea poveste cu teoria conspiratiei... care se adevereste pe zi ce trece! A se vedea deja cazul Fauci - deja unele "conspiratii" nu mai sunt asa de greu de demonstrat!
    • +9 (19 voturi)    
      zi-le tu Baiazide' (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:46)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Baiazid

      cum teoriile conspiratiei se adeveresc partial la cateva luni si apoi complet pe zi ce trece!
      • +2 (2 voturi)    
        trebuie lasate la fermentat (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:51)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        pana se fac
  • +8 (20 voturi)    
    hotaraste-te bre' (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:42)

    alex34 [utilizator]

    ori ne upgradam la omul hibrid 2.0 ori murim ? care-i planul mai exact daca tot ai infomartii de la mai marii lumii? vrem informatii de ultima ora din chilia ta din Durau in direct !
    • +4 (6 voturi)    
      Omul ala hibrid nu suna asa rau (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:08)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Cred ca asta e planul:
      "Teodosie Paraschiv își vinde cuvântările adunate într-un volum și un CD chiar la ușa bisericii, fără niciun bon fiscal"
  • +7 (11 voturi)    
    Ma intreb (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:09)

    Hypatia1 [utilizator]

    de ce acorda portaluri normale de stiri (HN, G4M) spatiu unor astfel de mesaje aberante, preluate in detaliu, si contribuie astfel la amplificarea teoriile conspirationiste si a elucubratiilor de acest gen?!
    • +3 (7 voturi)    
      Buna intrebare! (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:30)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Hypatia1

      Oare de ce? "Cui prodest"? Cine are de castigat din asta?
  • +3 (11 voturi)    
    Doamne fereste!!! (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:22)

    Rif [utilizator]

    am ajuns la nivelul talibanilor...
  • +4 (10 voturi)    
    Asimov a fost mic copil (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:37)

    gavrone [utilizator]

    Delirul acestui martafoi bate orice carte SF scrisa vreodata :)))
  • +7 (9 voturi)    
    Pfui (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:51)

    4real [utilizator]

    Daca stiam ca vaccinul ma transforma intr-un hibrid care comunica 5G ma vaccinam mai demult.
  • -8 (20 voturi)    
    observ ca ... (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:08)

    GNG [utilizator]

    Sunteti multi cei care nu citirati biblia, macar din curiozitate. Daca o citeati stiati de ce biserica este antivaccin, ei se iau dupa scrierile vechilor parinti. Spre surpriza ta @alex34, ceea ce am citit pe net in ultimii doi ani am auzit din gura unui calugar batran, de la Putna, in 1990. Atunci nu se stia de Internet, el stia ca o sa apara, a descris exact reteaua, cu cuvintele lui de la acea vreme. Nici de telefonia celulara nu aflase toata lumea, doar cei care urmarisera Dalas stiau ca exista asa ceva, el a descris-o exact. Am pus cap la cap amintirile si iti spun ca pana acum s-au intamplat in proportie de 75-80% . Imi este frica si sa spun ce inseamna restul ... Atunci eram tanar si am luat totul la misto, nu credeam asa ceva, acum am cosmaruri noaptea.
    • +4 (20 voturi)    
      Wow ce tare, (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:38)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Nu stiu cum sa-ti spun dar eu am cititi biblia si tot ce scrie acolo este varza cu carne. Sau poate tu crezi ca a existat lumina fără soare? Ca in Geneza este scris ca a apărut întâi lumina si dupa care a fost creat 3 zile mai târziu soarele si Luna ( luminatorul cel mic care de fapt nu luminează ci doar reflecta lumina, dar ce poti sa le ceri unor ciobani analfabeți).
      Ce spui tu este barba curata. Ca nu ai nici o dovda ca ti-a zis el despre viitor. In schimb noi astia care ne-am vaccinat am citit Jules Verne, Isaac Asimov, Alvin Toffler etc. Si aia au scris cărți care s-au dovedit adevărate. Nu ce ți-a zis ție un popa analfabet.
      • +2 (4 voturi)    
        feroviarul vs GNG (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:32)

        lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        scor dupa prima runda de comentarii: 0 - 1
        continuati, va rog!
      • -4 (4 voturi)    
        N-ai înțeles ce-ai citit :) (Marţi, 26 octombrie 2021, 19:58)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Perioada în care exista lumina, dar nu existau Soarele și Luna, era perioada în care exista un plafon permanent de nori.

        La nivelul de înțelegere al unor triburi aflate în Epoca de Piatră, exact așa arăta realitatea: Soarele și Luna au fost vizibile pe cer mult mai târziu, dar lumina exista și pe vremea când ele nu erau vizibile pe cer din cazua plafonului permanent de nori.
        • +2 (2 voturi)    
          Mane las-o jos ca macane. (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:04)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Scrie negru pe alb: La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
          2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
          3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
          4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
          5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
          13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
          14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
          15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
          16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
          17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
          18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
          19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
          Deci lumina a fost în ziua 1 și soarele a fost creat in ziua 4. Cum iti explici. Si culmea prostiei a u fost doua zile si doua nopți. Asta e problema credincioșilor va bazați pe minciuni. Si încercați sa le explicați.
          • -2 (2 voturi)    
            Ți-am explicat deja. Ai citit sau tu doar scrii? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 15:00)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            Înțeleg că nu te plătește nimeni să citești, te plătește doar să scrii propagandă anticreștină.
            • +2 (2 voturi)    
              Pietene (Miercuri, 27 octombrie 2021, 16:09)

              feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Nu poate exista lumina fără soare. Decât daca avea dumnezeu o lanterna gigantica pe care a stins-o intre timp. Ori noi acum știm cum s-a format sistemul solar, ca pământul e rotund ca si restul planetelor etc. Povestea din biblie este o idioțenie monumentala. Nu a existat niciodată un plafon permanent de nori. Nici chiar în epoca de piatra. Majoritatea populației și mai ales ăștia de au inventat religia trăia în Israel unde chiar e soare de te plictisești. Asa a fost multa vreme.
              • -2 (2 voturi)    
                Există zi și noapte când e înnorat? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 22:09)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

                Faci propagandă anticreștină și nici nu înțelegi ce citești. Vezi-ți de CFR-ul tău falimentar și lasă textele religioase, că te depășesc.

                În perioada pe care astăzi o numim Younger Dryas au fost ani întregi fără cer senin. Cel mai probabil, textele din Geneză se referă la o perioadă și mai veche, la Older Dryas.

                Iar povestea din Geneză nu s-a petrecut pe teritoriul de astăzi al Israelului, s-a petrecut în valea Tabriz din munții Zagros, undeva în nordul Iranului de astăzi, într-o vale înconjurată de munți.
                • +2 (2 voturi)    
                  In primul rand ca nu e CFR-ul meu (Miercuri, 27 octombrie 2021, 22:44)

                  feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  E al statului. In al doilea rand nu fac propaganda anticreștină ci doar va arat aburelile voastre. Presupun ca nu ai fost vreodată in UK sa vezi cum e 3 luni fără soare. Si ghici ce : tot e zi și noapte. Chiar și la pol unde durează 6 luni și tot e zi și noapte. Poveste genezei nu are nici o legătura cu realitatea este doar ce i-a fătat mintea unui cioban analfabet. Ca tu încerci sa o cârpești e problema ta. Presupun ca ai fost si pe muntele Arrarat si ai vazut bărcuța lui Noe.
                  • -1 (1 vot)    
                    Exact asta ți-am explicat eu, (Miercuri, 27 octombrie 2021, 23:00)

                    Harald [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

                    că există alternanța între zi și noapte chiar dacă e înnorat. Exact asta scrie și în Geneză.

                    Ca să scrii vulgarități despre ”un cioban analfabet” care ar fi conceput textele biblice, e nevoie să fii atât lipsit de educație, cât și lipsit de o minimă capacitate de înțelegere.

                    Last but not least, tu îmi explici mie cum e în UK? :)
    • +4 (8 voturi)    
      !!! (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:17)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Ce treaba au vaccinurile si cu scriirile vechilor parinti?

      Toate vaccinurile pe care le-am facut pana acum contin de fapt virusi mai putin periculosi.

      Dar sa faci conexiunea intre mARN, retele de calculatoare si 5G iti trebuie multa imaginatie.

      Este de fapt frica la mijloc. Frica de necunoscut. Frica ca nu te vei putea adapta.

      La 1800 era o teorie care spunea ca daca mergi cu mai mult de 20km/h innebunesti.
      • -4 (4 voturi)    
        Știi cum se procedează la veterinar? (Marţi, 26 octombrie 2021, 22:18)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Informează-te și mai vorbim
      • -4 (4 voturi)    
        Călăreții depășeau 40-50 km/h și la 1800 (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:12)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Caută o poveste mai credibilă, asta cu 20 km/h ai inventat-o chiar tu, la plesneală :)
      • -2 (2 voturi)    
        Usain Bolt aleargă cu 44 km/h astăzi (Miercuri, 27 octombrie 2021, 0:26)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Crezi că la 1800 oamenii erau mai nevolnici, alergau mai încet? :)
    • +2 (8 voturi)    
      Prostia da cosmaruri (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:48)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      si indoctrinarea religioasa te scapa de cosmaruri dar nu si de prostie.
  • +4 (10 voturi)    
    !!!!!!! (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:03)

    Paul_ [utilizator]

    Scara virtutilor:

    https://ziarullumina.ro/thumbs/gallery/2020/03/29/scara-virtutilor-drumul-comun-al-mirenilor-si-monahilor-141445.jpg

    Este vorba despre moarte sau moarte spirituala? Pentru prima vorbesc cu un medic pentru a doua cu un preot.

    Daca ai o problema cu masina cred ca este o idee buna sa asculti in mecanic iar daca te doare capul, un neurolog. Sa faci invers nu cred ca este o idee buna.
    • -3 (7 voturi)    
      moarte spirituala? (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:33)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      ce inseamna? o explicatie, se poate? mi-e lene sa caut...
  • +1 (5 voturi)    
    Baaa! Voi mai credeti in basme de copiii? (Marţi, 26 octombrie 2021, 20:54)

    Alui [utilizator]

    Ce va mai bateti capul cu prostiile debitate de un popa acum, daca toata viata ati acceptat sa-i credeti pe popi? Hai, dati-i inainte, credeti-l si pe asta! Face tarii un bine. Le da prostilor care il cred, o mare sansa sa moara de COVID! Omul e de aplaudat!
  • -3 (5 voturi)    
    HN (Marţi, 26 octombrie 2021, 22:50)

    nalbaroiu [utilizator]

    HN, te-ai sosocit ? Oameni de genul asta au existat, exista si vor exista mereu . Nu inteleg de ce HN la ora asta difuzeaza o asa stire cu asa detalii ! Chiar e momentul pentru astfel de stiri, sau ati scos-o la momentul "oportun" fiind manati de alte interese ? Faceti asta numai pentru ca in ce spune omul ala acolo a pomenit si cuvantul vaccin anticovid ? Pur si simpluignorati astfel de tampenii si vedeti-va de treaba, sau fix asta e treaba voastra ? Nu vedeti ca genul asta de articole intoarce lumea importiva Bisericii ? Prezentati fix exceptiile in scop de generalizare ? Incercati sa ignorati astfel de tampenii si sa nu le transformati in stiri, ca NU sunt !
  • +3 (3 voturi)    
    Zguduitor. Incredibil (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:07)

    True_Romanian [utilizator]

    Doar a citi articolul nu este suficient. Trebuie ascultata inregistrarea, pentru a-l auzi pe slujitorul bisericii vorbind despre civilizatiile extraterestre care ne transforma in hibrizi. DELIRANT. INCREDIBIL. Si acest roman vorbeste altor romani care il si asculta...