Mesajul lui Vasile Bănescu pentru anti-vacciniști: Obiectul credinței creștine este Dumnezeu întrupat în Hristos și nimic altceva. Orice deviație a credinței spre altceva este idolatrie- cel mai grav lucru posibil în plan religios

de DP     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 6:46 Actualitate | Esenţial


Vasile Bănescu, purtător de cuvânt al Patriarhiei
Foto: Hotnews
”Obiectul credinței creștine este Dumnezeu întrupat în Hristos și nimic altceva. Orice deviație a credinței spre altceva sau spre altcineva este idolatrie. Este cel mai grav lucru posibil în plan religios. Aceasta este atitudinea pe care trebuie să o împărtășim față de discursurile anti-vacciniste abuziv motivate religios”, a spus Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române într-o dezbatere organizată de HotNews.

Oficialul clerical s-a mai referit la cei care nu vor să se vaccineze invocând o atitudine pro-libertate, transmitându-le că unei astfel de atitudine - care este și miezul creștinismului- trebuie adăugată și atitudinea pro-viață. ”Cele două atitudini sunt subînțelese de fiecare creștin. Și cred că toți ne întâlnim aici, în lumina celor două principii”, crede Bănescu.

Ce a mai spus Vasile Bănescu în dezbaterea HotNews.ro:

  • Nu bisericile pot fi sursa centrală de persuasiune în legătură cu o problemă medicală.
  • Discursul public al reprezentanților cultelor religioase poate fi solicitat, poate fi articulat pe probleme sociale, pe teme de bioetică punctual pe teme culturale și evident pe teme de morală public.
  • O problemă medicală nu poate fi validată de un cult religos, dar nu este un drum înfundat, de vreme ce avem cele 2 principii - pro-libertate și pro-viață.
  • În legătură cu invitarea unor medici sau a unor invitați credibili în spațiul bisericilor, de ce nu? Important e să ne provocăm ffrumos libertatea de înțelegere, ascultând varii păreri și apelând la surse care ne pot ajuta.
  • Pentru anti-vacciniști am următorul mesaj: Cei care au confundat planurile, uitând că e foarte periculoasă confuzia atât a duhurilor cât și a planurilor din viața noastră. Vreau să precizez că nu poate exista o poziție crestină în sine față de vaccin și vaccinare. Evident că nu e o asemenea poziție, așa cum cum nici nu poate exista o poziție crestină față de plombe, față de anestezie, față de intervenția laparoscopică sau față de injecția subcutanată.
Ascultă aici una din intervențiile lui Vasile Bănescu în diezbaterea HotNews.



Mai jos poți asculta o altă intervenție a purtătorului de cuvânt al Patriarhiei Române.





Sau urmărește întreaga dezbatere aici:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32193 vizualizari

  • +19 (39 voturi)    
    alte biserici pot (Marţi, 26 octombrie 2021, 7:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    inclusiv bisericile ortodoxe greaca si rusa , ami lasa-ne cu vrajeala banescule! ( parca si numele e predestinat )
  • +12 (28 voturi)    
    marele alb (Marţi, 26 octombrie 2021, 7:27)

    bancheru83 [utilizator]

    du te fiule...si nu mai pacatui!
  • +13 (33 voturi)    
    Deci (Marţi, 26 octombrie 2021, 7:40)

    Tony_K [utilizator]

    Deci rolul bisericii e doar sa stranga bani. Nu are nici o responsabilitate in secolul 21. Am inteles.
  • +12 (36 voturi)    
    fanatimul ortodox si atitudinea pro-libertas (Marţi, 26 octombrie 2021, 7:42)

    Barbaneagra [utilizator]

    Sunt stupefiat sa citesc ca Biserica Ortodoxa Romana are ca obiectiv libertatea (religioasa???) alaturi de viata.
    Doua chestii care nu prea au legatura cu Ortodoxismul:
    a) Crestinismul Ortodox inseamna supunere oarba fata de crezul in Sfanta Treime, bazata pe Logos-ul Scripturii lui Ioan;
    b) viata nu are sens daca nu te gandesti in permanenta la frumusetea si deplinatatea "vietii de apoi", deci dupa moarte. Viata reala este un cosmar, plin de suferite, conform "sfintilor parinti".
    Normal, te intrebi, de ce sa ne mai vaccinam, daca viata de apoi e ceea ce visam de cand ne nastem? Dar, nu trebuie sa te pui cu mestesugul limbii folosite de slujitorii religiei...
    • +7 (7 voturi)    
      Descrierea este ca la musulmani. (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      Întradevăr BOR preaslăvește moartea în defavoarea vieții și felul în care o face nu se deosebește de ce spun musulmanii despre raiul lui Alah, unde te așteaptă multe fecioare și tot ce și-a fost interzis în viață fiind, acolo îți va fi permis, băutură, droguri și alte neghiobii. Și creștinii ortodocși și musulmanii se contrazic și , decât să fie țâfnoși cu criticii( vezi Vasile Bănescu) ,ar corecta unele datini considerate sfinte, cu realitățile zilei. Cazul rugăciunii //Tatăl nostru// este evident, unde se spune că // precum în cer așa și pe pământ, și preoții nu sesizează contradicția, probabil orbiți de doctrină, lacomi de bani și faimă, împopoțonați și fudui nevoie mare, se cred zei printre oameni. Oare asta spune Biblia despre oameni și despre cei care propăvăduiesc? Citind-o, nu am întâlnit nimic din ce spun neghiobii noștri de preoți.
  • +5 (27 voturi)    
    dovada.... (Marţi, 26 octombrie 2021, 7:51)

    minus [utilizator]

    ca prostia poate fi si pudrata si cu credinta, asa cum zaharul pe coliva îndulceste închipuirea trupului celui dus dintre noi!
    Iar afirmatia "Orice deviație a credinței spre altceva sau spre altcineva este idolatrie" este din capitolul "sa faci ce zice popa, nu ce face popa".
  • +4 (20 voturi)    
    Zice bine, dar ceva fapte? (Marţi, 26 octombrie 2021, 8:08)

    BEDE [utilizator]

    Zice corect ce zice, dar, pentru a fi consecvent în fapte ar trebui să-i excomunice pe acei preoți care predică împotriva vaccinului. Așa cum este situația, declarațiile celor din vârful ierarhiei BOR sunt în contrast total cu ce predică mai mulți preoți și episcopi. Nu cumva este o maximă ipocrizie a celor din vârf? Adică, declarațiile publice sunt una, iar ceea ce le spun, chair dacă în mod mai voalat, celor dinsubordine sunt cu totul altceva.
    Excomunicarea ar însemna doar că nu mai este în comuniune cu ei și că se delimitează clar de ceea ce fac ei, nu ceea ce se practica în evul mediu, care era și contrar cu ceea ce spune Noul Testament.
  • +9 (29 voturi)    
    Auleu! (Marţi, 26 octombrie 2021, 8:40)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Pai atunci cum ramane cu lozinca:

    "Eu cred in Dumnezeu, nu cred in vaxin!"

    pe care am vazut-o la proteste?!
  • +7 (17 voturi)    
    Banescu (Marţi, 26 octombrie 2021, 8:48)

    idealogul [utilizator]

    Banescu e cel care s-a imbolnavit de covid instant dupa ce s-a vaccinat?
    Da el este. Puteti verifica.
    Bai frate da ce a imbatranit in ultimul an!
    • +6 (6 voturi)    
      ! (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:47)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Pai a imbatranind scornind tot felul de texte frumoase sa-l scoata pe marele alb, mai alb!
  • +11 (17 voturi)    
    Tarziu (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:26)

    vlad.pe [utilizator]

    Dupa 2 ani de Pandemie Biserica Ortodoxa Romana nu a reusit sa isi apere enoriasii de virusul Covid si nu a avut o campanie sa ii convinga sa se vaccineze, din contra, preotii chiar spuneau ca vaccinul este periculos.

    Nu este de datoria BOR sa ii apere pe crestini? multi batrani au crezut ca este doar o gripa si au murit urmand sfaturile preotilor.
  • +14 (16 voturi)    
    Cumva are dreptate (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:26)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu poți sa îți bazezi toată propaganda pro vaccin pe biserică; suntem un stat laic. Programul de vaccinare este al statului.
    Ce putem face însă e să impozităm biserica și să îi confiscăm proprietățile și averile nejustificabile, la fel cum statul face cu orice om sau SRL.
    • -5 (9 voturi)    
      Te inseli (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:55)

      idealogul [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Nu suntem un stat laic.
      Aud asta non stop pe aici si e o minciuna.
      Unde scrie in constitutie ca suntem un stat laic?
      Lasa propaganda marxista ca nu prostesti pe nimeni.
      S-a facut un referendum privind statul laic si nu am aflat eu? Penibil.
  • -4 (6 voturi)    
    raspuns cu un citat (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:53)

    Atlantul [utilizator]

    " Curand, evreilor aveau sa le fie impuse si alte restrictii. Din iunie 1942, ei nu mai aveau voie in parcuri, teatre si cinema, cafenele si restaurante, bazine de inot, curse de cai si campinguri, muzee si biblioteci. Puteau calatori numai la anumite ore, neconvenabile, si li se permitea sa ocupe numai locurile din ultimul vagon al trenului. Nu li se permitea folosirea strazilor principale si nici iesirea din casa dupa ora 20. Evreii erau exclusi din aproape toate locurile publice si puteau merge la cumparaturi numai o singura ora pe zi. Ca rezultat, deveneau invizibili in public"
    Va suna cunoscut ...dar tie Banescule?!
  • +4 (6 voturi)    
    Serios? (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:12)

    therealpaulie [utilizator]

    "Obiectul credinței creștine este Dumnezeu întrupat în Hristos și nimic altceva. Orice deviație a credinței spre altceva sau spre altcineva este idolatrie"

    Ia explica-ne cum e cu pupatul de cadavre, pe limba voastra moaste?

    Secunodo: Va laudati ca folosti banii primiti donatie pentru actiuni caritabile. Nu e vaccinarea si salvarea de vieti o responsabilitate sociala si caritabila?

    Tot BORul danseaza un tango penibil in jurul vaccinarii. Mai mult ii respect pe cei care isi aleg o tabara dacat c...e de genul, ca popii, asta care incearca sa fie si cu .... in ... si cu sufletul in rai.
  • +6 (8 voturi)    
    La Durau ni se predica cu totul altceva! (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:20)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    "Dacă te-ai vaccinat, ești un om mort. Ți-ai semnat condamnarea la moarte. Pentru că nu sunt vaccinuri, repet. Aveți mare, mare grijă."

    pe cine ar trebui sa credem?
    • -5 (7 voturi)    
      Stiinta (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:48)

      Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      care spune in mod irevocabil ca ARN-ul mesager modifica evident ADN-ul. Tot stiinta care spune ca pentru a fi complet sigur ca un vaccin e sigur trebuie ani si nu luni de zile de testare.... Tot stiinta care recunoaste ca sistemul imunitar e cel mai putin inteles iar un asemenea vaccin e ca si cum ai sterge fisiere random din Windows si te astepti sa mearga bine in continuare! Pentru 1 % Covid e foarte periculos insa nu acest experiment e solutia.
  • +7 (7 voturi)    
    Orice deviație a credinței este idolatrie (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:20)

    Conrad_QS [utilizator]

    Sa nu it faci chip cioplit. Clopotul-gigant de la Catedrala, care costa jumatate de milion de euro, are chipul Patriarhului Daniel. Idolatrie si ipocrizie.
    Biseica nu se amesteca, dar preotii, majoritatea, o fac pe fata. Cum vine asta? Minciuni si jumatati de adevar la fiecare predica. Sa va fie rusine!
  • +5 (5 voturi)    
    Idolatrie2 (Marţi, 26 octombrie 2021, 11:30)

    zgabercea [utilizator]

    Respectul nu se cerseste.....Respectul nu se impune.....Respectul se CASTIGA!
    Respectul este impus doar de "OAMENI MARI" cu caractere mici!
    Nu demult unde era scoala multa era si minte multa, acum, unde este "scoala multa" mintea este putina.