Un bărbat judecat pentru că a încercat să-și sărute vecina în lift, achitat de instanță. Motivarea judecătorului

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2021, 14:33 Actualitate | Esenţial


Dosar instanta
Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia Images
Un bărbat de 60 de ani din București, trimis în judecată pentru tentativă de agresiune sexuală după ce a încercat să sărute o vecină în lift, a fost declarat nevinovat de Judecătoria Sectorului 5, relatează ziare.com.

În motivarea hotărârii, instanța a arătat că bărbatul nu se face vinovat de tentativă de agresiune sexuală pentru că nu ar fi încercat să obținut satisfacție sexuală în urma gestului său.

O femeie din București l-a reclamat la Poliție pe vecinul său de bloc, care a agresat-o în lift, încercând să o sărute. Totul s-a petrecut în august 2020. Femeia, care se întorcea de la cumpărături, s-a intersectat la urcarea în lift cu vecinul său, care se întorcea acasă după ce a fost să își plimbe câinele.

În momentul în care cei doi au urcat în lift, bărbatul a prins-o pe femeie cu palmele de cap și bărbie și s-a aplecat către aceasta încercând să o sărute. Victima s-a opus, iar bărbatul a renunțat și a încercat să o liniștească. Imediat după incident, victima și-a anunțat fratele că a fost victima unei agresiuni sexuale. Cei doi au mers la Poliție și au depus plângere.

Audiat, bărbatul acuzat de tentativă de agresiune sexuală a declarat că „nu își explică comportamentul său”.

Judecătoria Sectorului 5 a dispus achitarea bărbatului acuzat de agresiune sexuală. Judecătoria a reținut în sentință că faptele, așa cum au fost descrise de victimă sunt reale. Judecătorul a considerat, însă, că fapta bărbatului nu este infracțiune.

”Din probele administrate nu rezultă cu certitudine în primul rând locul în care inculpatul a dorit să o sărute pe persoana vătămată și mai ales felul sărutului pe care inculpatul dorea să-l comită. Instanța apreciază că în lipsa acestor elemente importante nu poate aprecia dacă prin acțiunea inculpatului s-ar fi putut obține o satisfacție sexuală. Un simplu sărut sau unul aplicat pe gură fără introducere limbii inculpatului, în cavitatea bucală a persoanei vătămate nu poate conduce, în opinia instanței la obținerea unei satisfacții sexuale. Instanța apreciază că și în situația în care inculpatul ar fi dorit efectuarea unui sărut prin introducerea limbii în cavitatea bucală în lipsa și a altor acte de mângâiere a unor zone erogene nu poate conduce la obținerea satisfacției sexuale”, se arată în motivarea Judecătoriei Sectorului 5.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22737 vizualizari

  • +43 (47 voturi)    
    halucinant (Luni, 25 octombrie 2021, 14:37)

    icarag [utilizator]

    halucinant e cit de des cuvintul halucinant apare in presa romaneasca.
    • +11 (13 voturi)    
      Ce vrei frate ? (Luni, 25 octombrie 2021, 15:12)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Daca in Ro nu prea ai parte de lucruri normale...
    • +3 (5 voturi)    
      întradevăr, (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      motivația judecătorului este halucinantă : ”Din probele administrate nu rezultă cu certitudine în primul rând locul în care inculpatul a dorit să o sărute pe persoana vătămată și mai ales felul sărutului pe care inculpatul dorea să-l comită.”
      Ăsta-i complet plecat cu sorcova. Dacă ar fi avut de judecat o tentativă de viol, ce ar fi zis? Că nu rezultă cu certitudine felul în care voia să violeze și nici locul pe care-l viza pentru asta? Pe pariu că ăsta a făcut facultatea la Spiru Haret, pe repede înainte. Într-un an a avut și diploma.
  • -5 (35 voturi)    
    justitia.. (Luni, 25 octombrie 2021, 14:39)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. pe ca o aparam.
    • 0 (14 voturi)    
      Cum adică? (Luni, 25 octombrie 2021, 20:53)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      O apără haștagii #resist, de când apărăm noi Justiția?
      Alo!
  • +36 (40 voturi)    
    Lol (Luni, 25 octombrie 2021, 14:39)

    mitg [utilizator]

    ""fără introducere limbii inculpatului"

    Un judecator sau grefier cu ... personalitate ...
  • +18 (42 voturi)    
    aha (Luni, 25 octombrie 2021, 14:39)

    Kato01 [utilizator]

    Pai i-a sa urce judecatorul/judecatoarea cu cineva in lift care vrea sa-l sarute cu forta... sa vedem atunci cum motiveaza...
    • +10 (18 voturi)    
      Exact (Luni, 25 octombrie 2021, 15:06)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Si nu un Brad Pitt, ci un om al strazii nespalat de 4 saptamani si cu 3 dinti in gura. Sa vedem cum motiveaza ca nu i-a bagat limba si nici nu i-a mangaiat zonele erogene..
      • +5 (9 voturi)    
        zona erogena? (Luni, 25 octombrie 2021, 16:32)

        was [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

        Printre cele mai importante zone erogene se numara si buzele (mici, mari ;-)
        • +7 (11 voturi)    
          Se spune (Luni, 25 octombrie 2021, 19:18)

          Aeroporcul [utilizator] i-a raspuns lui was

          Ca cel mai important organ sexual e creierul.
    • +3 (7 voturi)    
      "ia" se scrie legat in afirmatia dvstra! (Luni, 25 octombrie 2021, 15:14)

      Bogdanus [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      "ia" se scrie legat in afirmatia dvstra!
    • +3 (5 voturi)    
      pfff (Luni, 25 octombrie 2021, 15:50)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Depinde de cum arata persoana respectiva si de gen/sex.
      Acum daca este judecator si se urca una de 20 de ani pusa pe "sotii" sunt sigur ca o v-a "aresta".
  • +9 (17 voturi)    
    Numai cu cerere scrisa si timbru fiscal (Luni, 25 octombrie 2021, 14:41)

    un_moftangiu [utilizator]

    Ca sa fie legal.
  • +9 (31 voturi)    
    Mi se pare normal (Luni, 25 octombrie 2021, 14:42)

    Aeroporcul [utilizator]

    Si eu cand urc in lift si este o femeie mereu spun "saru'mana".
    • 0 (0 voturi)    
      Dar nu ai spus (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:20)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Aeroporcul

      pâna la urmă îi saruți mâna sau nu?
  • +18 (36 voturi)    
    Deci liber la pupat gagici in lift! (Luni, 25 octombrie 2021, 14:43)

    feroviarul123 [utilizator]

    Sa începem cu nevasta/ fata judecătorului( sau a completului de judecata) ca sa fie în pâine când ne reclama!
    Urmează sa aflam cu bărbatul este fratele unui baron ...pzd/penele.
    • +9 (13 voturi)    
      Dar doar atata timp (Luni, 25 octombrie 2021, 15:08)

      Aeroporcul [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Cat nu ai nici satisfactie sexuala si nici nu bagi limba. Este legal, chiar incurajat pt imunitate.
  • +25 (45 voturi)    
    E bine (Luni, 25 octombrie 2021, 14:47)

    fokerul [utilizator]

    de ştiut! Am ochit câteva colege şi vecine, abia aştept. Le voi ţine bine de cap ca să nu se poată feri. Mulţumesc judecătoriei sectorului 5.
    • +11 (11 voturi)    
      limba (Luni, 25 octombrie 2021, 14:51)

      tcvl [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      ai grijă să-ți păstrezi limba în gură
    • +7 (9 voturi)    
      dar.. (Luni, 25 octombrie 2021, 15:09)

      zicnudaucuparul [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Nu uita ,sa nu i bagi limba in gura !
    • +4 (6 voturi)    
      Bine faci (Luni, 25 octombrie 2021, 15:09)

      Aeroporcul [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Nu ai idee ce poate face o frunte impinsa cu forta un limba, dintii si buzele tale.
    • +5 (5 voturi)    
      Abia asteptai.. (Luni, 25 octombrie 2021, 15:16)

      Sorin860 [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Sa inteleg ca abia asteptai mana libera de la judecatorie. Acuma poti sa-ti faci de cap!
  • +6 (16 voturi)    
    pe bune? (Luni, 25 octombrie 2021, 14:48)

    Remarque [utilizator]

    Ii recomand acelui 'judecator' un mic exercitiu de imaginatie, de data asta protagonistii fiind fiica sau sotia sa, inchisa in lift impreuna cu libidinosul de 60 de ani care o prinde cu palmele de cap si barbie si se apleaca spre ea.

    Concluzia este aceeasi de fiecare data: suntem pe cont propriu.
    • -1 (3 voturi)    
      de ce sa nu fie inchis in lift judecatorul insusi? (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:53)

      Annona [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      sau de ce sa nu fii inchis in lift cu libisibosul chiar tu????

      Eu recomand ca recomandarile sa le faci FIX cu judecatorul si cu cei cu care te certi, nu cu fiicele si sotiile lor.
      Cretinule.
  • 0 (6 voturi)    
    atata bataie de cap... (Luni, 25 octombrie 2021, 15:03)

    codyrocco [utilizator]

    nu putea aia sa-i traga un dos zdravan de palma peste ochi? asa, nu te mai freci prin tribunale, etc
  • +6 (8 voturi)    
    cretini (Luni, 25 octombrie 2021, 15:05)

    cnr [utilizator]

    cretini
  • -3 (13 voturi)    
    Ce nu probezi, nu exista (Luni, 25 octombrie 2021, 15:10)

    mescaline [utilizator]

    Daravela petrecuta in lift, fara martori, fara probe de prelevat ulterior. Cuvantul ei vs cuvantul lui.

    Agresiunea sexuala presupune, prin definitie, un act de natura sexuala. Si mai presupune constrangere si punerea in imposibilitatea de a se apara.. la fel de greu de dovedit, in speta.

    Din articol se creioneaza cazul unuia care si-a incercat norocul si s-a oprit la primul semn de protest. La nivel de bloc in Rahova, ar fi fost pedepsit cu un sut in fund de catre rudele femeii si atat. Voi cati ani de puscarie i-ati fi dat?
  • +2 (10 voturi)    
    Recomand judelui asta o excursie in Grecia (Luni, 25 octombrie 2021, 15:11)

    sfarleaza [utilizator]

    In zonele alea unde inca se practica sarutul intre barbati si sper sa nu depuna plangere decat doar daca i'o introduce adanc in gura (si nici atunci dupa cum sustine chiar el).
    Sper sa nu se zbata sau sa aiba vreo obiectie :)))
  • +10 (12 voturi)    
    Va dati seama ca (Luni, 25 octombrie 2021, 15:11)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    le-a trebuit peste un an de zile ca sa debiteze prostia asta?
  • +12 (14 voturi)    
    Se presupune (Luni, 25 octombrie 2021, 15:16)

    Bogdanus [utilizator]

    Se presupune ca daca iti freci madularul de o vecina, fara sa-l introduci - Doamne iarta-ma- , nu obtii satisfactie sexuala , deci nu patesti nimic?
  • +6 (10 voturi)    
    Civilizatie sau nu (Luni, 25 octombrie 2021, 15:20)

    Sorin860 [utilizator]

    Intr-un stat civilizat asa ceva se pedepseste, fara doar si poate!
  • 0 (8 voturi)    
    iar (Luni, 25 octombrie 2021, 16:48)

    Adr1@n [utilizator]

    din nou statul esueaza in a proteja femeile in Romania. ok, nu se incadra la agresiune sexuala, atunci este una fizica. faptul ca a renuntat in momentul in care a vazut ca nu este bine venit ii reduce din vina, dar nu o elimina. sub nicio forma nu mi se pare motivarea acceptabila. nici nu-l poti trata precum descreieratii de la vaslui, dar nici nu poti trece cu vederea astfel de chestiuni, indiferent cat de supra-solicitat este sistemul de penitenciare.
    • 0 (2 voturi)    
      Depinde despre ce protectie vorbim. (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:56)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Adr1@n

      In acest caz cred ca numai judecatorul putea sa aprecieze gravitatea faptei!
      Putea fi un act de agresare (clar daca nu se cunosteau dinainte) sau unul generat de gradul de apropiere dintre cei doi.
      Cunosti probabil versurile din cantecul lui Frank Sinatra:
      "Something in your eyes
      Was so inviting
      Something in your smile
      Was so exciting."
      ..........................
      Nu stiu exact circumstantele, dar probabil ca judecatorul s-a pronuntat in "cunostinta de cauza".
  • +1 (5 voturi)    
    Prostioare (Luni, 25 octombrie 2021, 20:27)

    BARBADOS [utilizator]

    de fapt divers...
    Înţeleg că erau vecini, adică nu era "dragoste la prima vedere". El avea 60 de ani? Vecina - câţi? Ştie cineva vechile relaţii dintre ei? Sau, poate, o fi fost vreo aniversare a femeii şi, exuberant, vecinul o felicita unde-a prins-o.
    Cred că dacă n-au fost alte "prejudicii", ajungeau scuzele vecinului, mai ales că a recunoscut, când putea nega total: Nebuno, uită-te la tine!! Pedeapsa instanţei este aiuritoare de unde se vede că Tribunalul dispune de "sexologi" cu experienţă în arta sărutului franţuzesc, kama sutra etc. - Doamne fereşte!
  • -3 (7 voturi)    
    Sa ridice mana (Luni, 25 octombrie 2021, 22:07)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    cine nu a fortat in viata lui o fata / baiat sa o / il sarute sau ce baiat nu a ciupit de fund o fata / femeie ! Hai sa fim seriosi ! Prea se exagereaza cu asemene manifestari ! Una este violul sau tentativa - lucruri care trebuie pedepsite exemplar - si alta sunt manifestarile de acest gen ! Pacat ca nu se spune cati ani avea doamna / domnisoara din proces ! Daca si ea avea tot 60 si eu as fi gandit intocmai ca judecatorul !
    • +2 (4 voturi)    
      Las-o balta! (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:43)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Una este sa iesi cu o fata care te place, la plimbare si sa-i furi un sarut si alta este sa tabari in lift pe vecina sau pe o alta persoana, care s-a nimerit sa urce in acelasi timp cu tine si care nu are nicio afinitate (atractie de vreun fel) spre tine.
      Am sarutat si eu o data o femeie "cu forta" si la sfarsit mi-a spus ca ar fi trebuit sa-mi dea o palma, dar i-a placut atat de mult ca i-ar placea sa o fac din nou.
      Faptul ca barbatul respectiv a incercat, dar a renuntat pe loc fara a fi brutal, denota ca cumva relatia dintre cei doi putea sa fie mai amicala si ca poate comportamentul femeii sa-l fi incurajat sa incerce.
      A incercat omul (chiar daca a apreciat gresit) si se pare ca a facut-o in mod civilizat!
      Vorba aia (tot de la o femeie aflata) "barbatul este dator sa incerce", pt ca nu-mi pot imagina cum ar fi ca femeia sa incerce prima.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca vecina (Miercuri, 27 octombrie 2021, 1:04)

      gigilu [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      era mama, sotia, prietena sau sora ta ce reactie ai fi avut?
  • +1 (3 voturi)    
    Atunci, victima, sa faca recurs (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:28)

    farty [utilizator]

    Sectorul 5 inca domneste umbra lui Vanghelie. Mai mult, Sectorul 5 este condus de Piedone. Chiar daca nu ei raspund de deciziile judecatoresti, Sectorul 5 are o problema grava de mentalitate, in general (mai ales ca Sectorul 5 etste compus din carierele Ferentari si Rahova). La recurs, cu siguranta, victima va avea castig de cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar (Miercuri, 27 octombrie 2021, 1:02)

    gigilu [utilizator]

    daca vecina il articula pe agresor la rezervorul cu mostenitori ce se intampla? Poate vecinul se alegea cu vocea mai subtire si se invata minte sa mai atace femei.