Arafat, despre cei care refuză internarea în spital, deşi sunt în stare gravă: Se condamnă singuri la moarte

de DP     HotNews.ro
Duminică, 24 octombrie 2021, 10:34 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: Captura Digi 24
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a afirmat, duminică dimineaţă, că cei care refuză internarea în spital şi tratamentul medicilor, deşi sunt în stare gravă, se condamnă singuri la moarte, scrie news.ro.
Raed Arafat a fost întrebat, duminică, la Maratonul de vaccinare din Bucureşti, ce părere are despre cei care, deşi sunt în stare gravă, refuză internarea în spital. ”Înseamnă că se autocondamnă. Ddacă sunt în stare gravă şi încă ascultă aceste sfaturi de a nu se interna, de a nu primit tratamentele, însemană că se condamnă singuri la moarte, nu la altceva”, a declarat RAed Arafat.

Acesta a afirmat că ar fi bine să se ajungă la spital înainte de a se ajunge în stare gravă.

”Dacă eşti în stare gravă trebuie să ajungi la spital înainte să ajungi în stare gravă. Dacă eşti deja în stare gravă, unica şansă a ta este în spital”, a mai declarat şeful DSU.

Mai mulţi medici au afirmat, în repetate rânduri, că se confruntă cu cazuri grave, dar pacienţii refuză internarea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4055 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Chiar aveau nevoie de parerea lui Arafat (Duminică, 24 octombrie 2021, 10:55)

    Gryphus [utilizator]

    nu stiau riscul la care se supun si trebuia sa le spuna arafat
  • -3 (23 voturi)    
    pai daca sunt pline? (Duminică, 24 octombrie 2021, 11:05)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    care internare bre cand la tv se dau numai imagini apocaliptice din spitale? Ba ca nu-s paturi ba ca nu merg instalatiile ba ca iau foc ba ca stau pe holuri pe banci p-afara...Pe urma il baga in sac si nu-l mai vezi. Macar asa mor cu ai lor acasa si asta e.
  • -4 (20 voturi)    
    lasa ca nu e mare diferenta (Duminică, 24 octombrie 2021, 11:07)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    la ATI s-a ajuns la o rata de mortalitate de 60% ceea ce ar trebui sa fie o rusine pentru medici, asa procente nu cred ca exista nicaieri in lume si in conditiile in care nu avem o varianta mai letala nu aveti nicio scuza

    sunteti incompetenti si nesimtiti, spagarilor
    • +2 (10 voturi)    
      nu numai (Duminică, 24 octombrie 2021, 12:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      + sistemul, ala care e cel mai tare din iuropa la raportat nosocomiale putine, daca nu zero.
  • -1 (19 voturi)    
    ? (Duminică, 24 octombrie 2021, 11:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    intelegem de aici ca cei 400 de morti / zi mor in patul lor, acasa. Daca ar fi fost la spital, ii facea Arafat bine.
  • +3 (15 voturi)    
    foarte bine! (Duminică, 24 octombrie 2021, 11:19)

    acribion [utilizator]

    ,,Mai mulţi medici au afirmat, în repetate rânduri, că se confruntă cu cazuri grave, dar pacienţii refuză internarea."

    ...foarte bine, sa ramana acasa cu ochiii zgati pe televiziunile latrinistilor.
  • -1 (7 voturi)    
    Raed, sursa intelepciunii si a bunului simt ?! (Duminică, 24 octombrie 2021, 12:53)

    Namaste! [utilizator]

    Caraghiozzz!
  • -1 (9 voturi)    
    Dar oare de ce fac oamenii asta? (Duminică, 24 octombrie 2021, 13:01)

    galeo [utilizator]

    Oare nu cumva si-au pierdut orice urma de incredere in autoritati, de multe ori pe buna dreptate?
  • +2 (2 voturi)    
    mort de covid (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:56)

    alxxx [utilizator]

    Nu doar ca mori in spital in chinuri din diferite cauze (lipsa medicamente, conditii proaste, infectii nosocomiale, incompetenta medicilor etc etc), dar dupa aceea esti etichetat "mort de covid" si se refuza autopsia. Asta e planul lor diabolic anti-romanism, anti-umanitate.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:02)

    rei [utilizator]

    eu zic la mai multi.....sa se duca la spital aia de vor sa traiasca

    oricum covidul nu exista nu?