Episcopul Gurie al Devei și Hunedoarei a murit din cauza COVID-19. Avea 52 de ani

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 14:48 Actualitate | Esenţial


Episcopul Devei si Hunedoarei
Foto: Basilica.ro
Episcopul Gurie al Devei şi Hunedoarei, internat în stare gravă cu COVID-19, a murit. El avea 52 de ani și a decedat în timp ce se încerca transferul acestuia cu un elicopter la un spital din Târgu Mureș.

UPDATE 20.03 Patriarhia: Episcopul Gurie al Devei și Hunedoarei era vaccinat împotriva COVID

Episcopul a murit în timpul procedurilor de transfer la un elicopter care ar fi urmat să-l transporte de la spitalul din Deva la Spitalul Judeţean din Târgu Mureş.

"A intrat în stop cardio-respirator. S-au efectuat procedurile de resuscitare timp de 45 de minute. Din păcate, bolnavul nu a mai putut fi salvat", a declarat pentru Agerpres managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva, dr. Emil Stoica Mariş.

Părintele episcop Gurie a fost internat vineri, 8 octombrie, la Spitalul Judeţean din Deva, fiind transferat ulterior la secţia ATI. Starea sa de sănătate s-a agravat în cursul acestei săptămâni, motiv pentru care a fost intubat în urmă cu câteva zile.

La ultima evaluare la tomograf s-a concluzionat că plâmânii bolnavului au fost afectaţi în proporţie de 85%, a precizat directorul medical al SJU Deva, dr. Lucian Miron.

Trupul neînsufleţit al părintelui episcop Gurie va fi depus joi la Catedrala Episcopală din Deva. El ar fi urmat să împlinească 53 de ani în luna decembrie a acestui an.

"A fost un om extraordinar. Cine l-a cunoscut îndeaproape ştie foarte bine acest lucru", a precizat pentru Agerpres purtătorul de cuvânt al Episcopiei Devei, părintele Gabriel Miricescu.

Potrivit unor surse medicale citate de Adevărul, episcopul Gurie nu era vaccinat împotriva COVID-19.

Cine a fost episcopul Gurie


Potrivit datelor publicate pe site-ul Episcopiei Devei, el s-a născut la 31 decembrie 1968 în localitatea Huta-Chiuieşti, judeţul Cluj. A urmat şcoala generală în satul natal, liceul la Cluj-Napoca şi a absolvit Seminarul Teologic Craiova în anul 1992. A terminat apoi Facultatea de Teologie din Craiova (1992-1996) cu teza de licenţă "Misiunea B.O.R. între Prut şi Nistru. Reorganizarea Arhiepiscopiei Chişinăului, Mitropoliei Basarabiei şi Exarhatul Plaiurilor".

A urmat apoi cursuri la Facultatea de Teologie Catolică şi la Institutul de Teologie Pastoral-Misionară din Padova (Italia).

A fost doctor în teologie cu lucrarea "Ofensiva Noilor Mişcări Religioase şi reversibilitatea secularizării" şi profesor universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia.

A fost ales Episcop al Devei şi Hunedoarei pe 29 octombrie 2009, fiind întronizat pe 29 noiembrie 2009.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21873 vizualizari

  • +37 (47 voturi)    
    Ceva detalii ar fi interesante (Joi, 21 octombrie 2021, 14:59)

    BEDE [utilizator]

    Era vaccinat? Dacă da, atunci la ce dată?
    Apoi, dacă nu, predica cumva împotriva vaccinului?
    • +19 (29 voturi)    
      Mda (Joi, 21 octombrie 2021, 15:11)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nu era vaccinat
      • +14 (16 voturi)    
        in acest caz (Joi, 21 octombrie 2021, 16:03)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

        Intrebare pt Sinodul BOR:

        Daca un om se spanzura folosind un streang care are 90% sanse sa se rupa si 10% sanse sa nu se rupa si nu se rupe, iar omul astfel se sinucide, BOR zice ca e pacat de moarte si nu ii face slujbe, e ingropat fara slujba, ajunge in Iad etc.

        Cum procedeaza BOR in acest caz, cand Episcopul stia ca virusul e mortal, stia ca vaccinul previne moartea, nu s-a vaccinat, deci a acceptat ca poate streangul nu se va rupe si el va muri. Nu e aceeasi situatie cu a sinucigasului de mai sus?

        Dar oare Episcopul Giurgiului ce parere are?
        • +4 (10 voturi)    
          "Gurie" :)))))))) (Joi, 21 octombrie 2021, 17:14)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

          Il chema "Gurie"! :))))))) Bai frate, cat de cocalari mai sunt si popii astia cand isi aleg numele! De rasul curcilor, nu alta!
          Pe de alta parte, iarasi vedem nesimtirea cu elicopterul! In timp ce "prostii" de rand nu doar ca sunt transportati cu ambulante auto, ci sunt chiar tratati in ele in curtile spitalelor, vedem iarasi si iarasi popi si politicieni care sunt transportati cu elicopterul, chiar si daca sunt doar stricati la burta!
          Biserica ortodoxa e o hazna!
    • -41 (51 voturi)    
      calmeaza-te, trollache! (Joi, 21 octombrie 2021, 15:32)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nu era vaccinat! Si de ce e important daca predica sau nu impotriva vaccinului?! Tu ai nevoie sa iti spuna un popa barbos daca sa te vaccinezi sau nu?!
      • +15 (17 voturi)    
        este important (Joi, 21 octombrie 2021, 15:35)

        tusnami [utilizator] i-a raspuns lui ember

        pentru ca traim intr-o tara in care 80% din bobor pune botul la ce zice popa.
      • +6 (8 voturi)    
        Este. La chemat D-zeu la judecată. (Joi, 21 octombrie 2021, 17:01)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ember

        Uite câți oameni mor și din cauza propăvăduielilor Dumnealor. Și-au băgat nasul unde nu-i treaba lor.
    • -18 (22 voturi)    
      Nu va mai ajung (Joi, 21 octombrie 2021, 15:36)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dezbinarea si cinismul, tipic USR-istilor!
      • +1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:17)

        Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        vrei sa spui a rusilor..
    • +8 (14 voturi)    
      nu pare sa fi predicat contra vaccinarii (Joi, 21 octombrie 2021, 15:38)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      1) Grigorie Georgiu nu era vaccinat desi la varsta lui si fiind "cam plinut" era o optiune evidenta.

      2) Intelegea ca nu rugaciunile te vindeca:

      In ian 2021 episcopia Devei a facut donatie de echipamente medicale catre sectia ATI de la spitalul local (43000 lei)

      Iar in dec 2020 a facut apel la donare sange si plasma:

      „În aceste vremuri dificile, când sănătatea multor semeni este greu încercată, la nivelul judeţului Hunedoara se resimte o acută lipsă de sânge, fapt care generează mari probleme în îndeplinirea actului medical. În orice moment, noi înşine, un prieten sau o rudă apropiată a fiecăruia dintre noi poate avea nevoie de sânge pentru a-şi salva viaţa şi a rămâne, pe mai departe, lângă cei dragi. În acest context, Episcopia Devei şi Hunedoarei, prin glasul părintesc al Preasfinţitului Părinte Episcop Gurie, îndeamnă clerul şi credincioşii din judeţul Hunedoara să dea dovadă de solidaritate şi iubire creştinească, participând, într-un număr cât mai mare, la campania de donare de sânge, ţinând cont de faptul că orice zi de amânare poate costa o viaţă”, informează Episcopia Devei şi Hunedoarei.
    • +2 (10 voturi)    
      Daniel se simte bine?! Da' Teodosie? (Joi, 21 octombrie 2021, 16:04)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Are balta peste!
  • +17 (31 voturi)    
    ocoliti? (Joi, 21 octombrie 2021, 15:01)

    hobo [utilizator]

    A fost vaccinat sau nu?
    • +4 (26 voturi)    
      unde te crezi? (Joi, 21 octombrie 2021, 15:10)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      finantele si statusul de vaccinare sunt secrete pt biserica
    • +15 (33 voturi)    
      Evident ca NU... (Joi, 21 octombrie 2021, 15:31)

      AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      ...acum o sa vina Sosoaca sa il ridice de la morga...Da-le D-ne mintea de pe urma, romanilor, ca sunt atat de tembeli ca nici pericolul pentru viata lor nu il sesizeaza...
      • +11 (11 voturi)    
        Sosoaca e vaccinata. E oficial, a recunoscut. (Joi, 21 octombrie 2021, 16:07)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

        Implicit!
        (i-a publicat unu' dosarul medical, si-a prins-o cu mata'n sac)!!!
    • +7 (25 voturi)    
      Nu. Era șoșokar. (Joi, 21 octombrie 2021, 15:32)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      .
  • +15 (23 voturi)    
    Intreb si eu, a fost vaccinat sau nu ? (Joi, 21 octombrie 2021, 15:08)

    Bogdanus [utilizator]

    Nu omiteti ceea ce este esential in cazul mortii acestui om!
  • -3 (25 voturi)    
    rip (Joi, 21 octombrie 2021, 15:12)

    Kato01 [utilizator]

    Vaccinat sau nevaccinat nu e normal sa mori la 52 de ani. A mancat prea multa coliva, a baut prea mult vin de impartasanie... asta e problema multora... ca la 52 de ani ai anumite boli cronice (obezitate- ti-a bagat cineva pe gat mancare?) si mori de la un virus.
  • +3 (17 voturi)    
    deci (Joi, 21 octombrie 2021, 15:12)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    era sau nu ? mai mult ca sigur popii nu se vaccineaza
  • -8 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 15:17)

    [anonim]

    • +3 (9 voturi)    
      Raspuns: Stirea e ca era episcop si nevaccinat! (Joi, 21 octombrie 2021, 16:10)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu stiu daca facea campania sosonarilor, poate da.
      Iarta-l Doamne ca nu stie ce-a vorbit!
  • +32 (40 voturi)    
    Interesant (Joi, 21 octombrie 2021, 15:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La ce numar trebuie sa sune cetatenii ca sa vina elicopterul sa ii ia? Ce? Nu e serviciul pentru toti? Ca parca toti cotizam la stat, nu?

    Ca si Pimen, altul "mai egal" ca noi.
  • +1 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 15:20)

    [anonim]

  • +29 (37 voturi)    
    Super! (Joi, 21 octombrie 2021, 15:22)

    aiureantramvai [utilizator]

    Cand voi avea si eu posibile probleme medicale urgente, sper sa fie disponibil si pentru mine un elicopter.
  • +11 (15 voturi)    
    Se pare ca nu era vaccinat (Joi, 21 octombrie 2021, 15:25)

    Enza [utilizator]

    https://ziare.com/social/covid/episcopul-devei-stare-grava-covid-plamani-afectati-1706185
  • +31 (41 voturi)    
    Elicopter ? (Joi, 21 octombrie 2021, 15:27)

    Dandarila [utilizator]

    "a decedat în timp ce se încerca transferul acestuia cu un elicopter la un spital din Târgu Mureș."
    Am si eu o intrebare:
    Pentru cati dintre cei cu covid aflati in stare grava se incearca transferul cu elicopterul catre clinici mai bune ?
    • 0 (8 voturi)    
      ...... sper ca stii sa citesti ...... (Joi, 21 octombrie 2021, 15:46)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Dandarila

      https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-25123606-trei-pacienti-covid-19-stare-critica-transferati-polonia.htm
    • -2 (6 voturi)    
      se încearcă cu avionu (Joi, 21 octombrie 2021, 15:53)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Dandarila

      în Ungaria sau Polonia
    • +2 (8 voturi)    
      Trebuie sa ai calitatea de (Joi, 21 octombrie 2021, 16:10)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Dandarila

      special.
  • +7 (13 voturi)    
    hehe (Joi, 21 octombrie 2021, 15:31)

    Giolgel [utilizator]

    Miercuri, 29 septembrie 2021, Filantropul George Becali, distins de Patriarhul Daniel cu Crucea Patriarhală pentru contribuția sa excepțională la ctitorirea Bisericii Mănăstirii Pantocrator din Drăgănești. FOTOGRAFII cu tabloul votiv și slujba impresionantă susținută de 16 ierarhi :Înaltpreasfințitul Părinte Pantelimon, Mitropolit de Veria, Naousa și Kampania, ÎPS Teofan, Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, ÎPS Nifon, Arhiepiscop și Mitropolit al Târgoviștei, ÎPS Naum, Mitropolit de Ruse, ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, PS Ignatie, Episcop al Hușilor, PS Lucian, Episcop al Caransebeșului, PS Andrei, Episcop al Harghitei și Covasnei, PS Veniamin, Episcop al Basarabiei de Sud, PS Vicențiu, Episcop de Slobozia și Călărași, PS Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, PS Ambrozie, Episcop al Giurgiului, PS Visarion, Episcop al Tulcei, PS Gurie, Episcop al Devei și Hunedoarei,PS Emilian Crișanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului și PS Nestor Hunedoreanul. Arhiereu Vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei.
    • 0 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 15:51)

      [anonim] i-a raspuns lui Giolgel

    • -1 (5 voturi)    
      Nu cred ca-i mai atinge ctitorirea asta. (Joi, 21 octombrie 2021, 16:14)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Giolgel

      A trecut prea mult timp.
      Dar, nu-i vremea trecuta, mai sfintesc ei ceva!...
    • +3 (7 voturi)    
      One down, 15 to go (Joi, 21 octombrie 2021, 16:41)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Giolgel

      Plus "filantropul". Ca nu cred ca a purtat vreunul masca in timpul slujbei.
  • +3 (7 voturi)    
    lucrarea lui de diploma spune multe (Joi, 21 octombrie 2021, 15:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    reversibilitatea secularizării , au si astia un cui ruginit in creier , le-a luat cuza pamanturile ( si sclavii , sa nu uitam)!
  • +1 (5 voturi)    
    mai sa fie (Joi, 21 octombrie 2021, 15:40)

    fl0rin [utilizator]

    Ia uitati cu ce se ocupa baietii, la vedere, in asa zisele facultati: "Ofensiva Noilor Mişcări Religioase şi reversibilitatea secularizării". Doar titlul asta (desi sunt convins ca se gasesc alte sute similare) este practic o declaratie de razboi impotriva statului. Alo, statul, cineva pe acolo? Vreo institutie, niste servicii ceva, platite cu bani grei? Luam si noi niste masuri?
  • +1 (5 voturi)    
    Ce nume e si asta “Gurie” pacatele mele? (Joi, 21 octombrie 2021, 16:02)

    Alui [utilizator]

    De ce si-a ales asa un nume? Acu la inmormatare ar putea pufni unii in ras!
  • +2 (8 voturi)    
    Nooooo (Joi, 21 octombrie 2021, 16:16)

    JustinCase [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred! Pai adica rugaciunile, mirul si pupatul de cadavre nu au ajutat chiar deloc?
  • -4 (10 voturi)    
    stirea este discriminatorie (Joi, 21 octombrie 2021, 16:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    fata de ceilalti 43mii de morti de coronavirus. sint familii care au pierdut 4 vieti, copii, parinti, bunici...acolo e tragedie...klaus si cutu trebuie sa plateasca.
    • +6 (8 voturi)    
      Ba colegii lui Gurie sa plateasca (Joi, 21 octombrie 2021, 17:03)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Atunci cand ai vaccinuri la nas, dar pleci urechea la ce spun Teodosie et Co., iti meriti soarta. Apropo, cati popi acuzati in baza articolului 404 Cod Penal ai vazut?
  • +6 (12 voturi)    
    . (Joi, 21 octombrie 2021, 16:47)

    Raid [utilizator]

    multi intreaba in comentarii daca era vaccinat, desi in articol se specifica asta. Eu nu inteleg cum de comentezi la un articol fara sa il citesti. In fine.. Mai putini sunt interesati de faptul ca era pregatit un elicopter pentru el. Unii au tratament special desi era nevaccinat, mai si facea propaganda antivaccin
  • +7 (11 voturi)    
    Păcat (Joi, 21 octombrie 2021, 16:51)

    Bubico [utilizator]

    A aflat despre caz și celălalt episcop, cel mâncător de borș sfințit, din Giurgiu?