Prefectura Capitalei anunță intensificarea patrulelor de polițiști și jandarmi și a controalelor, după ora 20.00

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:18 Actualitate | Esenţial


Carantina
Foto: IGPR
Numărul polițiștilor și jandarmilor care fac controale pentru respectarea măsurilor anti-COVID va fi suplimentat în București, iar verificările vor fi intensificate în special după ora 20.00, începând de miercuri seară, pentru cel puțin o lună, a anunțat Prefectura Capitalei.

Conform sursei citate, prefectul Alexandra Georgiana Vacaru a dispus astăzi, într-o ședință cu reprezentanții Poliției Capitalei, ai Poliției Locale și ai Jandarmeriei, intensificarea controalelor în București, pentru asigurarea respectării regulilor impuse de starea de alertă.

Prefectura spune că s-a dispus suplimentarea numărului de polițiști și jandarmi și intensificarea controalelor, în special după ora 20.00, pentru cel puțin o lună, începând din această seară.

Măsuri anunțate:
  • Introducerea în spațiile publice a unor filtre permanente de verificare, formate din echipe mixte (Poliția Capitalei, Poliția Locală București și Jandarmerie). Acestea vor fi fixate pe principalele artere, pentru controalele de noapte (după ora 20.00 până dimineața).
  • Verificarea pe teren a respectării normelor de către cetățeni și operatorii economici se va face intensiv, echipele de control fiind însoțite și de prefectul Capitalei și de subprefecți.
Incidența cazurilor COVID-19 în București a ajuns miercuri la 16,51, față de 16,44 la mia de locuitori cu o zi în urmă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2225 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:22)

    Ionnut [utilizator]

    Problema rezolvata! Gata cu pandemia la noi! Sigur o sa scada cazurile cu cate 2-3000 / zi.
  • +1 (1 vot)    
    Acum sa vedem... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:25)

    Y [utilizator]

    Cat de intens poate fi statul degeaba?
  • -2 (4 voturi)    
    Bun asa (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:39)

    Andres [utilizator]

    Hai cu mai multe amenzi...hai cu mai multa spaga..pai nu..doar nu credeti ca sunt asa de ingrijorati politistii si prefectura de noi, oamenii...
  • -3 (5 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:40)

    Sah [utilizator]

    Mda, aceasta este ''solutia'' gasita de autoritati!!
    Faptul ca vaccinatii se plimba liber si imprastie covidul nu este o problema, ci doar nevaccinatii ies 1 la 10.000 seara din casa!!
    Nevaccinatii: nu la restaurante, nu la terase, nu la film, nu la sport, nu pe strada daca au avut contact cu un bolnav, nu sear acasa din case dupa ora 20, etc...numai NU.
    Vaccinatii: da peste tot...
    Pai autoritatile chiar nu pot gandi de ce cresc infectiile???
    PS. Sa nu mai facem confuzia dorita de multi ca vaccinat=neinfectat si nevaccinat=infectat!!
  • 0 (4 voturi)    
    pai (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:00)

    ion [anonim]

    FUNCTIONARII PUBLICI care sunt in filtrele permanente de verificare, formate din echipe mixte (Poliția Capitalei, Poliția Locală București și Jandarmeri SA FIE VACCINATI !
  • +2 (4 voturi)    
    Iar noaptea (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:02)

    Dogul [utilizator]

    Sunt pline mijloacele de transport in comun de șoșoci fără mască, iar aceștia circulă în timpul zilei, nu după 20.00. Poliția doarme ziua si iese seara din bârlog
  • +3 (5 voturi)    
    ce anume verifica? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:07)

    demaGOGU [anonim]

    ...Buc nu este in carantina ( to the best of my knowledge).
    • 0 (2 voturi)    
      e cam devreme, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      abia vineri, sambata si duminica pot verifica.