Iohannis, declarație de presă de la ora 18.15, în ziua în care România a avut cel mai negru bilanț al pandemiei COVID

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 octombrie 2021, 14:27 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis va susține, de la ora 18.15, o declarație de presă la Palatul Cotroceni. Reamintim că România a înregistrat marți cel mai negru bilanț COVID de la debutul pandemiei.
  • HotNews.ro va transmite livetext declarațiile președintelui

Nu mai puțin de 18.863 cazuri noi de coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore, un nou record absolut de cazuri noi de la începutul pandemiei. În ultima zi s-au efectuat 81.054 de teste - 27.819 teste RT-PCR și 53.235 teste rapide antigen - ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 23,27%, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică.

În ultima zi au fost înregistrate 574 decese de persoane infectate cu COVID-19, un alt record absolut, iar la terapie intensivă sunt internate 1.805 de persoane, alt record absolut până acum în România.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4357 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Este clar (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:34)

    idealogul [utilizator]

    Cam pe aici este varful pandemiei.
    Dupa asta o va lua la vale ca numar de morti si infectati.

    Atunci Iohanis va anunta niste masuri si indiferent de ele dupa vreo 3 saptamani isi va trambita victoria cand se va vedea scaderea clara a numarului de cazuri.
    Cazurile de covid vor scadea indiferent ce face Iohanis.
  • +1 (7 voturi)    
    Isi da demisia …in sfirsit (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:35)

    Coco Whistle [utilizator]

    Pa klaus, e timpul ca romania sa aiba alti lideri…
  • -2 (6 voturi)    
    Iar iese robo ? (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:35)

    gv [utilizator]

    Iese boul din dealul Cotroceniului sa se laude cu "rezultatele" guvernului lui.
  • -3 (5 voturi)    
    Sper ca nu-si face nimeni speranțe sau iluzii... (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:36)

    gmb72 [utilizator]

    Ne va povesti ce a mai făcut pe la Bruxelles, pe la golf, la sala de sport și despre pandemie, cât de importanta e vaccinarea si ne va prosti cum ca e singura masura sa scăpăm de criza....
    Nu, nu e singura soluție, dimpotrivă, trebuie combinata si cu alte masuri. Doar ca statul la a cărui esuare contribuția lui a fost majora, e incapabil sa ia și sa aplice vreo masura de combatere a pandemiei....
  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:42)

    [anonim]

  • 0 (6 voturi)    
    Ce face Covid-ul (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:54)

    ady77 [utilizator]

    Intrerupe partidele de golf.

    Dl. Presedinte, daca aveti un pic de curaj, interziceti maratoane/moaste si alte adunari cu numar mare ca prezenta.
    Oricum poate il luati un pic de urechi si pe Catu, ca nefiind un guvern legitim, nimeni nu semneaza nimic.
    • 0 (4 voturi)    
      Daca ar avea curaj (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:35)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Ar demisiona.
      "Romania mea" e pilaf.
      1000 de morți pe zi!

      Dar e laş!
      O să ne sufoce cu penele, penele!
  • +1 (7 voturi)    
    statul a esuat...din nou (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:58)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    va multumesc si va doresc multa sanatate :))
  • -1 (5 voturi)    
    mi-l imaginez ca intr-un spot teleshopping (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:00)

    cristi_an [utilizator]

    cu niste crose de golf de ultima generatie
  • +2 (8 voturi)    
    Patrunjelul din supa (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:12)

    hash [utilizator]

    Cred ca stiu ce va declara:

    - statul a esuat (inclusiv el)
    - ministrii USR sunt de vina (aia pe care noi PNL i-am dat afara)
    - eu ma duc la golf, dupa mine potopul

    Frate, daca as fi fost Presedintele, ma sfatuiam naibii cu toate formatiunile sa vad cum se poate forma un guvern, nu ma spalam in halul asta pe maini propunand un PM pe care, culmea (!) nici macar declarativ nu-l sustin.

    Rolul lui este de arbitru in situatii ca acestea! Istoria il va tine minte drept Presedintele invins de pandemie.
  • +1 (7 voturi)    
    si?! (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:16)

    ananstef [utilizator]

    pe cine mai intereseaza monologul respectivului?
  • -1 (5 voturi)    
    demisia e probabil singurul act... (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:17)

    demaGOGU [utilizator]

    ...care il mai poate salva de la groapa de gunoi a Istoriei.

    un presh nul...across the board.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu vă grăbiți cu //cel mai negru bilanț// ! (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:23)

    asavreau [utilizator]

    Mai este și mâine o zi. Plus ,zilele de 26 și 27 octombrie cu pelerinaj, pupături de moaște. La felul cum tratează BOR problema COVID, numărul de infectări sigur va crește, dar ei, BOR, nu sunt vinovați !
  • 0 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Pariu ca o sa sune asa?

    - usr e naspa
    - pnl e marfa
    - psd e meh, dar ii mai dau o sansa.
  • +1 (7 voturi)    
    In timp ce Excelenta Voastea dormea (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:39)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    - numărul de infectări creştea şi tot creştea, în ciuda faptului că ați tot dat asigurări că pandemia a fost învinsă.
    Unul dintre motive este acela că Guvernul Excelentei Voastre a ratat ţintele de vaccinare din cauza lipsei de profesionalism de care a dat dovadă.
    -P. M. Guvernului Excelentei Voastre desena grafice pe care să le posteze pe pagina sa de FB şi să le explice oamenilor că o duc din ce în ce mai bine.
    • +1 (1 vot)    
      perfect de acord (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:50)

      GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      De acord cu faptul ca nu a facut nimic. Trebuia impusa carantina in vremea cand toti boii se inghesuiau pe plaja si la crasme.

      Insa nu sunt de acord ca din vina lui s-a ratat tinta de vaccinare. Decat daca sugerezi ca trebuia sa ii ia pe toti cu politia si sa ii vaccineze fortat.

      Vaccinarea a esuat din cauza prostiei umane. Si politicienii din guvern, si oamenii de stiinta, si medicii , toti au avertizat cu privire la vaccinare si la pastrarea regulilor de protectie. Vaccinuri au fost disponibile berechet si gratis. Singura cauza pentru nevaccinare este propria (in)constienta.
  • +2 (8 voturi)    
    Isi anunta cumva (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:46)

    Ibit [utilizator]

    DEEMIISIIAA ?
  • 0 (6 voturi)    
    si ce o sa (Marţi, 19 octombrie 2021, 15:58)

    varavara [utilizator]

    ne spuna Johannis? Ca si el e vinovat, impreuna cu inconstientii din pnl la situatia actuala din Romania? Ca in loc sa ia masuri pentru valul 4 al pandemiei ei toata vara s-au ocupat de jocuri politice in pnl pentru sustinerea supermanului citu si pentru distrugerea guvernarii in coalitie?
    Vrea cumva sa ceara iertare familiilor indoliate?
  • +1 (5 voturi)    
    MASURI URGENTE, in al 12-lea ceas!!! (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:08)

    Dostoievski88 [utilizator]

    Daca as fi consilierul lui Klaus, i-as scrie pe foia pentru cuvantarea de diseara:

    Pentru a opri PIERDEREA IMENSA de vieti omenesti, de neiertat pentru o tara europeana ce se pretinde civilizata, am decis:

    - stare de urgenta/carantina 14 zile, nu iese nimeni din casa fara o urgenta / o data pe saptamana la cumparaturi (cel putin in marile orase);
    - bilant dupa 14 zile pt eventualitatea prelungirii;
    - spitalele private in linia 1;
    - comanda militara;
    - bani de la guvern pentru toti cei care au de pierdut din inchidere;
    - abordare individuala a fiecarui om nevaccinat si vaccinare "din poarta in poarta"... desi este putin cam tarziu acum, trebuia facuta in vara.
    • +1 (3 voturi)    
      Consilierii ?? Care?? (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:32)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Dostoievski88

      Fripturiştii?
      Daca citeau pe aici vedeau!
      Realitatea.
      Nu terenul de golf!
      S-a prognozat aici prin iunie, iulie ca in octombrie vor fi 1000 de romani morți oe zi.
      Cine sa citeasca?
      SuperYesMan?
  • 0 (4 voturi)    
    Oare (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:16)

    florian3619 [utilizator]

    chiar se scutura ficusul de Covid?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai postati? (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:38)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Iar?
    Mor una mie de romani pe zi si pe voi nu va intereseaza?