Cu firma de termoficare în insolvență în prag de iarnă, primarul Timișoarei cere cărbune din rezerva strategică a statului

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 octombrie 2021, 12:22 Actualitate | Esenţial


Dominic Fritz
Foto: Facebook/ Dominic Fritz
Cu societatea de termoficare Colterm intrată în insolvență în prag de iarnă, primarul Timișoarei, Dominic Fritz, cere cărbune din rezerva strategică a statului, astfel încât să poată fi furnizată căldura în locuințele zecilor de mii de timişoreni abonaţi ai Colterm, aflată în subordinea municipalităţii.

Dominic Fritz a anunțat că prefectul Ovidiu Drăgănescu a transmis Guvernului - Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației solicitarea Primăriei Timișoara pentru cărbune din rezerva strategică a țării.

El spune că firma Colterm a încercat la jumătatea anului, în contextul creșterii explozive a prețului la gaz, să cumpere cărbune de la furnizorii tradiționali, precum Complexul Energetic Oltenia, dar aceștia au refuzat să livreze din cauza datoriilor acumulate.

Doar doi furnizori din cei patru contractați de Colterm s-au angajat că vor și trimite cărbune, iar o parte din el este pe drum, potrivit primarului Timișoarei.
  • "Cu conturile blocate de ANAF, compania de termoficare nu s-a putut îndrepta, cu credibilitate, spre alți furnizori, iar soluția de urgență astăzi este obținerea cărbunelui din rezerva strategică.
  • Toți, indiferent de culoarea politică, ne dorim ca orașul să treacă cu bine peste această iarnă și mulțumesc liderilor partidelor și parlamentarilor de Timiș care se implică în găsirea soluțiilor la nivel național", a scris pe Facebook primarul Timișoarei.
Dominic Fritz a anunţat, luni, intrarea în insolvenţă a societăţii de termoficare Colterm, aflată în subordinea primăriei.



Prețul gazului a explodat, Primăria Timișoara a cerut o soluție națională




Săptămâna trecută, primarul Dominic Fritz declara că de la începutul anului, preţul gazului "a explodat" şi nimeni nu poate face faţă singur, nici societatea din subordine, Colterm, şi a cerut "o soluţie naţională".

Edilul a justificat că este important să înţelegem în ce situaţie suntem şi că doar într-o săptămână preţul gazului a crescut de la 550 de lei la 833 lei MW/oră, după ce, de la începutul anului, crescuse deja de patru ori.

Fritz a explicat atunci că de aproape doi ani, furnizorul de gaz EON încheie cu compania Colterm contracte pe o singură zi şi cu plata în avans, din cauza celor 70.000.000 de lei "acumulaţi ca datorie în ultimii ani".

Potrivit primarului, într-un scenariu normal, Colterm era anul acesta pe o direcţie de redresare.
  • "Am restructurat activităţile Colterm, numărul de directori şi al angajaţilor, care nu au legătură cu producţia de agent termic, cu 100. Am organizat un concurs pentru selecţia membrilor Consiliului de Administraţie asistat de un expert independent.
  • Am angajat o firmă de avocatură să protejeze patrimoniul oraşului. Am încheiat un acord cu Banca Mondială de consultanţă pentru un sistem local de termoficare viabil economic şi ecologic.
  • Problema este că preţul gazului a crescut atât de puternic încât se află la cote istorice şi nu există, nici măcar la primărie, banii necesari pentru aceste plăţi", spunea primarul Dominic Fritz.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2617 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    carbune?!? (Marţi, 19 octombrie 2021, 12:31)

    Nevermind [utilizator]

    Nu esti mah de la usere, de la aia woke si eco? Carbunele polueaza! Baga niste solara si eoliana, ca-s verzi.
    Merge si solutia pe pompe de caldura. Pentru tot orasul ar trebui sapat un pic cam multicel, dar e conform "valorilor" voastre. Intreaba-l pe ghinea ce a "negociat" la pnrr
    • -9 (15 voturi)    
      te-ai gasit (Marţi, 19 octombrie 2021, 13:50)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ai tu energie de dat? de-aia buna? de unde sa ai? tu esti doar un idiot util care ajuta "economia capitalista", adica da-i inainte cu poluare ca nu mai conteaza aia de-or veni dupa noi, noua sa ne fie bine.
      • +6 (8 voturi)    
        eh (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:02)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Sunt satul de ipocriti de 2 lei ca tine. Traiesti eco 100% in varful muntelui sau beneficiezi de fapt la greu de "economia capitalista"? De pe ce tastezi acum? Tocmai ai consumat curent electric, produs prin POLUARE, ca sa scrii ceva pe net. QED

        Pe astia ca tine v-as forta sa traiti cum "propovaduiti". Te declari eco, treci la eco 100%. In pielea goala si nu mai folosesti _nimic_ ce a fost produs prin poluare sau genereaza poluare. Hal de ipocriti suferinzi de holier than thou
        • -5 (5 voturi)    
          mai baiatule (Miercuri, 20 octombrie 2021, 1:16)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          nu cere nimeni sa ne intoarcem la epoca de piatra. desigur ca avem un impact si cand tragem un vant. nu te fa ca nu vezi despre ce e vorba: hai sa gasim solutii sa poluam mai putin. Orice noua tehnologie ia timp pana se imbunatateste, pana este ieftina de produs.

          Ai ceva de castigat din a sustine interesele marilor producatori de petrol/gaze? Poate crezi ca ai, pentru ca energia regenerabila e mai scumpa (acum), pe termen lung pierdem toti, in special cei ce vor sa vina.
          • +1 (1 vot)    
            mai fetitzo (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:51)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Trecand peste faptul ca ma scarbesc ipocritele ca tine, si ti-am explicat de ce, iar reciti din poezia proasta, acum partea cu sustinere interese bla bla. + ca iar ai poluat scriind pe net.

            Ca sa dezvolti ceva, trebuie bani. La cacalaul de bani care se "invarte" pentru "eco", doar cu o mica parte s-ar putea finanta la nivel mondial/statal ORICE cercetare/produs pana ajunge sa fie viabil economic si consumatorii s-a adopte _voluntar_.

            Se merge insa pe _interdictii_, certificate "verzi", supra taxari etc. Nu stau sa-ti explic care sunt jocurile geo-politice sau macro-economice, ca e clar ca nu am cu cine.
            • -1 (1 vot)    
              billie tu esti? (Joi, 21 octombrie 2021, 1:30)

              justin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              i-auzi la el, sa-mi explice el jocurile geo-politice sau macro-economice. si eu care credeam ca esti glumet, de fapt delirezi.

              noroc cu armata voastra de trolli...
              • 0 (0 voturi)    
                nu mah, sunt soros (Joi, 21 octombrie 2021, 10:12)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui justin

                Si ma trollez singur.

                Roaga pe cineva cu >2 neuroni, ca-s 2 cuvinte, sa-ti traduca chestiile subliniate cu underscore. Liniutza jos, pt tine.
  • +3 (11 voturi)    
    dezastru national (Marţi, 19 octombrie 2021, 13:46)

    jescu [utilizator]

    Deja Romania a imprumutat la maxim istoric. Hai sa trimita acum toate primariile cereri la Guvern ca nu sunt bani de caldura, ca prioritatile sunt altele, borduri, parcuri, ...etc. Sa trimita si copii acasa sa faca scoala online ca n-au bani sa incalzeasca scolile. Ce va mai putea urma ?
  • +2 (12 voturi)    
    Program electoral vs guvernare (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:07)

    ZVrk [utilizator]

    Ca bine zisa Ludovicu, numai fraierii nu realizeaza ca programul electoral nu are nimic cu realitatea!
    Fritz asta avea un espert care si la trei noaptea stia solutia de redresare a Coltermului.
    Este din acelasi ciclu cu dusul fierbinte din 28 septembrie.
    Jmecherii e aceiasi, fraierii sunt-em noi!
  • +3 (9 voturi)    
    cum ??? (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:29)

    costelo999 [utilizator]

    banatu nu-i fruncea ? nu l-au ales pe fritzy tristy ? o aplicatie ceva, un start-up cafe ? un hub ? nimic ? timisoara e bogata cu atitia vamesi pe acolo, cu traficul ala de tigarele, nimic nimic ? o sponsorizare, ceva ?
  • +5 (5 voturi)    
    Un primar USR fericit. (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:12)

    asavreau [utilizator]

    În prag de iarnă, ai lui au dat jos guvernul și el vrea un guvern care să-l ajute. D-le Primar al Timișoarei, întrebați-l pe Barna, când a dat jos guvernul votând alături de PSD și AUR, dacă sa gândit că d-ta vei avea nevoie de ajutorul unui guvern legal constituit? Eu vă spun că nu. Barna sa gândit la orgoliul lui prostesc și de ce îl veți pupa în cur pe Barna, nu veți rezolva nimic.