Liviu Dragnea, întrebat dacă a dat ordin să fie bătuți românii la protestul din 10 august: Eram la Neptun şi beam nişte vin rece

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2021, 9:22 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Fostul lider al PSD Liviu Dragnea, eliberat din penitenciar în 15 iulie, susține că în seara de 10 august 2018, când a fost reprimat violent mitingul diasporei, el era la Neptun şi bea vin rece împreună cu mai mulţi prieteni, "cu soțiile, cu logodnicele", iar toate informațiile depre protest le-ar fi aflat de la televizor.

Fostul lider al PSD a fost întrebat, duminică seară, la Kanal D dacă a dat ordin să fie bătuţi românii pe 10 august, în condiţiile în care Gabriela Firea l-a acuzat că a planificat atacul jandarmilor împotriva protestatarilor.

El a susținut că tot ce știe despre ce s-a întâmplat în acea seară a văzut la televizor, negând că ar fi vorbit cu ministrul de Interne de atunci Carmen Dan sau cu cineva din Jandarmerie.
  • “Nici vorbă. Nu eram la Scroviştea în acea seară, eram la Neptun şi o spun poate să creadă oricine orice la vremea aia era cu nişte prieteni, cu soţiile, logodnicele şi beam nişte vin rece. Ce am văzut, am văzut la televizor.
  • Nu că nu am dat ordin, nu am vorbit cu ministrul de Interne sau cu cineva din structurile ministerului sau cu cineva din Jandarmerie. Nu a ieşit Rareş Bogdan şi a zis că el ştie că eu sunt de fapt pe tunul cu apă şi de fapt dau cu apă în protestatari? Ce a spus Gabi Firea atunci, dacă mai susţine în continuare, eu o rog să meargă la Parchet”, a afirmat Dragnea, citat de News.ro.
Chestionat dacă acţiunile au fost comandate, el a răspuns: “Nu ştiu dacă au fost comandate sau nu de cineva. Ceea ce ştiu despre 10 august este la fel de mult sau la fel de puţin aşa cum ştiţi dumneavoastră. Eu am văzut doar la televizor şi ce se discuta pe internet, înainte şi după acel eveniment. Eu nu am avut o asemenea informaţie. Nu îmi dădea informaţie nici SRI, nici 2,15, nici Ministerul de Interne. Nici nu le-am cerut”.

El a mai fost întrebat dacă a înţeles de ce au fost bătuţi românii în 10 august.

“Nu. Dar nu am înţeles de ce au fost agresaţi jandarmii. De ce 99% dintre oamenii de bună credinţă care au fost acolo să protesteze, din varii motive, i-au lăsat pe cei care erau foarte bine organizaţi, din ce am văzut după aia şi din discuţiile de a doua, de a treia zi, filmuleţe, poze, cei care au început să bruscheze jandarmii, cei care au bătut-o pe acea jandarmeriţă”, a spus Liviu Dragnea.

Firea spunea că Dragnea a ordonat intervenția violentă a jandarmilor la protestul din 10 august: „Știu mai multe”



Informațiile despre ceea ce se întâmpla în timpul manifestației din 10 august 2018 din Piața Victoriei și despre intervenția jandarmilor ajungeau la fostul lider al PSD Liviu Dragnea, declarau pentru HotNews,ro surse oficiale.

Acestea spuneau că unul dintre pionii importanți din Piața Victoriei a fost în acea seară subsecretarul de stat pentru ordine și siguranță publică din Ministerul de Interne Mihai Valeriu, care făcea naveta pe motocicletă între Piața Victoriei și MAI. De la acesta, informațiile ajungeau inclusiv la Liviu Dragnea, prin Adrian Mlădinoiu, fost secretar de stat în SGG și fost șofer și bodyguard al lui Dragnea, conform surselor citate.

De altfel, în noiembrie 2018, primarul general al Capitalei de la acea vreme Gabriela Firea declara că președintele PSD împreună cu membri de partid foarte apropiați ar fi pus la cale atacul violent al jandarmilor împotriva protestarilor la mitingul din 10 august, pentru a-i face rău ei.
  • "Momentul 10 august a fost foarte bine pus la cale de echipa domniei sale și am informațiile astea din anturajul domniei sale. Eu trebuia să decontez evenimentele politic, iar doamna prefect, juridic. Dar uite că nu a fost așa. Vrea să transforme capitala României, municipiul București și să ajungem precum Beirut”, a declarat Firea la RTV.
Peste 700 de persoane au depus plângeri penale după ce au fost agresate sau au inhalat gaze lacrimogene în urma intervenției jandarmilor. Ce s-a întâmplat la mai bine de 3 ani de la acele evenimente? Nimic. Dosarul 10 August este unul dintre eșecurile majore ale justiției din România, alături de dosarele Revoluției și Mineriadei.


Filmul protestului reprimat brutal de jandarmi




Primii protestatari au ajuns în Piața Victoriei în dimineața zilei de 10 august 2018. La ora 11.00 români din Italia, Spania, Germania, SUA, dar și din provincie strigau împotriva Guvernului PSD. Primele incidente au apărut în jurul orei 16.00, când un grup mare de protestatari a forțat cordonul de jandarmi din fața Palatului Victoria. Din acel moment, jandarmii au început să pulverizeze masiv cu gaze lacrimogene.

"Situația este tensionată. (...) Nu ne dorim niciun fel de incidente, de confruntări”, declara purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei București, Georgian Enache. Însă tensiunea a crescut. Jandarmii au făcut în continuare uz de gaze lacrimogene chiar împotriva protestatarilor pașnici, între care erau numeroase femei cu copii. Până la ora 18.00, aproape 40 de persoane avuseseră nevoie de îngrijiri medicale. În jurul orei 19.00, când în Piața Victoriei erau aproape 50.000 de oameni, a fost adusă și o mașină cu tun de apă. Jandarmii au continuat să dea cu gaze lacrimogene, iar la ora 20.00 peste 100 de persoane avuseseseră nevoie de îngrijiri medicale.

În pofida tensiunilor, oamenii nu au plecat, în jurul orei 21.00 numărul manifestanților fiind estimat la aproape 100.000. Protestatarii se dispersau în momentul în care se pulveriza gaz lacrimogen, iar apoi reveneau în Piață. Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, Georgian Enache, anunța într-o intervenție la Digi 24 că, dacă lururile degenerează, se va interveni în forță. Până la ora 22.00, peste 200 de persoane avuseseră nevoie de îngrijiri medicale.

Momentul care a declanșat intervenția brutală a fost în jurul orei 23.00, când doi jandarmi, o femeie și un bărbat, au fost prinsi de câțiva ultrași care au început sa-i lovească. Câțiva manifestanți au încercat sa-i protejeze, acoperindu-i cu trupurile lor.

La ora 23:10, Jandarmeria intervine în forță pentru evacuarea pieței. Se folosesc grenade lacrimogene și tunurile cu apă. Oamenii fug pe bulevardele adiacente, unde sunt urmăriți de jandarmi și loviți. Toată acțiunea este coordonată de șeful Brigăzii speciale de intervenție a Jandarmeriei, Cătălin Paraschiv - "bărbatul în alb".

La ora 23.30, președintele Klaus Iohannis condamnă intervenția brutală a Jandarmilor, pe care o consideră disproporționată. "Într-o democrație autentică este dreptul fiecărui om să protesteze, dar violența nu este acceptabilă, indiferent de opțiunile politice. Condamn ferm intervenția brutală a Jandarmeriei, puternic disproporționată în raport cu manifestările majorității oamenilor din Piața Victoriei”, a scris Iohannis pe Facebook.

Ciocnirile cu jandarmii au continuat pe strazile adiacente Pieței Victoriei. În total, peste 400 de persoane au avut nevoie de asistență medicală, iar pe rețelele de socializare au apărut numeroase înregistrări video ale unor momente în care jandarmii lovesc cu brutalitate protestatari care sunt cu mâinile ridicate și nu au manifestări violente.

În jurul orei 00:40, Jandarmeria a anunțat că femeia-jandarm lovită de huligani este suspectată de fractură de coloană cervicală, informație care s-a dovedit ulterior falsă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17098 vizualizari

  • +47 (49 voturi)    
    Vin rece (Luni, 18 octombrie 2021, 9:30)

    FanelJr [utilizator]

    Oare o fi fost "Beciul Domnesc"?
    • +16 (18 voturi)    
      Facea repetitie... (Luni, 18 octombrie 2021, 9:58)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

      .
      • +4 (4 voturi)    
        cred ca era asa...retrospectiv (Luni, 18 octombrie 2021, 18:34)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        ca apoi a baut mai cald, la parnaie...
    • +7 (7 voturi)    
      Răspunsurile de șmecher l-au dus la închisoare (Luni, 18 octombrie 2021, 14:58)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

      Dar omul nu e conștient de asta nici azi.

      Dragnea e pesedistul tipic, persiflează cu tupeu maxim pe oricine, după care ajunge la închisoare și se crede victima sistemului :)
  • +27 (29 voturi)    
    La Neptun in Hogeacul lui Ceausescu (Luni, 18 octombrie 2021, 9:37)

    un domn [utilizator]

    Vinul era : Lacrima lui Liviu.
  • +35 (41 voturi)    
    lol (Luni, 18 octombrie 2021, 9:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Jurnalism a la Kakanal D.

    "- Ba, esti un hot?
    - Nu."

    Acest domn nu este hot intrucat el a spus ca nu este hot.

    Trebuie sa fii complet imbecil sa faci astfel de interviuri si sa pui intrebari la modul asta. E ca aia cand s-a dus Trump sa il intrebe pe Putin daca a facut el ceva cu alegerile din SUA iar Putin a zis ca nu. Apoi Trump baga mana in foc ca Putin nu a facut nimic pentru ca el a zis asa.
    • -7 (15 voturi)    
      ba tu nu ai citit Soljenitan (Luni, 18 octombrie 2021, 9:46)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... ca ai fi inteles mai bine ca nu trebuie sa pui baza pe ce spun bolshevicii din Statele Unite despre adversarii lor politici.
  • +29 (29 voturi)    
    Sictir Dragneo (Luni, 18 octombrie 2021, 9:44)

    Dodel540 [utilizator]

    "De ce 99% dintre oamenii de bună credinţă care au fost acolo să protesteze, din varii motive, i-au lăsat pe cei care erau foarte bine organizaţi, din ce am văzut după aia şi din discuţiile de a doua, de a treia zi, filmuleţe, poze, cei care au început să bruscheze jandarmii"

    Jandarmeria a avut oameni infiltrati in public, acestia puteau foarte usor sa ii opreasca pe huligani dar nu au dorit sa faca asta. As spune mai degraba ca existau jandarmi infiltrati intre huligani pentru a se asigura ca provocarile vor avea raspunsul "dorit".
    Dragneo, un om obisnuit nu se apuca sa se ia la bataie cu 10-15 maimutze de galerie platite si aduse de psd acolo.
    Hai sictir, ar trebui sa stai minim 10 ani la Jilava pentru ce ai vrut sa provoci la 10 august.

    Si poate aflam totusi intr-o zi de ce klaus iohanis nu are interes ca acest dosar sa fie rezolvat in instantza.
  • -10 (16 voturi)    
    Va mai amintiti de caderea lui Boc (Luni, 18 octombrie 2021, 9:54)

    FortApache [utilizator]

    Si protestele de strada de atunci?

    Lasati-l incolo de 10 aug ca a fost nimic pe langa luptele de strada din perioada Boc.
  • +16 (18 voturi)    
    eu il cred pe Liviu! (Luni, 18 octombrie 2021, 10:04)

    qwerasdf [utilizator]

    cand acaparezi tot sistemul public si pupincuristii ti se astern la picioare... nici nu trebuie sa le dai ordin de ceva, ca ei vor sa faca orice sa intre in gratii Faraonului

    asa ca aia de la jandarmerie, au vrut sa arate cat de dobitoci utili pot fi ei.
  • +16 (18 voturi)    
    nu aveau nici abonamentul (Luni, 18 octombrie 2021, 10:05)

    Hans Metter [utilizator]

    platit la TV si deci aveau cablul taiat...
    minte asta de ingheata apele... cine poate crede ca un mare barosan de politician, milionar si cu atata influenta (cel mai tare la vremea respectiva) sta cu prietenii undeva la sprit fara un tv in respectiva incapere?!... Si chiar daca ar fi fost asa, nu l a sunat nimeni, nu i a scris nimeni in privat sau macar pe un grup de whatsapp pe unde era si el?! Hai pe bune mai Liviule...
    mai bine spuneai ca ai petrecut un week end romantic doar cu iubita cu telefonul inchis si cheia aruncata in strada (vorba lui Minulescu). Erai si mai simpatic si mai credibil.
  • -11 (19 voturi)    
    si daca a dat ordin ? (Luni, 18 octombrie 2021, 10:17)

    andreiu [utilizator]

    i se poate imputa ceva? a fost o bataie legala.
    Nu exista vreo decizie ca n-ar fi.
    • +9 (11 voturi)    
      ahahahaha (Luni, 18 octombrie 2021, 10:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      1 - daca a dat ordin si-a depasit GRAV atributiile ce e ilegal... o dovada ca esti de rea credinta sau analfabet functional

      2 - bataia nu a fost nici pe departe legala... am scris un comentariu mai jos.... nu ma repet...
  • +16 (18 voturi)    
    N-a raspuns (Luni, 18 octombrie 2021, 10:28)

    dincannes [utilizator]

    ... la intrebare, deci recunoaste ca represiunea a fost pregatita din timp.
    Criminali !
  • +19 (23 voturi)    
    sa mori tu?! (Luni, 18 octombrie 2021, 10:48)

    liviu_ [utilizator]

    nu vi se pare ciudat ca toti aia "importanti" nu erau in bucuresti de 10.08?!

    de asemenea... scuza asta mergea in 1400, de cand il avem pe Bell, scuza cu "nu eram la locatie sa dau ordinul" nu prea mai tine.
    de asemenea nu dracnea a dat ordinul, ci carmen dan si gealatii ei la ordinul lui dracnea...

    si inca ceva... ordinul poate sa fie dat cu niste zile inainte, nu in seara aia... e clar ca jandragmeria era pregatit sa bata:
    -> jandarmi aduci (exact ca RPC) din alte orase
    -> jandarmi mintiti ca e lovitura de stat
    -> jandarmi mintiti ca au murit jandarmi
    -> jandarmi trimisi (total aiurea) prin minjlocul populatiei - poate-poate mor cativa sa aiba motive sa ne omoare
    -> jandarmi cu IDurile ACOLEPRITE ca sa nu fie identificati cand incalca legea !!!
    -> faptul ca s-a inchis repede dosarul (cu ajutorul PNL)
    -> faptul ca protestatarii violenti sunt annchetati (f ok), dar nici un janram nu a fost macar sanctional (desi au incalcat legea intr-un stil barbar)...

    eu zic ca dovezile sunt mai mult decat suficiente sa aratam ca totul a fost premeditat !
    dar sigur... dracnea spune ca nu el... dar nu conteaza... puscariile sunt pline de oameni "nevinovati". daca te-ai lua dupa declaratia lor din marii criminali condamnati ai planetei (criminali in serie, psihopati etc)... cati au recunoscut? 20-30%?! si o mare parte din aia pe patu de moarte sau similar...
    • -7 (7 voturi)    
      Dar despre protestatari (Luni, 18 octombrie 2021, 12:39)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si premeditarea lor cu revolta ce ai de spus?
      De ce ati mers acolo ca sa-i bateti pe jandarmi si de ce ati avut asteptari ca jandarmii sa va dea de baut ca le dati bataie?
  • +6 (12 voturi)    
    ! (Luni, 18 octombrie 2021, 10:55)

    tudorr [utilizator]

    Asa fac mafiotii, nu semneaza ei nimic! Oricum, dupa ce comentarii sunt pe aici, l-ar vrea lumea inapoi ca prim sinistru si pe Sosoanca presedinte!
  • +6 (6 voturi)    
    era sa vomit (Luni, 18 octombrie 2021, 13:05)

    NOTORIOUS [utilizator]

    cand am vazut ce il mai lingusea denise rifai.
  • -1 (3 voturi)    
    Dragnea, amaratule... (Luni, 18 octombrie 2021, 14:18)

    VOX. [utilizator]

    In primul rand, te-ai certat cu Kovesi si ai vazut ce ai patit.
    In al doilea rand, uite aici cum se face:

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-25114431-video-italia-politia-intervenit-forta-trieste-contra-celor-care-protestau-fata-certificatul-verde.htm
  • +2 (6 voturi)    
    Peizanu tot peizan ramane (Luni, 18 octombrie 2021, 17:18)

    Fu Leng [utilizator]

    Vinul se bea la temperatura camerei, de obicei!!! Dar nah, obisnuit cu bere rece si mici....
    • +1 (1 vot)    
      Aveti grija! (Luni, 18 octombrie 2021, 20:37)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      Ca jigniti 80 % dintre bucuresteni.
  • -1 (1 vot)    
    Numai ce ne convine... (Luni, 18 octombrie 2021, 22:54)

    Sumner [utilizator]

    Si relatarea e din pdv al derbedeilor din piata, si comentariile la fel. Traiti in sfera voastra si fiti fericiti, i..b..ci..lor
  • +1 (1 vot)    
    Atenție pușcărie! (Marţi, 19 octombrie 2021, 1:30)

    Gabu [utilizator]

    Vinu' rece strică dinții!