VIDEO VIRAL: Pontonul din Tulcea inaugurat cu mare fast de Raluca Turcan și alți 6 oficiali s-a scufundat la nici o lună după tăierea panglicii

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 13:15 Actualitate | Esenţial


Pontonul inaugurat in Tulcea s-a scufundat
Foto: Info Tulcea
Pontonul din Tulcea inaugurat cu mare fast de Raluca Turcan și autoritățile locale pe 22 septembrie s-a scufundat la mai puțin de o lună de zile de la tăierea panglicii.

Pontonul era singurul centru itinerant de recuperare pentru copiii cu dizabilități din localitățile izolate din Delta Dunării.

Imaginile cu inaugurarea sa s-au viralizat la momentul respectiv după ce 7 oficiali s-au înghesuit la tăierea panglicii.



Raluca Turcan a anunțat pe pagina sa de Facebook inaugurarea centrului, afirmând la momentul respectiv că el este „un exemplu de servicii sociale integrate, parte consistentă a ceea ce ar trebui să fie asistența socială în România”.

Imaginile cu scufundarea pontonului au fost distribuite pe Facebook de site-ul local Info Tulcea într-o postare în care anunță că „Titanicul ia apă”.


Conform Ralucăi Turcan, pontonul a fost un proiect inovativ al Fundației SERA România, cu sprijinul Penny și în colaborare cu Consiliul Județean Tulcea, fiind „unul dintre cele mai clare exemple de bună practică în ceea ce privește parteneriatul public-privat”

Contactaţi telefonic de Info Tulcea, cei de la Fundaţia Sera au declarat că situaţia de la Mahmudia este cunoscută cauzată de faptul că s-au blocat pompele de santină pentru că a fost o problemă cu alimentarea cu energie electrică.

Fundația Sera afirmă că a fost contactată o firmă care deţine o macara, pontonul va fi tras din apă şi se vor repara acele pompe stricate urmând a fi readus pe linia de plutire.

Pe același subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















38985 vizualizari

  • +33 (55 voturi)    
    Iata binefacerile progresului! (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:21)

    ember [utilizator]

    Inca o victorie a echipei castigatoare!
    • +7 (15 voturi)    
      Asta-i lene și prostie. (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Și unii se bucură pentru asta. Normal, fac parte din categoria celor leneși și proști. . Vezi casele făcute de Becali la inundație cu câțiva ani în urmă .Asta ne aduce aminte de alte situații când ,ajutorul acordat a fost neglijat, abandonat și sa distrus. Sunt și astfel de oameni în România, care după ce le face ceva ca ajutor, vor să vină altcineva să se ocupe de bunul respectiv.
    • +10 (12 voturi)    
      Am vazut-o pe Turcan (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:00)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui ember

      cu bormasina, cand ii dadea gaura ............
    • +3 (5 voturi)    
      Nu amice ... (Vineri, 15 octombrie 2021, 20:34)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Asta e rezultatul incompetentei si tembelismului romanesc - ! Formula clasica : Merge si asa ! Adica fara pompe !!
  • +42 (58 voturi)    
    Nici in filmele cu prosti nu vezi asa ceva (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:22)

    Gryphus [utilizator]

    e fara cuvinte, baiate de joc din banii nostri facut de catre PNL
    • +15 (17 voturi)    
      De toti (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu doar PNL. Multi dintre noi ne numaram banii la salariu dupa ce platim datoriile, iar ei se intrebau prin ce tari sa mearga cu amantele pe banii nostri si carei firme prietene sa dea contracte.
    • 0 (14 voturi)    
      Legatura cu partidele... (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:43)

      PANA...MEA [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ...e total falsa! Daca eu fac un televizor si ti-l fac tie cadou si tu il scapi din mina cine e de vina? Cred ca, corabia lu' Noe, plina cu prosti, s-a rasturnat in tara noastra...Probabil ca Dorel era la timona...
  • +28 (40 voturi)    
    Asa se intampla (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:24)

    Milka Man [utilizator]

    cand astfel de lucrari banoase sunt atribuite unor executanti care nu au nici un fel de experienta in domeniu...Si PNL, la fel ca oricare partid de pana acum, da lucrari firmelor de casa, fara a-si bate macar capul cu niste cerinte minime. Mai mult, si politicienii PNL adora sa se umfle in pene pe la "taieri de panglici". Mi-e scarba de ei....
  • +16 (26 voturi)    
    imagine romanei si a clasei masonosecuristice (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:25)

    MTTRN [utilizator]

    imagine fidela a romanei si a clasei masonosecuristice
    • +15 (15 voturi)    
      ai dreptate! (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:56)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Asta este romania pensiilor speciale! romania securistilor pensionati la 42 de ani, aceasta romanie se va scufunda, exact ca acel ponton! Chiar ieri PSDNL(psd si pnl) a vota pt pensii speciale la alte categorii de baroneti ai statului securist: "Comisia juridică a Camerei Deputaţilor a votat, joi, pentru raport de respingere la proiectul de lege, iniţiat de USR, privind abrogarea articolului 210 din OUG nr. 57/2019 care prevede acordarea de pensii speciale pentru primari, viceprimari, preşedinţi şi vicepreşedinţi de consilii judeţene."
  • +20 (22 voturi)    
    Functioneaza in parametri normali (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:25)

    Aeroporcul [utilizator]

    Pentru ca metoda de recuperare era de fapt inecul.
  • +15 (21 voturi)    
    culori (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:26)

    Nevermind [utilizator]

    Daca avea si un pic de galben, era exact pd(n)l-ul lui citu si iohanus
  • +24 (34 voturi)    
    Nimic nou (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:40)

    JustinCase [utilizator]

    Țara lucrului bine făcut, unde o grădiniță din Reșița a fost construita în 14 ani și tronsoane de autostradă de 10Km în 10 ani.
  • -12 (34 voturi)    
    al treilea din dreapta nu este Drula? (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:50)

    bancher [utilizator]

    Daca da, ar trebui modificata titlul stirii, pentru ca nu doar Turcan si PNL au inaugurat asa zisul ponton. Au fost si altii acolo...
    • +16 (20 voturi)    
      Nu prea (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:26)

      _0N_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      USR-istii si-au dat demisia din guvern pe 7 sept. iar faimosul ponton a fost inaugurat pe 23 sept. In ce calitate ar fi participat Drula acolo?

      Pe facebook-ul Ralucai Turcan (inca) sunt pozele de la inaugurare in care se vede mai clar personajul respectiv dar va place sa aruncati cu diverse doar doar se prinde ceva...
    • +12 (14 voturi)    
      Nu e Drula, e unul de la PNL (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:34)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ce treaba sa aiba Drula la o aactiune de imagine a PNL?
    • +12 (14 voturi)    
      Drulă (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      e USR nu pnl. Se pare că ați ratat articolul cu inaugurarea făcută de cei 7 care au speriat vestul, în frunte cu madam țurcanu.
      • +3 (3 voturi)    
        nicio diferenta (Vineri, 15 octombrie 2021, 20:04)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        tot niste biete javre hamesite
    • +9 (11 voturi)    
      Nu a fost Drula (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:08)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      la taierea panglicii!
      Se inghesuiau la taierea panglicii 7 pacalici pnl-isti si reprezentanti ai sponsorilor!
      • +1 (1 vot)    
        Gresiti. (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:21)

        Kroko Dilu [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Doar Turcan e de la PNL.Primarul din Mahmudia,presedintele CJ Tulcea si seful DGASPC Tulcea sunt de la aia rosii.Restul,reprezentantii ong-ului si finantatorii proiectului.Il banui pe Dorel de la primarie ca a lasat fara curent pontonul amarat la mal.
    • +14 (16 voturi)    
      Se putea fara un troll rus?! (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:14)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      lectia de azi: "cum sa dam vina pe USR"
    • +10 (12 voturi)    
      Drula (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:17)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Drula a facut prima inaugurare de autostrada fara taiere de panglica. Cand a fost finalizat nodul de la Sebes, i s-a dat direct drumul fara vreo ceremonie
    • +8 (10 voturi)    
      Ahhaha (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:36)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Drula!Asta e ofu' vostru! Ăla de câine si nu om!
      Doar ,doar sa fie si unu' de la USR ca sa ziceti ca s toti la fel!
      Hehe ,aceeasi tactica o au si pesdisti si intalnita des la halena 3, ghiță tv ,sputnic!
      Pnl si psd sunt 2 partide toxice care trebuie destructurate!
    • -3 (5 voturi)    
      Ma … (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:02)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ce se usr-isti aici. Va poate fi rusine!
      Tot pe qcolo e si usr-ul ca pnl-il sau psd-ul!
  • +23 (27 voturi)    
    cam asta (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:02)

    utilizator_ [utilizator]

    este imaginea politicienilor romani, pe unde trec
    intra totul la apa .
    dupa ei, potopul.
  • +15 (25 voturi)    
    Ro lucrului bine facut :))) (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:03)

    sfarleaza [utilizator]

    PDL'istii, savanti de renume mondial, in frunte cu Turcan, Bogdan, Boc si alte multe mii de lingai, sub conducerea atenta a carmaciului Citu, vataf de vaza al Cotroceniului :)
  • +27 (35 voturi)    
    run baby run (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:07)

    albastru de Romania [utilizator]

    nu as fi crezut vreodata ca astia de la PNL sunt mai prosti ca PSD, dar se pare ca m-am inselat
  • -3 (27 voturi)    
    Echipa castigatoare (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:22)

    winston_smith [utilizator]

    In astia trebuie sa avem noi incredere. Astia fac reclama vaccinului. Ne vor binele. Sunt competenti.
    • +8 (14 voturi)    
      Să nu faci vaccin ! (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Nu merită să trăiești între asemenea oameni. Nu sunt ca tine. Bravo ție că ești deștept și ai făcut legătura între ponton și vaccin.
  • +8 (10 voturi)    
    CÂRPACI (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:25)

    gibon47 [utilizator]

    Lucru românesc. CÂRPACI
  • +9 (11 voturi)    
    Ghinion (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:32)

    Qu [utilizator]

    N-au avut si astia norocul sa se scufunde la inaugurare.
  • +3 (5 voturi)    
    Se pare ca-i intr-o zodie buna (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:49)

    vladulu [utilizator]

    pentru scufundari. Va propun s-o puneti ministru al educatiei, caci e ultima reduta nescufundata dupa revolutie. Cu proverbialul ei noroc o va pune si pe asta pe butuci.
    • +3 (3 voturi)    
      Invatamantul e gata scufundat (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:12)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui vladulu

      Androneasca si acum Cacacampeanu, doi tovarasi din organizatia de baza.
  • +9 (11 voturi)    
    Eu as interzice inaugurarea cu panglici (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:05)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    E doar o prostie pentru a se fali niste oameni care nu au batut un cui la acel obiectiv.
  • +10 (12 voturi)    
    ce macara (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:20)

    vodatepes [utilizator]

    Ce macara trebuie sa aduceti? Il aveti pe Superman. Ia o doza de praf alb si sa vezi cum scoate toate vasele scufundate pe Dunare.
  • +9 (9 voturi)    
    E mai bine asa (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:38)

    Filbert [utilizator]

    Il boteaza 'Acvariu pentru copii cu dizabilitati' si Raluca apare imediat cu foarfeca in mina pentru inca o sesiune de poze...��
  • +2 (4 voturi)    
    da (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:57)

    Hexadanus [utilizator]

    data viitoare, chemati pe "Marele Alb" sa va faca treaba, garantat se face repede si bine.
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:08)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    e de plans (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:57)

    cristi_an [utilizator]

    dar am ras
  • +5 (7 voturi)    
    nu'nteleg? (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:52)

    Cetateanu [utilizator]

    Pe langa ca pare o "realizare" pe un proiect de cercetare (dupa denumiri), wfk UN PONTON CA SA PLUTEASCA II TREBUIE ENERGIE SI MOTOARE? Ce porcarie (deturnare de fonduri) e la mijloc Ralucuto?
    • +5 (7 voturi)    
      da (Vineri, 15 octombrie 2021, 21:40)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Avea pompe de santina, care s-au oprit cand nu a mai fost curent electric.
      Farra pompe, s-a adunat apa din infiltratii, iar pontonul s-a scufundat!

      Asta-i tehnologia Mileniului III: pe vreme mea, in anii '60, ambarcatiile, de lemn sau metalice, erau PASIVE, nu lua apa in cantitate mare si PLUTEAU fara sa aiba nevoie de motor ca sa se mentina la suprafata!

      Pontonul, realizat dupa o tehnologie moderna, este ACTIV, ca si scuturile din Star trek, necesita permanent energie ca sa se mentina la suprafata!
  • 0 (4 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 9:53)

    tudorr [utilizator]

    Munca de bugetar!