Arafat: Am discutat cu premierul, accesul la magazinele esenţiale nu va fi condiţionat de certificatul verde

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2021, 23:33 Actualitate | Esenţial


Coada la magazin
Foto: Agerpres
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat joi seară că a discutat cu premierul interimar Florin Cîţu după ce acesta a spus că ar trebui implementat certificatul verde şi în magazine şi a precizat că afirmaţia sa nu se referă la cele esenţiale, scrie Agerpres.

"Am avut o discuţie cu dânsul, nu ne referim la magazinele esenţiale, se poate acest lucru şi se aplică în unele ţări la magazinele care se consideră mai puţin esenţiale, la anumite tipuri de locaţii, unde într-adevăr se intră pe certificat verde. Asta va trebui să fie o decizie prin act normativ (...), în anumite zone, anumite localuri, anumite magazine să se intre cu certificatul verde, e un lucru care e aplicat şi în alte ţări. Nu vorbim de magazinele alimentare, unde sunt lucrurile esenţiale la care trebuie să aibă oricine acces. (...) Certificatul verde înseamnă inclusiv testarea, când vorbim de aceste magazine, nu vorbim numai de vaccinarea sau trecerea prin boală, se vorbeşte inclusiv de testare, numai că ăsta este iarăşi un aspect care va fi analizat. Sunt convins că nu vorbim de limitarea accesului la ce este esenţial", a afirmat Raed Arafat la Antena 3.

Premierul interimar Florin Cîţu a declarat joi că a avea certificatul verde pentru orice activitate economică este un pas important şi că autorităţile se gândesc la acest lucru. El a precizat că doreşte ca această măsură să fie introdusă cât mai rapid şi să fie aplicată şi în hipermarketuri, magazine.

Întrebat dacă introducerea obligativităţii certificatului verde inclusiv pentru magazine nu ar însemna o restricţionare a accesului cumpărătorilor, Cîţu a răspuns: "Asta nu este restricţionare, este doar o triere".


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9767 vizualizari

  • +4 (26 voturi)    
    va multumim (Joi, 14 octombrie 2021, 23:52)

    cucuveauamov [utilizator]

    Multumim din inima partidului si iubitului Conducator pentru tot ce face pentu noi!
  • +2 (32 voturi)    
    Deci 71% din romani (nevaccinații) mor de foame! (Joi, 14 octombrie 2021, 23:59)

    Argon [utilizator]

    Se vede ca acest Cîţu are o inteligenta foarte redusa. Când 71% din romani sunt nevaccinați complet (deci în imposibilitatea obținerii certificatului verde) cum poate premierul sa spună ca nu iți poți face cumpărăturile fără acel act?! Ce faci cu cei 71%? Când ii vaccinezi?

    Nu a ajuns Cîţu întâmplator la profesionala în 1988 cu media 4 la treapta a II-a.

    Citat:
    "Întrebat dacă introducerea obligativităţii certificatului verde inclusiv pentru magazine nu ar însemna o restricţionare a accesului cumpărătorilor, Cîţu a răspuns: "Asta nu este restricţionare, este doar o triere"."
    • -9 (19 voturi)    
      de ce in "imposibilitate"? (Vineri, 15 octombrie 2021, 1:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      e imposibil sa te vaccinezi?..

      nu trebuie sa se vaccineze 71% ca nu-si trimite nimeni copiii la cumparaturi si batranii de prin sate nu se duc la Carrefour in fiecare zi. daca s-ar duce.. acum am avea cateva mii de decese zilnic.
    • -10 (24 voturi)    
      Îi testezi (Vineri, 15 octombrie 2021, 1:18)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Îi testezi, dacă nu-s vaccinați. Ăia 70% de șoșoci :)
  • -7 (17 voturi)    
    nu poti interzice accesul la spirtul medicinal! (Vineri, 15 octombrie 2021, 0:18)

    Antenistontel [utilizator]

    pericol de sevraj!
  • +7 (11 voturi)    
    Nu este adevarat ca va fi conditionat (Vineri, 15 octombrie 2021, 1:11)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    dar este adevarat ca va fi triat
  • +13 (19 voturi)    
    Boierul Arafat, marinimos cu supusii (Vineri, 15 octombrie 2021, 1:36)

    andipetre [utilizator]

    Ii va biciui doar o data pe saptamana si ii va lasa sa ii admire caleasca in fiecare zi. Sa ii multumim, nu?

    Reflexul tiraniei e crunt in astia...
  • -1 (9 voturi)    
    Iresponsabili (Vineri, 15 octombrie 2021, 6:14)

    tontu [utilizator]

    Cati oameni trebuie sa moara zilnic in Bucuresti ca sa se ajunga la carantinare? Sau poate se asteapta ca medicii sa inceapa sa "dezerteze" de prin spitale penru ca oricum numai au ce face?
  • +4 (6 voturi)    
    Amintit-va ca acum 10 ani l-ati dat jos be Boc (Vineri, 15 octombrie 2021, 7:06)

    xolv [utilizator]

    pentru ayatollahul Arafat! Ati salvat sistemul public de sanatate de dictatorul Basescu care voia sa privatizeze spitalele nozocomiale-incendiare!!
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 7:33)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Astia doi, Arafat si Cîțu,sunt direct responsabili (Vineri, 15 octombrie 2021, 7:58)

    Klaus_ [utilizator]

    Cu decizii din astea absurde luate de Arafat si Cîțu, nici nu-i de mirare ca 70% nu au incredere in ceea ce spun autoritatile si nu se vaccineaza. Carantinarea absurda pe localitati (nu pe zone metropolitane), orarul restrans al magazinelor ca sa se inghesuie toti intr-un interval mai scurt, aberatia aia cu declaratia care te pazeste de Covid, accesul restrictionat in localuri pt cei ce nu sunt vaccinati (in conditiile in care reiese clar din cifre ca si vaccinatii se imbolnavesc exact la fel de usor cu varianta Delta si ca pot da mai departe)... toate aceste aberatii si multe altele, emise de acesti doi papagali, Cîțu si Arafat, ne-au dus la dezastrul de acum.
  • +3 (5 voturi)    
    Rau am ajuns (Vineri, 15 octombrie 2021, 8:50)

    galeo [utilizator]

    Sa fim condusi de niste idioti imbatati de putere cu tendinte dictatoriale.
    • +5 (7 voturi)    
      Pârțu si Arahat (Vineri, 15 octombrie 2021, 10:14)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ce rost mai are sa restrictionezi magazinele ne-esentiale unde oricum nu se inghesuie lumea ca in cele esentiale? Doar ca sa mai crizam putin populatia ca doar trebuie sa-i tinem invrajbiti unii cu altii, nu? Antivaxxerii ii blesteama pe sclavii vaccinati, vaccinatii ii porcaiesc pe sosocisti, vai ce succesuri avem in lupta cu covidu! Fix asa o sa scapam de molima asta, aruncand cu rahat unii in altii!
      Ce ar fi sa recomanzi ca din contra, magazinele esentiale sa fie deschise non-stop astfel incat sa scazi aglomeratia pe cat posibil? Ce ar fi sa rogi frumos oamenii sa colaboreze, in loc sa-i ftzi cu amenzi de n-a auzit parisu si sa dai drumu la militieni sa se simta si ei ca in 1985?
      Cateva idei, zic si io...
      • +1 (1 vot)    
        Sanatatea nu e scopul acestor masuri. (Vineri, 15 octombrie 2021, 11:27)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

        Ca trecutii prin boala nu au statusul de imunizat, ceea ce e idiotic. Ar fi marit statusul de imunizare doar din asta. Ar fi limitat numarul de vaccinari necesare, deci ar fi mai economic. Dar nu asta e scopul ci vaccinarea.
        Si daca ar fi pentru voturi, dar sunt nepopulare pe toata linia. PNL USR autodistrug si stiu foarte bine ca fac asta.
  • +1 (1 vot)    
    Care premier ? (Vineri, 15 octombrie 2021, 12:24)

    Alexyz [utilizator]

    care premier???
  • -1 (1 vot)    
    Acest ”domn” A. (Vineri, 15 octombrie 2021, 12:53)

    periscop [utilizator]

    ... pare a fi imaginea în oglindă a lui Pinocchio.