Mită la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîțu. Deputatul PNL Cosmin Șandru, urmărit penal după ce ar fi încercat să corupă un parlamentar să nu voteze moțiunea

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2021, 14:18 Actualitate | Esenţial


deputatul Cosmin Sandru și premierul Florin Citu
Foto: Facebook
DNA a anunțat joi că a început urmărirea penală a deputatului PNL Cosmin Șandru și a directorului general al Societății de Transport Public Timișoara. Cei doi ar fi încercat să corupă un parlamentar să nu voteze moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîțu.
DNA a anunțat începerea urmăririi penale, pentru dare de mită, împotriva deputatului PNL Cosmin Șandru și a lui Nicolae-Florin Bitea, director general al Societății de Transport Public Timișoara.

Acuzațiile pe care DNA i le aduce deputatului PNL Cosmin Șandru


  • La data de 1 octombrie 2021, în contextul în care urma să fie dezbătută și supusă la vot moțiunea de cenzură inițiată pentru retragerea încrederii acordate Guvernului României, suspecții Șandru Cosmin și Bitea Nicolae-Florin i-ar fi promis unei persoane, deputat în Parlamentul României, numirea unor apropiați în posturi de conducere a unor instituții publice.
  • Pentru a beneficia de această „favoare”, persoanei respective i s-a cerut să absenteze de la ședința comună a Camerei Deputaților și Senatului, din data de 05 octombrie 2021, în care urma să fie dezbătută și supusă la vot moțiunea menționată mai sus.

Dosarul, deschis în urma plângerii AUR / Înregistrarea audio publicată de George Simion



În 4 octombrie, Geoerge Simion a acuzat, în Parlament, că parlamentari ai PNL ar fi încercat să "mituiască" parlamentari AUR pentru a nu participa la moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîţu, oferindu-le funcţii în deconcentrate.
  • "Cei de la PNL au încercat să ne cumpere la bucată, au încercat să ne mituiască şi am făcut un drum până la DNA.
  • Prima chestiune pe care o avem de făcut este să anunţăm organele competente şi vreau să facem cunoscut românilor toată schema prin care Florin Cîţu şi-a pus parlamentarii să ne ofere mită: funcţii în deconcentrate pentru apropiaţi.
  • Au încercat, practic, să ne cumpere ca parlamentarii AUR să nu fie prezenţi la votarea moţiunii. Parlamentarii AUR vor fi prezenţi cu toţii la votarea moţiunii. Nu suntem de vânzare, nu trădăm şi nu doar atât, nu facem afirmaţii (...)
  • Parlamentari ai PNL ne invitau să vorbim personal cu Florin Cîţu. O să facem cunoscut poziţiile, o să facem cunoscut totul, pentru că nu e posibil, corupţie la înalt nivel. Să vedem ce fac procurorii. Avem înregistrări audio-video", a declarat Simion, la Parlament.
Ulterior, el a publicat pe contul său de YouTube o înregistrare audio în care spunea că este vorba despre deputatul PNL Cosmin Șandru care încerca să îl convingă pe deputatul AUR Ciprian Titi Stoica să lipsească de la votul moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Cîțu.

Dialogul care poate fi auzit în înregistrarea publicată de Simion:
  • "- Există vreo şansă să negociem?
  • - Eu zic că nu.
  • - Ce-ar trebui făcut ca să putem negocia, ia spune? (...) Promovăm câţiva oameni unde vrei tu. Nu ştie nimeni. Îi facem membrii PNL de formă şi gata".
Simion mai susținea că același parlamentar ar fi încercat să corupă, în total, 5 parlamentari AUR, nu doar pe Ciprian Titi Stoica.
  • "(...) Colegii noștri au dus la DNA mai multe înregistrări, nu doar cu acel Șandru, mai sunt și alții care au încercat.
  • Ciprian a fost abordat să se întâlnească cu Rareș Bogdan. Rareș Bogdan ne-a sunat și pe noi să retragem moțiunea, ne spunea că nu e bine să ne băgăm noi în alegerile din PNL. Apoi a transmis mesajul că nu am cerut nimic. Eu i-am spus că ne deranjează faptul că ne face extremiști, pentru că noi suntem în familia conservatoare, nu suntem extremiști", declara liderul AUR.

Cum se apăra deputatul Cosmin Șandru


Contactat atunci de Antena 3, Cosmin Şandru respingea acuzațiile:
  • "Cu siguranţă nu l-am sunat eu pe acel domn deputat, nici nu cred că am numărul dânsului.
  • M-am întâlnit cu dânsul şi nu eram numai eu. Undeva săptămâna trecută.
  • Am avut doar o discuţie să vedem poziţia lor, dar nimic în a încerca să îl conving".

Cine este Cosmin Șandru


Cosmin Șandru are 33 de ani. El este deputat PNL de Timiș, la primul mandat (din decembrie 2020) și face parte din Comisia pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului.

În declarația de avere, Cosmin Șandru nu a trecut nicio locuință sau teren. În schimb, a menționat mai multe conturi, în care are, în total, aproape 130.000 de lei.

A trecut în declarația de avere și două credite în valoare totală de 69.000 de lei, contractate de la bancă în 2016 și scadente în 2021.

La capitolul venit anual, el a menționat indemnizația de deputat de 4.635 de lei și suma de 2.893, încasată ca administrator al firmei SC Sandecor Green SRL din Timișoara. De la aceeași firmă a încasat dividende de 237.500 de lei.

Deputatul PNL a trecut în declarația de avere și venitul soției sale, Oana Șandru - 23.785 de la Compania locală de termoficare Coltrem Timișoara, unde este administrator, și 30.344 de lei de la SC Dinu Instal SRL, ca inginer telecomunicații.

În declarația de interese, deputatul PNL nu a menționat firma Sandecor. În schimb, a scris că este asociat la SC MC Vest Distribution.

Funcțiile deținute de Șandru în PNL: președinte al organizației de tineret Timiș, vicepreședinte PNL la nivel național și membru în Biroul Politic Județean al PNL Timiș.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11674 vizualizari

  • +21 (41 voturi)    
    Nu mai iese nimeni in strada acum? (Joi, 14 octombrie 2021, 14:23)

    Divergent [utilizator]

    Malin Bot, Sandy si Oreste ce mai fac?
    • +14 (24 voturi)    
      echipa castigatoare (Joi, 14 octombrie 2021, 16:35)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      se transforma in echipa corupatoare
    • -13 (15 voturi)    
      Parlamentarul AUR poate l-a provocat pe C. Șandru! (Joi, 14 octombrie 2021, 16:56)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      Acuzațiile împotriva lui Cosmin Șandru sunt foarte slabe.

      Când reușea PNL-ul sa promoveze oamenii acelui parlamentar AUR de pe 1 Oct. pana pe 5 Oct. 2021?!

      Nu știm ce s-a discutat înainte de înregistrarea redata mai jos. Poate ca parlamentarul AUR, cu scop de a provoca, s-a arata dispus sa nu se prezinte la votarea moțiunii de cenzura împotriva lui Cîțu iar dialogul publicat nu reprezinta altceva decât o parte din întreagă discuție, doar cea care este total nefavorabila lui Cosmin Șandru și PNL-ului.

      Citat:
      "Mită la moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîțu. Deputatul PNL Cosmin Șandru, urmărit penal după ce ar fi încercat să corupă un parlamentar să nu voteze moțiunea"

      - Există vreo şansă să negociem?
      - Eu zic că nu.
      - Ce-ar trebui făcut ca să putem negocia, ia spune? (...) Promovăm câţiva oameni unde vrei tu. Nu ştie nimeni. Îi facem membrii PNL de formă şi gata".
    • +2 (6 voturi)    
      Păi acum e rîndul nostru! (Joi, 14 octombrie 2021, 19:40)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      TU și cu mine, cu Dăncilă, cu Ciolacu și cu Teodorovici de ce nu ieșim în stradă?
  • +25 (41 voturi)    
    Extremismul aur (Joi, 14 octombrie 2021, 14:25)

    Sosocel_mic [utilizator]

    Aur sunt intr’atat de extremisti incat nu accepta mita.
  • +34 (50 voturi)    
    penibil (Joi, 14 octombrie 2021, 14:51)

    copturie [utilizator]

    cum au incercat urmasii lui Bratianu sa incerce sa corupa parlamentarii unui partid pe care ei il numesc extremist.AUR a mai crescut cateva puncte procentuale dupa tarasenia asta.Asta e dovada modului ca de fapt partidele asa zise mainstream nu sunt decat niste organizatii mafiote!
    • +9 (17 voturi)    
      Erata (Joi, 14 octombrie 2021, 16:22)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui copturie

      Urmasii lui Bas poate, ca astia de acuma n-au nici o legatura cu liberalismul si inaintasii liberali.
  • +10 (16 voturi)    
    Bravo (Joi, 14 octombrie 2021, 14:56)

    pedalaion [utilizator]

    La mai multe.
  • +15 (19 voturi)    
    lucrul bine facut (Joi, 14 octombrie 2021, 14:57)

    Godaro [utilizator]

    Asa arata lucrul bine facut acuma? Nici mita nu mai e ce a fost ! :)
    • +5 (5 voturi)    
      Da, da, lucrul bine facut... "pas cu pas" (Joi, 14 octombrie 2021, 22:49)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui Godaro

      .
  • +3 (13 voturi)    
    Este varful de aisberg. Toti fac asa. (Joi, 14 octombrie 2021, 15:22)

    jackalphonse [utilizator]

    La asta este buna cafteala intre tovarasii de furat. se dau unii pe altii in gat. basescu a fost o mare catastrofa de presedinte, insa valoarea lui consta ca a patentat cafteala prin intermediul justitiei, cand mai cadea cate un boier, cuma fost si jupaneasa Udrea, scoasa curca nepatata pana la urma.
  • +14 (26 voturi)    
    felicitari membrilor AUR care nu au acceptat... (Joi, 14 octombrie 2021, 15:31)

    jackalphonse [utilizator]

    ...metodele cu care sunt obisnuiti cei de la pnl si psd.
    daca in Romania nu primesti mita esti numit extremist, ceea ce este normal. Centrul vietii publice in Romania este ocupat de corupti, numai extremele mai au cativa oameni cinstiti.
  • +15 (25 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 14 octombrie 2021, 15:47)

    Cataleya [utilizator]

    Ceea ce conteaza, insa, mai mult decat faptul ca i s-a deschis dosar penal, este rezultatul anchetei.
    Ca acum subiectul e "fierbinte" se face tam-tam pe partea politica, iar dupa vreo 3-4 ani de amanari aflam din presa ca DNA a clasat dosarul sau ca cine stie ce judecatori "binevoitori" l-au achitat pe plavan pe motiv ca fapta nu exista sau ca nu e consemnata in Codul Penal.
    Acolo e buba.
    In primul rand DNA-ul nu-i prinde decat pe 1% din escroci si, apoi, din aia 1% doar cativa ajung in fata justitiei si intr-un final, cei care chiar sunt condamnati scapa cu suspendare sau cu 30 de ore de munca in folosul comunitatii.
    • -1 (19 voturi)    
      minunat (Joi, 14 octombrie 2021, 16:04)

      Godaro [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Asa este @Cataleya: coruptii tai sunt mai buni decat coruptii altora. In sfarsit suntem de acord :)

      Ia sa vedem cat de jos(nic) poate sa cada PNLul
  • +6 (12 voturi)    
    Nimic deosebit (Joi, 14 octombrie 2021, 16:25)

    ACP [utilizator]

    repectivii stiu cum se obtin avanaje in politica, cum le-au obtinut chiar ei si au actionat ca atare. Asa este peste tot in sistem, asa se obtin sinecuri, beneficii, favoruri. Evident toate in folosul cetatenilor.
  • +7 (15 voturi)    
    frumos si bine... (Joi, 14 octombrie 2021, 16:29)

    Tulai doamne [utilizator]

    ...dar in spatele acestei afaceri murdare, se afla Alina Gorghiu. A si incercat sa acopere afacerea Sandru. In primul rand ce cauta argeseanca in Timis? Avem in Timis suficienti politicieni corupti, era nevoie sa mai importam si din Curtea de Arges? Cu cat si cu ce a mituit liberalii din Timis, ca sa-i reprezinta? DNA Timis a cam inchis ochii pana acuma, e timpul sa se trezeasca si sa vada sumbrul adevar a politicienilor din Timis.
    • +3 (7 voturi)    
      Să nu uităm că Alinuța (Joi, 14 octombrie 2021, 18:58)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

      avea numai vorbe de ocară la adresa Codruței Kovesi. De ce oare?
  • +7 (21 voturi)    
    Golani la costum (Joi, 14 octombrie 2021, 16:32)

    VOX. [utilizator]

    Cum v-am mai spus.

    Si cand te gandesti ca unii faceau spume la gura, spunand ca e datoria suprema a omului sa mearga sa voteze, si ca nu vrem sa ne gandim la viitorul copiilor.
    • +1 (15 voturi)    
      de cate ori (Joi, 14 octombrie 2021, 16:52)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      am spus ca nu mai trebuie votati decat cei care intr-adevar merita cu riscul prezentei de 10-15%.....

      De-abia atunci vor intelege partidele ca trebuie s avina cu oameni cat de cat decenti daca vor sa scoata lumea din case...

      Si s-ar putea ca fix AUR sa faca asta
  • +12 (16 voturi)    
    hai cu puscaria... (Joi, 14 octombrie 2021, 16:39)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hai cu puscaria...
  • +6 (10 voturi)    
    Și bineînțeles că acarul Păun (Joi, 14 octombrie 2021, 19:01)

    ploiesteanu [utilizator]

    a făcut-o singur. Nimeni nu știa de prostiile pe care le face, nimeni nu l-a pus să facă asta, totul a fost de capul lui. Cîțu și Alinuța habar n-au.
  • +8 (10 voturi)    
    Cati alegatori PNL au mai ramas oare? (Joi, 14 octombrie 2021, 19:12)

    FanelJr [utilizator]

    PNL a calcat in strachini la greu
  • +4 (8 voturi)    
    Mită la moțiunea de cenzură (Joi, 14 octombrie 2021, 20:46)

    pelagragalbena [utilizator]

    Cu voia lui Dumenezeu poate in Decembrie mai facem o revolutie!

    P.S.
    Poate fuge si ASTA la Targoviste
  • 0 (2 voturi)    
    de forma (Vineri, 15 octombrie 2021, 9:50)

    revo [utilizator]

    DNA va tergiversa, va tergiversa, va tergiversa si, in final, la sfarsitul mandatului ipochimenului, va clasa dosarul, pentru ca domnul in cauza este un bun soldat al Mafiei Galbene si nu trebuie sa-si piarda nici salariul si nici pensia speciala.

    O eventuiala trimitere in judecata si condamnare, chiar simbolica, ar fi un extrem de cumplit exemplu pentru viitor! Cine ar mai executa orbeste comenzile cate unui CaCazoo ori unui dement, ca Iohannis?!
  • 0 (0 voturi)    
    Au dat mită să treacă moțiunea. (Vineri, 15 octombrie 2021, 12:44)

    asavreau [utilizator]

    Moțiunea a trecut, deci nu este legală pentru-că a fost dată mită. Trebuie votată din nou moțiunea. La secret, nu cu arătatul bilelor ca să arate că nu au luat degeaba mita. Eu așa înțeleg, toți care au arătat bilele au fost mituiți. Să fie anchetați și se va vedea că-i așa.