Ce măsuri au găsit autoritățile din Vâlcea împotriva localnicilor care fură piatră dintr-un castru roman

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:04 Actualitate | Esenţial


castrul Buridava Romana
Foto: news.ro
Consiliul Judeţean Vâlcea a decis să amplaseze camere video pentru monitorizarea sitului arheologic Buridava Romană, după ce au constatat că localnicii fură piatră din castrul roman.

Consiliul Judeţean Vâlcea anunţă că situl arheologic Buridava Romană, amplasat în cartierul Stolniceni din Râmnicu Vâlcea şi aflat în administrarea Muzeului Judeţean, va fi împrejmuit cu un gard, dar şi monitorizat video, pentru că localnicii fură piatră din zidurile care fac parte din monumentul istoric de categoria A şi au aruncat gunoaie în amplasamentul sitului.
  • ”Are o valoare inestimabilă şi am investit aici pentru că se ajunsese într-o situaţie foarte gravă şi să înţelegeţi de ce spun gravă: pentru că se fura piatra din acest sit. (...) Aici au fost băile romane.
  • Pentru cei răuvoitori, avem deja o înţelegere cu Poliția, care verifică periodic zona şi, de asemenea, obiectivul este supravegheat video.
  • Facem un apel să nu ne batem joc de asemenea valori”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Constantin Rădulescu, conform News.ro.
Conservarea şi restaurarea sitului este realizată de către specialiştii din cadrul Muzeului Judeţean Vâlcea şi ai Ministerului Culturii, a precizat directorul Muzeului Judeţean, Claudiu Tulugea.

Castrul a fost construit în jurul anului 103, după primul război dintre daci și romani, pe amplasamentul unei foste tabere militare de corturi. Timp de doi ani, între anii 103-105, aici a fost staționată Cohorta II Flavia Bessorum, ai cărei soldați erau recrutați din rândurile tribului Bessi, descriși de Strabon ca fiind "cei mai aprigi din neamul Tracilor".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11665 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    romanii fiind romani.. (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:08)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... sa-i caute pe olx.
    • +3 (3 voturi)    
      noroc... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 18:08)

      2304 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ...ca nu-i din fer castru' ca nu mai ramanea nimic.. il gaseau la Remat
  • +2 (8 voturi)    
    Păi Super-Cîțul ce păzește!? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:12)

    Rescator [utilizator]

    Ar putea să facă zilnic câte un zbor în zonă.E totuși
    Județul lui natal.
  • +5 (5 voturi)    
    Asa ar trebui procedat... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:32)

    Cataleya [utilizator]

    ...si in locurile virane, acolo unde localnicii isi arunca gunoaiele de zeci de ani si nu-i prinde nimeni.
    Fiecare orasel sau oras mai mare are astfel de locuri care, oricat s-ar curata, peste 2-3 luni gramezile de gunoi reapar dar nimeni nu e prins in flagrant.
    Nu ma refer la gunoiul menajer, ca nu se duce nimeni cu punga de resturi alimentare pana nu stiu unde sa o arunce.
    E vb de cei care isi duc gunoaiele rezultate de pe urma contructiilor si renovarilor sau isi arunca acolo frigiderele, masinile de spalat, aragaze vechi, mobila veche, cauciucuri si multe alte tipuri de deseuri, pt ca nu vor sa plateasca pt ridicarea lor de catre firme care se ocupa cu asa ceva.
    La ora asta se gasesc camere video ultraperformante, chiar si pe timp de noapte, cu zoom care de la 30m iti filmeaza perfect verigheta de pe mana sau cercelul din ureche, iar preturile pt astfel de camere nu prezinta absolut nicio problema pt bugetul unui oras.
    Dar camerele trebuie montate pe stalpi solizi (de genul stalpilor de tensiune) ca sa nu poata fi distruse de orice plavan care arunca cu pietre sau darama stalpul cu totul.
  • +5 (5 voturi)    
    Reprezentativ pentru poporul român.... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:33)

    gmb72 [utilizator]

    Culmea barbariei, sa-ti distrugi propriile vestigii istorice....
    Ce pretentii mai avem sa intelegem propriile greseli ale trecutului, SI ASTFEL SA LE CORECTAM, daca noi urinam cu bolta pe trecutul nostru ?!?....
    Urmatorul pas, va fi sa furam marmura crucilor din cimitire, sau piatra si caramizile mormintelor funerare, ca doar "....ce mai face mortii cu ele ?...."
    ... Si de la acesti barbari demni de Evul Mediu, asteptam sa inteleaga importanta vaccinarii, ideea de preventie a unei boli ?!?.....
    Ooo, nu, nu generalizez, ca astia sunt "decat" 70% din populatie.....
    • 0 (0 voturi)    
      Ca în Italia cum 1000 de ani (Joi, 14 octombrie 2021, 6:17)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Coloseumul a fost prăduit în mod asemănător în trecut. Doar că aceasta a fost cu o mie și ceva de ani în urmă...
  • +5 (5 voturi)    
    pfff... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:37)

    trecatoru [utilizator]

    Vai de capul nostru. Cum să iei pietre dintr-un sit roman?
  • +7 (7 voturi)    
    ciorditori (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:38)

    levierul [utilizator]

    traditii populare
  • +4 (4 voturi)    
    Realitatea dincolo de populisme (Miercuri, 13 octombrie 2021, 17:34)

    Bandogu [utilizator]

    Mi-am petrecut mai mult de jumătate din viata în Stolniceni. Nu am văzut pe nimeni niciodată furând pietre. Am văzu însă autoritățile dând autorizații de constructie în sit pe locul unor cuptoare romane. Domnii ăștia iluștri de la muzeu au venit și au făcut descărcarea arheologica. Au zis ca e o zona săracă în material arheologic în condițiile în care e suficient sa mergi pe teren sa găsești ceramica romana. Au 'curățat' situl acum 10-15 ani apoi l-au lăsat complet în paragina. Acum ca e rost de cheltuit bani, vor brusc sa facă din rahat bici. Tot localnicii au lăsat în paragina și mini muzeul de acolo de 30 de ani? Aveam pretenții de la Hotnews, pare ca degeaba. Cum ar fi sa și verificați realitatea domnilor din redacție?