Legea care obligă instituțiile să nu mai ceară copii de pe acte emise de alte entități ale statului, aprobată de Parlament

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:26 Actualitate | Esenţial


dosar cu sina
Foto: Hotnews
Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, un proiect de lege prin care se interzice instituţiilor publice să solicite persoanelor fizice sau persoanelor juridice, în vederea soluţionării cererilor pentru furnizarea unui serviciu public, copii de pe avize sau alte documente care au fost emise de către entităţi ale statului.

Proiectul de lege completează OUG 41/2016, transmite Agerpres.

"Se interzice instituţiilor publice şi organelor de specialitate ale administraţiei publice centrale să solicite persoanelor fizice sau persoanelor juridice, în vederea soluţionării cererilor pentru furnizarea unui serviciu public, copii de pe avize sau alte documente care au fost emise de către instituţii publice sau organe de specialitate ale administraţiei publice centrale", prevede proiectul de lege.

În schimb, instituțiile pot cere respectivele documente, în format electronic, de la instituțiile ce le-au emis, cu acordul expres al beneficiarului:

”Instituţiile publice şi organele de specialitate ale administraţiei publice centrale solicită entităţilor care au emis documentele prevăzute la alin.(1), în format electronic, copii sau extrase de pe acestea în baza consimţământului expres al beneficiarului serviciului public”.

Au votat "pentru" 291 de deputaţi, iar "împotrivă" unul singur.

Iniţiativa legislativă a fost adoptată şi de Senat, iar Camera Deputaţilor este for decizional în acest caz.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12965 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    acum vreo 5-10-20 de ani era si mai bine! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:36)

    richter [utilizator]

    copie dupa: ,,,,,,,,,,ore o sa se reduca posturile in administratie, sau o sa cresca pt ca se vor inmultii ce ce duc hartii intre institutiile statului, ca pana acum faceam asta noi, gratis -(adica pe timpul, nervii si banii nostri)
  • +22 (28 voturi)    
    Inutila legea (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:37)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Daca nu prevede si sanctiuni pe persoana fizica (functionarul care nu o respecta). Te duci la ghiseu, si acela/aceea refuza sa iti primeasca dosarul daca nu ai documentul respectiv. Ce poti sa faci? Ameninti sau chiar faci plangere la DNA pentru abuz in serviciu? Dai in judecata pe contencios administrativ institutia? Nu prea cred, realist vorbind.

    Si in prezent nu se respecta la greu termenele legale pentru o sumedenie de servicii publice. E tras cineva la raspundere vreodata? Nu!

    Acelasi efect o sa aiba si legea asta, daca nu are sanctiuni orientate pe persoana fizica sau chiar nu are deloc.
  • +20 (20 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    nuuuuuu

    eu mi-am luat seturi intregi de dosare cu sina, sa-mi ajunga toata viata...

    incepand de la admiterea la facultate, casatorie, nastere copil, rate, inscriere copil la scoala, autorizatii de constructii, deces.. etc

    dosarul cu sina este singurul obiect care ne este aproape pe tot parcursul vietii, de la nastere si pana la deces

    sad days :"(((((((((
    • +6 (8 voturi)    
      fata draga, nu fi trista.. (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:14)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ... peste cativa ani te vei imbogati. stii cu cat se vand acum pe olx pestii de televizor si mileurile?
  • +25 (25 voturi)    
    YES! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:43)

    provest_1 [utilizator]

    Si cate ghisee se desfiinteaza cu ocazia asta?
    Nici unul?
    • +14 (14 voturi)    
      Normal (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:01)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui provest_1

      Probabil vor tripla numarul de functionari ca sa compenseze pentru drumurile facute de oameni inainte.
  • +7 (9 voturi)    
    Hai liberare! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:56)

    MTTRN [utilizator]

    Normalitatea
  • +10 (10 voturi)    
    Uraaaa (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:01)

    Fanel01 [utilizator]

    O veste foarte buna , cu ocazia asta poate mai scapam si de angajati inutili platiti din buget.
  • +17 (17 voturi)    
    Zău? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:11)

    NoFive [utilizator]

    Intră și copia după cartea de identitate aici? Doamne dă, dar mira-m-aș.
  • +4 (6 voturi)    
    doamne ajuta.. (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:13)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. asta trebuia prima lege dupa ce l-am impuscat pe nentu Nicu.
    sa dea dzeu sanatate la usereii care chiar au facut treaba asta sa se intample, nu doar au stat sa se certe pe facebook ca alti colegi ai lor.
  • +9 (9 voturi)    
    cine va crede??? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:21)

    mandalau [utilizator]

    Cine crede asta???
    Acum 2 saptamani m-am prezentat cu un act official in emis de statul roman, in original si cu o copie la o institutie publica. Functionarul nu a vrut sa accepte copia pusa in dosarul cu sina (pe care sa scrie el conform cu originalul) si deasemenea nu a acceptat ca eu sa scriu conform cu originalul si m-a trimis la notariat sa fac o copie legalizata pentru care am pierdut 4 ore si evident ca institutia statului roman s-a inchis intre timp pentru ca au program doar pana la 16:00. Bref eu a trebuit sa-mi mai iau inca o zi de concediu ca sa stau la alta coada ca sa depun actele repective.
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca nu stii legea (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:26)

      Bogdan2a [utilizator] i-a raspuns lui mandalau

      si nici functionarul nu stie ai pierdut timp. Dar te poti duce acuma sa-i dai cu ea in cap sa nu se mai intample si la altii:
      Ciolos a dat OUG - nr. 41/2016.

      în timp ce copiile legalizate solicitate de către instituţii pentru furnizarea serviciilor publice vor fi înlocuite cu verificarea de către funcționar, la ghișeu, a conformității cu originalul.

      Ar merita interpelat functionarul de ce ti-a cerut copie legalizata, zic.

      zi faina!
    • 0 (0 voturi)    
      ia vezi ce scrie in OUG (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:30)

      Bogdan2a [utilizator] i-a raspuns lui mandalau

      OUG nr. 41/2016


      în timp ce copiile legalizate solicitate de către instituţii pentru furnizarea serviciilor publice vor fi înlocuite cu verificarea de către funcționar, la ghișeu, a conformității cu originalul.

      Multumita lui Ciolos.

      Eu zic sa te duci sa-i dai in cap cu legea post factuum.
  • +7 (7 voturi)    
    Lege ca afară cu aplicare românească (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:33)

    Rumple [utilizator]

    Scăpăm de dosar, dar așteptăm mai mult soluționarea. Până cere, până răspunde cineva la email -dacă răspunde, până caută originalul(de obicei, în arhive prăfuite și întunecate), până face copia, până o trimite, până....mai bine îi dau eu direct copia până își fac ăștia canale electronice eficiente de comunicare si până vor dispărea funcționarii grețoși care se mișcă în reluare.
  • +6 (6 voturi)    
    Imposibil (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:42)

    pallst [utilizator]

    Chiar NU cred. Sunt n mii de posturi administrative, de norme de lucru si achizitii de materiale legate de aceasta. Si voi VA CAM GRABITI, anuntati de parca de maine chiar s-ar schimba lucrurile: urmeaza candva si promulgarea, sa vedem daca nu se plange nimeni la CCR, publicarea in MOf va fi cine-stie-cand iar Normele de aplicare, oho, nu inainte de Craciun. Concluzia: - Va fi, Lazare ...! PS Dar ar fi interesant de stiut cine e acel unic deputat care s-a opus adoptarii!
  • +9 (9 voturi)    
    inca se mai cere pe alocuri stampila (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa stam calmi
  • -2 (8 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:42)

    tudorr [utilizator]

    Multumim USR, ca ziaristii cam "uita" sa mentioneze si cine a dorit asta!
    • +2 (4 voturi)    
      de fapt e PNL (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:52)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      George Tuță (PNL) a depus proiectul de lege in mai 2021.

      Toatea lumea a votat pentru cu exceptia unui Gica Contra (nu stiu numele real)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine mai tarziu decat niciodata! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:43)

    LiviuX [utilizator]

    Asta ca sa fiu bland! In sfarsit s-a trezit si Romania, desi dupa aproape un sfert de secol XXI!. In alte parti e asa din secolul trecut, nu trebuie sa te duci tu cu nici un dosar (cu sina sau fara, sau mai rau, cum era odata, si cu foi albe!!), cu copii, mai ales uneori legalizate. Te duci cu actele necesare si ei iti fac dosarul, fac copiile necesare si tot ce mai trebuie.