CSM discuta sondajul Gallup despre coruptia din justitie

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 5 martie 2008, 13:06 Actualitate | Esenţial


Consiliul Superior al Magistraturii a discutat miercuri, cu usile inchise, un sondaj Gallup referitor la perceptia asupra justitiei din Romania  si un raport intocmit de Transparency International referitor la evolutiile din sistemul judiciar. Ziaristii n-au fost lasati sa participe la discutii, presedintele CSM Lidia Barbulescu anuntandu-i ca va organiza marti o conferinta de presa. Hotnews.ro a publicat in premiera la 25 ianuarie datele sondajului Gallup si o nota interna a CSM care vorbea despre “oportunitatea mediatizarii sondajului in mod corespunzator”.

Dupa publicarea sondajului, CSM a acuzat faptul ca "publicarea trunchiata a acestor informatii convinge inca o data ca se doreste mentinerea unor raporturi neprincipiale si lipsite de profesionalism, care sa afecteze sistemul judiciar". Sondajul Gallup, realizat cu finantare de la Banca  Mondiala, evalueza perceptia publicului dar si a profesionistilor din justitie (judecatori, procurori, grefieri avocati) in ce priveste performantele sistemului. Sondajul releva faptul ca romanii considera ca cele mai mari probleme din justitie sunt coruptia, lipsa de profesionalism si legislatia neclara. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1019 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    normal (Miercuri, 5 martie 2008, 14:20)

    sorin [anonim]

    Adevarul supara. Ceea ce nu le convine mafiotilor cesemisti, in principal lu' barbuleasca nerusinata, este ca nu ii crede nimeni, toata lumea e convinsa de nerusinarea lor, de coruptia din justitie. Barbuleasca si-a angajat fiica la CSM. Cat as vrea sa o vad cazuta la pamant si aruncata dupa gratii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 5 martie 2008, 14:26)

    sorin [anonim]

    Ce parere aveti, madam barbuleasca e ruda cu coana Leana Ceausescu ???
    Eu suspectez ca Barbuleasca e din neam cu tanti Lenuta fiindca la origine, pe Leana lu' ceasca o chema Barbulescu, iar dupa comportament si tupeu ii seamana. Lidia Barbulescu, de la CSM, e leit lenuta ceausescu !
  • 0 (0 voturi)    
    sa va zic eu cum ii cu galop.. (Miercuri, 5 martie 2008, 14:39)

    dude [anonim]

    is penibili. io am facut sondaje cu galop in afara romania si is de rahat ca zice ca sunt anonime da primesti un activation code pe email! si cica nimeni nu il stie..daca or facut asa si in romania cu sondajul asta puteti sa fiti siguri ca rezultatele is mult mai bune decat realitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      Codu' si emailu' (Miercuri, 5 martie 2008, 15:12)

      Galop de sanantate [anonim] i-a raspuns lui dude

      Pentru cine a facut cu adevarat sondaje, nu doar aplicare de chestionare pe teren, codurile transmise respondentilor si numarul de telefon solicitat tot acestora nu sunt enigme. Ele sunt cerute pentru a-i verifica pe opoeratori, pentru a avea siguranta ca raspunsurile nu vin din stomacul acestuia, eventual dupa ce stomacul a fost umplut cu bere la o terasa in timp ce alti operatori alearga ca fraierii pe teren.
      Anonimitatea inseamna ca raspunsurile nu sunt facute publice, ci doar folosite in scop de prelucrare statistica. Evident ca cineva din institutul de sondare stie numele respondentilor, doar te-a trimis la ei acasa, nu !? Oricand putem spune ca exista cu sigurant o persoana care stie ce raspusuri a dat un anume respondent, acesta fiind evident operatorul. In cazul sondajelor comandate de partide, acesta chiar il recompenseaza pe respondent daca da raspunsuri bune. Diferenta este ca o institutie profesionista nu divulga informatii din sistem, iar la ele au acces doar cei ce trebuie sa le prelucreze.
      • 0 (0 voturi)    
        eu nu zic ca nu sunt anonime.. (Miercuri, 5 martie 2008, 15:25)

        dude [anonim] i-a raspuns lui Galop de sanantate

        ci ca modul in care se fac ii face pe cei care raspund sa creada ca nu sunt anonime..adica mai bine zis ca sefii lor au access la raspunsuri. Bineinteles ca atunci nu spun ce cred ci ce vor sefii sa auda. treaba e ca in romania din pacate este o ceatza imensa peste tot si nimeni nu mai are incredere in nimeni si dinc auza asta astfel de sondaje sunt reale numai daca raspunzatorii nu au nimic de pierdut in urma raspunsurilor. eu am avut un sondaj galop in concernu in care lucrez anu trecut si sa intamplat cum ziceam..ca codul lai primit pe email si totusi oamenii au raspuns in proportie de mai mult de 60% ca sunt nemultumiti de conducere..dar aici ai voie sa crezi ca raspunsurile sunt anonime si si daca nu ar fi legile te protejeaza de abuzul sefilor..dar in romania? mai ales cand este vorba de pozitii in mult vanate in justietie credeti ca multi se aventureaza sa dea raspunsuri corecte?
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul il spun numai avocatii.. (Miercuri, 5 martie 2008, 15:02)

    dude [anonim]

    cititi mai jos unde zic avocatii..ei zic adevarul..restu puteti sa uitati..iti poti da seama cat de sincer or fost restu cand te uiti ca la intrebari de coruptie 40% nu au raspuns!!! de ce? de frica normal pentru ca chestia cu anonimitatea la sondaje de genu asta am descriso mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    doar sondajul? (Miercuri, 5 martie 2008, 16:03)

    directia 5 [anonim]

    cred ca CSM ar fi trbuit sa dezbata raportul Comisiei Europene pe justitie si asta sa o faca in mod responsabil, si nu jnjurand comisia. Nu este nevoie sa se discute despre sondajul Gallup pentru a afla mocirla in care se afla justitia astazi ,singura problema este de a afla cat este incompetenta in actul de justitie si cat coruptie