Rata de incidență COVID-19 a trecut de 13 în București

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2021, 10:44 Actualitate | Esenţial


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
​​Rata de infectare a trecut de 13 în București, raportarea oficială de duminică a DSP indicând o incidență cumulată a cazurilor de COVID-19 de 13,6.

Cum a evoluat rata de infectare în București în octombrie:

10.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 13.6

9.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 12.65

8.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 12.24

7.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 11.49

6.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 10.93

5.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 10.31

4.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 9.64

3.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 8.98

2.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 8.28

1.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 7.68










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13484 vizualizari

  • +2 (42 voturi)    
    las' sa fie.. (Duminică, 10 octombrie 2021, 10:50)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. v-a trebuit untold, luati lockdown. ati pus botu la aia care se imbogatesc dupa prostime.
    • +8 (24 voturi)    
      ??? (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:01)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Untold ? da probabil a ajutat da nici aceste doua date nu is de lepădat

      73,7% din cazurile confirmate au fost înregistrate la persoane nevaccinate.


      92,6% din decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate.
    • -6 (26 voturi)    
      e de la nevaccinati (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:08)

      PrivireCritica [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Cei care s-au dus la untold au fost vaccinati. Asta e valul nevaccinatilor, peste 90% din cazuri sunt nevaccinati.
      • +5 (17 voturi)    
        la untold au fost vaccinati (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:21)

        VOX. [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

        Ati calculat, din curiozitate, cate zeci de ore sunt necesare ca sa controlezi 260,000 de oameni?

        Sau trebuie sa acceptam minciunile voastre ca fiind adevaruri?
      • +6 (8 voturi)    
        La untold (Duminică, 10 octombrie 2021, 13:15)

        arkade [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

        Nu au fost doar vaccinati. S-a intrat pe baza certificatului verde, ceea ce inseamna ca:
        1. au fost vaccinati
        2. au trecut prin boala
        3. au un test negativ

        Tinand cont de faptul ca cei vaccinati pot fi purtatori, care sunt sansele ca un vaccinat sa fi infectat un nevaccinat la untold? Fara masca, aglomeratie....
    • +16 (26 voturi)    
      Las' ca de poimaine incep moaștele ... (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:28)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      In 12-14 octombrie va fi pelerinajul la moastele Sf. Parascheva, la Iasi. Inchesuiala, imbranceli, pupaturi pe moaste... tot ce trebuie. Sunt invitati toti cei care n-au fost la Untold si nici nu cred ca exista cu adevarat Coronavirus.
    • -2 (30 voturi)    
      Lol (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:29)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Imunitatea de turma nu se atinge cu vaccinuri care nu mai au efect dupa nici 4 luni, cum e Pfizer.

      Si fara imunitate de turma, nu mai scapam niciodata de pandemie.

      Viii cu viii, mortii cu mortii. Hai inca cateva luni si scapam definitiv.
    • +21 (33 voturi)    
      ... (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:36)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      bai, mai terminati odata cu hate-ul asta? Ba pt. aia care nu s-au vaccinat, ba pt. aia care s-au vaccinat si sau dus la untold, samd. A facut fiecare ce si cat l-a dus capul. Daca vine careva peste noi nici n-are cu cine discuta, ne ocupa in 3 zile pt. ca noi suntem ocupati sa ne taiem gaturile intre noi. De aia am platit tributuri in stanga si in dreapta sute de ani, de aia am dus ca gogomanii tezaurul singuri singurei fix in gura lupului, samd. Statistic ne mai asteapta un cutremur major in urmatorii ani si probabil conflicte in zona. Am putea sa depasim mentalitatea asta autodistructiva? Sigur, alora de la conducere care nu s-au pregatit cu nimic le convine ca membrii gloatei sa se omoare reciproc in loc sa intrebe cum am ajuns in situatia asta.
      • +7 (13 voturi)    
        Corect ! (Duminică, 10 octombrie 2021, 13:00)

        gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Oare cand o sa pricepem, ce ne invata pana si Istoria noastra pe care insa refuzam sa o invatam, ca nicio forta oculta din exterior, nu ne distruge mai eficient si mai abitir decat o fac fortele inculte din interior ?!?....
    • +1 (19 voturi)    
      Stai sa vezi (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:39)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Stai sa vezi dupa ce tot puiul de dac liber pupa moastele ce o sa termine de pupat..Ca macar la untold mai au existat ceva masuri minime...la pupatul moastelor...doar aghiasma si taiamai (sper sa fie refuzati la ATI...si sa fie trimis iar la pupat moste)
  • +4 (8 voturi)    
    . (Duminică, 10 octombrie 2021, 10:53)

    tirolez [utilizator]

    Era de asteptat saltul fata de ieri, acum 2 saptamani erau raportate(din motivele deja stiute) doar 650 de cazuri. Bine, indicele tot asta era azi, doar ca nu mai era saltul de 1 punct fata de ieri. De maine se mai aplatizeaza daca ramanem in jur de 2500.
  • +4 (8 voturi)    
    In circa 4 zile incepe sa scada (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:06)

    PrivireCritica [utilizator]

    Dupa ce ajunge la 14 -15 la mie incepe sa scada, deocamdata se aduna tot timpul din spate circa 2000 de cazuri pe zi, cam 1 la mie. Cand numarul de cazuri va incepe sa fie sub 2000 pe zi se va vedea scaderea
  • -2 (14 voturi)    
    Slabut (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:11)

    DanTeo [utilizator]

    Comunistii ar fi avut rata de >100
  • 0 (16 voturi)    
    scolile raman deschise (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:46)

    uman [utilizator]

    Pana ajungem la ce indice sau la blocaj?
    Scolile sunt vector de raspandire.
    Apar zilnic cazuri de copii si profesori pozitivi Covid...
    Intr-o clasa sunt - da, chiar sunt - in medie 30 de copii. Profesorii de gimnaziu trec pe la N clase intr-o zi...
    Si da, sunt cazuri si la vaccinati.
    Campeanu probabil se bazeaza pe raspunderea pur politica, in prostia lui...
    Astia care zic ca e ok sa se mai imbolnaveasca cate un copil - desi sunt multi - au copii? Sunt normali la cap? Isi dau seama ce fac si impotriva cui?
    Este adevara ca nu fac forme grave copiii, in general. Insa sunt simptome urate, destule. De ce asuma ei mizeria asta pt copiii nostri? Chiar suntem toti sclavi, nu putem sa dam de pamant cu deciziile astea cretine?
    Uite, campene, eu nu imi mai las copilul la scoala de maine! Ai inteles? Pentru ca pui in pericol starea de sanatate a copiilor!
  • -3 (25 voturi)    
    Cand Arafat este cel mai mare antivaccinist ... (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:47)

    un_moftangiu [utilizator]

    ... asta rezulta. Daca blochezi internarile altor pacienti pentru a face loc prioritar celor cu COVID care NU s-au vaccinat desi aveau tot timpul atunci inseamna ca ii avantajezi pe cei carora li se rupe de restul lumii. Ce alta dovada mai mare ne trebuie ca antivaccinistii sunt sprijiniti de Guvern???
  • +1 (21 voturi)    
    Orasul cu cea mai mare rata de vaccinare (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:52)

    galeo [utilizator]

    Trebuie mentionat.
  • -1 (27 voturi)    
    Rezultatul protestelor antirestrictii se vad acum (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:01)

    Statisticianul [utilizator]

    Multumim sosoncilor.
    Oricum e doar inceputul, urmatoarele 6 luni vor fi la fel cu costuri economice imense pentru toti.
    In schimb Europa civilizata va scapa de toate restrictiile si viata lor va reveni la normal in scurt timp.
    Singura diferenta dintre noi si ei este la rata de vaccinare.
    Rezultatul in evolutia populatiei tarilor va fi ca cei cu rata de vaccinare mare vor avea cresteri a populatiei in schimb la noi va fi scadere, exact invers cum cred conspirationisti.
    • +1 (1 vot)    
      Vezi ca protestele au fost in aer liber, cu distan (Duminică, 10 octombrie 2021, 14:53)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

      In timp ce la Romexpo s-au imbulzit 5000 de PNL-isti la congres unul langa altul
  • -5 (21 voturi)    
    La genul asta de stiri (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:24)

    VOX. [utilizator]

    Comenteaza, de regula, cei care ar vrea ca toti oamenii sa fie vaccinati cu forta, ca toata lumea sa stea in casa, si ca tinerii sa nu mai faca sex...
  • +2 (12 voturi)    
    Multumim, Campeanu! (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:36)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Restrictii de 2 lei, impact zero, infectati din ce in ce mai multi, dar nu vede nimeni..
  • +12 (14 voturi)    
    congresul PNL (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:45)

    John_Re [utilizator]

    a fost organizat la timpul potrivit. ce norocosi.

    :)))
  • +9 (11 voturi)    
    Politica lui Cîțu - imunizarea turmei.... (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:59)

    gmb72 [utilizator]

    Politica lui Cîțu, e clara, pentru cine are minte sa judece. Imunizare prin boala.
    STIA din primavara si a vazut ce ravagii face tulpina Delta prin strainatate, STIA si a vazut ca vaccinarea la noi e un esec, dar toata vara a refuzat sa ia vreo masura de preventie.
    STIE ca scolile fara testare periodica sunt focar de infectie, majoritatea copiiilor fiind asimptomatici afli ca au boala DUPA ce o duc acasa si-si imbolnavesc rudele. Dar le tine deschise si abia acum se fac ... promisiuni de testare.
    STIE ca autoritatile locale "asteapta indicatii de la Centru", dar, sub pretext de restrictii zonale, a birocratizat procesul asa incat masuri sa fie luate greu si tarziu: autoritatile locale solicita aprobarea Prefecturii, apoi a DSP-ului si in sfarsit se iau niste masuri. La fel pot trece si scolile in online, doar ca apare in ecuatie si Inspectoratul scolar...
    STIE ca fara masuri clar legiferate nimeni nu mai are habar ce si cand trebuie facut, dar asta e si ideea masurilor luate alandala, haotic si contradictoriu: raspanditi boala, raspanditi...
    STIE ca se va contamina in cca 2-3 luni toata populatia, minus cei vaccinati si protejati de vaccin. Si ca 10% din cei contaminati, si cam 5% din cei nevaccinati, VOR MURI. Dar, pana la urma sunt ala cu "comorbiditati", asa ca spera sa iesim in primavara nu numai imuni, dar si "scapati" de o parte din cei care "consumau" bugetele de pensii si sanatate.
    STIE ca spitalele vor sub presiune si ca 2-3 luni va fi cumplit, dar pana la urma, nu moare nimeni de extenuare "doar" 2-3 luni, decat... ghionistii.
    STIE ca alti bolnavi cronici nu mai au acces la tratament, spitalele fiind pline, medicii extenuati sau contaminati, dar... scapi astfel si de alti "consumatori" de resurse.
    STIE ca un virus lasat sa contamineze liber poate genera o mutatie majora care risca sa anuleze tot efortul LUMII de pana acum... Dar nu cred ca-i pasa, pentru el, viata e un joc la bursa, risti si castigi sau... vorba lu' sefa-su, GHINION ! ...pierzi...
    • -5 (5 voturi)    
      hahaha (Duminică, 10 octombrie 2021, 14:00)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      d-asta nu te-ai vaccinat tu ? l-ai ascultat pe Catzu ! tu mic psdist...
    • +2 (2 voturi)    
      Din pacate. (Duminică, 10 octombrie 2021, 14:23)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Sunt nevoit sa-ti dau dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Vis (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:14)

    Stefs [utilizator]

    In primul rand, in Bucuresti mai sunt cel putin inca jumatate sau chiar mai multi fara domiciliu care nu sunt trecuti la recensamant, in al doilea rand este o amarata de gripa careia i s-a dat statut de cancer. Mi se pare penibil! Nu credeam ca oamenii sunt atat de prosti sa creada toate aceste scenarii regizate de sefii la lume care vor sa reduca populatia si care in loc sa faca plening familial fac crime.