Noi măsuri în București unde incidența COVID-19 e în creștere. Reguli pentru angajatorii cu peste 50 de salariați

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:25 Actualitate | Esenţial


Metroul
Foto: Hotnews
​​Angajatorii publici sau privați din București care au mai mult de 50 de angajați au obligația de a împărți personalul în grupe astfel încât sosirea și plecarea să aibă loc la diferență de cel puțin o oră.

Măsura a fost justificată prin faptul că astfel se evită aglomerația în mijloacele de transport în comun.

Potrivit prefectului Capitalei, Jandarmeria și Poliția vor face controale în locurile aglomerate, cum ar fi piețele sau mall-urile, pentru a verifica dacă măsurile de protecție anti-COVID-19 sunt respectate.

Rata de infectare în București este de 12,65.

Primăria Capitalei a anunțat suplimentarea mijloacelor de transport public în comun pe 48 de trasee:
  • începând cu 11 octombrie, pentru 16 linii de transport în comun, respectiv liniile 25, 36, 55, 85, 86, 93, 112, 117, 123, 137, 139, 162, 163, 226, 301, 330.
  • din 18 octombrie va fi suplimentat numărul de curse pentru alte 32 de linii: 101, 102, 103, 105, 106, 116, 122, 131, 135, 138, 141, 173, 178, 205, 220, 221, 222, 243, 253, 278, 313, 331, 368, 382, 405, 434, 438, 443, 446, 447, 448, 783.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















79562 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Metrorex (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:36)

    stani [utilizator]

    Metrourile sunt pline aproape la orice ora deoarece nesimtitii de la Metrorex au marit timpul de asteptare in plina pandemie, iar asta in conditiile in care calatoria cu metroul s-a scumpit. Spre exemplu, pe M3 metroul vine o data la 7 sau chiar 10 minute.

    Asta e solutia Metrorex de a face economie - pentru a nu le fi scazute salariile sau pentru a nu a fi data afara gloata de agatatori care atarna pe acolo.
    • +10 (10 voturi)    
      pai la asta se pricepe statul (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui stani

      sa faca reguli pentru privati, ce e in gestiunea si competenta lor e vraiste...
      La fel e in toate domeniile de la reglementari, la contabilitate, la licitatii, etc...

      CORUPTIE, NEPOTISM, INCOMPETENTA , asta-i statul pe care il platim.

      GREVA FISCALA .
  • +7 (25 voturi)    
    . (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:39)

    tirolez [utilizator]

    Deci angajatorii trebuie sa imparta personalul in grupe, dar scolile continua cu cate 30+ de elevi in clasa. In primul caz sunt adulti vaccinabili sau vaccinati.
    Stiu ca orgoliul e mare, dar sistemul hibrid ar fi fost mai potrivit.
    • -3 (11 voturi)    
      Ai norma (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:57)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu stiu despre ce scoli vorbesti tu ca eu acum am transferst la alta scoala 'suprapopulata' care tot 24 in clasa are.

      Nu de alta dar cred ca habar n-ai ca tara asta a pierdut 5 milioane de oameni prin emigratie si ca orasele sunt goale de tineri, la fel si de copii. Acum ca vezi la o scoala 30...asta se intampla acum 20 de ani cand erau generatiile ceausiste nascute in anii 80.

      Ca fapt divers in 88 se nasteau undeva la 45000 copii in Buc iar in 91 dupa revolute 13000. A scazut numarul de clase la o treime si trendul e si mai rau.

      Pacat ca nu stii asta dar macar ai schimbat placa.
      • +2 (8 voturi)    
        serios? ordine de partid? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:48)

        uman [utilizator] i-a raspuns lui Crop

        La noi sunt 30 in clasa, si in restul claselor la fel. Si sunt multe clase, toate cu 30 sau usor peste.
        Despre ce vorbim?
        E disperat sclavul de ministru demis sa tina scolile deschise cu orice pret, nu? Dar al cui e pretul?
        • +1 (7 voturi)    
          guvern interimar (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:54)

          George1000 [utilizator] i-a raspuns lui uman

          Daca e interimar nu mai poate dicta noi reguli. Citeste despre ce poate face un guvern inteimar. Asta daca nu cumva esti mai analfabet decat analfabeta de Sosoaca
    • -10 (22 voturi)    
      22 copii e nr maxim in clasa (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 17:01)

      omacron [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Tu continui sa dezinformezi, in schimb. Ai tu ce ai cu copiii nostri.
      • +13 (17 voturi)    
        Sigur (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:00)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui omacron

        Pe hartie numarul maxim e 22. Exista scoli in care sunt muuult mai multi, unele chiar in Bucuresti.
      • +11 (17 voturi)    
        22 de copii maxim (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:30)

        PAX2000 [utilizator] i-a raspuns lui omacron

        Poate la tine, dar la copilul meu in clasa sunt 33. Ii doare undeva de lege, asa ca....
    • -2 (2 voturi)    
      s-a cam trecut in invatamant (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      la sistemul hibrid sau, in unele cazuri, integral online.

      Penibilul este in alta situatiune:
      daca ai masca pe nas si pe gura este relativ protejat - masca sanitara asigura o protectie de 95% conform unui studiu mai vechi efectuat pentru a compara eficienta acestor in raport cu cele textile pentru care studiul a dovedit ca asigura o protectie cam de 60%...

      Asta nu mai vorbesc despre vaccinarea care ar reduce si mai mult gradul de infectare si gravitatea bolii...

      chestia este cine si cum se poarta masca sanitara.

      Chestia asta cu schimburile este de un penibil maxim - sunt locuri in care nu poti sa introduceti departajarea oamenilor la un interval de 1 ora...

      Si ce ne facem daca ne ingramadim iarasi in aceleasi intervale orare; la 7 si apoi la 8??? desigur pe jumatate dar tot ingramaditi.

      cica s-au luat masuri pentru a creste numarul de mijloace de transport in comun , banui ca in orele de varf.

      Cred ca trebuie iarasi sa il bage la cutiuta pe Arafat - cat a stat deoparte a fost cu mult mai bine - nu au mai aparut tampenii pe ecran sau in deciziile emise
  • -1 (3 voturi)    
    ///// (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:53)

    gibon47 [utilizator]

    mmmmmmmmm
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:14)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    Astea sunt masuri?? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:41)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Astea sunt masuri ca sa puna ceva pe hartie, ca si aia cu mijloacele de transport din Bucuresti vor asigura ocuparea pana la 50%...s-a facut vreun control serios al DSP la ora de varf cand incep scolile si joburile? E claie peste gramada, ca si cum nu ar fi nici o pandemie. La fel si masurile astea, pe hartie toti vor avea program decalat, in practica vor fi toti in STB si Metrorex intre 8 si 9 si intre 16-18
  • +2 (4 voturi)    
    reguli ? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:32)

    nick1587873340950 [utilizator]

    ce reguli ? nu mai avem guvern.