Statul cumpără 70 de milioane de teste de salivă pentru școli. Banii vin de la Fondul de rezervă

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 12:26 Actualitate | Esenţial


Test saliva coronavirus
Foto: - / Shutterstock Editorial / Profimedia
​​Statul va cumpăra 70 de milioane de teste de salivă pentru școli, decizia fiind aprobată sâmbătă în cadrul ședinței Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU), condus de premierul Florin Cîțu.

Se aprobă stabilirea unei noi categorii de produse, stocuri de urgență medicală de strictă necesitate, constând în teste rapide de determinare a antigenului SARS-CoV-2 efectuate din probă de salivă, în scopul monitorizării permanente și eficiente a riscului epidemiologic la nivelul unităților de învățământ”, se arată în hotărârea CNSU.

Fondurile necesare achiziției vor veni din Fondul de rezervă la dispoziția Guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2843 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 13:34)

    Yo_yo [utilizator]

    Pai nu ar fi mai bine sa treaca in online? Anul trecut cu 300 cazuri pe zi au fost inchise toate scolile. Acum cu 14000 ii ducem la scoala. 2-3 saptamani nu lesina nimeni in online, dar sa se dea un respiro spitalelor.

    PS: Unii o sa comentati ca trebuie sa ne vaccinam. Foarte corect dar in acest moment sunt foarte multi nevaccinati. Ce facem ii omoram ca pana acum nu au vrut? Cu copii sub 12 ani ce facem? Ii imbolnavim fortat?
  • +4 (10 voturi)    
    Demisia Iohanis si ministru nul Cimpeanu (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 13:59)

    MCR [utilizator]

    Rusine nu ati pregatit scolile cu nimic.
    Cimpeanu ministru nul, a schimbat regulile in varf de pandemie. Iohanis nu are ministru al sanatatii si apare linistit la tv. Am avut incredere in el dar este varza si este iresponsabil. Copii sunt tinuti la scoala
    pana scoala devine focar. Astia sunt oameni sanatosi la cap ? Arafat aproba tot ca sa ramana in functie vi se pare normal ? Mai pampalailor inchideti scolile si deschideti le cand aveti ce va trebuie teste, locuri in spitale, Germania, Franta , etc au ce le trebuie voi nu aveti nimic, aveti populatia nevaccinata. Vai de capul vostru…
  • +2 (8 voturi)    
    De ce nu 10-20 milioane? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:07)

    jorj_bv [utilizator]

    ... si vede dupa aia cum merge?
    Ai maxim 3 milioane de elevi, ii testezi saptamanal pana la sfarsitul anului scolar?
  • +3 (9 voturi)    
    aduc testele cand e prea tarziu (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:09)

    Gryphus [utilizator]

    testele trebuiau aduse in AUGUST nu in octombrie dupa ce toti copii sunt deja infectati
    • +3 (7 voturi)    
      testele de saliva (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:27)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      nu sunt recunoscute medical la nivelul UE..dam banii degeaba, se vor trezi si da-ti in judecata de parinti in cazul unui test fals pozitiv..Campeanu e nebun. Solutia, ne convine sau nu, este ca peste 6 la mie elevii sa treca online, mai putin in localitatile din mediul rural unde nu au internet..Nu stiu cati copii mai vor sa mora astia!
      • 0 (0 voturi)    
        . (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:20)

        Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui aero

        Testele astea sunt utile daca sunt aplicate in masa pt. ca mai gasesc infectatii. Rezultate fals pozitive nu dau, insa fals negative gramada. De-aia sunt utile ca filtru si sunt mai mult decat nimic.

        Totusi nu inteleg ce vor face concret cu ele. Daca nu reusesc sa testeze toti elevii, atunci sunt prea multe. Puteau cumpara mai putine la inceput si sa vada cum merge testarea.
  • +2 (10 voturi)    
    da, ar trebui urgent trecut in online! (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:10)

    uman [utilizator]

    Nu inteleg ce fac astia, ce asteapta??
    Lasati macar 2 saptamani scolile in online, timp in care va ocupati de dotarile inclusiv cu teste (care trebuiau sa existe deja in scoli, dar na... cine sa se ocupe...). Si timp in care vor scadea incidentele, scazand vectorii si mobilitatea aferenta.
    Dar cand tara e condusa de parveniti, pe care din pacate noi ii votam, asta meritam.
    Problema e ca astia se joaca acum cu sanatatea copiilor nostri!
    Exact cum bine s-a punctat mai sus, sunt copii sub 12 ani care nu se pot vaccina, chiar daca pfizer abia asteapta sa ii vaccineze si pe ei...
    Vedeti alta stire, de pe hotnews, aia in care rezulta ca angajatii pfizer nu prea sunt vaccinati... interesant, nu?
    Vedeti si stirea cu comisia britanica de sanatate care a aratat ca nu trebuie vaccinati copiii intre 12-15 ani, evident nici cei mai mici, din doua motive: nu fac forme grave si nu sunt cunoscute efectele asupra dezvoltarii lor, aflati in crestere.
    Sunt curios daca de data asta imi publica hotnews comentariul, ca anterior nu a trecut, din cauza ca invocam studii - culmea publicate tot aici...
    Clasa politica romaneasca a dat chix pe toate planurile, au saracit si invrajbit populatia, nu au construit si cladit nimic de 30 de ani... dar o ard mari patrioti.
    In fine - inchideti dracu scolile urgent, si mai vedem ulterior. Va asigur ca iau in calcul plangere penala daca se complica lucrurile, nu o sa mearga la nesfarsit cu raspunderea de rahat politica a tuturor sclavilor pusi in functii.
    Mi-e scarba. Si mi-e scarba ca am votat Iohanis, ca sa nu votez Dancila. Data viitoare ii votez pe amandoi, de cate doua ori, ca sa ajunga la toata lumea.
    Adica da, ba mari politicieni, ne e clar ce sunteti, adica niste sclavi parveniti.
    • -3 (7 voturi)    
      Și mai simplu. (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Trec toți clasa/anul, stau acasă. profesorii își primesc salariu și așteaptă să dispară COVID. Trec online și nu funcționează facebook, watsap, deci probleme. Învață benevol și trec clasa obligatoriu. Ori proști dar cu diplomă, ori proști funcționali, ce mai contează !?
      • +3 (3 voturi)    
        Tu judeci? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 17:53)

        Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ai copii?
        Eu prefer copii sa fie prosti decat morti. Dar stai linistit ca un parinte care se zbate pentru ca al sau copil sa invete, acesta nu va ramane prost.
        In comentariul de mai sus a fost mentionat intervalul de 2 saptamani. Nu crapa nimeni de prostie saptamani online.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 17:57)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Dar sunt multi inapti care nu se gandesc la sanatate. Pentru ei nu exista covid. Asa gandeste si ministerul invatamantului. Adica nu gandeste. E o lichea.
  • +2 (6 voturi)    
    Adevarata intrebare care se pune este: (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:19)

    lumi74321 [utilizator]

    Cine conduce firmele importatoare de teste de saliva care au fost desemnate pentru achizitii directe? Licitatiile pentru pretul cel mai mic nu se mai fac in starea de alerta infinita.
  • -6 (8 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:29)

    HP [utilizator]

    1. Testele astea sunt praf, au rata de corectie de 50%, la fel de bine dai cu banul si decizi care e infectat si care nu.

    2. Copiii cu Covid n-au nici pe dracu.

    3. Mosii sa se vaccineze, nu-mi tin eu copilul in casa cu anii pentru ca nu vrea sa se vaccineze nu stiu ce mortaciune ambulanta.

    4. Mi se rupe de numarul de morti de la ATI, scoateti toate restrictiile si politicienii sa fi facut spitale noi in astia doi ani, nu sa imprumute 10 miliarde pentru ciordeala.

    5. Deja m-am plicitisit de isteria asta colectiva pentru un rahat de gripa care afecteaza 0.01% din populatie, si aia vai de capul lor. Mor pe capete, foarte bine, si asa e full de pensionari si de sosoci.
  • 0 (2 voturi)    
    N-a golit Catu pusculita? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:41)

    mike123 [utilizator]

    Mai e bani si de alte "prostioare" ca: teste rapide, concentratoare de oxigen, paturi ATI?
    Poate se gindesc - freasca Sfintu Johaniss! - sa deschida si sectiile/spitalele auxiliare COVID!
    WOW!
  • +1 (5 voturi)    
    Cu rata de exactitate 50%? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 14:56)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Testele din saliva au precizia cea mai proasta, mai bine nu mai dai banii deloc pe ele (le are cineva important pe stoc si trebuie sa le vanda?).
    La ce precizie au, cum spunea si cineva mai sus, mai bine dai cu banul si decizi care e pozitiv si care negativ.
    Singura solutie este trecerea de urgenta a scolilor in online, dar cu jegul asta de Campeanu nu te intelegi. El e un mare epidemiolog si stie sigur ca scolile nu sunt sursa de propagare!
  • 0 (2 voturi)    
    De ce 70 milioane? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 16:57)

    tibiro [utilizator]

    In Germania intr-o clasa se strang probe de saliva de la toti elevii intr-un recipient, si apoi acela este testat. Daca iese pozitiv, se face individual la fiecare copil, daca nu economisesti 20-30 teste.

    La noi nu, se iau 70 milioane de teste sa se faca inutil si la toti copii individual. Dar de, trebuia ca cineva sa castige o licitatie de 70 milioane, ca doar 1 milion nu dadea bine.
  • +1 (1 vot)    
    Sper ca presa sa stea cu ochii pe aceasta achiziti (Duminică, 10 octombrie 2021, 10:15)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Ce teste se vor achizitiona si de unde? Le are cineva important pe stoc si are nevoie de bani?
    Presupunand doar la 1 eur/test, sunt 70 milioane de euro aruncati pe geam, pe niste teste cu precizie 50%.
    Spre comparatie, Daruiesteviata au construit din donatii un spital de 9 etaje, super-dotat, cu 30 de milioane de euro. E ca si cum ai arunca pe geam banii cu care s-ar putea face doua spitale mari si dotate!
    Bataie de joc, dle Campeanu!