Augustin Zegrean: Dacă președintele îl propune din nou pe Cîțu, înseamnă că pur şi simplu ignoră deciziile CCR

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 8 octombrie 2021, 13:26 Actualitate | Esenţial


Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
Fostul judecător al Curţii Constituţionale Augustin Zegrean a declarat, vineri, la Realitatea Plus, că preşedintele nu poate să propună imediat, ca premier, aceeaşi persoană care a fost demisă prin moţiune de cenzură, existând o decizie a Curţii în acest sens.

”Este o decizie a CCR care spune că preşedintele nu poate să propună imediat, ca premier, aceeaşi persoană care a fost demisă prin moţiune de cenzură. Din această perspectivă, şeful statului ar trebui să facă o propunere serioasă, care să aibă şanse să treacă prin Parlament, ori în situaţia asta nu cred că Florin Cîţu mai poate să treacă", a afirmat Augustrin Zegrean.

”Dacă preşedintele va face această propunere înseamnă că pur şi simplu ignoră deciziile CCR”, a spus fostul preşedinte al CCR, menţionând că decizia, în cazul unei sesizări la CCR privind nominalizarea lui Cîţu, durează cel puţin o lună.

”Preşedintele ar trebui să facă o propunere constructivă, nu distructivă, adică să nu propună pe cineva despre care ştie că nu are şanse. Tocmai aceasta ar trebui să fie scopul consultării preşedintelui cu partidele, să încerce să afle care ar fi persoana care ar putea să treacă de Parlament şi să formeze guvernul”, a arătat el.

Augustin Zegrean a vorbit şi despre suspendarea preşedintelui Klaus Iohannis.

”În situaţia de acum, totul este la Parlament, are la dispoziţie o măsură dacă preşedintele refuză să respecte sau să aplice Constituţia (...) este vorba de suspendare iar noul preşedintele interimar poate veni cu o propunere de premier care să obţină votul în Parlament. (...)

Preşedintele nu este obligat să-l propună pe Cîţu, consultările au doar rolul de a afla de la partide care sunt propunerile pentru postul de premier şi de tranşare a crizei", a mai afirmat Zegrean. (News.ro)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















74965 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Iohanis (Vineri, 8 octombrie 2021, 13:31)

    Martinezu [utilizator]

    Nu ignora deciziile CCR! va amintiti cum a dat-o afara pe Kovesi in urma deciziei CCR.
  • +23 (31 voturi)    
    Kovesi vs Citu (Vineri, 8 octombrie 2021, 13:45)

    droox [utilizator]

    De notat ca in cazul Kovesi nu a vrut sa incalce o decizie a Curtii Constitutionale ( nu mai zic cat de dubioasa a fost a cea decizie a curtii) dar daca in cazul Citu va inchide ochii si il va propune din nou va fi un indiciu clar ca acest Santa Klaus chiar a avut un interes sa o demita pe Kovesi , nu interesul de a respecta decizii ale Curtii
  • +25 (33 voturi)    
    I se falfaie lui crosa de golf (Vineri, 8 octombrie 2021, 13:54)

    cristi_an [utilizator]

    de constitutia voastra :)
    De cand a devenit consitutia un impediment in tara asta?
  • +21 (31 voturi)    
    Buna dimineata (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:03)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    PNL ignora Constitutia de o luna incoace...
    • +4 (8 voturi)    
      KWI și gașca Super-Cîțului ,auto-numită (Vineri, 8 octombrie 2021, 18:10)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ECHIPA *CÂȘTIGĂTOARE* ignoră și batjocorește
      Constituția de la numirea aligatorului de IOWA în
      fruntea Guvernului.Cred că este cazul să degajeze!
  • +18 (24 voturi)    
    Trebuie aplicat precedentul cizmarului (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:05)

    sfarleaza [utilizator]

    Altfel n'ai cum sa scapi de astia, si'au creat toate parghiile "legale", numai cu revolutie ii poti da jos ! Alegeri "democratice" ? Ce gluma proasta in Romania, s'a vazut cum se aranjeaza incontinuu sa ajunga iar si iar si iar la ciolan ! Ca doar ei organizeaza alegerile, dupa regulile stabilite de ei, cu manarelile de rigoare, cu mici, bere si ulei !
  • +17 (25 voturi)    
    Presedintelui Republicii Romania ii este Dor de (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:12)

    un domn [utilizator]

    Carmen de la Sibiu. Poporul Roman il ajuta sa ajunga mai repede, definitiv la Sibiu, apoi sa inceapa Procesul privind Tradarea Nationala.
  • +15 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:20)

    [anonim]

  • +14 (22 voturi)    
    ce nu e clar? (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:24)

    cccrrr [utilizator]

    ... domnu Werner este deasupra oricarei legi, deci si a Constitutiei. Tara e acum a lui si are in plan, pas cu pas, sa o distruga. Cred ca dupa 7 ani e mandru de cum arata Romania, dar mai are putin de lucrat si il ajuta si Citu si Arafat si multi altii care incep sa imprumute din comportamentul de super eroi care fac legi si iau hotarari numai dupa interesele lor si ne rad in fata de fiecare data cand au ocazia.
  • +6 (20 voturi)    
    USL traieste... (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:30)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    USL traieste... asa ca nu e ceva uimitor.
  • -4 (20 voturi)    
    Curtea constitutionala (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:31)

    Casargoz [utilizator]

    Dupa ce curtea politizata din polonia a dat o decizie controversata privind TFUE, curitile constitutionale au devenit desuete. Va fi o reforma consistenta.
  • +7 (25 voturi)    
    Depinde ce primeste PSD-ul (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:37)

    taro [utilizator]

    pentru ca astia controleaza Curtea Constitutionala.

    Daca Citu da PSD-ului cat si ce trebuie o sa fie "curat constitutinal"
  • +15 (21 voturi)    
    citu, aut! (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:41)

    mihai53 [utilizator]

    Daca il propune pe citu, inseamna ca sfideaza Parlamentul si urmarea imediata ar fi suspendarea.
  • 0 (22 voturi)    
    Mutare USR (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:48)

    Caligula [utilizator]

    Daca PNL-ul nu poate propune un premier din partid, ramane deschisa mutarea pentru USR, care l-ar putea propune pe Ludovic Orban. In felul asta PNL-ul e pus in situatia de a avea o propunere valida de la USR, iar Iohannis nu are scuze de a incalca Constitutia - ca nu ar fi avut de unde alege.
    • -3 (9 voturi)    
      Mutare Usr (Vineri, 8 octombrie 2021, 15:19)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Usr nu mai este popular prin Pnl inact sa-i fie accepate fanteziile. Poate propune pe Simion de la Aur sau pe Ciolacu de la Psd pt ca au dovedit ca se inteleg de minune si armonia lor distruge orice obstacol.
      • +1 (7 voturi)    
        La fel au dovedit .. (Vineri, 8 octombrie 2021, 17:36)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        .si PNL-istii, ca se inteleg de minune cu PSD. Si au dovedit-o de nenumarate ori, in nenumarate ocazii (inclusiv aliante in consiliile primariilor, cum e in cazul la Primaria Sector 1).. Iti spune ceva USL?...Sunt aceiasi "liberali".

        Asa ca las-o jos ca macane.
        • -2 (4 voturi)    
          Usl? Da, exista (Vineri, 8 octombrie 2021, 21:33)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          E format, functioneaza si distruge tot: Aur-Usr-Psd. Dupa guvern e avertizat "dulapul" ...
    • -3 (7 voturi)    
      Mutarea Usr (Vineri, 8 octombrie 2021, 17:34)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Ar fi sa vina la guvernare cu alianta demolatoare, Aur-Usr-Psd, ca sa demonstreze ca pot si sa construiasca nu doar sa distruga.
      • +2 (4 voturi)    
        Da, (Vineri, 8 octombrie 2021, 19:59)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        sa invete si ei de la Catu cum se construieste o alianta....
  • +8 (10 voturi)    
    Daca si aservitul zegrean ia atitudine (Vineri, 8 octombrie 2021, 15:33)

    MTTRN [utilizator]

    Iohannis nici nu stii, cat de mic incepi sa fii!
  • -3 (11 voturi)    
    Ăștia care “au fost” (Vineri, 8 octombrie 2021, 15:51)

    Timonierul [utilizator]

    de ce nu guițau când erau la putere , acum dau sfaturi, sau, dorește înapoi scaunul bine plătit ?
    • +2 (6 voturi)    
      Au guitat.. (Vineri, 8 octombrie 2021, 20:03)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Timonierul

      ..de aceea i-au si scos de la guvernare.
  • +4 (10 voturi)    
    Ar trebui suspendat oricum (Vineri, 8 octombrie 2021, 16:13)

    Coco Whistle [utilizator]

    Iar poporul suveran sa decida. Nu te joci cu functia suprema in stat.
  • +5 (9 voturi)    
    intrebare (Vineri, 8 octombrie 2021, 16:20)

    disraeli [utilizator]

    demiterea prin motiune de cenzura vine la pachet cu interzicerea unor drepturi civile?
  • +2 (10 voturi)    
    nimic spectaculos (Vineri, 8 octombrie 2021, 16:31)

    John_Re [utilizator]

    Presidentu si PM ul reprezinta vointa majoritatii de ignoranti.
  • -4 (8 voturi)    
    >>>>>>> (Vineri, 8 octombrie 2021, 16:49)

    chhe [utilizator]

    Unele decizii ale CCR sunt absolut aberante, lipsite de orice logica. Si sunt multe, nu doar aceasta. Unde scrie in constitutie ca aceeasi persoana nu poate incerca sa contureze o alta majoritate in cazul in care prima varianta a esuat? Si de ce a treia oara are voie? Absolut ridicol. Nu va mai dau si alte exemple ca devine de plans. Ce dinozauri pot imbraca robele alea visinii! Vai de noi!
  • -2 (8 voturi)    
    da' Orban .. ?! (Vineri, 8 octombrie 2021, 16:53)

    ipsilon [utilizator]

    nu l-a pus tot de doua ori, exact la fel, dupa demiterea guvernului?
    De ce nu e posibila aceeasi șaradă iar?
  • +5 (9 voturi)    
    cretinism (Vineri, 8 octombrie 2021, 17:10)

    sareta [utilizator]

    Daca era Basescu stateau noaptea ca sa-l suspende,dar Johannis nu face decat sa ne convinga ca este un PSD ist notoriu. Nu degeaba cerea suspendarea lui Basescu .
  • -3 (5 voturi)    
    eroare: (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 8:28)

    mongolul [utilizator]

    CCR a ignorat Constitutia, decizind un lucru care nu e stipulat in Constitutie; sa ne arate domnul Zegrean, si partizanii sai, unde scrie asta in Constitutie?
    CCR nu are drept de legiferare.
    In alta ordine de idei, deciziile CCR sunt obligatorii doar pentru adversarii PSD. PSD nu a respectat nimic din ce a decis CCR si nu i-a convenit.
    Daca sunt atit de iubitori de CCR si deciziile sale, sa puna in aplicare referendumul din 2009, validat de CCR.

    In rest, cred ca Presedintele trebuie lasat sa-si faca treaba, fara amenintari si presiuni. Dupa consultarile cu partidele politice, va decide. LIBER!

    Pe de alta parte, am mai spus-o, alianta asta PSD/USR/AUR/o parte a PNL, impotriva unui om sustinut de finanta internatioanala, arata tendinta de iesire din UE a clasei noastre politice. (Ca si nerecunoasterea dreptului la parteneriat civil.)
    Agentii KGB/FSB sunt foarte activi pe aici. Si vedem ca majoritatea parlamentarilor ii asculta. Ciudat, pentru o tara UE si NATO.
  • -1 (3 voturi)    
    D-le Augustin Zegrean, (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 10:08)

    asavreau [utilizator]

    Eu spun ,să vă numească pe dvs.,că prea sunteți activ în această problemă, semn că sunteți interesat.
  • 0 (2 voturi)    
    iar lasati agentii KGB/FSB sa dea cu minus? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 13:36)

    mongolul [utilizator]

    mai triati pe aia care blocheaza aiurea; se vrea discutie libera sau doar ordinul pe unitate? si care unitate?