VIDEO

Guvernul Cîțu a fost demis. Moțiunea de cenzură a trecut, cu un scor istoric / Ce urmează

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2021, 14:53 Actualitate | Esenţial


Guvernul Citu
Foto: gov.ro
Moțiunea de cenzură depusă de PSD și susținută și de USR și AUR a fost adoptată marți. Guvernul condus de Florin Cîțu a fost astfel demis, după mai puțin de 11 luni de la învestire, mai exact după 278 de zile, și la o lună de la retragerea USR-PLUS de la guvernare. Scorul din Parlament pentru înlăturarea Cabinetului Cîțu este unul istoric, fiind cel mai mare număr de voturi - 281 - înregistrat la o moțiune de cenzură în România post-decembristă.

Primul pas este ca președintele Klaus Iohannis să convoace la consultările partidele, pentru crearea unei majorități care să susțină un nou guvern.


UPDATE 15.10 Se anunță rezultatul oficial: Număr total de parlamentari 466, parlamentari prezenți - 318, voturi exprimate - 281, din care 281 au votat pentru.

UPDATE 15.07 Florin Roman recunoaște înfrângerea: Vom lua o decizie, PNL e un partid responsabil

UPDATE 15.01 Sorin Grindeanu a anunțat că moțiunea de cenzură a fost adoptată cu 281 de voturi, scorul fiind unul istoric.

Numărătoarea paralelă arată că moțiunea a fost adoptată cu 281 de voturi.


Ce urmează. Ce prevede Constituția

  • Potrivit Constituției, Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a încrederii acordate.
  • Guvernul al cărui mandat a încetat îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern (nu există un termen prevăzut cât poate asigura interimatul Guvernul demis)
  • Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.
  • Candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului.
După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.


Mai poate fi desemnat Florin Cîțu după ce a picat la moțiunea de cenzură?




Curtea Constituțională s-a pronunțat într-o situație similară, când PNL, la începutul lui 2020 forța anticipatele, alături de Klaus Iohannis.

CCR a spus atunci că desemnarea lui Ludovic Orban din nou ca premier, imediat după ce a picat prin moțiune de cenzură, nu poate fi făcută, însă a lăsat totuși o portiță, precizând că nu a intervenit o situație de natură să demonstreze că lucrurile s-au schimbat atât de repede astfel încât candidatul să fie susținut de o nouă majoritate care să-i permită reînvestirea.
  • „Or, în cauză, în mod contrar obligației de loialitate constituțională, desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru s-a făcut și cu ignorarea efectelor moțiunii de cenzură, a votului dat, la un interval de timp (o zi de la data adoptării moțiunii de cenzură) care exclude în mod obiectiv intervenția oricărui element de natură să fi produs o schimbare de optică și o reconfigurare semnificativă a exprimării votului în Parlament (ținând seama și de numărul voturilor în favoarea moțiunii de cenzură). Desemnarea apare astfel ca un act de voință unilateral, expresie a voinței exclusive a Președintelui României, care se poziționează astfel în afara logicii raporturilor constituționale de separație și echilibru al puterilor în stat și a efectelor pe care această logică le atașează actului desemnării candidatului la funcția de prim-ministru”, se arată în decizia Curții Constituționale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















73920 vizualizari

  • +57 (107 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 5 octombrie 2021, 14:56)

    mitg [utilizator]

    Sa inceapa un nou capitol PNL-USR/PLUS-UDMR sub Ilie Bolojan, Boc sau oricine altcineva e competent.
    • +14 (78 voturi)    
      fugi cu boc, alt pitic isteric, de aici.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:00)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pnl-ul sa dispara si sa-i ia cu ei pe psd-isti!
      • -11 (43 voturi)    
        nu mor caii cand vor cainii (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:35)

        vali_s [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Prietenas, vezi ca P$D moare pe cale naturala, cu ajutorul covid poate chiar putin mai accelerat si daca mai arunca si AUR o lopata de pamant in maxim 10 ani se stinge lumina.
        Sa vina USR cu sustinerea AUR la guvernare, ca sa fie treaba treaba.
        P$D nu e fraier, PNL dc sa se mai manjeasca cu rahat,
        USR deja l-au propus pe Ciolos fara sa-l intrebe.
        O sa-si ia un sah USR de o sa vb. singuri.
        • +23 (41 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:54)

          [anonim] i-a raspuns lui vali_s

          • +4 (16 voturi)    
            pana cand?! (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:03)

            wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui

            USR NU trebuie sa intre la guvernare fara un calendar clar si scurt al reformelor, iar caap de lista trebuie sa fie eliminarea pensiilor speciale(mai ales cele foarte multe, si incasate de la varste fragede, ale institutiilor 'esentialilor') iar pe locurile urmatoare in ordinea prioritatilor: restructurarea si reformarea aparatului bugetar; depolitizarea institutiilor bugetare, diminuarea taxelor pe munca/salarii, reforma din justitie, procurori alesi prin concurs si nu numiti, descentralizare, investitii adevarate in infrastructura, energie, spitale, nu doar in salarrii si sporurilr eroilor, sa se construiasca sipitale noi si dotate! scoli dotate etc. daca usr intra la guvernare fara aceste obiective, practic vor intra pt ciolan si vor plati scump! electoratul lor pt asta i-au votat!
            • +8 (14 voturi)    
              PNL si PSD, aceeasi mizerie! (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:53)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

              Citu: vom negocia pe proiecte cu toate partidele. Mai pe sleau, va dau peschesul ca sa ma tineti premier. Ca pe timpuri, cand voievozii se mentineau prin tribut. Mi-e scarba!
        • -2 (6 voturi)    
          USR cu sustinerea (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:57)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

          AUR ? Un partid neo -marxist sustinut de un partid conservator ? Imposibil ! E ca si cum ai incrucisa o capra cu un urs ! ( capra este USR).
    • +32 (48 voturi)    
      cu scuzele de rigoare (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:02)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Chiar daca imi doresc sa cred ca ar mai putea exista o astfel de coalitie, atitudinea PRESEDINTELUI PNL si a parlamentarilor din acest partid, imi ofera putina incredere ca ar mai putea functiona.

      Din pacate, singurele rezultate posibile pe care le vad sunt fie alegerile anticipate (cu castigator detasat PSD) fie un guvern sustinut de acestia, cu ajutorul pnl udmr.
    • -34 (60 voturi)    
      S-o crezi matale! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:03)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Vrea Usr sa negocieze cu Pnl condus de Catu? Sa negocieze cu tovarasii de vot, Psd si Aur. Cat despre competenta ministrilor Usr in fostul guvern, ramane cum a zis Psd: iresponsabili si incompetenti. Usr-istii au confirmat cu votul lor voios de azi!
      • -4 (4 voturi)    
        pur crestin (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:28)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Sti vorba aceea maestre, de unde nu este nici barbosul nu cere ? Daca sintagma "esti ceea ce bei" se aplica si la ceea ce crezi, obtinem o imagine completa a ta, un ultraortodox "iluminat".
    • +19 (27 voturi)    
      si cine sa il sustina? (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:09)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      daca presedintele PNL e Catzu?
    • -16 (38 voturi)    
      de ce? (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:09)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Daca tot s-au aliat prin votul pe motiune n-ar putea propune un premier cele trei partide?
      • +10 (26 voturi)    
        Hai sa nu fim prosti (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:37)

        EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui dj

        E diferenta de la cer la pamant intre cele 3 partide. Nu au cum sa guverneze impreuna pentru ca au obiective diferite.
        • -9 (15 voturi)    
          Atunci (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:08)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui EU_Adi

          hai sa fie prosti: pai daca nu pot construi impreuna, macar sa continue daramarea- asta-i viziunea si specialitatea lor- se pare ca se pricep si se inteleg de minune. Iar fanii lor o sa-i aplaude pana or curge zdrentele de pe ei..
    • +30 (46 voturi)    
      Da (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:16)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Acum era momentul pentru alegeri în PNL...
      Cu Catu mare sef le rămân ușile închise pentru negocieri...
      • +11 (21 voturi)    
        aici pnl-iti au cazut in plasa psd-ului (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:49)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

        Atunci cand au tergiversat motiunea usr-aur pnl-isti au facut jocurile psd-ului si prin urmare isi merita soarta.
        Practic pnl-ul a cazut singur in plasa pe care singuri si-au intins-o cu mare grija inainte.
        PS: cand catu spune ca toate optiunile sunt deschise dupa votarea motiunii uita sa mentioneze un lucru: din toate optiunile pnl-ul va iesi mai rau decat a intrat una singura fiind castigatoare pentru ei dar in detrimentul psd-ului, adica guvern minoritar sustinut din umbra de psd, numai ca acum psd-ul nu are niciun interes sa sustina un astfel de guvern si mai ales un astfel de premier (sa nu uitam ca florinel este printre singurii ministri ce au pical la o motiune simpla in parlamentul anterior).
    • -8 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:24)

      [anonim] i-a raspuns lui mitg

    • +1 (15 voturi)    
      Poate PDL-USR-UDMR... (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:34)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Boc premier....hmmmm...poate pe la Cluj :)))
    • -14 (24 voturi)    
      crezi ca mai face cineva (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:44)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      coalitie cu usr ?
      e ca cum si'ar bate cuie in talpa. fachirism.
    • +10 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:06)

      [anonim] i-a raspuns lui mitg

    • +13 (21 voturi)    
      nope (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:24)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ficusul de la cotroceni a vrut sa scape de USR si nu mai vrea alianta cu USR-ul.
      Or sa faca alianta cu psd. USR-ul nu-i lasa sa faca ce vor ei. PSD inchide ochii pt macar 50% din PNDL.
      or sa dea vina pe USR ca ei i-au impins in alianta cu psd-ul.
      dovada a fost cand in pnl s-a votat ca nu mai fac alianta cu USR daca voteaza motiunea psd-ului. Dar nu au spsu ca nu fac alianta cu PSD chiar daca ei au initiat motiunea :)))
      ficusul de la cotroceni a reusit sa intoarca votul de acum un an... un nemernic.
    • +4 (8 voturi)    
      Boc? "competent"? :)) Ma faci sa rad! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:29)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ce gluma buna! Cu atat mai buna cu cat am avut deja ocazia sa vedem cat de "competent" e in pozitia de prim-ministru!
      Apoi, vezi ca Boc e in tabara Catu! Deci n-ai rezolvat nimic! Ba chiar il inviti sa se serveasca singur din FONDURILE BUGETARE sa faca un "metrou" pispiriu si extrem de ineficient financiar, doar sa aibe Boc inca o pana pe care sa le-o puna la palaria clujenilor ingamfati care il voteaza cu 74% si care declara fatis ca ei sunt "singurii oameni de treaba" din tara asta, restul sunt ori prosti, ori fraieri... ignorand faptul ca economia lor locala se bazeaza pe forta de munca a tinerilor atrasi acolo prin minciuna, din toata tara! Acum vor si metrou pe bani de la buget, adica si din banii restului "prostilor"! Nici daca ar fi finantat din fonduri UE, nerambursabile, tot nu e corect atata timp cat zona Moldovei nu are nici macar autostrazi, iar in Oltenia abia acum se construieste un drum expres!
      • -2 (6 voturi)    
        Daca ar fi fost asa cum spui tu (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:12)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        Boc n-ar fi rezistat ca primar decat vreo 6 luni.
        In rest, le amesteci, ca sa le combini cum iti convine tie.
  • +51 (79 voturi)    
    felicitari (Marţi, 5 octombrie 2021, 14:57)

    levierul [utilizator]

    Klauss, baga-o pe aia cu, am hotarat sa mai acord o sansa celor de la Peee Seeee Deeee.
    • -4 (6 voturi)    
      hitul viitoarei coalitii ce va forma guvernul (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:12)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      https://www.youtube.com/watch?v=ox9yltt_lZg
    • +18 (50 voturi)    
      Hai cu demiterea lui iohanis (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Autorul acestei crize!
      • -1 (19 voturi)    
        Hai!!! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:38)

        EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Eu votez pentru.
  • -44 (76 voturi)    
    pacat (Marţi, 5 octombrie 2021, 14:57)

    cucuveauamov [utilizator]

    cu Citu ne-am distrat de minune ... poate totusi #rezistii ne aduc unul si mai simpatic
  • +46 (86 voturi)    
    Catu a primit ce merita (Marţi, 5 octombrie 2021, 14:58)

    kmcd [utilizator]

    Sper ca PNL sa abandoneze acest clovn si sa refaca coalitia cu USR. Ar fi un dezastru pentru ei sa mearga inainte cu un guvern minoritar sustinut de PSD.
    • +5 (23 voturi)    
      catu e un cal de sacrificiu (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:03)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui kmcd

      asa a fost si CCPT, umflatul de trista amintire care dupa ce a fost repudiat de PNL a sarit in bratele PSD.

      Echipa castigatoare vrea sa guverneze cu orice pret si va face o alianta cu PSD.
    • +21 (25 voturi)    
      ... (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:18)

      minodues [utilizator] i-a raspuns lui kmcd

      doar că președintele PNL este ... cîțu.

      cel mai probabil circul se va prelungi pe spinarea noastră
    • +1 (5 voturi)    
      negocierile (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kmcd

      iohannis le va avea (sai poate chiar au și început) cu psd pt. susținerea unui guvern minoritar de către psd. Va cădea prima propunere (să zicem vîlceanu, pt. că-l împiedică o decizie ccr să facă altfel) dar va fi votată următoarea, tot în persoana lui cîțu. Va face orice iohannis numai să nu ajungă USR în guvern.
  • +21 (45 voturi)    
    Buuuuuun! (Marţi, 5 octombrie 2021, 14:58)

    Luk [utilizator]

    In sfarsit!
  • +35 (53 voturi)    
    Demis de propria aroganta (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:00)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cand iti tratezi partenerul de guvernare cu aroganta jupanului, si asta de doua ori, e normal ca partenerul sa se retraga din coalitie si tu sa ramai minoritar. Acum PNL trebuie sa decida daca vrea guvernare cu PSD (guvern minoritar sau guvern plin) sau cu USR, dar fara Catu si cu un pachet minim de reforme asumat.

    Sau, alternativ, alegeri anticipate. Ca tot ne explica PSD-ul zilnic ce solutii intelepte are el pentru salvarea tarisoarei.
  • +23 (37 voturi)    
    ducă-se! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:00)

    berenger [utilizator]

    și nu doar cîțu, ci și, mai ales, câmpeanu, bode și toți ceilalți nimeni ajunși fără niciun merit să aibă o putere muuuuult mai mare decât ar fi meritat!
  • -32 (50 voturi)    
    o mizerie de motiune (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:01)

    pragmatism [utilizator]

    Acum, sa vedem planul aliantei de conjunctura USR-PSD_AUR!!! Au dat guvernul jos, ei au, acum, majoritatea in Parlament si tb sa voteze un nou guvern, la propunerea lor!!! Au vreun plan???? Vreau sa-i vad pe smiorcaiti aștia de la USR cum voteaza un prim-ministru propus de mai noii lor colegi pesesdisti!!!! Am votat USR, dar ... gata, m-au pierdut1!!! Este de neacceptat sa lasi tara fara guvern intr-o situație epidemiologică imposibilă!!!
    • +9 (23 voturi)    
      da, sigur (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:30)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Guvernul l-a demis Catu cand a scos USR de la guvernare.
      Situatia era grava si atunci, dar erau bani de furat. A avut vreun plan?
    • +2 (22 voturi)    
      Ai votat USR? (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:35)

      Ervis [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Ma indoiesc ca ai votat USR. Poate PNL sau chiar PSD la cum "te-au pierdut". A fost cea mai logica decizie de-a vota motiunea PSD din moment ce motiunea lor n-a fost lasata sa-si urmeze cursul normal. Sau poate trebuia sa mai stea o data capra ptr PeNaListi?
    • +9 (23 voturi)    
      Pinocchio nu pragmatism (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:38)

      Darko [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Ai votat tu cu USR cum sunt eu popă! Mai sunteți mulți cu textul ăsta penibil?
    • +8 (24 voturi)    
      Catule tu esti? (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:44)

      EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Lasa gargara musteriule! S-a intamplat ce trebuia sa se intample.
      Daca nimeni nu reuseste sa impuna un premier atunci se ajunge la anticipate. Exista o solutie pentru toate.
      Aaa, nu vrea PNL? Dar de ce nu vrea? Trebuiau sa se gangeasca inainte sa puna un cretin in fruntea partidului.
      Acum, eu va doresc celor de la PNL sa nu mai intrati in parlament. Asa va trebuie cand ati reusit in mai putin de un an sa faceti PSD-ul sa arate bine!
      • +8 (10 voturi)    
        socoteala lor e ca nu se ajunge la anticipate (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:30)

        c2 [utilizator] i-a raspuns lui EU_Adi

        se bazeaza pe iubirea de ciolan a parlamentarului roman (unii risca sa-si piarda locul daca se fac alegeri anticipate)

        asa ca ei spera sa cumpere cat mai multe voturi de la diversi parlamentari oferindu-le slujbe de speciali pentru rude si "prieteni"
        • -1 (1 vot)    
          din pacate (Miercuri, 6 octombrie 2021, 4:49)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui c2

          Ar trebui sa se trezeasca - pretenii de la sud de dunare, bulgarii, iote prin cate alegeri au trecut si tot acolo sunt...

          Pare ca nu alegerile sunt cele importante ci ceea ce se intampla in timpul mandatului...

          Restul sunt aere care nici nu conteaza, poate doar pentru niste fraieri urcati temporar pe niste scaune de unde se imagineaza nemuritori.

          QED
    • 0 (12 voturi)    
      pragma, tara are guvern, treburile curente (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Pot fi rezolvate in continuare la fel de prost ca si pana acum!
      Situatia epidemiologica imposibila era perfect predictibila de asta vara cand se stia clar la nivel mondial ca vine valul 4.
      Ce a facut Catu? si-a bagat picioarele in pandemie si s-a concentrat pe alegerile dintr-un partid!
      Aici nu e vorba de USR sau PNL, e vorba de un om!
  • -7 (25 voturi)    
    am fost la bal acum hai la spital (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:02)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    Raed Arafat premier
  • +10 (36 voturi)    
    mda (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:03)

    SoulSearcher [utilizator]

    Marcel Ciolancu premier
    Sosoanca ministru sanatatii
    Simion gura de Haur la externe


    the future is bright :DDDDDD
    • +3 (9 voturi)    
      Frumoasa ironia (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:34)

      cristian.l [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      dar nu se prind prea multi!
      • +5 (9 voturi)    
        mda (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:54)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui cristian.l

        stiu... romanul in general nu prinde ironia... ci numai vrajeala si prosteala pe fata :DD
  • -15 (35 voturi)    
    INCALCAREA DEMOCRAȚIEI (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:03)

    jidanul [utilizator]

    KW Iohannis nu mai trebuie sa fie lasat sa incalce democratia, cum a facut lin urma ultimelor alegeri si trebuie sa dea dreptul PSD-ului sa faca o coalitie si sa numeasca un prim-ministru sau sa se organizeze alegeri anticipate. Coalitia PNL-USR-UDMR trebuie sa dispara definitiv de la guvernarea tarii pentru ca a fost o catastrofa pentru romani si un dezastru pentru Romania.
    • +4 (8 voturi)    
      amice? (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:29)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      ai scapat pianul pe scari
      • 0 (4 voturi)    
        Vocea rusiei??? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 4:52)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Asa pare cel cu incalcarea democratiei care nu intelege ca Presedintele poate desemna pe cine doreste domnia sa astfel incat programul si guvernul propus de PM sa treaca prin parlament...

        cum se dau unii pititi in spatele unor nickname-uri...
  • +15 (37 voturi)    
    Pai ce a avut in cap cind a distruc coalitia (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:05)

    sorin3 [utilizator]

    Uite asa PNL a ajuns balamaua PSD-ului, fie ca refac USL sau nu PNL e pierdut.
    Care o fi fost planul in momentul demiterii lui Stelian Ion? "Las-o ba ca merge asa"?
    din pacate s-a confirmat ca nu exista nici o diferenta de moralitate intre PSD si PNL, dar nici de competenta politica sau institutionala. Atit ca totusi Catu e peste Dancila si Iohannis peste Dragnea.
    Singura speranta ramane USR care tocmai ce a demostrat celor care i-au votat ca nu sint interesati de functii ci de reforme.
    • -3 (3 voturi)    
      iata retorica din USR marca BARNA (Miercuri, 6 octombrie 2021, 5:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Daca ne uitam cu mare atentie la evenimente observam ca cel care a fortat nota a fost Barna care se credea mare pe cal, dar a cazut si si-a rupt vreo 2-3 coaste.

      Prima coasta si-a rupt-o cand a incercat prin Stelian IOn - omul balama de la Justitie - sa impuna guvernului fara sa urmeze calea manageriala dispusa prin asumarea guvernamentala adica de a da aviz negativ la o OUG pe care o credea cum o credea - dar nu a facut acest lucru

      A doua coasta franta a fost cand s-a accidentat definitiv dupa alegerile pentru Presedintele USR

      A treia coasta franta cand lanseaza retorica ca PNL este mana in mana cu PSD - pai cine dreac a vazut ca FC sa colaboreze cu PSD??? Poate in alta viata! Prostul de orban a muscat cat a putut din aceasta nada si asta imi arata ca prostul Orban trebuia sa dispara din PNL si bine a facut ca a disparut - pacat de dna Violeta Alexandru care este o USRista mascata in PNL - nu are stofa de liberal, trage mult mai tare, constient sau inconstient, catre USR.

      Per total PNL nu va colabora cu PSD, dar...

      Si in acest dar vine frumusetea si dragostea puternica a USR-ului care prin mici antene si din prostie poate sa stea brat la brat cu #ciumarosie mai repede decat PNL...

      O sa avem confirmare acestui fapt in curand.

      Nu uitati:
      USR is in love with PSD,
      dar inca nu este constient de marea dragoste...
  • -13 (27 voturi)    
    Citu a demonstrat anduranta... (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ..rezilienta in noua limba de lemn bruxelleza, impotriva mostruoasei coalitii PSD-USR-AUR.

    probabil va fi solicitat din nou de presh, de data asta cu un vot pe bune, sub amenintarea alegerilor anticipate.
  • -13 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:09)

    [anonim]

  • +16 (34 voturi)    
    Nasol! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:10)

    Jolly Roger [utilizator]

    Nasol de tot - la cat a aruncat cu mizerii in foștii parteneri Catu rămâne pe dinafară și de la guvernare, dar și ca șef de partid pentru negocieri. Cu usr cel puțin.

    Și indirect a luat o in freza și cel care a girat "echipa câștigătoare" :P

    Un circ etern, un adevărat reality show longeviv ca tânăr și neliniștit e parlamentul României... :(
  • +22 (36 voturi)    
    Ieeeeeeeeeeeeee! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:12)

    raz_ [utilizator]

    Nu stiu daca m-am bucurat mai tare vreodata de vreo motiune de cenzura ca azi. Gandul de a nu-i mai vedea pe arogantii astia la guvernare imi da un sentiment fantastic de implinire. Si nu-s psd-ist :)
  • -32 (44 voturi)    
    coalitia PNL - USR se poate reface (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:13)

    tahomir [utilizator]

    In doua cazuri:
    1) PNL recunoaste ca USR face jocurile si ca orice demnitar din partea PNL sta in functie fix pana vrea USRul, valabil inclusiv ptr primul ministru. Toate deciziile se vor lua de catre USR , fara consultatare si fara discutii. Primul ministru este obligat sa le semneze.
    2) PNL propune un alt premier, de pilda Bolojan. Acesta infiinteaza noi ministere gen Ministerul Circului, Ministerul Scandalului si Santajulul,Ministerul Sanatatii Pentru Barbatii Gravizi, Ministerul Spiralelor Integrate in Absolut, Ministerul Transportului pe Trotinete Electrice, Ministerul Comunicarii Decat pe Facebook, samd. Toate aceste ministere vor fi atribuite doar USR caci au aratat multiple competente. La restul ministerelor vor fi pusi oameni seriosi de la PNL, UDMR sau apolitici, presupunand ca partidele si societatea civila din Romania au si asa ceva in dotare.
    • +4 (12 voturi)    
      Scrie la Urzica, poate te publica (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Umorist de rit psd-istic!
  • -1 (29 voturi)    
    Dacă ar fi oameni seriosi (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:16)

    zxcv [utilizator]

    cei de la PNL ar trebui să-l propună pe Boc, a mai fost prim ministru în perioadă de criză, ar fi probabil acceptat si de USR, nu e o variantă ideală, dar, probabil cea mai bună în actualul context. Părerea mea.
    • -6 (22 voturi)    
      Boc a fost (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:42)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

      el în sine o Criză.
    • -7 (11 voturi)    
      No, doamne fereste (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:49)

      EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

      Sa mai punem un prost in fruncea guvernului?

      Ar insemna ca USR nu a inteles nic din experienta Catu.
    • -6 (12 voturi)    
      . (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:58)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

      Boc ar fi cea mai proastă variantă. Să sperăm că nici măcar nu e luat în discuție.
  • -8 (30 voturi)    
    Doamne ajută România și pe români. (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:16)

    Rescator [utilizator]

    Poate se va găsi un PM care să țină și cu cetățenii
    români și să fie mai puțin slugă în fața birocraților UE.
    Cred că este total nepotrivit Emil Boc,pentru că a mai
    dat odată măsura *competenței* sale.
    • -5 (11 voturi)    
      . (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:34)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ăsta ar fi cel mai negru coșmar. Pleacă Tusea, vine Junghiul...
  • -5 (33 voturi)    
    Ce trist! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:17)

    atc [utilizator]

    Lipsesc propagandistii de se dadeau de ceasu' mortii ca PSD amana motunea, il sprijina pe Citu si alte aberatii. Pe unde v-ascundeti?
    • 0 (10 voturi)    
      Relax,linisteste-te (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:33)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Cine e psd,anyway?
      • -3 (7 voturi)    
        Ie-te cine e! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:21)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Pai, f''o 40 % in intentia de vot! Iti spune ceva, sau le ai cu doar cu o singura cifra; USR gen?
    • +3 (11 voturi)    
      Nu te grăbi ca ... (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:49)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Să văd unde te vei ascunde tu atunci când PSD + PNL = Love la guvernare și la împărțit bani.
      Atunci vei înțelege și tu de ce PSD l-a susținut pe Câțu să ajungă șef la PNL.
      • -3 (7 voturi)    
        Ce sa vezi! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:28)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

        Mai "analistule":
        - la 40% PSD- la anticipate- n-are nevoie decat de AUR! Asta poti intelege daca ai trecut de "adunare" in scoala.
        - o alianta intre primele doua castigatoare ale alegerilor ( PSD +PNL) trebuia facuta in 2020 - cu premier PSD- si am fi fost o tara normala, fara sa ajungem in dezastrul in care ne-a adus o asa- zis "alianta" de incompetenti PNL-USR cu presh PNL, "fusherita" de alt incompetent.
        • -3 (5 voturi)    
          Anticipate? (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:49)

          Barthales [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Câți ani ai? Mai crezi în Zâna Măseluță?
  • -7 (19 voturi)    
    stiti (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:18)

    hanu [utilizator]

    cum e aia cu schimbarea domnilor... nu insist.
    • +1 (9 voturi)    
      Care e domnu' despre (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:28)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      care e vorba aici? Catu?
  • -16 (30 voturi)    
    PNL (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:20)

    sysrq [utilizator]

    PNL a primit de unul singur în freză toată forța pumnului acesui așa zis val 4. Ei sunt la pământ dar sunt sigur cu securicii userei, sclavii lui Macron sunt complet reabilitați electoral în doar o lună de când au plecat din guvern. Am o oarecare afinitate față de pnl, sunt mulți oameni de construcție conservatoare dar sunt incapabili politic și intelectual.
    • -7 (7 voturi)    
      Pai, da (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:27)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      ca PNL istoric era partidul ala conservator ��. Sau nu :D
    • +8 (18 voturi)    
      PNL si-a tras de unul singur (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:34)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      un pumn in freza.nu ca era nevoie de asta.
      • -3 (11 voturi)    
        Esti amuzant (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:24)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Psd ii face iresponsabili si incompetenti iar ministri si parlamentarii Usr voteaza vois pentru asta. Este definitia de manual pt formula 'sa-ti dai singur cu levierul intre picioare". Dai jos guvernul Catu ca sa te duci peste trei zile sa negociezi o alianta cu Pnl-Catu. Inspiratie sclipitoare pt progresisti!
    • -1 (11 voturi)    
      Securisti si pui de securisti vom avea... (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:46)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      ...peste tot muuult timp de acum inainte. Tre sa ne impacam cu treaba asta insa nu-s de capul lor cum erau acum 15-20 de ani...acum e greu de combinat...tehnologia a avansat :)))

      Nenorocirea PNL este Iohanis, el nu s-a opus acapararii partidului de catre PDL...acei ciordaci din vremea lui Base care l-au tradat inclusiv pe el.

      Stampilele PD, PDL si mai nou PNL sunt in mainile acestor borfasi pe care le-au ciordit sistematic...ultima cu acordul Dulapului . Pacat.
  • -1 (13 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:23)

    vasile-roaita [utilizator]

    Acum sa-l suspende pe Johannis capul rautatilor in aceasta tara si sa-l dea jos pe Arafat. sa curete tara de jeguri.
  • +12 (26 voturi)    
    si totusi (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:24)

    Erwin [utilizator]

    care a fost planul lui Catu?
    1. scoate USR de la guvernare
    2. liber la pusculita - devine presedintele PNL
    3. ? ramane la guvernare cu guvern minoritar pentru ca Ciolacu nu vrea anticipate? Cineva i-a tras clapa acestui baiat, e clar.

    Deosebiti si penelistii care l-au votat cu entuziasm desi omul era deja pe traiectorie sa dea cu oistea in gard.
    • +6 (18 voturi)    
      mda (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:57)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

      eu cred ca mai degraba cateii din partid in frunte cu ala de la Cotroceni i-au bagat in cap prea multe,

      si omul care clar sufera de sefie (ca toti politicienii) a pus botul ca el e mare, tare si poporul il vrea...
  • +8 (18 voturi)    
    Iohannis trezeste-te - citeste despteata-te romane (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:29)

    cristian.l [utilizator]

    Citule ca de la un liberal la un liberal du-te la plimbare ca sa nu zic in ....... mea. Nu sunt din tabara Orban stai linistit.
    Iohannis fa bine si gaseste un premier ca daca nu noi astia cu adevarat liberali vom ajunge sa va dam jos si pe tine si pe Citu. Daca sustii o epava esuata in continuare inseamna ca ai mari probleme la mansarda.
    Veniti cu un premier coerent si consecvent, un om poltic care stie sa gestioneze o alianta.Refaceti rapid USR ca vreti nu vreti pana acum s-a vazut calitatea unor ministri de la ei si dati drumul la treaba.
    O continuare cu Citu la guvernare va garantez ca PNL nu mai prinde nici pragul de 5% la urmatoarele alegeri, toti liberalii vor trece la USR.
  • +9 (19 voturi)    
    ar fi lipsit de onestitate si incorect.... (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:32)

    index [utilizator]

    ...sa atribuim meritul realizarii acestui Record, exclusiv, lui catzu. Cel putin egal a contribuit la asta si marele politician liberal de la Cotroceni, klaus. Ba, as zice, ca din contra, el este initiatorul care a avut aceasta "viziune" mareata care "viziune" probabil se va extinde si asupra disparitiei peneleului de pe esicherul politic.
  • -2 (8 voturi)    
    0 voturi sustinere! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:33)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    mai e ceva de zis?
  • +4 (10 voturi)    
    Nu infractorilor (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:35)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    în fruntea țării!
  • +5 (21 voturi)    
    toti sustinatorii lui Citu (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:37)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    in frunte cu Rares cu Turcan cu Gorghiu si restul ar trebui sa-si dea demisia in bloc. Iohannis nu mai are mandat asa ca el n-are ce sa faca. A fost manevra lor s-au bazat pe Sf Duh pe planete pe ei stiu ce si-au pierdut tot. Good job !
    • -3 (9 voturi)    
      Asemenea (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:31)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Toti ministri Usr care au fost l-a guvernare si au votat entuzisasti motiunea Psd care spunea clar ca au fost niste incompetenti si iresponsabili, sa nu mai apara cu pretentii ca sunt geniali si ca mai vor odata..
  • +1 (19 voturi)    
    Iohannis (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:40)

    bilbofil [utilizator]

    Nici măcar Emil Constantinescu nu și-a bătut joc de Ciorbea așa cum și-a rîs Iohannis de Cîțu.

    Cel mult Dragnea, cu „Mihaela, dragostea mea!” atunci cînd jocurile erau deja închise, să se apropie de actualul președinte.

    Cine mai are încredere în Iohannis, ca Cîțu o să pățească.
  • +8 (18 voturi)    
    Tara geme, comediantii se distreaza! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:43)

    Entiu [utilizator]

    Vai, vai, iar se schimba guvernele ca pe sosete ! Populimea merge in piata, demonstreaza vrute si nevrute, doar va reincepe la guvern un alt circ! Nimeni nu mai vrea liniste, ca tara sa progreseze. Peste tot urlete si scandal, circ cit se poate!! Tara geme nedezvoltata, comediantii se distreaza!
    Pe cine mai intereseaza dezvoltarea aceste tari!?
    • +3 (3 voturi)    
      csaba.papp@gmail.com (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:44)

      pccom21 [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Din pacate avem parte doar de guverne fara continuitate si fara rezultate pentru tara. In momentul de fata eu nu vad nici o formula de guvernare eficienta sub forma de coalitie.
  • +4 (10 voturi)    
    Bolojan (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:43)

    pleosc [utilizator]

    Nu vrea. Inca. E calculat.
    • +9 (13 voturi)    
      Bolojan nu e prost si nu intra la sacrificiu (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:02)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui pleosc

      Putea sa fie premier in locul lui Orban care n-avea ce sa caute in pozitia asta nici in cele mai cumplite vise in timp de mahmureala :)))
  • -2 (14 voturi)    
    Se pare ca exista filmari cu tentative de mituire (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:44)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Functii publice contra voturi pro supermani. Vom vedea.
  • +2 (18 voturi)    
    318 din 466 (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:44)

    167939 [utilizator]

    Aproape 150 de parlamentari absenti. 150 de oameni platiti sa fie in Parlament. Alegerile anticipate sunt singura solutie acum, cu toata pandemia. Avem un dezastru economic, social, sanitar si nu exista nici o scuza pentru dumele politice ale unor oameni care au strigat doar ca PSD e de vina. Asa am crezut si eu, am stat prin piata si mi-am luat gaze in 10 august. Dar acum traiesc cu dezgust si cu disperare tot ce se petrece.
  • +7 (13 voturi)    
    Nu va duceti dupa fenta! (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:48)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    O sa mai auziti de Citu. Deja umbla zvonuri ca s-ar angaja la GLOVO.
    • -1 (5 voturi)    
      N-are loc (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:41)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Ultimul_Templier

      La Glovo s-au dus deja ministri Usr care au recunoscut azi in fata romanilor, prin votul lor entuziast si umiliti de Psd, ca au fost niste iresponsabili si incompetenti...
  • -1 (13 voturi)    
    Johanis se declara ingrijorat (Marţi, 5 octombrie 2021, 15:49)

    John_Re [utilizator]

    ... si acum asteapta ordinele de la Varan.
  • -1 (9 voturi)    
    mda... (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:00)

    vangall [utilizator]

    mda. daca mergem in limita hotaririi Curtii Constitutionale (nu am spus in limita Constitutiei) va fi propus alt PM din partea KWJ. USR si UDMR, probabil si partial din PNL il va vota si Catu ramane pe banca.
  • +4 (10 voturi)    
    De 31 ani,, (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:02)

    TipTop [utilizator]

    ..din partea tuturor totul este o bataie de joc la adresa Romanilor !!! Astazi pleaca unii maine vin altii,poimaine altii si nimeni nu face nimic bun pentru noi,pentru tara asta !
  • +6 (16 voturi)    
    USR nu mai poate discuta cu Catsu (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:12)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu stiu cum crede cineva ca USR mai poate veni la masa tratativelor dupa mizeria borata de liderii PNL asupra ministrilor si sefilor USR. Nu vad cum.

    Stiu, in politica "never say never", dar exista o limita a bunului simt pe care SPER ca am detectat-o atat la Barna cat mai ales la Ciolos.

    Cum sa te asezi la masa cu cel care te-a facut incompetent, imatur politic (culmea, cine vorbeste), mancator de croissant (ori e securist, ori e spion francez, una din doua), sustinator al fascistilor, al anti-vaccinistilor, etc.

    Toata "echipa" superman cu Rares Bogdan si Emi Boc in frunte nu au alt partener decat PSD.
    • -2 (6 voturi)    
      Esti in eroare (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:51)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      Psd este cel care i-a facut iresponsabili si incompetenti pe ministri Usr in motivarea motiunii. Sunt de acord, toate au o limita. Dar Usr a depasit-o voios votand acuzele aduse lor de Psd. Catu le-a amintit azi cu ce obraz ar mai putea sa vina la Pnl sa negocieze o noua alianta dupa ce, prin votul lor, au recunoscut afirmatiile grave ale Psd.
  • -14 (28 voturi)    
    Rusine USR! (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:45)

    mireb [utilizator]

    USR + PSD + AUR Cu astia v-ati aliat USR ?! Rusine!

    Sa nu mai aud ca USR nu e cu PSD ! V-ati aliat cu PSD si AUR! Minciuni ca luptati impotriva PSD. Nu vreti decat puterea atat, nu binele romanilor. O sa vedeti la votare!

    Puteati sa va certati pana nu mai puteati cu PNL, dar in interiorul aliantei. Asa acum v-ati aliat cu PSD si AUR !

    USR PSD aceeasi mizerie!
    • +1 (7 voturi)    
      Au facut-o ca sa dea jos maimuța Cîțu, deci e ok (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:58)

      Popcea [utilizator] i-a raspuns lui mireb

      Votand motiunea PSD. impreuna cu AUR, USR nu a facut nimic altceva decat un joc politic ca sa scape de Cîțu care a incalcat intelegerea cu USR si, ceea ce e mult mai grav, a incalcat niste principii fundamentale de etica politica: Cîțu a promis bani publici pentru a castiga alegerile interne la Congresul PNL. Asta fac politicienii acestei tari de 30 de ani, de aia am ajuns la nivelul asta de coruptie. Iar USR a fost primul partid care in sfarsit nu a negociat o felie din banul public, ci a iesit de la guvernare si a lovit peste mainile hoțului. Toata stima pt USR.
  • +6 (18 voturi)    
    A cazut (Marţi, 5 octombrie 2021, 16:46)

    Ibit [utilizator]

    Guvernul condus de Iohannis !
    Hai la schi !
    • -1 (5 voturi)    
      . (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:38)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Inca nu! Iarba-i inca verde, mai baga-o bila-n gaura
      ( sau o gaura -n tara)?I
  • -7 (17 voturi)    
    urmeaza guvernul PSD-USR-AUR (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:11)

    eucomentez [utilizator]

    USR a detinut toate functiile cheie in guvernul Catu - justitia, fondurile europene, drumurile, economia, digitalizarea, sanatatea. Ministrii USR au avut o prestatie dezastruoasa, la fel de miseleasca a fost si iesirea din guvern al USR si demiterea guvernului.

    Guvernul Catu a fost un esec din cauza USR, din toate punctele de vedere.
    • 0 (8 voturi)    
      sa ne tot dea Dumnezeu atitea nereusite (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:56)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Drula a facut treaba atit de buna la transporturi ca nici maar PNL nu cuteaza sa spuna nimic, PNRR s-a aprobat cu surle si trimbite, J si C s-au batut care sa stea mai aproape de Ursula la semnare, deci trebe ca e ok, la justitie... PNL a preferat sa plece catzu de la guvernare decit sa se aleaga procurori corecti si sa dipara SS. La economie intr-adevar cam transparent... in rest numai de bine(ministii ca valceanu , bode , tanzos barna gasim in orice birt).
      • -2 (6 voturi)    
        ca sa ne intelegem apropo de drula (Miercuri, 6 octombrie 2021, 5:50)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        Drula a beneficiat de un buget la trasnporturi si de o atentie deosebita pentru ca toata lumea a inteles ca ne trebuiesc drumuri si astea au fost si in prioritatile PNRR astfel incat succesul lui drula se explica si prin sprijinul care i-a fost acordat in guvernul FC

        La PNRR Ghinea a fost arogant, dar mai in spatele usilor inchise - in fata miere, in spatele usilor inchise l-a denigrat pe FC.

        Toti putem sa avem antipatii sau simpatii dar important este ca treaba sa mearga.

        RO nu progreseaza pentru ca franarii #ciumarosie se folosesc de orgoliile si arogantele nora ca sa opreasca drumul ascendent.

        daca se mai ia cineva de scoala lui FC ar trebui sa inteleaga ca scoala care l-a format cu adevarat pe fostul PM a fost in USA si este net mai valoroasa decat cea din RO. Fara nici o exceptie.

        Asta uraste #ciumarosie oamenii educati si care vor sa faca si pot sa faca treaba in RO.

        Maine s-ar putea ca Drula sa intre in malaxorul #ciumeirosii. Dacian Ciolos a fost acolo si stie cum este, dar nu asculta drula de Ciolos...

        ce vrem?

        disciplina bazata pe stat de drept sau anahie?
        educatie si competenta sau NU?
        prosperitate proprie sau mana intinsa catre stat?
  • +1 (5 voturi)    
    o voturi (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:32)

    zot [utilizator]

    sustinere?
    superman!
  • 0 (6 voturi)    
    logic, urmeaza suspendarea plavanului kj! (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:42)

    Antenistontel [utilizator]

    ce argumente impotriva aveti?
  • +1 (7 voturi)    
    Am mai scapat de o maimuța prim-ministru (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:47)

    Popcea [utilizator]

    Dupa Tariceanu, Dancila, Tudose, Grindeanu si alte maimuțe care s-au perindat pe la fruntea Guvernului Romaniei, uite ca am scapat si de Cuțu. Din pacate, de cate ori am spus ca e bine ca am scapat, ca mai rau nu se poate, politicienii damboviteni ne-au aratat ca "ba da, se poate si mai rau". Sunt curios cine vine. Incepe sa-mi fie dor de Veorica Dancila. Aia era culmea prostiei, dar macar ii era frica de puscarie.
  • 0 (6 voturi)    
    Cuțu de ce nu-si da demisia din sefia PNL? (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:11)

    Popcea [utilizator]

    Da Cîțu fost ales de curand presedintelele PNL, insa din pozitia de prim-ministru. Acum e un neica nimeni care a pierdut guvernarea cu un scor fara precedent, nu cred ca-l mai vrea cineva de la PNL. Pe bune acum, i-a bagat in groapa in mai putin de o luna, ce PNL-st normal la cap il mai vrea de presedinte de partid?
  • +3 (7 voturi)    
    Uitare... (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:30)

    jeanp [utilizator]

    Uitasem de ce in urma cu aproape 20 de ani mi-am pus traista in bat si mi-am lumea in cap. Ma mai apuca cateodata melancolia si chiar incepusem sa contemplez cu ideea ca poate intr-o buna zi, cine stie cum, pentru ca nu mai este ca atunci....Brrrr!
    Daca va uitati la arborele genealogic al "artizanilor" actualei stari veti gasi originea si explicatia acestei crize care dureaza de 31 de ani: PNL(actual)-PDL-PD-FSN, sia asta spune totul, cel putin pentru mine.
    Am crezut intotdeauna ca la un moment dat vor domina politica romaneasca oameni care atunci erau tineri, cu o mentalitate diferita de dinozaurii ce se tineau cu ghearele si dintii de putere. Dar nu, dinozaurii aia s-au inmultit si sunt chiar mai feroci decat cei de acum 30 de ani., si-au infipt fundurile in scaunele puterii atat de adinc incat nici nu le mai pasa de ce se intampla in tara aia, de de ce sa intampla cu omul rand. Au un tupeu si o obraznicie fantastica.
    Poate voi cei din tara vedeti altfel, dar din afara politica romaneasca se vede de-a dreptul scarboasa, scuzati expresia.
  • +4 (6 voturi)    
    Nicio surpriza (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:45)

    fat.cat [utilizator]

    Acum sa vedem daca avem un presedinte care se gandeste la toti romanii, nu doar la sine si la partid. Termina odata cu orgoliile si meciurile de partid sau ne afundam si mai rau in rahat?
  • -4 (8 voturi)    
    BOC este cel mai (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:01)

    Timonierul [utilizator]

    Inteligent politician roman, dar nu se murdărește încă odată de gunoaiele generate de actualele grupări politice .
    Țara , cu sau fără Câțu , rămâne o nație in ruina , și Albania rade , ca sa nu discut de restul Africii
    • +3 (5 voturi)    
      funny (Miercuri, 6 octombrie 2021, 1:34)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Timonierul

      sa dai exemplu carpa lui base/udrea, cand subiectul este carpa lui iohanus
  • +2 (4 voturi)    
    Ce urmeaza? (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:03)

    VOX. [utilizator]

    Pestele de la sas se impute. Pardon, de la cap.
    Deci, ce urmeaza?
  • -1 (5 voturi)    
    rezumat (Miercuri, 6 octombrie 2021, 5:33)

    ..13 [utilizator]

    USR a dovedit cat poti sa fii de prost, de ambitios si de orgolios sa votezi o motiune in care oamenii tai sunt declarati incompetenti. In unanimitate!!! Bravos!

    USR a gresit si cand Barna l-a impins de Stelian Ion sa nu ofere un aviz - repet a n-oara putea sa fie un aviz negativ, dar evident ca nu avea baza pentru avizul negativ - si ceea ce a facut Barna prin Stelian a fost sa blocheze o initiativa a guvernului care nu ii convenea USR-ului. Lucrurile trebuie spuse pe nume.

    USR a gresit pentru ca in loc sa alerge cu depese la mediatorul Sef s-a apucat sa bage o motiune de cenzura in Parlament... Tata, ai tiglele pe casa??? Asta este tot opera lui Barna.

    Sa nu uitam ca motiunea de cenzura nu a fost impotriva unui guvern ci IMPOTRIVA LUI FC - asta nu se vede prea des...

    Am mai vazut suspendarea Presedintelui cand ura #ciumeirosii a atins apogeul... Si nu 1 data ci de 2 ori, si ca sa fie tacamul complet acum vor sa ii ia si drepturile cuvenite unui Presedinte... Si cand ma gandesc ca Iliescu doarme linistit... #ciumarosie si cei care se cred destepti si privesc cu nepasare la terfelirea unor nume care au insemnat ceva...

    In rezumat #ciumarosie prin mana mamaligarului de Barna a invartit pana a dat jos un guvern.

    de aici mai departe incepe decaderea USR-ului si cea a PNL-ului

    Se poate opri caderea doar daca se reface alianta PNL-USR-UDMR, dar nu in orice conditii, si nici de cum in conditiile impuse de ala partidul mic care poate sa devina si mai mic, adica de USR.

    in PNL nu s-a reusit cumva acaparea puterii de catre apropiatii #ciumarosie.

    In USR apropiatii #ciumarosie sunt inca tari in clanta si pe pozitii. Viata imposibila pentru dl. Ciolos.

    Motiunea asta este un episod trist din romanul ce inseamna sa fii prost si pe butoane in care altul, mediatorul societatii, doar urmareste cu ingrijorare sau poate nici macar atat pentru ca are o noua cariera in pregatire...

    Nu ai cum sa ai o tara puternica doar prin politica externa - o tara e puternica din interior!