România cere ajutorul UE pentru asigurarea unui medicament în criza COVID. Arafat: Vom activa Mecanismul de Protecţie Civilă

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 4 octombrie 2021, 21:17 Actualitate | Esenţial


Medicamente
Foto: pixabay.com
Şedul DSU, Raed Arafat, a anunţat că România va cere, în cursul zilei de marţi, activarea Mecanismului de Protecţie Civilă, pentru medicamentul Tocilizumab, la cererea Ministerului Sănătăţii.

”Mâine urmează să fie activat Mecanismul de Protecţie Civilă, la cererea Ministerului Sănătăţii, pentru medicamentul Tocilizumab. Este un medicament al cărui furnizor nu poate să furnizeze toate cantităţile necesare”, a anunţat, luni seară, Raed Arafat.

Acesta a precizat că avem cantităţi suficiente pentru 2-3 săptămâni.

”Activăm Mecanismul să vedem, în ţările care nu se confruntă cu un val serios în acest moment, dacă putem lua de la ei medicamentul în anumite cantităţi”, a mai declarat Arafat. Ministerul Sănătăţii va stabili în cursul zilei de marţi cantitatea necesară.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7208 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    ... (Luni, 4 octombrie 2021, 21:33)

    tirolez [utilizator]

    Dar de ce? Sigur are efecte adverse si multi nu-l vor vrea, ei sunt alergici la produsele big pharma.
    • +4 (10 voturi)    
      faci pe prostul? (Luni, 4 octombrie 2021, 22:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      unii oameni au rezerve doar fata de vaccinurile ARNm
      • -4 (8 voturi)    
        .... (Luni, 4 octombrie 2021, 22:50)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Cifrele arata altceva, macar de-am fi fost 60% vaccinati cu Johnson.
      • +1 (5 voturi)    
        Atunci... (Marţi, 5 octombrie 2021, 0:01)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        .... aia chiar sunt, nu se "fac"
      • 0 (0 voturi)    
        Nu o face. Este. (Marţi, 5 octombrie 2021, 8:58)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Vorbește despre //ei// cum face prostul care are șansa să vorbească și nu știe ce să spună. Dacă era deștept, spunea //eu//, că nu știe el ce reacții pot avea//ei//.
  • +3 (5 voturi)    
    din cite stiu eu, Tocilizumab (Marţi, 5 octombrie 2021, 2:42)

    nick1587873340950 [utilizator]

    este un imunosupresiv ce se da un cazuri de afactiuni ale Sistemului nervos central (in caz de demielinizare), deci care e legatura are cu virusul ? (parca ai trata durerea de cap cu o vaca pe pasune) adica niciuna.
    • +1 (1 vot)    
      probabil contra furtunei de citokine (Marţi, 5 octombrie 2021, 3:32)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Virusul poate provoca un raspuns imunitar exagerat, caz in care imunosupresoarele pot ajuta.
  • +1 (3 voturi)    
    vaccinare obligatorie (Marţi, 5 octombrie 2021, 4:38)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu poti crede ca intr-o tara cu milioane de pareri poti comunica atit de eficient incit lumea sa realizeze ca nu traiesc in jungla ca sa face ce vor. rezonanta la romani nu a fost niciodata ceva sa ne mindrim. e timpul ca lumea sa reactioneze la ordin spre a instaura democratia.
  • +1 (3 voturi)    
    Urgența prezintă oportunități (Marţi, 5 octombrie 2021, 6:59)

    BEDE [utilizator]

    Când este urgență unii fac avere profitând de nevoile urgente ale majorității. Cine va lua ceva șpăgi?
    Arafat? Nu pot spune. Pare interesant cum Arafat a rămas pe post atâția ani când s-au succedat la guvernare diferite partide și sigur au fost unii care au râvnit la postul lui pentru a face afaceri. Arafat pare a fi înșurubat pe post oarecum ca și Isărescu la BNR. Sunt niște taine pe care puțini le cunosc, iar eu nu am pretenția de a le ști. Poate că peste niște ani vom afla,. Poate, dar nu e nimic sigur.
  • 0 (0 voturi)    
    Tratament pt artrita reumatoidala? (Marţi, 5 octombrie 2021, 9:22)

    mike123 [utilizator]

    Tocilizumab is used in adults to treat: moderate to severe rheumatoid arthritis!
    Deci anchilozarea guvernul PNL-Catu-Johaniss pt ultimii 2 ani se datoraeza artritei reumatoidala? WOW!
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu stiu (Marţi, 5 octombrie 2021, 10:11)

    GNG [utilizator]

    caz real, anul trecut in noiembrie, o prietena de familie este depistata cu Covid, semnele clasice: tuse si febra. Medicul de familie recomanda paracetamol, vitamina D si inca ceva, in cateva zile tusea se intensifica si respiratia se ingreuneaza, este gata sa cheme salvarea. O alta prietena, farmacista cu facultatea terminata in 87 ii aduce 2 cutii de Azitrox, un antibiotic am inteles, se ia o pastila la 24 ore. Dupa 3 pastile nici nu ziceai ca a avut vreodata probleme de respiratie. Dupa carantina isi face raze la plamani, teste de tot felul, tipa speriata rau, toate au iesit perfect, plamanii neafectati. Anul acesta, o colega de serv face Covid si este internata, cu forme usoare, prin iulie, spitalele goale atunci, medicul prescrie niste pastile, ia prima pastila si in cateva ore are senzatii naspa, are vedenii, privirea ii facea feste, dupa cateva ore totul revine la normal, a doua zi iar serveste pastila si iar are aceleasi senzatii, a treia zi ascunde pastila si senzatiile nu mai apar, cat a stat in spital a ascuns pastila neidentificata. Dupa 14 zile o testeaza si iese negativa, bgajele si acasa. Daca Covid este un virus, cum a trecut cu antibiotic????