Accident aviatic în Milano: Miliardarul Dan Petrescu, soția sa și fiul său Dan Ștefan Petrescu, printre victime / Cine este misteriosul om de afaceri

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2021, 19:20 Actualitate | Esenţial


Dan Petrescu
Foto: DAPRESS / SplashNews.com / Splash / Profimedia
Potrivit Corriere della Sera, la bordul avionului privat prăbușit duminică la periferia orașului Milano se aflau Dan Petrescu, 68 de ani, un bogat om de afaceri român cu cetățenie germană, și soția sa, 65 de ani, născută în România cu cetățenie franceză. Printre victime se numără și fiul său, Dan Stefan Petrescu, în vârstă de 30 de ani, indicat inițial ca pilotând avionul, născut la München și, de asemenea, cu dublă cetățenie.

Cine este misteriosul miliardar

Petrescu este cunoscut în România ca un antreprenor imobiliar de succes, unul dintre cei mai bogați oameni din țară, proprietar de hipermarketuri și galerii comerciale.

Dan Petrescu, supranumit ”miliardarul din umbră”, a fost partenerul de afaceri al lui Ion Ţiriac imediat după Revoluţie, iar averea de miliarde de euro a făcut-o din afaceri imobiliare. Acesta era foarte discret: conducea maşini vechi şi se îmbrăca modest. Extrem de discret, Dan Petrescu a câştigat sume uriaşe din imobiliare.

Zeci de supermarketuri din ţară sunt construite pe terenurile sale, iar lunar încasează milioane de euro din chirii. Aşa a ajuns la o avere de aproximativ 3 miliarde de euro, fiind acum cel mai bogat român.

Necunoscut publicului larg şi îmbogăţit la începutul anilor ’90 ca angajat al grupului de firme Ţiriac, Dan Petrescu a făcut miliarde de euro.

Un avion privat de mici dimensiuni înmatriculat în România YR-PDV s-a prăbușit duminicăpeste o clădire goală de la marginea orașului italian Milano, anunță Reuters. Toți cei opt oameni de la bord au murit, potrivit poliției. Printre morți s-ar afla și un copil. Avionul făcea un zbor de pe aeroportul Linate din Milano, după ce pe 30 septembrie a făcut drumul de la București la Milano. Mai mulți martori au relatat că au văzut cum de la motorul avionului ieșeau flăcări și fum chiar înainte să se prăbușească.

Potrivit informațiilor comunicate MAEde autoritățile italiene reprezentanților oficiului consular român, din cercetările efectuate până la acest moment, rezultă că printre persoanele decedate se află doi cetățeni români, cu dublă cetățenie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















65629 vizualizari

  • +17 (57 voturi)    
    Ghinion (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:11)

    NituCt [utilizator]

    Cand Karma isi cere plata si include si dobanda :))
    • +7 (13 voturi)    
      dobanda fiind ce anume? (Luni, 4 octombrie 2021, 7:50)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      familia?
    • -3 (13 voturi)    
      plata pt ce? (Luni, 4 octombrie 2021, 10:02)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      pt faptul ca era bogat?! anii de comunism plus indoctrinarea bisericii v-a cam luat mintile...
      • +14 (14 voturi)    
        mda (Luni, 4 octombrie 2021, 10:17)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        anii de comunism le-a luat unor mintile si le-a dat altora bani
  • +8 (42 voturi)    
    Un mic Smolensk in businessul/serviciile romanesti (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:31)

    CezarN [utilizator]

    Cand pui toate ouale intr-un cos, cresti exponential probabilitatea unor astfel de "accidente". Prietenii stiu de ce!
  • +33 (57 voturi)    
    ! (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:31)

    tudorr [utilizator]

    Uau ce tragedie, un fost securist a murit in sfarsit! Problema e ca ramanem cu puradeii lor care sunt si mai si!
    • -9 (25 voturi)    
      pai... (Duminică, 3 octombrie 2021, 23:18)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ... se pare ca a murit si copilul :(
      Si, probabil, si un nepot :(
      Pana la urma, securist - ne-securist, Dumnezeu sa ii ierte!
      • +21 (31 voturi)    
        Nu! (Luni, 4 octombrie 2021, 0:52)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Dumnezeu sa nu ii ierte pe securisti!
        Iti dai seama ca securistii au fost in stare sa traga in populatie, aleatoriu, in timpul revolutiei?!!! Iti dai seama cam de ce erau astia in stare?!
        Cine crezi ca au fost in pozitia perfecta sa fure, sa distruga, sa vanda si sa taie la fier vechi orice interprindere din economia anilor 90' care mai avea valoare sau care nu colapsase singura!
      • +16 (18 voturi)    
        Doar asa.... (Luni, 4 octombrie 2021, 2:46)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ...in caz ca te-ntreaba cineva si ca sa nu mori "naiv"....
        Ce naste din pisica, soareci mananca..
    • +10 (24 voturi)    
      Animalele (Duminică, 3 octombrie 2021, 23:40)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Tudorele mama, la cate minusuri ai luat e un semn ca puradeii lor sunt pe aici. E timpul curateniei ; ori noi, ori ei.
      • +2 (2 voturi)    
        ! (Luni, 4 octombrie 2021, 9:31)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        Adevarat graiesti... Sindromul Stockholm!
    • -5 (7 voturi)    
      de unde tragi tu concluzia (Luni, 4 octombrie 2021, 10:03)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ca era securist?
  • +14 (32 voturi)    
    Dumnezeu... (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:52)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Dumnezeu nu bate cu batul.
  • +23 (47 voturi)    
    Miliardar care a trait si a murit discret! (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:56)

    mike123 [utilizator]

    Intr-un avion de mici dimensiuni! Naspa!
    Se intimpla zilnic.....mor romanasii "discret" de foame, de boli, in spitale si in avioane...de marimi diferite!
    RIP!
    • +1 (3 voturi)    
      ca PSD se voteaza singur... (Luni, 4 octombrie 2021, 9:27)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      ca PSD se voteaza singur...
  • +31 (37 voturi)    
    mare (Duminică, 3 octombrie 2021, 21:27)

    andrei1245 [utilizator]

    miliardar. zbura cu o coaja cu catel purcel si nepotel si coaja pilotata de fi su. asa de zgarcit a fost. inchiriaza si tu un jet ca te lasa boznaru.
    • +25 (31 voturi)    
      La nivelul lui, nici in poze nu m-as fi uitat (Duminică, 3 octombrie 2021, 22:21)

      cicci [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      La avioane single engine, d’apoi sa ma urc intr-unul. In rest, numai de bine!
    • +15 (17 voturi)    
      astia-s securistii nostri.. (Luni, 4 octombrie 2021, 7:53)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      .. si cand ajung miliardari, tot miliardari de carton raman.
    • +6 (6 voturi)    
      Pilatus Pc-12 (Luni, 4 octombrie 2021, 9:14)

      marcus61 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Este un avion performant si costa ceva milioane euro.
      Nu cred ca avionul a fost de vina.
      • +3 (5 voturi)    
        avioanele (Luni, 4 octombrie 2021, 11:05)

        andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

        trebuie intretinute si verificate profesionist . deci poate nu a fost avionul ci modul in care era intretinut.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta am zis (Luni, 4 octombrie 2021, 14:10)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Asta am zis in prima clipa cand am vazut stirea, daca era MILIARDAR, de ce nu folosea un LearJet, Gulfstream, Citation, etc, si un PILOT proferionist?!
      • +1 (1 vot)    
        DACA ! (Luni, 4 octombrie 2021, 18:07)

        rick777 [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        DACA era miliardar ! cum presa exagereaza de multe ori = poate avea si el vreo 300 de milioane si alea bagate in terenuri si cladiri .
        Si atunci si-a permis doar un avion mic de 5 milioane de $ .
        • +1 (1 vot)    
          Posibil! (Luni, 4 octombrie 2021, 18:23)

          Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui rick777

          Tot ce se poate!
          Da, foarte ades presa debiteaza aiureli si exagereaza, deci posibil ca
          "unul dintre cei mai bogați oameni din țară/" sa nu fie adevarat.
          Chiar la stirea asta am vazut aberatii gen "un avion Pilatus PC cu 12 PROPULSOARE"!!!!

          Avionul mic nu este in sine periculos, daca era bine intretinut.
          Dar si la pilot a facut economie?
          CU ambele familii in avion??
  • +20 (26 voturi)    
    Ha ha ha (Duminică, 3 octombrie 2021, 23:04)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Un hot mai putin pe pamant !
  • +19 (21 voturi)    
    hahahaha (Duminică, 3 octombrie 2021, 23:12)

    john70 [utilizator]

    Foarte interesant este ca presa romana ne spunea acum cateva luni ca cel mai bogat roman era fondatorul UiPath . Acum ne spune altceva. Probabil ca adevarul e cu totul altul.
    • +10 (10 voturi)    
      depinde.. (Luni, 4 octombrie 2021, 7:55)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui john70

      .. cine dā banutzu sa fie scos editorialul :)
    • +3 (5 voturi)    
      huh (Luni, 4 octombrie 2021, 8:14)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui john70

      si de unde sa stie ei 'adevaraul'??
      cine detine adevarul absolut john?
      poate din cauza ca statea low-profile nici presa nu l-a luat in seama
      exista o situatie la secunda a celor mai bogati insi din fiecare tara? crezi?
  • +16 (20 voturi)    
    Cetatenii de Bineeee (Duminică, 3 octombrie 2021, 23:33)

    Zummm [utilizator]

    Ai acestei tari. Au servit patria cum au stiut ei mai bine.
  • +7 (17 voturi)    
    Se pare ca...... (Luni, 4 octombrie 2021, 2:47)

    Cadillac [utilizator]

    Dumezeu NU doarme....

    Inca...
    • +6 (10 voturi)    
      mda (Luni, 4 octombrie 2021, 8:41)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      lasati piesa asta cu dzeu...
    • +4 (6 voturi)    
      nu Dumnezeu... Prostia. (Luni, 4 octombrie 2021, 9:36)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      nu Dumnezeu... Prostia. Cand ajungi asa usor sus prin furt, simtul realitatii dispare, ai impresia ca un cocalar ca fitu stie sa piloteze F16, doar pentru ca ai tu bani si toata lumea te linge in fund.

      Aici ne deosebim clar de tarile civilizate. Miliardarii din alte tari, nu se sparg toți in figuri cu avioane private. Mai sunt si jigodii, dar in general la ei daca gresesti => platesti la fel ca oricare altul. La noi merge sa omori cu masina 1-2 oameni si sa nu faci puscarie daca ai bani si relatii.
  • +20 (26 voturi)    
    mda (Luni, 4 octombrie 2021, 8:36)

    SoulSearcher [utilizator]

    securistii din umbra...

    aia care nu conteaza cine sau ce partid e la guvernare, ei trag sforile, ei fac bani, trafic de influenta, coruptie la nivel inalt... nu buticarii de 2 lei

    ca el sunt multi altii, care traiesc pe la Monaco, Milano, Paris, Elvetia.. etc

    dar banii si averea o fac din Romania... stabilesc preturi, la terenuri, energie, gaze, absolut ORICE, ei fac bani grei pe urma unei intregi natii

    la rusi au termenul de oligarhi... la noi se cheama "afaceristi" si sunt priviti cu mare admiratie de jumatate de natie proasta si flamanda
  • +18 (18 voturi)    
    Cata "viziune" (Luni, 4 octombrie 2021, 8:42)

    ady77 [utilizator]

    A avut acest om, de a stiut unde vor fi amplasate viitoarele magazine.
  • +7 (7 voturi)    
    ? (Luni, 4 octombrie 2021, 8:53)

    RMML [utilizator]

    deci se aflau in avion Dan Petrescu, sotia si fiul, toti cu dubla cetatenie, dar MAE a declarat ca erau doar 2 cetateni romani ???
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 4 octombrie 2021, 9:47)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dumnezeu sa-i ierte! Inclusiv pe cei care par a se bucura de moartea unor oameni!
  • -7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 octombrie 2021, 10:28)

    [anonim]

    • +6 (10 voturi)    
      sigur ca da (Luni, 4 octombrie 2021, 11:52)

      AlexB23 [utilizator] i-a raspuns lui

      Un om deosebit care a sclavit si nenorocit mii de alti oameni...