Patriarhul Daniel, mesaj de compasiune pentru victimele incendiului de la spitalul Constanța, dar și pentru medicii care „se luptă cu pandemia în condiţii deosebit de grele"

de C.V.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 10:00 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Hotnews
Patriarhul Daniel a transmis, sâmbătă, un mesaj de compasiune pentru victimele incendiului de la secţia ATI a Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa. Patriarhul Daniel a amintit însă și de personalul medical „care, în această perioadă, se luptă cu pandemia în condiţii deosebit de grele".

„Am aflat cu multă durere despre noua tragedie survenită într-unul dintre spitalele din România, tragedie provocată de incendiul din secţia de Anestezie şi Terapie Intensivă a Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa în cursul zilei de vineri, 1 octombrie 2021, incendiu în urma căruia şi-au pierdut viaţa 7 pacienţi. În aceste momente de adâncă suferinţă şi tulburare, ne rugăm lui Dumnezeu să odihnească sufletele celor decedaţi în lumina, pacea şi iubirea lui Hristos cel răstignit şi înviat", se arată în mesajul Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române, potrivit Agerpres.

Patriarhul Daniel transmite condoleanţe familiilor, rudelor şi prietenilor victimelor, precum şi personalului medical „care, în această perioadă, se luptă cu pandemia în condiţii deosebit de grele".

Şapte pacienţi au murit, vineri, în incendiul izbucnit la Secţia ATI COVID a Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa. Întregul spital, unde erau internaţi 125 de pacienţi, a fost evacuat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1120 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Ma mir ca nu a spus (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 10:07)

    PowerIon [utilizator]

    ca biserica a esuat in a se ruga suficient pentru a opri pandemia, cu vaccinul din aceeasi linguriță și cu spray-urile frumos mitositoare ale moastelor.
  • +2 (14 voturi)    
    da (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 11:09)

    I [utilizator]

    conditii deosebit de grele cu BOR, aripa religioasa a propagandei ruse in Romania care ne zice ca nu poarta masca, ca nu exista virus, ca daca ai gene bune nu patesti nimic si alte minciuni menite sa ingenucheze un popor fara sa tragi un glont.
    • -2 (14 voturi)    
      Esti intr-o profunda eroare (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:34)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui I

      BOR este in conflict deschis cu Biserica ortodoxa rusa si implicit cu Rusia pentru ca a infiintat Mitropolia Basarabiei in conditiile in care rusii aveau peste Prut Mitropolia Moldovei care tine de Moscova.
      Mai citeste si tu altceva in afara de propaganda de FB si o sa intelegi un pic mai multa geopolitica. Biserica romaneasca e adepta ortodoxiei de rit grecesc, spre deosebire de cea rusa, care e pravoslavnica. Asa sint in zona ucrainienii, sarbii, dar romanii au rezistat pe ritul lor.
      • +1 (11 voturi)    
        serios? (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 22:59)

        mctweety [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Chiar? Indiferent de pozitionarea pe care incerci sa o faci, bor e doar o alta boratura de idei, alaturi de alte religii indoctrinate si indoctrinare! Ca sunt idei si curente in cadrul aceleasi religii de baza, e normal si firesc, pt ca ideile si gandurile se dezbat, nu se apleaca doar capul fara sa iti pui semne de intrebare! Dar la baza, nu sunt deloc in opozitie. Doar pt cei care vor sa vada partea plina/goala a paharului! Ineficienta existenta a unor religii expirate cu mult inainte de a expira, precum oxidata ortodoxie!
        • +1 (1 vot)    
          Canarul galben ca un galbenus (Duminică, 3 octombrie 2021, 0:29)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

          Nu poate vedea dincolo de colivia doctrinei marxiste. Asa ca tot ce stie e sa bage invective si sa dea minusuri.
          0 idei dezbatute, 0 contra-argumente la pozitionarea BOR impotriva rusilor. Pe mine m-ai convins vizavi de in cine trebuie sa ma incred…
  • +4 (16 voturi)    
    mesaj (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 11:21)

    gpavel [utilizator]

    ar fi fost mai usor pentru medici si pentru bolnavi daca patriarhul in loc de mesaj de compasiune,ar fi militat impreuna cu toti preotii si calugarii/calugaritele pentru vaccinare si respectarea purtarii mastii!am fi avut mai putine victime si spitalele mai putin aglomerate!!
  • +3 (15 voturi)    
    ce pervers! (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 15:11)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    un turnător la secu!
  • +4 (14 voturi)    
    daca aceasta nulitate..... (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 20:34)

    mctweety [utilizator]

    .....prafericita in turnul de fildes ar fi iesit zilnic! zilnic! zilnic! de 2 ani (imediat) de cand e pandemia si ar fi comunicat cre(s)tinilor mesajul de igiena, curatenie, sapun si nu de medicina, el fiind total impotriva acesteia prin fundament, am fii avut alte cifre acum! Nu trebuia sa faca "propaganda" farma, nu ar fii trebui sa faca nici propaganda ministerelor/politicii in sine, ci sa vorbeasca de la UMIL muritor, catre UMILI muritori, si nu de la PREAFERICITO- INTANGIBILO- (mizerabil), asa cum ar trebui sa fie mesajul religiei (sectei) ortodoxe! 200% din "folowers-ii" acestei mumii, cred doar in mesajul lui si a SRL-ului condus de el! SAPUN+ APA= IGIENA= SANATATE!! Sau pusul banilor in conturile srl-ului lui = sanatate? hmmmm......ah, maine e duminica, nu uitati sa aveti bancnote de 200 de lei la voi, cand intrati in filialele din fiecare cartier! Ca o sa zica un bla-bla-bla-roabo'= meri acasa ca nu prinde virusu' !
    • -1 (11 voturi)    
      Sigur (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 22:52)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

      Hai c-am gasit motivul pt insuccesul campaniei de vaccinare: Preafericitul!!!
      Guvernul, parlamentul si toate institutiile statului sint beton. Problema a fost BOR!