VIDEO Marșul Iași Pride a avut loc în ciuda faptului că Mihai Chirica nu a avizat evenimentul / Organizatorii și Asociația Accept au depus plângere penală împotriva primarului / Reacția lui Chirica: O provocare aproape nesimţită - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 1 octombrie 2021, 19:12 Actualitate | Esenţial


Mars Pride Iasi 2021
Foto: Captura video
Aproximativ o sută de persoane au participat, vineri seară, la Marşul Iaşi Pride 2021, în timp ce în zona în care s-au adunat participanţii au apărut mai multe persoane cu icoane şi cruci în mâini, acestea strigând "Iaşiul nu-i Sodoma", relatează News.ro. Astfel, evenimentul are loc în pofida faptului că primarul Mihai Chirica nu a avizat marșul Iaşi Pride 2021. Asociația Rise OUT, organizatoarea evenimentului, și Asociația ACCEPT au depus astăzi o plângere penală la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Organizatorii evenimentului au spus că ”marşul este unul îndoliat, în semn de respect şi solidaritate cu victimele de la Constanţa”.

Participanţii la Marşul Iaşi Pride 2021 s-au adunat în faţa Casei Studenţilor, iar în aceeaşi zonă, la o distanţă de zeci de metri, au apărut mai multe persoane care au început să conteste evenimentul dedicat comunităţii LGBTQ.



Protestatarii aveau în mâini icoane, cruci, dar şi steaguri tricolore. Aceştia au scandat "Ruşine, Ruşine” şi ”Iaşiul nu-i Sodoma”.

Aproximativ 100 de persoane au mers în marș pe străzile Iaşiului, pe Casa de Cultură a Studenților Iași - Bulevardul Independenței - Str. Elena Doamna - Str. Anastasie Panu - Piața Palatului Culturii.

La un moment dat, pe traseu, o femeie din grupul de contestatari a aruncat cu apă înspre participanţii la marş, ea spunând că este vorba de agheasmă.



Plângere penală pentru discriminare împotriva primarului Chirica


Rise OUT și Asociatia Accept au făcut astăzi plângere penală pentru abuz în serviciu motivat de discriminare pe criteriul orientării sexuale împotriva lui Mihai Chirica, primarul Iașului, a anunțat vineri pe pagina oficială de Facebook.




”Rise OUT, în calitate de organizator, a depus toate eforturile pentru cooperarea cu Primăria Municipiului Iași, și a primit incluziv un aviz favorabil în cadrul Comisiei de Avizare a adunărilor Publice a primăriei. În baza acestui aviz, Poliția și Jandarmeria Iași au fost notificate, s-au întâlnit cu organizatorii și au confirmat că vor asigura protecția participanților la eveniment. Refuzul Primarului Mihai Chirica de a semna protocolul de organizare a Iași Pride este ilegal. Fapta acestuia constituie un abuz în serviciu motivat de discriminare pe criteriul orientare sexuală, faptă pedepsită de articolul 297 alineatul 2 al Codului Penal. Asociația Rise OUT, cu sprijinul Asociației ACCEPT, va depune astăzi o plângere penală la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție”, anunța anterior într-un comunicat de presă Asociația Accept.

Reacția lui Chirica: ”O provocare aproape nesimţită”


Primarul Iaşiului, Mihai Chirica, a declarat că iniţiatorii marşului Iaşi Pride 2021 au forţat organizarea acţiunii la începutul evenimentelor religioase de la Iaşi din luna octombrie şi că acest lucru reprezintă "o provocare aproape nesimţită".
"Nu a spus nimeni că este împotriva lor şi nu va fi nimeni împotriva lor cât sunt eu primar. Ceea ce au vrut să facă în startul sărbătorilor religioase, cu un oraş plin de pelerini, este o provocare aproape nesimţită pe care şi-au permis-o în cel mai important centru spiritual al României”, a declarat, vineri, primarul Mihai Chirica.
Edilul ieşean a afirmat că sunt mai multe motive pentru care le-a cerut organizatorilor să amâne marşul, el precizând că a avut semnale că ar putea apărea incidente la Iaşi.
"Primul motiv este legat de pandemie, pentru că Iaşiul a trecut din scenariul portocaliu în cel roşu. Al doilea motiv este de ordin subiectiv. Azi (vineri - n.r.) încep şcolile superioare, iar la 1 octombrie se dă startul neoficial al Sărbătorilor Iaşiului. Această comunitate (LGBTQ - n.r.) se poate bucura de înţelegere şi de o abordare cât se poate de raţională, constituţională şi modernă a unei democraţii în care credem cu toţii. Sunt sute de semnături de la oameni care abia aşteptau să-i îmbrâncească”, a declarat primarul Iaşiului, Mihai Chirica.


Purtarea măștii și adeverința de vaccinare sau test anti-Covid, obligatorii


Participanții au fost rugați să completeze formularul online pentru participarea la eveniment și să respecte măsurile de igienă și distanțare fizică pe toată durata evenimentului. Sunt obligatorii:
- purtarea măştii de protecţie astfel încât să acopere nasul şi gura de către toți participanții și pe toată durata evenimentului;
- prezentarea adeverinței de vaccinare (la cel puțin 10 zile de la finalizarea schemei de vaccinare) SAU a certificatului verde SAU dovada unui test RT-PCR negativ efectuat în urmă cu maximum 72 ore SAU test ANTIGEN rapid efectuat în urmă cu maximum 24 de ore.



Reamintim că joi conducerea Primăriei Iaşi a anunţat că nu a aprobat marşul Iaşi Pride 2021 programat pentru vineri şi că va reanaliza oportunitatea organizării evenimentului după 14 octombrie, când se finalizează pelerinajul religios de la Catedrala Mitropolitană, scrie News.ro.

„Respectăm Constituţia României şi prevederile europene referitoare la drepturile şi libertăţile tuturor cetăţenilor. Respectăm solicitările Asociaţiei Rise Out, dar şi miile de mesaje şi solicitări ale ieşenilor care nu sunt de acord cu mişcarea LGBTQ. Până la această oră, Primarul Municipiului Iaşi nu a aprobat un marş LGBTQ pentru ziua de 1 octombrie. Joi a fost din nou solicitată cererea, în condiţiile trecerii Municipiului Iaşi în scenariul roşu pandemic”, se arată într-un comunicat transmis joi seară de conducerea primăriei ieşene.

Totodată, conducerea primăriei a susținut că în 1 octombrie este o manifestare religioasă importantă ortodoxă, iar pentru a evita orice posibil incident, primarul Municipiului Iaşi consideră că nu este potrivit să se organizeze un marş LGBTQ.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7750 vizualizari

  • +7 (51 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 octombrie 2021, 19:25)

    [anonim]

  • +2 (36 voturi)    
    Chirica (Vineri, 1 octombrie 2021, 19:36)

    utilizator1 [utilizator]

    Lupul moralist care schimba nevestele ca pe șosete. Apărătorul familiei tradiționale cu copii din patru neveste toate inselate in timp ce-i făceau sau Creșteau plozii.
  • +3 (29 voturi)    
    Ce va intereseaza ce fac altii in dormitor? (Vineri, 1 octombrie 2021, 19:55)

    Iorgovan [utilizator]

    Intreg Iasul e dormitorul lor!
  • -1 (37 voturi)    
    Am observat o chestie... (Vineri, 1 octombrie 2021, 20:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Participantii la protestul LBTQ aveau masca, "familia traditionala" nu. Ma rog, erau protejati de icoane si cruci, dar chiar si asa.

    Nu era vorba ca protectiile divine (crurci, icoane, rugaciuni) au eficacitate mai redusa in fata tulpinilor Delta si Miu, fata de vechile tulpini ?
    • -3 (27 voturi)    
      buna remarca (Vineri, 1 octombrie 2021, 21:25)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      sarlatanii medievali nu cred in virus
    • +5 (23 voturi)    
      Mda (Vineri, 1 octombrie 2021, 22:09)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ne vorbeste de reguli sustinatorul unui mars neautorizat din cauza pandemiei, dar care totusi a avut loc. Hai ca esti glumet!
      • -4 (16 voturi)    
        Sustinator? (Vineri, 1 octombrie 2021, 23:10)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Faptul ca nu ma deranjeaza existenta lor nu ma face sustinator. Ci pur si simplu ma face sa nu fiu intolerant. Sau pe limbaj mai simplu: las pe fiecare sa faca ce vrea la el in dormitor ca e decizia lor, corpul lor.

        Desigur, asta cu "my body, my choice" e un slogan des folosit de anti-vaccinisti si "crestinii" adevarati dar care nu cred ca au citit cap coada Biblia sau macar au inteles-o cu adevarat.

        In schimb daca sloganul e folosit la avort sau in cine o gasi cineva dragoste, brusc, nu mai merge.

        Stau si ma intreb cum ganditi voi. Sa spunem ca aveti o prietena buna din facultate sau liceu. Va stiti de 35 de ani, o fi venit la botez, o fi stat cu copiii tai, ti-a ingrijit mama cand erai la munca. Si afli ca buna ta prietena de atatia e lesbi. Brusc se sterge cu buretele toata istoria voastra?

        Stau asa si ma intreb. Ca de judecat vad ca e simplu. Pentru voi e ori alba ori neagra. E implosibil ca cineva sa fie echidistant, nu?
        Dar stiu, cine nu e cu voi, e impotriva voastra.
        • +6 (8 voturi)    
          Stai linistit (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 9:01)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Nu detanjeaza pe nimeni existenta lor.
          Deranjeaza doar militantantismul agresiv.
          Toata polarizarea asta a aparut de vreo 5 pana-n 10 ani, cand a aparut un partid, proaspat neguvernamental, care avea de aparat niste minoritati cu care n-avea nimeni nimic de impartiy.
          Si atunci am inceput sa militam pentru scoaterea religiei din scoli si introducerea ideologiei de gen, pentru taierea finantarii bisericilor si finantarea unor anumite ONGuri, pentru marsuri neautorizate in zile in cate altii sarbatoresc altceva…si tot asa.
          Asta se doreste: crearea de atangonisme prin scoaterea din zona de confort, rutina zilnica a unei majoritati care atunci cand a fost sa voteze actiuni impotriva minoritatii pur si simplu nu i-a pasat! Dar militantantismul nu se va opri niciodata, oricate drepturi si notoriate se vor obtine, pentru ca altfel raman niste activisti fara obiectul muncii si alegatorii pot intreba un partid: da’ de fapt in afara de gargara marxista, voi ce produceti concret in tara asta?
    • +2 (16 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 0:56)

      PISSIKU [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Tatal tau si maicuta ta s-au contactat si te-au reprodus ! Nu sunt oare familia traditionala?
      De ce ii iei in deradere ? Indiferent de religia pe care o au parintii tai tot te-au dus la biserica lor ?!
      Vechiul si Noul Testament nu-i o carte oarecare pe care sa o citesti numai odata !si -daca ai creer - culegi si tragi invataminte destul de importante -Nu toti pot s-o faca (e carte "grea" ) Am prieteni si lesbiene si homosexuali m si prin meseria mea cunosc multi ! Ce-i pe care-i cunosc eu nu merg la PRAID 5poate doar in Apuseni -cu mocanita )
      si ,fara sa intru in amanunte sunt de acord ci P M Ungariei ! Mataluta chiar iti pasa de Romania ? nota: Romania se scrie cu R MARE §
  • 0 (12 voturi)    
    il primare provoccato (Vineri, 1 octombrie 2021, 20:58)

    minio [utilizator]

    Vezi bai, primare chislegica ca o sa dai de bucluc ca le interzisesi marsul barbugiilor imobiliari zamosteanu si bolobita si o sa iasa cu sucar, in mod sigur or sa vrea banii inapoi de la fiul tau cel milioner de pe olita pe care il cinstira inca de la botez cu zeci de mii de euroi “scapati” in cristelnita.

    Cine o sa-i mai arunce cand o sa mearga la cresa inca fo cateva sutei de mii de epuroi ca sa inchida ochii taica-sau laolalta cu ceilalti spagari din primarie la cum Iasi-ul este distrus zi de zi?

    Aferim asa “echipa castigatoare”, nici macar nu stie sa nu se usureze de unde mananca!
  • 0 (20 voturi)    
    ! (Vineri, 1 octombrie 2021, 21:16)

    tudorr [utilizator]

    Chiricel primarul psd, pardon pnl tocmai si-a mai trecut o viluta de juma de milion de euro pe numele copilului de 4 ani! Unde era problema rromanachelui, intr-o mana de minoritati oropsiti si de natura si de societatea de analfabeti in care traim!
  • +5 (23 voturi)    
    Cele doua organizatii (Vineri, 1 octombrie 2021, 22:53)

    Harald2 [utilizator]

    care s-au implicat in punerea la cale a acestui mars neautorizat (Rise OUT și Asociatia Accept) ar trebui amendate rapid, asa cum s-a intamplat si in Bucuresti.

    Domnul Presedinte se plange de faptul ca Statul a esuat sa-si protejeze cetatenii. Protectia incepe de jos, de la respectarea legii. Daca un grup de oameni care isi mai si spun "accept" (am mai comentat dar comentariul nu a fost validat: poate ar trebui verificat cine ii finanteaza) isi bate joc de lege, la ce protectie sa se astepte cetateanul de rand?
    • -5 (15 voturi)    
      Aha (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 1:58)

      donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      O, da, pentru ca niste oameni adunandu-se in spatiul public cf. dreptului lor constitutional sunt totuna cu un incendiu de care tre sa fim protejati. Dereglat sa fii sa faci asa echivalenta.
  • -5 (7 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 11:20)

    I [utilizator]

    chrica fa-ti cruce cu limba in cerul gurii si o sa scapi. Si de gay si de dna.